نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها علت و درمان کج شدن پاها در نوزادان
کج شدن پاها ، کج شدن پاها در نوزادان
برخی نوزادان یا کودکان در هنگام راه افتادن پاهای خود را کج می گذارند که باعث نگرانی والدین می شود. کج شدن پاها در نوزادان علت های متفاوتی دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

جلوگیری از کج شدن پاها در نوزادان

نوزادان در سنین ابتدایی زندگی احتیاج به مراقبت های ویژه ای دارند تا سالم و بدون هیچ مشکلی به ادامه زندگی بپردازند. یکی از مشکلاتی که ممکن است برای کودکان یا نوزادان به وجود بیاید کج شدن پاها می باشد که علل مختلفی دارد.

 

کج شدن پاها در نوزادان

یک فیزیوتراپیست گفت:چاقی، زود راه افتادن کودک و صافی کف پا، ناهنجاری زانوی ضربدری یا کج شدن پاها را ایجاد می کند.

 در ناهنجاری زانوی ضربدری ، رانها به هم نزدیک شده و قوزکهای داخل ازهم فاصله می گیرند و نمایی شبیه ضربدر در پاها ایجاد می شود.

چاق بودن و زود راه رفتن کودک ، صافی کف پا و کوتاهی عضله دو سر رانی و ضعف عضلات همسترینگ داخلی از علل بروز این ناهنجاری به شمار می روند.

زانوی ضربدری عوارضی چون درد در قسمت داخل زانو به علت کشش بافتهای نرم، درد در قسمت خارجی زانو به علت وارد آمدن فشار روی سطوح مفصلی و ایجاد آرتروز زودرس در زانو را به همراه دارد. علاوه بر این ایجاد تغییر شکل در پنجه پاها و ایجاد ظاهر ناخوشایند در پاها و ناتوانی در راه رفتن در مراحل پیشرفته از دیگر عوارض این ناهنجاری است.

در این موارد اگر شدت تغییر شکل خیلی کم باشد قابل اغماض است ولی در موارد پیشرفته برای اصلاح این ناهنجاری از وسایل کمکی استفاده می شود. اما چنانچه تغییر شکل از نوع ساختاری و ثابت بوده یا شدت آن زیاد باشد اصلاح آن توسط جراح ارتوپد صورت می گیرد.

 در مورد تغییر شکل های قابل اصلاح در صورت صافی کف پا باید از کفی طبی استفاده و ورزش های مربوطه انجام شود. ورزشهای تقویتی عضله چهار سر ران و کشش عضلات کوتاه شده می تواند جهت اصلاح این ناهنجاری موثر باشد.

 شایان ذکر است، ناهنجاری زانوی ضربدری از ناهنجاریهای بدنی است که در دانش آموزان بیشتر دیده می شود.

علت و درمان کج شدن پاها در نوزادان

علت و درمان کج شدن پاها در نوزادان
:
امتیاز : 3.6 تعداد رای : 21
برگرفته از پرشین وی -/ ن.م
این مطلب مفید بود ؟ 15 6
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف