کشور ترکیه
کشور ترکیه کشوری است در بین اروپا و آسیا که بخش بیشتر آن در آسیاست اما از نظر فرهنگی یک کشور اروپایی محسوب می شود.

کشور ترکیه یک کشور اروپایی است یا آسیایی؟

جمهوری ترکیه یک ملت اوراسیای متعارف بین اروپا و آسیا است ترکیه یک دولت سکولار است و یک شکل قانونی از حکومت دموکراتیک دارد این کشور از لحاظ میراث فرهنگی و باستانی غنی است و اعتقاد بر این است که محل نهایی کشتی نوح در کتاب مقدس است جمهوری ترکیه دارای صنایع متنوع، صنایع غذایی، صنایع معدنی، کشاورزی، فولاد و نفت است.

این کشور با بلغارستان و یونان به شمال غرب، ایران، ارمنستان و آذربایجان به شرق، سوریه به جنوب و گرجستان به شمال شرقی متصل می شود ترکیه توسط دریای مدیترانه به جنوب، دریای سیاه به شمال و دریای اژه به غرب رسیده است.

کشور ترکیه

کشور ترکیه کجاست؟

اروپا یا آسیا:کشور ترکیه کجاست؟

ترکیه، با جرم زمین، 95٪ در آسیا و 5٪ در اروپا قرار دارد. بخش آناتولی 95٪ را پوشش می دهد در حالیکه 5٪ نماینده تراس در شبه جزیره بالکان واقع در جنوب شرقی اروپا است آناتولی، همچنین به عنوان آسیای صغیر، ترکیه آسیایی یا فلات آناتولی شناخته می شود، شبه جزیره ای بزرگ و مستطیلی بین اروپا و آسیا است.

در بخش گردشگری نمناک گفتیم که آناتولی دارای آب و هوای ترکیبی حاصلخیز و نیمه خشک است و منطقه ای پر از تپه ها و کوه ها است تراس محل زندگی بیش از 10 درصد ساکنان ترکیه است و استانبول بزرگترین شهر ترکیه و پایتخت آن آنکارا در آسیا است استانبول سومین شهر پرجمعیت در اروپا پس از مسکو و پاریس است. تنگه ترکیه که دریای اژه را با دریای سیاه ارتباط می دهد، ترکیه را در اروپا و آناتولی در آسیا جدا می کند این تنگه ها عبارتند از بسفر، دریای مرمره وداردانل

کشور آسیایی ترکیه

کشور ترکیه در اسیاست یا اروپا؟

جغرافیای سیاسی کشور ترکیه

ترکیه یک عضو ناتو است و از تهاجم ایالات متحده به عراق در سال های 1990 و 2003 حمایت کرد. ترکیه دومین نیروی نظامی اصلی در ناتو است و سیاست های هسته ای را با آلمان، بلژیک، هلند و ایتالیا به اشتراک می گذارد این کشور منافع خود را برای پیوستن به اتحادیه اروپا ابراز کرده است، اما این روند هموارنیست. ترکیه یک عضو بنیانگذار سازمان ملل متحد است و مدتهاست عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده است به تازگی، سیاست جهانی ترکیه به سمت خاورمیانه تغییر کرده است.

جغرافیای سیاسی ترکیه

موقعیت جغرافیایی کشور اروپایی یا آسیایی ترکیه

تأثیر موقعیت جغرافیایی ترکیه در فرهنگ کشور

جمعیت ترکیه های قومی، ارامنه، یونانی، یهودی ها، کردها، سرکیسی، آلبانی ها، بوسنی ها، گرجی ها و دیگر نقاط قاره ای آن را نشان می دهد پیشرفت ترکیه نشان دهنده یک کشور است که تمایل دارد تمدن، فرهنگ و سیستم های غرب را دنبال کند، با وجود اینکه 95 درصد از آن در آسیا وجود دارد. ارتباط نزدیک ترکیه با کشورهای اروپایی به توسعه و تقویت موسسات دولتی مهم کمک کرده است.

در نهایت کشور ترکیه از لحاظ بخش بندی بیشترین بخش خود را در قاره ی آسیا دارد اما با توجه به تمایلات و .. به سمت اروپا رفته است و خود را به نوعی کشور اروپایی می خواند ؛ در واقع هرفردی در این مورد نظر متفاوتی دارد یعنی اگر فردی جغرافیای ترکیه را بداند این کشور را آسیایی اما اگر فردی ار لحاظ فرهنگ و مسائل تمدنی این کشور را بسنجد آن را اروپایی می نامد.

 

اروپا یا آسیا، کشور ترکیه کجاست؟ + مشخصات

3.33
این مطلب مفید بود ؟21
منبع : sporcle / worldatlas / بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
نظرات
وبگردی