آرتروز
آرتروز شامل بیش از 100 نوع مشکل مفصلی است و درحقیقت این بیماری تنها به سراغ افراد مسن نمی آید . استئو آرتریت با حالتی پیش رونده جای جای بدن شما را تهدید می کند .

آرتروز بیماری که می تواند هرکسی را درگیر خود کند

آرتروز مشکلی که متاسفانه شمار مبتلایان آن در دنیا کم نیستند . علل و نشانه های متعددی برای ثبات وجود آرتریت در بدن یک فرد شناخته شده است .گاهی اوقات شدت آسیب های وارده به مفصل بیش از قدرت ترمیم بدن است و یا به عللی قدرت ترمیم بدن کاهش یافته و نمی تواند آسیب های معمولی را مرتبا ترمیم کند. در این موارد غضروف مفصلی به تدریج خراب تر و خراب تر می شود و این شروع آرتروز است.

 بیش از 50 میلیون بزرگسال در ایالات متحده با آرتروز زندگی می کنند، یعنی 1 نفر از هر 5 نفری که سن آنها برای رای دادن به اندازه کافی بالا است! با وجود شیوع آن، تصورات و باورهای غلط در مورد این بیماری، شایع است. مشکل این است آنچه که نمی دانید، می تواند (به معنای واقعی کلمه) به شما صدمه بزند، بخصوص اگر مراجعه به پزشک را به تاخیر بیندازید یا برای محافظت از خودتان، قدم های لازم را بر ندارید. در این مقاله 7 چیزی را بیان می کنیم که شما در مورد آرتروز نمی دانید، اما باید بدانید.

7 نکته که در مورد آرتروز نمی دانید

آرتروز فقط برای افراد مسن اتفاق نمی افتد 
به گفته بنیاد آرتروز، 2/3 از آمریکایی های مبتلا به آرتروز، زیر 65 سال هستند. این مقدار شامل نزدیک به 300 هزار کودک زیر 16 سال است که از آرتروز در دوران نوجوانی رنج می برند.

آرتروز التهابی معمولا در دهه 30، 40 یا 50 زندگی ظاهر می شود. اگر درد، تورم یا سفتی در مفصلتان دارید که برای چند هفته طول کشیده است، فکر نکنید فقط به این خاطر که 37 سال دارید، نمی تواند آرتروز باشد. حتما به پزشک مراجعه کنید. 

آرتروز شامل بیش از 100 نوع مشکل مفصلی است
آرتروز براستی یک اصطلاح چتر گونه برای شرایط متفاوت بسیاری است! دو دسته بندی بزرگ وجود دارد:آرتروز دژنراتیو که اساسا فرسایش در مفاصل است، و آرتریت التهابی که شامل التهاب در اطراف مفصل می باشد که باعث بوجود آمدن آسیب می شود. او توضیح می دهد که اگرچه عوامل خطر مختلفی برای هر نوع آرتروز وجود دارد، اما ژنتیک و محیط زیست شما، معمولا نقش مهمی ایفا می کنند. 

آرتروز

آرتروز و عوارض آرتریت  

 داشتن اضافه وزن، یک عامل خطر مهم است
چاقی، فشار بیشتری روی مفاصل وارد می کند که می تواند منجر به آسیب دیدگی و استئو آرتریت شود. بعلاوه، چربی اضافی بدن می تواند باعث تغییرات التهابی در سراسر بدن شود. افرادی که سنگین تر هستند، معمولا به خوبی به داروها پاسخ نمی دهند. کاهش وزن، می تواند وضعیت شما و پاسختان به درمان را بهبود ببخشد.


آسیب دیدگی های خاص می توانند خطر ابتلای شما به استئو آرتریت را افزایش دهند
مصدوم شدن، خواه یک آسیب دیدگی ورزشی باشد یا یک سقوط یا یک تصادف، می تواند در مکانیک یا یکپارچگی یک مفصل خاص، اختلال ایجاد کند. این امر می تواند به مرور زمان، خطر ابتلا به آرتروز دژنراتیو را افزایش دهد. هرگونه ترومای قابل توجه و مهم می تواند به التهاب مزمن در آن ناحیه منجر شده، و باعث شود غضروف، شروع به تجزیه شدن کند.

 یک مثال خوب:براساس مطالعه ای در سال 2014 از مرکز پزشکی دانشگاه پیتسبورگ، افرادی که یک پارگی منیسک پیچیده یا شدید را در زانو تجربه می کنند، 3 تا 5 برابر، خطر بالاتری برای ابتلا به استئو آرتریت در سال های بعد دارند.

 آرتروز می تواند از سر تا پای شما را تحت تاثیر قرار دهد 

فقط زانوها و مفاصل ران شما نیستند که در خطر قرار دارند. شما ممکن است در هر مفصلی دچار آرتروز شوید. استئو آرتریت (OA) که شامل تجزیه ی غضروف در یک مفصل، و معمولا بواسطه استهلاک جمع شونده است، عموما بر گردن، کمر، زانو، باسن و دستها تاثیر می گذارد. در مقابل آن، آرتریت روماتوئید (RA) یک بیماری خود ایمنی است که در آن، سیستم ایمنی بدن به مفاصل حمله کرده و باعث درد و تورم می شود، و به احتمال بیشتری، به مفاصل کوچک در مچ دست، دست، گردن و ستون فقرات آسیب می زند. در عین حال نقرس (شکل دیگری از آرتروز التهابی) معمولا با درد و تورم در انگشت شست پا شروع می شود، اما می تواند به مچ پاها یا زانوها نیز پیشروی کند.

سیگار کشیدن، یک عامل خطر مهم برای آرتریت روماتوئید می باشد
دانشمندان هنوز دقیقا چرایی آن را نمی دانند، اما سموم موجود در سیگار ممکن است به نحوی، عملکرد سیستم ایمنی بدن را طوری تغییر دهد که خطر ابتلای شما را بالا ببرد. با توجه به تحقیقی در سال 2014، اگر شما در حال حاضر RA دارید، ادامه دادن به سیگار کشیدن احتمالا وضع شما را بدتر خواهد کرد. نتیجه آن که خیلی دیر نیست، ترک سیگار می تواند خطر ابتلای شما به RA را کاهش داده یا کنترل آن را آسان تر کند.

  ارتباطی بین آرتریت روماتوئید و بیماری قلبی وجود دارد
20 تا 30 سال قبل، افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید، بطور متوسط 10 سال کمتر از همتایان شان زندگی می کردند، و علت آن تا حد زیادی آن بود که این افراد، به بیماری قلبی عروقی مبتلا می شدند! از آنجا که RA، یک بیماری التهابی است، باعث می شود شما مستعد التهاب در عروق و تصلب شرایین نیز بشوید.

خوشبختانه درمانهای RA در سال های اخیر، پیشرفت کرده اند. بنابراین با درمان تهاجمی، در حال حاضر بیماران باید قادر به اجتناب از بیماری قلبی بوده و یک طول عمر طبیعی داشته باشند. در واقع تحقیقی در سال 2016 از مایوکلینیک دریافت احتمال ابتلا به بیماری قلبی عروقی در افرادی که RA تحت کنترل دارند (یعنی بیماری شان بدتر نشده و پیشرفت نمی کند)، به هیچ وجه بیشتر از سایر افراد نبود. این را بعنوان یک انگیزه ی اضافه برای ارزیابی درد مفصلتان و درمان آن در اسرع وقت در نظر بگیرید.

آرتروز ، 7 نکته مهم در مورد آرتروز و آرتریت روماتوئید

3.817
این مطلب مفید بود ؟134
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از تناسب اندام /ن
برچسب : آرتروز
وبگردی