عوارض آزاتیوپرین
آزاتیوپرین دارویی است که افراد برای پذیرش پیوند کلیه در بدن و همچنین درمان علائم آرتریت روماتوئید استفاده می کنند و مصرف این دارو حتما باید طبق تجویز پزشک باشد.

 معرفی کامل داروی آزاتیوپرین و عوارض جانبی آن

نام عمومی: ایموران

نام تجاری : آزوتیوپرین

دارو

موارد مصرف:

آزاتیوپرین به منظور پیشگیری از رد پذیرش پیوند در افرادی که پیوند کلیه انجام داده اند، استفاده می شود و معمولاً به همراه دارو های دیگر مصرف می شود تا کلیه جدید به طور عادی کار کند. آزاتیوپرین همچنین برای درمان آرتریت روماتوئید مورد استفاده قرار می گیرد. در این شرایط سیستم ایمنی بدن به مفاصل سالم حمله می کند.

آزاتیوپرین متعلق به دسته ای از داروها است که به عنوان سرکوب کننده سیستم ایمنی شناخته می شوند بنابراین با تاثیر بر روی سیستم ایمنی بدن به فرد کمک می کند تا درصورت پیوند عضو بدن کلیه جدید را بپذیرد و یا در صورت ابتلا به آرتریت روماتوئید از آسیب بیشتر مفاصل پیشگیری کند.

بخش بهداشت و سلامت نمناک توصیه می کنید با پزشک خود در مورد خطرات و فواید آزاتیوپرین، خصوصاً در کودکان و بزرگسالان حتما مشورت کنید.

خوردن دارو

نحوه استفاده از آزاتیوپرین:

این دارو را طبق دستور پزشک، معمولاً یک یا دو بار در روز مصرف کنید. به منظور کاهش ناراحتی معده این دارو را به همراه غذا استفاده کنید.

مقدار مصرف این دارو بسته به شرایط پزشکی، وزن و پاسخ شما به نحوه درمان دارد.

دوزمصرفی خود را زیاد نکنید و یا بیشتر از مدت زمان تجویز شده از این دارو استفاده نکنید زیرا نه تنها وضعیت شما سریع تر بهبود نمی یابد بلکه خطر عوارض جانبی جدی افزایش خواهد یافت.

این دارو را به طور مرتب استفاده کنید تا بیشترین نفع را از آن ببرید.

زمان مصرف

برای درمان آرتروز، ممکن است 2 ماه تا زمان بهبودی طول بکشد. در صورت عدم بهبودی پس از 3 ماه درمان ، به پزشک خود اطلاع دهید.

از آن جا که این دارو از طریق پوست و ریه جذب می شود ممکن است به جنین آسیب برساند بنابراین زنانی که باردار هستند یا قصد بارداری دارند نباید از این دارو استفاده کنند و گرد قرص را تنفس کنند. 

برخی از عوارض جانبی آزاتیوپرین:

حالت تهوع یا استفراغ ممکن است رخ دهد. مصرف این دارو بعد از غذا به کاهش این اثرات کمک می کند.

ریزش موی موقت نیز ممکن است رخ دهد. اگر هر کدام از این اثرات ماندگار یا بدتر شدند، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

افرادی که از این دارو استفاده می کنند ممکن است عوارض جانبی جدی داشته باشند. با این حال، تشخیص پزشک مهم است و مزایای دارو بیشتر از خطر عوارض جانبی خواهد بود.

حالت تهوع

نکته:نظارت دقیق پزشک ممکن است خطر عوارض جانبی را کاهش دهد.

در صورت بروز عوارض جانبی جدی از جمله:اسهال ، درد مفاصل و ماهیچه ها یا بدتر شدن شرایط، سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز عوارض جانبی بسیار جدی از جمله:

علائم بیماری کبدی ( مانند حالت تهوع و استفراغی که متوقف نمی شود، درد معده یا شکم ، ادرار تیره ، زرد شدن چشم و پوست ) سریعا به اورژانس مراجعه کنید .

این دارو ممکن است خطر ابتلا به عفونت مغزی نادر اما بسیار جدی و احتمالاً کشنده به نام لکوانسفالوپاتی چند کانونی پیش رونده را افزایش دهد.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

 •  از بین رفتن هماهنگی و تعادل
 •  ضعف
 •  تغییر ناگهانی در تمرکز مانند سردرگمی ، مشکل در تمرکز و از دست دادن حافظه
 •  مشکل در صحبت کردن و راه رفتن
 •  تشنج
 •  تغییر در بینایی و دید

ضعف

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو، نادر است اما در صورت مشاهده هر گونه علائم واکنش آلرژیک جدی از جمله :بثورات پوستی ، خارش ،تورم به خصوص در صورت / زبان / گلو ، سرگیجه شدید و مشکل در تنفس حتما به پزشک مراجعه کنید.

**این یک لیست کامل از عوارض جانبی احتمالی نیست و اگر متوجه علائم دیگری که در این بخش از سلامت نمناک ذکر نشده است شدید، سریعا پزشک خود را مطلع سازید. 

موارد احتیاط:

 •  قبل از مصرف آزاتیوپرین، در صورت حساسیت به آن یا به مرکاپتوپورین ، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد بنابراین اگر آلرژی دیگری دارید که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات جدی شود به پزشک اطلاع دهید. برای اطلاعات بیشتر نیز با داروساز خود صحبت کنید.
 •  قبل از استفاده از این دارو ، سوابق پزشکی خود را به پزشک یا داروساز تان اطلاع دهید، به ویژه اگر مبتلا به بیماری کلیوی، بیماری کبد، سرطان، اختلالات خاص آنزیمی ( کمبود آنزیم ) تیوپورین متیل تراسفراز و نودیکس هیدرولاز15 هستید.

دکتر

 •  این دارو ممکن است خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد ، پس سعی کنید در معرض آفتاب نباشید و از برنزه کردن پرهیز کنید. هنگام خروج از منزل ضد آفتاب استفاده کرده و لباسی محافظ بپوشید وبرای جزییات بیشتر از پزشک خود سؤال کنید.
 •  آزاتیوپرین می تواند شما را بیشتر در معرض عفونت قرار دهد یا هرگونه عفونت فعلی را بدتر کند . از تماس با افرادی که عفونت مسری مانند آبله مرغان ، سرخک و آنفولانزا دارند خودداری کنید. اگر در معرض عفونت هستید یا اطلاعات بیشتر می خواهید با پزشک خود مشورت کنید.
 •  قبل از جراحی ، در مورد کلیه محصولاتی که استفاده می کنید از جمله داروهای تجویزی ، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.
 •  بدون رضایت پزشک واکسیناسیون نکنید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود خودداری کنید.
 •  برای کاهش احتمال بریدگی ، کبودی یا آسیب دیدگی هنگام کار با اشیاء تیز مانند تیغ و ناخن گیر محتاط باشید و از فعالیت هایی مانند ورزش مبارزه ای خودداری کنید.
 •  از آن جا که این دارو از طریق پوست و ریه ها جذب می شود و ممکن است به جنین آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا قصد بارداری دارند نباید از این دارو استفاده کنند.

بارداری

 •  هنگام استفاده از آزاتیوپرین باردار نشوید و اگر باردار شدید ، فوراً در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود مشورت کنید.
 •  این دارو به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است اثرات نامطلوبی بر شیرخوار داشته باشد. بنابراین حتما قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید. 

تداخلات دارویی:

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد دارو را تغییر داده و یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این داروها شامل داروهای مسکن، داروهای تجویزی و گیاهان دارویی نیست. بدون تأیید پزشک ، دوز داروهای خود را شروع ، متوقف یا تغییر ندهید.

برخی از داروها که ممکن است با آزاتیوپرین تداخل داشته باشند، عبارتند از: 

 •  فبوکسوستات
 •  مصرف برخی داروهای سرطانی در گذشته یا حال مانند سیکلوفسفامید و ملفلان
 •  سایر داروهایی که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کنند یا خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهند مانند ریتوکسیماب و توفاسیتینیب.
 •  آزاتیوپرین بسیار شبیه به مرکاپتوپورین است. در هنگام استفاده از آزاتیوپرین از داروهای حاوی مرکاپتوپورین استفاده نکنید.

سرطان

مصرف بیش از حد آزاتیوپرین:

اگر فردی دارو را بیش از حد مصرف کرده و علائم جدی از جمله مشکل تنفسی دارد ، با اورژانس تماس بگیرید و در غیر این صورت، فوراً با یک مرکز کنترل سموم تماس حاصل بفرمایید. 

سایر نکات

 •  این دارو را با دیگران به اشتراک نگذارید و برای آن ها تجویز نکنید.
 • آزمایشات پزشکی مانند شمارش کامل گلبول های خون، عملکرد کبد و کلیه را هنگام مصرف این دارو انجام دهید . تمام قرارها و چکاپ پزشکی و آزمایشگاهی خود را مرتبا بروید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
 •  اگر پیوند عضو داشته اید، در کلاس هایی که مرتبط با این امر هستند شرکت کرده و علائم عدم پذیرش عضو مانند احساس بیماری، تب، درد در اطراف عضو پیوند شده و علائم ارگان پیوند در صورت عدم موفقیت (کاهش میزان ادرار با پیوند کلیه) را بیاموزید. در صورت بروز این علائم بلافاصله کمک پزشکی دریافت کنید.
 •  در صورتی که مصرف یک دوز را فراموش کردید به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر نزدیک زمان دوز بعدی است، دوز از دست رفته را مصرف نکنید و دوز بعدی خود را در زمان خودش مصرف کنید و هرگز دوز مصرفی را دو برابر نکنید.
 • دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. تمامی داروهایتان را از دسترس کودکان دور نگهدارید.
 • در صورتی که انقضا تمام شده یا دیگر نیازی به استفاده از آن ندارید، دارو را دور بیندازید.

همه چیز از داروی آزاتیوپرین ؛ کاربرد ، عوارض ، بارداری و...

53
این مطلب مفید بود ؟30
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : webmd / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
وبگردی