آلودگی هوا
آلودگی هوا عوارض فراوانی برای سلامتی افراد دارد و بر پوست، چشم و بخش های دیگر بدن اثر می گذارد، اما مهم ترین اثرات آن بر سیستم تنفسی می باشد.

تاثیرات آلودگی هوا در سلامتی کلی جسم و روح

حتی انسان های سالم نیز می توانند فشار بر روی سلامت که به دلیل آلودگی هوا به وجود می آید، مانند؛ ناراحی و سوزش سیستم تنفسی و مشکلات تنفسی را در هنگام فعالیت های بیرون از خانه، تجربه کنند. آلودگی هوا نه تنها سلامت جسم را تهدید می کند بلکه در ایجاد افسردگی، پرخاشگری، خواب آلودگی، بیش فعالی کودکان و دیگر اختلالات روانی نیز موثر است.

خطر حقیقی در مورد اثرات زیان بار به شرایط سلامتی فعلی شما، نوع و تمرکز آلودگی و زمانی که در معرض هوای آلوده بوده اید، بستگی دارد میزان بالای هوای آلوده می تواند موجب مشکلات سلامتی فوری شود که در این بخش از سلامت نمناک به آنها خواهیم پرداخت.

آلودگی هوا

اثرات آلودگی هوا بر بدن

عوارضی که شامل این موارد می شود:

 • بیماری های قلبی _رگی و تنفسی شدید.
 • استرس اضافی برای ریه ها و قلب، که بنابراین برای فراهم کردن اکسیژن کافی برای بدن بیشتر باید کارکنند.
 • آسیب سلولی به سیستم تنفسی.

اثرات دائمی آلودگی هوا بر روی سلامت افراد

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض هوای آلوده می تواند موجب اثرات دائمی برروی سلامت شما شود. مانند:

 • سرعت بخشیدن بر پیری ریه ها
 • از دست دادن ظرفیت ریه ها و کاهش عملکرد آن ها
 • پیشرفت بیماری هایی مانند آسم، برونشیت، آمفزیم( نوعی بیماری ریوی) و حتی سرطان
 • کوتاه شدن دوره ی زندگی

اثرات آلودگی هوا

آلودگی هوا موجب سقط جنین می شود

باید بدانید سرب علاوه بر تاثیری که بر سلامت افراد دارد باعث ابتلا به سرطان و سقط جنین و بیماری های روانی نیز می شود به طورمثال با تاثیر منفی بر عملکرد سیستم عصبی باعث بروز سردردهای شدید و کم شدن حافظه می شود.

آلودگی هوا به ویژه سربی که به علت سوخت نامناسب خودروها به وجود می آید احتمال تولد کودکان مبتلا به نقص عضو، اوتیسم و بیش فعالی را افزایش می دهد. همچنین مسمومیت ناشی از سرب باعث افزایش اختلالات ذهنی، فراموشی های دائم، بیماری های لرزشی و جنون می شود.

آلودگی هوا چه ارتباطی با پرخاشگری دارد؟

یکی از آثار آلودگی هوا کمبود اکسیژن است که باعث بی حوصلگی و عدم کنترل خشم می شود همچنین آلودگی هوا با کاهش انرژی و ایجاد خواب آلودگی می تواند باعث پرخاشگری افراد شود.

اختلالاتی مانند پرخاشگری وافسردگی، اختلال در تمرکز و کند شدن عملکرد ذهنی در نتیجه کاهش اکسیژن رسانی به مغز اتفاق می افتد که همه این عوامل سبب به وجود آمدن مشکل در موقعیت های اجتماعی و شغلی می شوند.

پرخاشگری

تاثیر منفی آلودگی هوا بر شخصیت افراد

آلودگی هوا تاثیر فراوانی در شخصیت افراد دارد و می تواند یک فرد برونگرا را به یک فرد درونگرا تبدیل کند. افراد افسرده همیشه زندگی را غبار آلوده می بینند و مانند گذشته اشان نمی توانند اجتماعی و سر زنده باشند. کاهش اکسیژن به علت هوای آلوده اختلال در عملکرد مغز ایجاد می کند به طوری که فرد با از دست دادن مهارت های اجتماعی خود مدام دچار فراموشی می شود و در سنین سالمندی و میانسالی دچار بیماری آلزایمر می گردد.

افسردگی بیشتر افسرده ها آلودگی هوا

آلودگی هوا باعث تضعیف قدرت تصمیم گیری افراد افسرده می شود ودر نتیجه افسردگی فرد را تشدید می کند و فرد احساس بی انرژی بودن، بی حوصله و خسته بودن می کند. آلودگی هوا اوضاع افراد مضطرب و افسرده را وخیم تر می کند، به طوری که فرد علاوه بر استرس دچار تپش قلب و تنگی نفس نیز خواهند شد.

آلودگی هوا تاثیر منفی بر علائم بیماران وسواس دارند و باعث می شود آن ها دچار نگرانی های مضاعفی شوند و همواره احساس بیماری کنند و به بیماری دیگری به نام «خود بیمارانگاری» نیز دچار شوند.

افسردگی

بیماری هایی مرتبط با آلودگی هوا

بیماری هایی که بیشتر به مشکلات سلامتی سخت که بر اثر آلودگی هوا به وجود می آیند، حساس هستند ،شامل این موارد می باشند:

 • بیماری قلبی به خصوص، بیماری شریان اکلیای و نارسایی احتقانی قلب.
 • بیماری های ریوی به خصوص آسم، آمفزیم، بیماری مزمن انسداد ریه.

بیشترین آسیب آلودگی هوا به چه افرادی وارد می شود؟

 • زنان باردار.
 • کار گرانی که در محیط باز کار می کنند.
 • بزرگسالان با سن بیشتر و سالمندان.
 • کودکان زیر 14 سال.
 • ورزشکارانی که تمرین می کنند.
 • افرادی با قدرت بدنی خوب در محیط خارج از خانه.
 • افرادی که در گروه های بالا قرار دارند ،حتی با تماس کمتر با هوای آلوده نیز مشکلات سلامتی را تجربه می کنند و یا ممکن است شدت مشکلات در آن ها بیشتر و شدیدتر باشد.

بیشترین آسیب آلودگی هوا

نگاهی به پدیده وارونگی هوا و تبعات مخرب آن

وارونگی هوا زمانی اتفاق می افتد که ترکیبات آلی فرار و اکسید نیتروژن با اشعه های فرابنفش خورشید واکنش نشان می دهند. منابع ابتدایی اکسید نیتروژن و ترکیب های آلی فرار منابع سیار مانند ماشین ها، کامیون ها، اتوبوس ها، تجهیزات ساختمانی و کشاورزی هستند. وارونگی هوا بعداز ظهر ها و ساعات ابتدایی شب به بیشترین حد خود می رسد، بیشترین میزان وارونگی طی ماه های تابستان اتفاق می افتد این مشکل یک محرک قوی است که موجب تنگ شدن راه های هوا و کار بیشتر سیستم تنفسی به منظور فراهم آوردن اکسیژن بیشتر می شود.

مشکلات سلامتی پدیده وارونگی هوا

همچنین می تواند باعث مشکلات سلامتی دیگری نیز شود مانند:

 • بیماری های تنفسی شدید مثل؛ آمفزیم، برونشیت، آسم ، صدمات ریه ای، و حتی علائم بعدی مانند سرفه، گلو درد، خس خس کردن سینه، درد در قفسه سینه، گلوی خشک، سر درد و حالت تهوع.
 • مقاومت پایین در برابر عفونت وخستگی زیاد.
 • نمایش ضعیف ورزشکاران.

آسم

تاثیر ذرات جامد و دود قابل اشتعال موجود در هوا بر سلامتی

ذرات جامد یک ترکیب پیچیده است که می تواند حاوی دوده، دود، فلزات، نیترات، سولفات، غبار، آب و لاستیک تایر باشد. این ذرات می تواند مستقیما از دودی که از آتش بر می خیزد منتشر شوند و یا بر اثر واکنش گازهایی مانند اکسید نیتروژن در اتمسفر تشکیل شوند اندازه ی این ذرات مستقیما به قابلیتشان به ایجاد مشکل در سلامت ارتباط دارند. ذرات کوچکتر موجب مشکلات شدیدتری می شوند، زیرا از سیستم ایمنی طبیعی بدن عبور می کنند و به عمق ریه ها و مخصوصا رگ های خونی نفوذ می کنند. تماس با این ذرات هم بر روی ریه ها و هم قلب شما تاثیر می گذارد.

خطرات تماس طولانی با ذرات جامد

قرار گرفتن در معرض این ذرات برای مدت زمان طولانی، موجب مشکلات سلامتی مهمی مانند موارد زیر می شود:

 • افزایش علائم تنفسی مانند تحریک راه های هوایی، سرفه یا تنفس سخت، کاهش عملکرد ریه، آسم شدید، پیشرفت شریان اکلیلی در کودکان، پیشرفت برونشیت مزمن، بیماری مزمن انسداد ریه.
 • ضربان قلب نامنظم، حمله های قلبی غیر مهلک، مرگ زود رس در بیماران ریوی و قلبی مانند سرطان ریه.

خطرات تماس کوتاه مدت با ذرات جامد

 • تشدید بیماری های ریوی که باعث حمله های آسمی و برونشیت حاد شود.
 • افزایش استعداد ابتلا به عفونت های تنفسی
 • سکته ی قلبی و ضربان قلب نامنظم در افراد با مشکلات قلبی
 • تحریک چشم ها، بینی و گلو؛ سرفه،تنگی قفسه سینه و کوتاهی تنفس.

همه خطرات ، بیماریها و عوارض آلودگی هوا روی انسان

4.5297
این مطلب مفید بود ؟26631
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن / ف/س
برچسب : آلودگی هوا
وبگردی