افزایش مهارت شنوایی
افزایش مهارت شنوایی تاثیر زیادی روی زندگی و رسیدن به موفقیت می گذارد زیرا مهارت گوش دادن به همان اندازه ی ، صحبت کردن مهم است.

5 راه، برای بهبود و افزایش مهارت شنوایی

ما باید به توانایی مکالمه اهمیت دهیم ، از کارشناسی ارشد تا تعداد نامحدود دوره ها، کارگاه ها و آموزش های مکالمه ی در دسترس ما ،می بینیم که صحبت کردن، به خصوص سخنرانی عمومی، یک مهارت بسیار مطلوب است.

صحبت عمومی، به عنوان یک توانایی ضروری برای کسانی است که مایل به پیشرفت حرفه خود در کسب و کار و سیاست هستند اما با توجه به سر و صدا در هنگام صحبت کردن،مهارت گوش دادن عملا نادیده گرفته می شود می توان، استدلال کرد که گوش دادن به همان اندازه ی ،صحبت کردن مهم است.

در ادامه این بخش از نمناک بیان می کنیم، چگونه گوش خود را تیز کنید یا بهتر بگوییم چطور مهارت شنوایی خود را تقویت کنید؟

افزایش مهارت شنوایی

پنج راه برای افزایش مهارت شنوایی وجود دارد

1. به طور کامل در لحظه باشید 

آیا تا به حال با کسی صحبت کرده اید و متوجه شدید که حواس طرف به صحبت شما نیست ؟ شما احتمالا فکر می کنید این آزار دهنده، ناامید کننده و بی احترامی است در آن لحظه ،ممکن است حتی عصبانی شوید یا گفتگو را قطع کنید.

هنگامی که کسی صحبت می کند، مهم است که در آن لحظه تمام حواستان به او باشد اگر چیز دیگری در ذهن شماست مانند یک تماس که باید انجام دهید، یا یک متن که باید پاسخ دهید، به آنها اطلاع دهید، کاری را که لازم دارید انجام دهید، انجام دهید و وقتی به پایان رسید،به آنها اعلام کنید که آماده گوش دادن هستید.

هنگام گوش دادن توجه نه تنها به کلمات بلکه تن صدا، حالات صورت و زبان بدن نیز باشد این به شما اطلاعاتی را می دهد که به همان اندازه کلمات مهم هستند.

روش گوش کردن

2. خود را در جایگاه دیگران قرار دهید

اگر چه شما با سخنران موافق نیستید، و یا حتی علاقه مند به آنچه آنها می گویند،بدانیدآنچه آنها بیان میکنند، برایشان مهم است خودتان را در موقعیت آنها تصور کنید وقتی صحبت می کنند به این فکر کنید ،آنها از کجا امده اند و چرا.نوع زندگی و مشکلات آنها را تصور کنید مردم قدردان خواهند شد که شما تلاش کرده اید، تا آنها را درک کنید و واقعا آنها را بشنوید.

مهارت شنیداری

3. مطالب کلیدی را به خاطر بسپارید و اجازه دهید سخنران این موضوع را بداند

بسیاری از افراد، نمیتوانند روی صحبت دیگران تمرکز کنند، مخصوصا اگر آنها بیش از یک دقیقه یا بیشتر صحبت کنند ، توجه ما معمولا جذب مواردی میشود که به نظرمان جذاب هستند. در صورتی که این اتفاق افتاد، سعی کنید چند نکته کلیدی در مکالمه را انتخاب کنید. پس از پایان مکالمه، با ذکر نکات کلیدی که شنیدید، به آنها نشان دهید که به صحبتشان گوش می داده اید و آنها را شنیده اید و از آنها بخواهید که هر چیزی را که متوجه نشده اید، دوباره توضیح دهند ؛ اگر فردی که صحبت می کند ،باور کند که شما تمام تلاش خود را کرده اید، شما را می بخشد.

بهبود شنوایی

4. تمرین شنیداری فعال 

اکثر مردم به این موضوع فکر میکنند که هنگام گوش دادن به صحبت دیگران چگونه همزمان جواب طرف مقابل را بدهند به جای انجام این کار، سعی کنید به طور کامل بر روی آنچه که فرد می گوید ،تمرکز کنید. وانمود کنید که از آن چه شنیده و فهمیده اید، از شما سوال خواهد شد. یک تمرین خوب، برای این موارد آن است که با یک عضو خانواده یا یک دوست خوب بنشینید و تمرین کنید و فقط به صحبت آنها گوش فرا دهید و سپس در مورد آنچه فهمیده اید با او صحبت کنید وقتی فقط بر روی گوش دادن به صحبت دیگران متمرکز شوید و نگران پاسخ دادن نباشید، شرایط برایتان راحت تر میشود.

مهارت گوش دادن

5. کنجکاو باشید، ذهنیت باز، و میل به رشد مداوم داشته باشید 

افرادی که به طور طبیعی ،کنجکاو هستند مکالمات را به عنوان فرصت های یادگیری مشاهده می کنند آنها همیشه به دنبال یادگیری و کشف چیزی جدید هستند و همه کسانی را که با آنها صحبت می کنند، به عنوان فرصتی برای آموزش و یادگیری میبینند و به مسائل فقط از دیدگاه خود نگاه نمیکنند،چون میدانند دیدگاهشان تنها یا لزوما بهترین راه نیست.

ترفندهایی طلایی افزایش مهارت شنوایی و گوش دادن

3.126
این مطلب مفید بود ؟1610
منبع : بخش سبک زندگی نمناک / ن / ف /س
برچسب : گفت و گو
وبگردی