نوشیدن آب
با توجه به تعدد فعالیت‏های افراد در طول سفر، ممکن است تأمین آب موردنیاز بدن موردتوجه قرار نگیرد.

اهمیت نوشیدن آب در سفر

برای سپری کردن یک سفر خوب، جدا از برنامه ریزی های لازم، مراقبت از سلامتی نیز اهمیت زیادی دارد چرا که حتی یک بیماری ساده ممکن است برنامه سفر و تعطیلات را به هم بزند. کنترل چرخه آب در بدن و مصرف درست مایعات خواهد بود. رعایت این مسئله به خصوص برای افرادی که در سفر به سر می برند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛
چرا که کلیه ها برای دفع سموم بدن و پاک کردن مجاری ادرار در روز به آب کافی نیاز دارند و از طرف دیگر، خوردن و نوشیدن موادغذایی مختلف طی سفر، احتمال ابتلا به بیماری ها را افزایش می دهد.
با توجه به تعدد فعالیت‏های افراد در طول سفر، ممکن است تأمین آب موردنیاز بدن موردتوجه قرار نگیرد. این در حالی است که آب به طور دائم در بدن چرخش دارد و برای کارکرد طبیعی اعضا باید در روز به میزان مناسب یعنی چیزی حدود دو لیتر، آب نوشید. تحقیقات صورت گرفته توسط شرکت آب دماوند با همکاری انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی ایران نشان می دهد که 40 درصد تهرانی ها کمتر از 5/1 لیتر آب در روز می نوشند.

به طور کلی هر فرد روزانه باید مقدار مناسبی آب، مصرف کند تا کلیه ها بتوانند به طور مرتب سموم بدن را دفع کنند. توجه به این نکته در طول یک سفر نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. میزان مایعاتی که افراد در طول روز می نوشند با میزانی که از طریق کلیه ها دفع می شود، برابر نخواهد بود. باید توجه کرد وقتی میزان ادرار کم و غلظت آن بالا باشد (رنگ ادرار تیره)، ممکن است برخی از زوائد محلول در ادرار در کلیه ها متبلور و تبدیل به سنگ شوند. 

اهمیت نوشیدن آب

نوشیدن آب در سفر مهم است

اگر ادرار فرد نیز طی 24 ساعت زرد کمرنگ باشد، نشان دهنده عملکرد مناسب کلیه خواهد بود. تأمین آب موردنیاز بدن علاوه بر دفع سموم، از به وجود آمدن سنگ کلیه نیز جلوگیری می کند. همچنین آب به دلیل آن که فاقد هر نوع کالری، شکر و مواد افزودنی است، سالم ترین نوشیدنی برای پیشگیری از سنگ کلیه به شمار می رود. 

نوشیدن آب در سفر چه اهمیتی دارد؟


توجه به مصرف آب سالم
حدود 60 درصد از جمعیت کشور کمتر از دو لیتر مایعات در روز مصرف می کنند. بر اساس نتایج به دست آمده از تحقیق شرکت آب دماوند، 48 درصد از مردان و 50 درصد از زنان در ایران در مقایسه با توصیه های اداره ایمنی موادغذایی کشورهای اروپایی (EFSA)، روزانه کمتر از میزان توصیه شده، آب مصرف می کنند.

با این حال برای تامین آب مورد نیاز بدن در طول سفر، توجه به مصرف آب سالم یکی از عواملی است که می تواند از ابتلا به بیماری در سفر جلوگیری کند. بهتر است قبل از سفر از وضعیت آب لوله کشی شهر مقصد مطلع شوید.

جستجویی ساده در اینترنت، صحبت با ساکنان شهر یا کسب اطلاعات از کارکنان هتلی که در آن اقامت خواهید داشت به شما در این زمینه کمک می کند. در صورتی که نتوانستید از سالم بودن آب لوله کشی اطمینان حاصل کنید حتماً در سفر آب بسته بندی همراه داشته باشید.

 

اهمیت نوشیدن آب

نوشیدن آب در سفر مهم استتوصیه هایی برای مصرف آب در سفر
با چند توصیه ساده در سفر می توان ضمن محافظت از کلیه ها، چرخه آب در بدن و مصرف مایعات را کنترل کرد.

– وقتی صبح از خواب بیدار می شوید یک لیوان آب بنوشید.

– منتظر احساس تشنگی نمانید! تشنگی هشداری است که نشان می دهد آب بدن را تا حدی از دست داده اید. قبل از آن که تشنه شوید، آب بنوشید.

– همیشه یک بطری آب به همراه داشته باشید.

– در سفر از نوشیدن نوشیدنی های کافئین دار خودداری کنید. مصرف بیش از حد این نوشیدنی ها موجب از دست رفتن آب بدن می شود.

– نوشیدن آب سالم در سفر اهمیت بسیاری دارد به ویژه برای کودکان، افراد مبتلا به بیماری های قلبی و گوارشی و همچنین زنان باردار و شیرده.

– هنگام سفر به شهرهای مختلف، زمان کافی برای تطبیق بدن خود با شرایط جغرافیایی و آب وهوایی جدید در نظر بگیرید.

 

اهمیت نوشیدن آب

نوشیدن آب در سفر مهم است


– احساس تشنگی تنها یکی از نشانه های کمبود آب بدن در طول سفر است. احساس خستگی، بدن درد و گرفتگی عضلات، سردرد، بی حوصلگی و زودرنجی و احساس تهوع و سرگیجه دیگر نشانه هایی هستند که از کمبود آب بدن خبر می دهند.

– اگر در مدت سفر در مناطق گرم و خشک اقامت دارید حتماً مصرف روزانه آب خود را افزایش دهید. همچنین توجه داشته باشید، بیشترین میزان کمبود آب بدن، در طول سفرهای هوایی رخ می دهد.

نوشیدن آب در هنگام مسافرت را فراموش نکنید

52
این مطلب مفید بود ؟20
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از سلامانه/ی
وبگردی