دعای خروج از منزل
دعای خروج از منزل به هنگامی است که فرد از خانه بیرون می آید باید آنها را ذکر کند.

دعای خروج از منزل

 

 الله اکبر

دعای خروج از منزل

اسلام برای ورود به منزل و خروج از آن آداب مهمی دارد که رعایت آن آداب بر هر فرد مسلمانی لازم است .

اول:اسلام برای ورود به منزل و خروج از آن آداب مهمی دارد که رعایت آن آداب بر هر فرد مسلمانی لازم است. امیرالمؤمنین علیه السلام می ‏فرماید :هرگاه یکی از شما داخل در خانه خود شد، بر اهل خانه سلام کند، اگر نبودند ، بگوید :سلام بر ما از جانب پروردگار و نیز سوره اخلاص را بخواند که زُداینده فقر است‏ . در روایت مهمی آمده :وقتی قصد خروج از منزل کردی بگو :

بِسْمِ اللّهِ وَلا حَوْلَ ولا قُوَّةَ إِلّا بِاللّهِ تَوَکَّلْتُ عَلَی اللّهِ‏ به نام خداوند هیچ قدرت و قوتی نیست مگر با کمک خداوند ، واگذار می‏ کنم کارهایم را بر خدا .

چون گفتی :« بسم اللّه »، ملکی می ‏گوید :راهنمایی شدی ، چون گفتی :«لا حول و لا قوة الا باللّه »، می ‏گوید :از هر شری حفظ شدی ، چون گفتی :«توکلت علی الله»، می گوید. خداوند تو را کفایت کرد ؛ در این حال است که شیطان می ‏گوید :چه کنم با بنده ‏ای که راهنمایی شده و حفظ گردیده و او را کفایت کرده ‏اند . سپس «قل هو اللّه» را از جانب راست و چپ و روبرو و پشت سر و بالای سر و زیر پا بخوان که در تمام روز در امان خدا باشی . و وقتی وارد منزل شدی ، بر اهل بیت خود سلام کن ، اگر نبودند بگو :

 بسم الله  وَبِاللّهِ وَالسَّلامُ عَلی‏ رَسُولِ اللّهِ وَالسَّلامُ عَلَیْنا وَعَلی‏ عِبادِ اللّهِ الصَّالِحینَ‏ به نام خداوند و سلام و درود بر فرستاده خداوند ، و سلام و درود بر ما و بر بندگان صالح خدا .

 دوم: از حضرت امام صادق علیه السّلام‏ نقل شده است انسان زمانی که خواست از خانه خارج شود، هنگام نیّت خروج سه مرتبه بگوید:اللّه اکبر و سه مرتبه


بِالِلَّهِ اَخْرُجُ وَ بِالِلَّهِ اَدْخُلُ وَ عَلَی الِلَّهِ اَتَوَکَّلُ
به کمک خدا بیرون میروم، و به کمک خدا وارد می شود، و بر خدا توکّل می کنم.


آنگاه بگوید:

اَللّهُمَّ افْتَحْ لی فی وَجْهی هذا بِخَیْرٍ وَ اخْتِمْ لی بِخَیْرٍ وَقِنی شَرَّ کُلِّ دآبَّةٍ اَنْتَ آخِذٌ بِناصِیَتِها اِنَّ رَبّی عَلی صِراطٍ مُسْتَقیمٍ
خدایا در این روز به رویم بگشا به خیر، و برایم پایان‏ بده به خیر، و از شرّ هر جنبنده ‏ای تو که گیرنده مهارش هستی حفظم کن، به درستی که پرودرگارم بر راهی مستقیم است‏.

پیوسته در پناه خدای عزّ و جلّ باشد، تا به همان مکانی که در آن بود بازگردد.

 سوم: امام محمد باقر علیه السلام می فرمایند :هنگام خروج از منزل (برای رسیدن به مطلوب)
این دعا را بخوان.

بِسم الله الرحمن الرحیم حَسْبی اللهُ تَوَکَّلْتُ عَلَی اللهِ اللهمَّ إنّی أسئلُکَ خَیْرَ اُموُری کُلّها و اعوذُ بِکَ مِنْ خِزْی الدّنْیا و عَذابِ الاخِرَةِ

چهارم : از امام زین العابدین علیه السّلام روایت شده است‏ که به هنگام بیرون رفتن از در خانه بگوید:

بِسْمِ اللَّهِ آمَنْتُ بِاللَّهِ وَ تَوَکَّلْتُ عَلَی اللَّهِ
به نام خدا، ایمان آوردم به خدا، و بر خدا توکل کردم.

دعاء

دعاها یی که هنگام بیرون ‏آمدن از خانه خوانده می شوند

پنجم: از امام باقر علیه السّلام نقل شده است که هرکس زمانی که از منزلش بیرون می رود بگوید:
بِسْمِ اللَّهِ حَسْبِیَ اللَّهُ تَوَکَّلْتُ عَلَی اللَّهِ اَللّهُمَّ اِنّی اَسْئَلُکَ خَیْرَ اُمُوری کُلِّها وَ اَعُوذُبِکَ مِنْ خِزْیِ الدُّنْیا وَ عَذابِ الاْخِرَةِ

به نام خدا، خدا مرا بس است، بر خدا توکل کردم، خدایا خیر همه کارهایم را از تو می خواهم، و از خاری دنیا و عذاب آخرت به تو پناه می آورم.

خدا آنچه از امر دنیا و آخرت او را اندوهگین می سازد کفایت می فرماید.

 

ششم: از حضرت امام صادق علیه السّلام نقل شده است که وقتی که از منزل خود بیرون می روی بگو:


بِسْمِ اللَّهِ تَوَکَّلْتُ عَلَی اللَّهِ لا حَوْلَ وَلاقُوَّةَ اِلاّ بِاللَّهِ اَللّهُمَّ اِنّی اَسْئَلُکَ خَیْرَ ما خَرَجْتُ لَهُ وَ اَعُوذُبِکَ مِنْ شَرِّ ما خَرَجْتُ لَهُ اَللّهُمَّ اَوْسِعْ عَلَیَّ مِنْ فَضْلِکَ وَ اَتْمِمْ عَلَیَّ نِعْمَتَکَ وَاسْتَعْمِلْنی فی طاعَتِکَ وَاجْعَلْ رَغْبَتی فیما عِنْدَکَ وَ تَوَفَّنی عَلی مِلَّتِکَ وَ مِلَّةِ رَسُولِکَ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ
به نام خدا، توکّل کردم بر خدا، جنبش و نیرویی نیست مگر به خدا، خدایا، خیر آنچه به خاطرش از خانه بیرون شدم‏ از تو می خواهم، و از شرّ آنچه به خاطرش بیرون آمدم به تو پناه می آورم، خدایا از فضلت بر من وسعت بخش، و نعمتت‏ را بر من کامل کن، و مرا در طاعتت به کار گیر، و اشتیاقم را در آنچه نزد توست قرار ده، و مرا بر آیینت و آیین رسولت بمیران.


هفتم: از امام رضا علیه السّلام نقل شده است که پدرم زمانی که از منزل خارج‏ می شد، این کلمات را می گفت:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ خَرَجْتُ بِحَوْلِ اللَّهِ وَ قُوَّتِهِ لابِحَوْلٍ مِنّی وَ لا قُوَّتی بَلْ بِحَوْلِکَ وَ قُوَّتِکَ یا رَبِّ مُتَعَرِّضاً لِرِزْقِکَ فَاْتِنی بِهِ فی عافِیَةٍ
به نام خدا که رحمتش بسیار و مهربانیاش همیشگی است، خارج شدم به قوت و نیروی خدا، نه به قدرت و نیروی خویش، بلکه به قدرت و نیروی تو، ای پروردگارم روزیات را خواستارم، آن را در عین عافیت به من عنایت کن‏.


هشتم: از حضرت صادق علیه السّلام روایت شده است که هرکه از منزلش بیرون می رود، ده مرتبه سوره قل هو اللّه احد بخواند، پیوسته‏ در حفظ خدای عزّ و جل باشد، و تا به منزلش بازگردد، خدا از او محافظت نماید.

 

نهم : امام محمد باقر علیه السلام فرمود کسی که این دعا را هنگام خروج از منزل بخواند :
أَعُوذُ بِمَا عاذَتْ بِهِ مَلائِکَةُ اللّهِ وَرِسُولِهِ مِنْ شَرِّ هذَا الْیَوْمِ الْجَدیدِ الَّذی إذا غابَتْ شَمْسُهُ لَمْ تَعُدْ، مِنْ شَرِّ نَفْسی وَمِنْ شَرِّ غَیْری وَمِنْ شَرِّ الشَّیاطینِ وَمِنْ شَرِّ مَنْ نَصَبَ لِأَوْلِیاءِ اللّهِ وَمِنْ شَرِّ الْجِنِّ وَالإِنْسِ وَمِنْ شَرِّ السَّباعِ وَالْهَوامِ وَمِنْ شَرِّ رُکُوبِ الْمَحارِمِ کُلِّها، أُجیرُ نَفْسی مِنَ اللّهِ مِنْ کُلِّ سُوءٍ .

پناه می ‏برم به آنچه ملائکه خدا و رسولش به آن پناه بردند از شرّ این روزی که چون خورشید غروب کند برنمی ‏گردد و از شرّ نفس خودم و دیگران و شیاطین و دشمنان اولیای الهی و جن و انس و حیوانات وحشی و حشرات و محرّمات الهی ! پناه می‏ برم به خداوند از تمام بدی‏ ها .
خدا او را می ‏آمرزد و به او توجه می‏ کند و مهم او را کفایت کرده و از بدی و شر او را نگهداری می‏ کند.


دهم : از امام هفتم علیه السّلام روایت شده است که هرگاه‏ خواستی به سفر روی، بر در خانه‏ ات بایست، و سوره‏ های حمد و قل هو اللّه احد و قل اعو بربن النّاس و قل اعوذ بربّ الفلق
را از پیش رو، و از طرف راست و چپ بخوان، آنگاه بگو:

اَللّهُمَّ احْفَظْنی وَاحْفَظْ ما مَعِیَ وَ سَلِّمْنی وَ سَلِّمْ ما مَعِیَ وَ بَلِّغْنی وَ بَلِّغْ ما مَعِیَ بَلاغاً حَسَناً
خدایا مرا و آنچه با من است حفظ کن، و مرا و آنچه با من است به سلامت دار، و مرا و آنچه با من است به نیکی برسان‏.


یازدهم: و نیز از آن حضرت روایت شده است که هرگاه در سفر یا حضر [حضر یعنی ماندن در وطن، در مقابل سفر] از منزلت بیرون رفتی بگو:

بِسْمِ اللَّهِ آمَنْتُ بِاللَّهِ وَ تَوَکَّلْتُ عَلَی اللَّهِ ما شاءَ اللَّهُ لا حَوْلَ وَ لا قُوَّةَ اِلاّ بِاللَّهِ
به نام خدا، به خدا ایمان آوردم، و بر خدا توکل کردم، آنچه خدا خواست، جنبش و نیرویی نیست مگر به خدا. 

دعای خروج از منزل به همراه ترجمه

4.668
این مطلب مفید بود ؟635
برگرفته از عرفان -/ ن.م
وبگردی