اولین نوع ماشین لباسشویی
آیا تا کنون به این مسئله فکر کرده ایم که این ماشین لباسشویی که امروزه یکی از اصلی ترین وسیله های زندگی ماست از کی جای خود را در زندگی ما محکم کرده و به صورت یکی از ابزار اصلی و اولیه زندگی ما تبدیل شده است؟اولین نوع آن به چه صورت بوده است؟

تاریخچه اصلی لباسشویی از زمانی شروع شد که لباس ها داخل کیسه قرار گرفت و پشت کشتی بسته شد و به این ترتیب با گذشتن آب از جداره های لباس اولین نوع لباس شستن شناخته شده است،اما اولین ماشین لباسشویی توسط کریستین شافر آلمانی در سال 1767 میلادی ساخته شد.

او توانست یک محفظه چوبی شستشو را طراحی کند و همان تخته شستشو را طوری در آن طراحی کرد که وقتی کاربر دسته آن ماشین را می چرخاند این تخته شستشو روی لباس حرکت می کرد و باعث تمیزی لباس می شد. اما این وسیله هیچ وقت به تولید انبوه نرسید.

اولین ماشین لباسشویی

در سال 1874 ویلیام بلک استون ، بازرگان و تولید کننده ذرت اهل ایندیانا ، برای همسرش یک هدیه تولد ساخت که ماشینی بود که کثیفی را از روی لباس ها می شست و پاک می کرد . این دستگاه شامل یک تغار چوبی بود که در آن یک تکه چوب تخت با شش میخ چوبی کوچک بود و یک دسته داشت که آن ها را جلو و عقب می برد.

در سال 1900 میخ های فلزی جایگزین میخ های چوبی شدند در سال 1906 موتور الکتریکی برای نخستین بار در این وسیله به کار گرفته شد که دسته چرخنده و زیر آن چرخ لنگر داشت .در سال 1922 شرکت می تگ سیستمی عرضه کرد که به جای کشیدن لباس ها در آب ، آن ها را با فشار آب و هم زدن تمیز می کرد . درست در همین زمان بود که ماشین لباس شویی های تماما فلزی پای به عرصه وجود گذاشت. این وسایل هم ایمن تر بودند هم کارآمد تر.

اولیم ماشین لباسشویی
 
این شرکت بعدها در رقابت با دیگر شرکت های تولیدکننده ماشین لباسشویی در جهان نتوانست رقابت کند و از همین حیث تنها در خلال یک دهه اعلام ورشکستگی کرد.
شکل زیر نشان دهنده اولین نسل تجاری از ماشین های لباسشویی برای مصرف کنندگان خانگی شرکت مینی تگ است که در سال 1927 میلادی ساخته شد.
 
اولین لباسشویی دنیا

 

اولین نوع ماشین لباسشویی در جهان + عکس

3.636
این مطلب مفید بود ؟2610
برگرفته از فراز پشتیبان-/ف
وبگردی