بازار سکه

سکه روی پله 11 میلیون تومان نشست

تاریخ انتشار : 10 مرداد 1399کد مطلب : 43052زمان مطالعه : 4 دقیقه
در اولین هفته مرداد 99 بازار ارز با افزایش قیمت مواجه بود اما بازار سرمایه به روند نزولی خود همانند هفته گذشته ادامه داد.

باشگاه خبرنگاران جوان: در اولین هفته مرداد 99بازار ارز از ثبات نسبی برخوردار بود و نوسان چندانی نداشت همچنین بازار طلا و سکه نیز شاهد افزایش قابل توجه ای نبود علی رغم اینکه اونس جهانی با روند شتابان افزایش قیمت رو به رو بود اما بازار سکه در اوایل هفته تحت تأثیر بازار ارز بود و نرخ آن با نوسان اندکی همراه بود ولی در اوخر هفته افزایش قیمت سکه و طلا شدت گرفت . طلا با 11.7 و سکه 10درصد رشد مثبت پربازده ترین بازار مالی بودند. 

اما در میان بازار های مالی، کمترین سود نصیب سرمایه گذاران بورس شد؛ به این ترتیب بازار سرمایه با 0.1درصد رشد مثبت کم بازده ترین بازار هفته اول مرداد ماه بود و سرمایه گذاران منتظر رشد بیشتر شاخص بازار سرمایه در روزهای آینده هستند. 

افزایش 500 تومانی دلار و یورو

در نخستین هفته مرداد 99 بازار ارز با نوسان های شدید نرخ ارز مواجه نبود و در اولین روز هفته دلار با قیمت 20 هزار و 300 تومان و یورو نیز با نرخ 23 هزار و 300 تومان در تابلو های صرافی های مجاز خود نمایی می کرد. نرخ دلار و یورو در روز های بعدی نیز تغییر نکرد، اما در سومین روز هفته نرخ آن 200 تومان افزیش یافت و دلار با قیمت 20 هزار و 500 تومان و یورو نیز به رقم 23 هزار و 500 تومان رسید. 

ثبات قیمت نرخ ارز ادامه داشت تا اینکه در آخرین روز کاری به نرخ دلار و یور 300 تومان افزوده شد و به ترتیب به قیمت20 هزار و 800 تومان و 23 هزار و 800 تومان معامله شدند. 

سکه از کانال 11 میلیون تومان عبور کرد 

در هفته اول مرداد 99 در ساعات اولیه معاملات سکه تمام بهار آزادی به قیمت 10 میلیون و 560 هزار تومان معامله شد و هر گرم طلای 18 عیار نیز 969 هزار و 500 تومان بود ازایش قیمت در روز های ابتدایی هفته اندک بود، اما در اواخر هفته بازار تحت تأثیر افزایش نرخ اونس جهانی قرار گرفت و نرخ سکه از کانال 11 میلیون تومانی عبور کرد و در آخرین روز هفته با افزایش حدود 800 هزار تومانی به رقم 11 میلیون و 350 هزار تومان رسید. 

هر گرم طلای 18 عیار بیش از 100 هزار تومان افزایش یافت

هر گرم طلای 18 عیار نیز با افزایش حدود 110 هزار تومانی نسبت به اوایل هقته از کانال یک میلیون تومان عبور کرد و به رقم یک میلیون و 76 هزار تومان رسید. 

علت افزایش انس جهانی چه بود؟ 

نادر بذر افشان دبیرهیات مدیره اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران،گفت:در این هفته نرخ طلا و سکه روند افزایش داشته است و انس جهانی نسب به اولین روز هفته به طور متوسط حدود 34 دلار افزایش داشته است. 

او افزود:اصلی ترین علت افزایش انس جهانی شیوع ویروس کرونا در سطح دنیا است چرا که پیش بینی ها حاکی از آن بود که اونس جهانی تا پایان سال میلادی به 2 هزار دلار پیش رود اما روند افزایش قیمت نیز با سرعت بیشتری پیش رفت و این امر در آینده نزدیک تر محقق خواهد شد. 

بذر افشان تصریح کرد:با افزایش شیوع ویروس کرونا در مناطق مختلف، افراد برای حفظ سرمایه خود به سمت خرید طلا و سکه روی آورده اند که همین امر سبب شد تا قیمت انس جهانی زود تر از پیش بینی ها افزایش یابد. 

دبیر هیأت مدیره اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران اظهار کرد:افزایش انس جهانی بر بازار داخل نیز تأثیر گذاشت و سبب افزایش قیمت طلا و سکه شد. 

تقاضا برای خرید سکه کاهش یافت

او بیان کرد:تقاضا برای خرید سکه در روزهای ابتدایی هفته افزایش یافته بود اما از روز سه شنبه (7مرداد) به دلیل افزایش شدید قیمت تقاضا کاهش یافت. 

بذر افشان گفت:از عوامل تاثیر گذار بر قیمت طلا و سکه نرخ ارز است که با کنترل بیشتر بانک مرکزی از نوسان کمتر برخوردار خواهد بود و قیمت طلا و سکه نیز نوسان کمتری خواهد داشت که در پی آن مردم راحت تر می توانند به معاملات خود بپردازند. 

با توجه به افزایش قیمت طلا و سکه، قدرت خرید مردم برای خرید مصنوعات طلا حدود 80درصد کاهش افته است که اگر حذف مالیات بر ارزش افروده تحقق یابد سهولت برای خرید مصنوعات طلا افزایش میابد چراکه مالیات بر ارزش افزوده حدود 9 درصد هزینه اضافه برای خریدار ایجاد می کند. 

کاهش نقدیگی عامل ریزش شاخص بورس 

همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه در اولین هفته مرداد شاهد اُفت شاخص بورس بوده ایم که علت آن را می توان به نزدیک شدن شاخص بورس به مرز 2 میلیون واحد دانست که بورس بعد از یک دوره رشد بلند مدت شاخص کل نیاز به اصلاح و همگن سازی ارزش سهام ها را دارد که این بازه استراحت در بازار سرمایه امری طبیعی بوده است. 

دارابی بیان کرد:در حال حاضر باید این مسئله را در نظر گرفت که در این هفته شاهد فروش سهام عدالت بوده ایم که همین امر سبب شد که مقدار زیادی از حجم نقدینگی از بازار سرمایه خارج شود که همین امر عاملی بر ریزش شاخص بورس شد. 

این کارشناس بازار سرمایه افزود:نوسان همراه همیشگی بازار ارز بوده است و این تصور که برخی در دوران استراحت بازار سرمایه اقدام به خرید میزان زیادی سهام کرده تا به امید اینکه بعد از این دوره با قیمت بیشتر بفروشند همیشه محقق نخواهد شد چراکه در مواقعی نرخ برخی از سهام ها بعد از دوران اصلاح قیمت کاهش میابد و چگونگی خرید سهام در دوران اصلاح قیمت بستگی به اطلاعات و درک سهامداران از بازار است و نباید فراموش کرد که ریسک در بازار سرمایه همیشه وجود دارد. 

او در پایان گفت:امیدواریم با افزایش ورود نقدینگی به بازار سرمایه حجم از دست رفته آن جبران شود که در این صورت پیش بینی می شود با پایان دوران استراحت بازار سرمایه روند افزایشی به خود بگیرد.

انتهای پیام/م

سکه روی پله 11 میلیون تومان نشست

3.33
این مطلب مفید بود ؟21
برچسب : نرخ سکه
وبگردی