بنگاه مسکن

سراشیبی بازار مسکن در 9 منطقه از تهران

تاریخ انتشار : 30 تیر 1398کد مطلب : 58040زمان مطالعه : 3 دقیقه
روند نزولی قیمت پیشنهادی مسکن در 9 منطقه تهران آغاز شده است.

بازار مسکن تهران با کاهش قیمت روبرو شد

ایسنا:به تایید دفاتر املاک، روند نزولی قیمت پیشنهادی مسکن در دست کم 9 منطقه از تهران آغاز شده است؛ یک کارشناس می گوید که حباب قیمت ها تخلیه می شود و در ماه های محرم و صفر شاهد کسادی بازار مسکن خواهیم بود. 

به دنبال ایجاد آرامش در بازار ارز، روند نزولی قیمت مسکن در دست کم 9 منطقه از تهران تایید شده است. خردادماه 1398 بر اساس آمار رسمی قیمت مسکن در سه منطقه 14، 15 و 20 به ترتیب 3.6، 2.2 و 0.7 درصد نسبت به اردیبهشت ماه کاهش یافت و منطقه 4 نیز رشد ناچیز 0.7 درصد ماهیانه را تجربه کرد. با این حال افزایش قیمت معاملات قطعی در سایر مناطق بیش از این ارقام بود. البته معدل کل پایتخت نشان داد که هفت درصد از شتاب رشد قیمت ملک کاسته شده و به رقم پنج درصد ماهیانه رسیده است. 

گزارش های میدانی از روند نزولی قیمت آپارتمان در بعضی مناطق حکایت می کند. دفاتر املاک از ایجاد نوعی کسادی در بازار ملک پس از خردادماه خبر دادند. مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه املاک نیز گفت که طبق گزارش مشاوران املاک، قیمت پیشنهادی مالکان در مناطق یک، 5، 22، 12 و 7 بین 8 تا 18 درصد کاهش یافته است. 

گزارش های میدانی از سطح شهر گویای آن است که رشد قیمت به طور کامل متوقف شده و حتی از ابتدای تیرماه در برخی مناطق شاهد روند نزولی بوده ایم. کارشناسان معتقدند که هیجان بازار مسکن فروکش کرده و حباب آن در حال تخلیه شدن است. 

عباس زینعلی، کارشناس بازار مسکن اظهار کرد:کاهش شدید قیمت در همه مناطق را قبول ندارم اما قیمت در بعضی نقاط از جمله مناطق یک، 4 و5 که بیش از حد جهش یافته بود نزولی شده است. در واقع چیزی که با آن مواجیهم تخلیه حباب قیمت این مناطق است. 

وی با بیان این که معمولا عملکردهای هیجانی در بازار مسکن پایدار نمی ماند گفت:ماه های بهمن، اسفند و اردیبهشت شاهد ایجاد هیجان در بازار مسکن بودیم که از ماه های پرمعامله در سال محسوب می شوند. عده ای با توجه به قیمت تمام شده و انتظارات تورمی، به صورت معقول قیمت ها را بالا بردند. عده ای هم تلاش کردند بیشتر از میانگین بازار، قیمت ها را افزایش دهند که ظرفیت بازار این اجازه را نداد. با این حال معتقدم افرادی که نرخ های منطقی برای املاک خود تعیین می کنند هنوز هم می توانند به راحتی بفروشند. 

زینعلی، آرامش بازار ارز را دلیل اصلی ثبات قیمت مسکن دانست و گفت:متغیرهای سیاسی و نرخ ارز تاثیر مستقیم در بازار مسکن ایجاد می کند. فکر می کنم در ماه های آینده، بازار مسکن شکل ثابتی به خود بگیرد. البته کاهش چندانی نخواهیم داشت؛ چرا که قیمت مصالح ساختمانی مقداری افزایش یافته است اما بازار، معقول می شود. 

این کارشناس بازار مسکن تاکید کرد:سفته بازان که طی یک سال گذشته اقدام به خرید می کردند از بازار مسکن خارج شده اند و از این به بعد شاهد تقاضای مصرفی خواهیم بود. ماه های محرم و صفر نیز که در پیش است در کسادی بازار مسکن تاثیرگذار خواهد بود.

انتهای پیام/م

قیمت بازار مسکن تهران کاهش یافت!

52
این مطلب مفید بود ؟20
برچسب : بازار مسکن
وبگردی