آموزش نحوه بلند كردن اجسام سنگين
اکثر مردم با بلند کردن اجسام سنگین دچار کمر درد می شوند این کار باید با نحوه صحیح و رعایت برخی نکات مهم انجام شود تا آسیبی به ستون فقرات وارد نشود.

آموزش نحوه بلند کردن اجسام سنگین بدون کمر درد

گاهی برای همه ما در زندگی روزمره پیش می آید که لازم است جسم سنگینی را بلند و جابه جا کنیم . بلند کردن جسم سنگین اگر اصولی نباشد مشکلات زیادی را برای ستون فقرات ما به وجود می آورد وموجب درد کمر، درد گردن، درد شانه، درد بازو و درد دست و مچ می شود . بنابراین بهتر است هنگام بلند کردن اجسام سنگین نکاتی که در این بخش از سلامت نمناک مطرح شده است را رعایت کنیم تا آسیبی به سلامتی مان وارد نشود.

نحوه بلند کردن اجسام سنگین

چگونه اجسام سنگین را بدون کمر درد بلند کنیم؟

طریقه صحیح بلند کردن اجسام سنگین برای جلوگیری از کمر درد

بسیاری از ما هنگام بلند کردن اجسام سنگین دچار کمر درد و سایر درد های ستون فقرات می شویم . بلند کردن جسم سنگین فشار زیادی را به ستون مهره وارد میکند و باعث کشیده شدن عضلات و تاندون ها در ناحیه کمر و یا رگ به رگ شدن آن می شود .

اگر ناچار به بلند کردن و جابه جا کردن اجسام سنگین هستید باید بدانید چطور این کار را درست انجام دهید تا سلامتی تان به خطر نیافتد . با ما همراه شوید تا نکات مهم برای بلند کردن اجسام سنگین را برایتان بازگو کنیم تا کمتر دچار کمردرد ناشی از این کار شوید.

جلوگیری از کمردرد

روش های صحیح بلند کردن وسایل سنگین

در صورت نادرست بودن بلند کردن اجسام سنگین چه اتفاقی می افتد؟

همانگونه که گفتیم اگر ناگزیر به بلند کردن اجسام سنگین وجابه جایی آن هستید باید بدانید در معرض کمردرد قرار دارید زیرا موجب انحنای ستون فقرات به سمت جلو( کوژی ستون فقرات) شده و فشار زیادی به دیسک وارد می شود و ممکن است دیسک پاره شده و یا از جای خود خارج شود و درد و سیاتیک ایجاد گردد. اگر هنگام و یا بعد از برداشتن اجسام سنگین در ناحیه کمر خود احساس درد نمودید به پزشک مراجعه کنید و درمان را آغاز کنید.

عوارض بلند کردن اجسام سنگین

آسیب به کمر با نادرست بلند کردن اجسام سنگین

بهترین روش برای بلند کردن اجسام سنگین و سبک

در بلند کردن اجسام سنگین باید از کسی کمک بگیرید و یا از ابزار مکانیکی برای این کار استفاده کنید حتی اگر بخواهید جسم سبکی نیز بلند کنید باید با روش صحیح بلند کردن آن جسم بدون در نظر گرفتن اندازه و وزن آشنا باشید.

برای جلوگیری از کمر درد ،هنگام بلند کردن جسم باید وقتی به پایین می روید، سرتان را بالا نگه دارید و تا با انجام این کار گردن و کمرتان آسیب نبیند.

نحوه صحیح بلند کردن اجسام سنگین

طریقه صحیح برداشتن وسایل سنگین

شیوه درست بلند کردن اجسام سنگین

1- در نزدیکی جسم بایستید و پاهای تان را بیشتر از عرض شانه ها باز کنید.

2- سپس عضلات شکم تان را منقبض کنید.

3- کمرتان را صاف کنید و زانوهایتان را خم کرده و به حالت چمباتمه نزدیک زمین قرار گیرید.

4- جسم را سفت با هر دو دست بگیرید.

5- از عضلات پاهای تان برای بلند شدن کمک بگیرید و جسم را به بدن تان نزدیک کنید و از زمین بلند کنید.

6- هنگام بلند کردن جسم کمرتان را صاف نگه دارید.

7- با چرخش کف پاهای تان و برداشتن قدم های کوچک جسم را جا به جا کنید و به بدن تان پیچ و تاب ندهید.

8- زانوها را خم کرده و از عضلات پاهای تان برای زمین گذاشتن جسم استفاده کنید.

 

عوارض بلند کردن اجسام سنگین + نحوه صحیح آن

4.329
این مطلب مفید بود ؟254
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی