تولد
بوقلمون بریان
بوقلمون بریان یکی از خوشمزه ترین غذاهای گوشتی است. گوشت بوقلمون چربی اشباع بسیار کمی دارد.

مواد لازم بوقلمون بریان درسته کلاسیک

بوقلمون درسته
دو پیمانه عصاره مرغ یا گوشت
کره ذوب کرده
سیر دوحبه
لیموترش تازه یک عدد
یک ظرف گود دیواره دار با شکبه فلزی روی آن
یا ظرف مخصوص بریان کردن مرغ و بوقلمون با شبکه فلزی


مواد برای مارینه کردن بوقلمون

2/3 پیمانه آب لیموترش
یک پیمانه سویا سس
دو حیه سیر له شده
یک ق مرباخوری زنجبیل رنده شده
2 پیمانه آب
نمک و فلفل سیاه
عسل دو ق غ

 

بوقلمون

طرز تهیه بوقلمون بریان درسته کلاسیک

شبکه فلزی به منظور بالا نگهداشتن بوقلمون از سطح عصاره کف ظرف است . ابتدا بوقلمون را مارینه کنید . مارینه کردن بوقلمون یا مرغ قبل از پخت یکی از کارهایی است که به سلیقه و ذائقه شما بستگی دارد .
زعفران دم کرده , کره , انواع سبزیجات معطر مانند ترخون و مرزه و رزماری و نعنا و گشنیز و آویشن و سیر و پیاز و زنجبیل و روغن زیتون و لیموترش و ماست و سس کچاپ و خردل و ادویه جات میتواند پس از شستشو و خشک کردن ماکیان برای مارینه کردن ، مزه دادن و ضخم گیری بکار رود .
برخی عصاره مارینه را با آمپول به داخل گوشت تزریق میکنند که البته اگر بوقلمون و اصولا گوشت داخل مواد مارینه 24 ساعت قرار بگیرد به اینکار نیازی نیست.
فر را روشن گرده و روی 220 درجه سانتیگراد قرار دهید . بوقلمون مارینه شده را به پشت روی شبکه قرار دهید به طوری که شکم آن رو به بالا باشد . به سطح پوست بوقلمون کره یا روغن زیتون بمالیدتا پوست برشته و سرخ و خوشرنگی حاصل شود . داخل شکم بوقلمون سیر و لیموتزش قطعه شده و در صورت تمایل گوجه فرنگی و فلفل سبز خرد شده و پیاز تکه شده قرار دهید .
عصاره مرغ یا گوشت ( یا حتی آب ساده ) را داخل ظرف بریزید . اکنون درجه فر را تا 180 کم کنید . بوقلمون را در طبقه وسط فر قرار دهید .

 

 

نکته

زمان تهیه برای یک بوقلمون حدود 8 کیلو یا 16 پوند برابر با سه ساعت و نیم است . اصولا برای پخت هر یک کیلو بوقلمون یا مرغ یا گوشت ماکیان حدودا  40  الی  60 دقیقه  زمان با حرارت 180 درجه سانتیگراد نیاز داریم  .
البته به فاکتورهای زیادی مانند فشار گاز و حرارت فر و استاندارد بودن آن و نیز به درشتی آن و خرد و تکه تکه بودن یا درسته بودن یا پر بودن شکم آن بستگی دارد .اگر از   دماسنج مخصوص  :  meat thermometer  برای پختن گوشت استفاده شود حرارت در مرکزی ترین بخش گوشت یعنی در عمق بافت سینه , باید  165 الی 175 درجه نشان دهد که به این معناست گوشت کاملا پخته شده است.
در طی بریان کردن , اگر خواستید روی سطح شکم بوقلمون بیش از حد بریان نشود , آن را پشت و رو قرار دهید . ( از چنگال های مخصوص اینکار استفاده کنید ) هر 45 دقیقه یکبار بوقلمون را از فر خارج کرده و در اینحال در فر را ببنیدید تا حرارت داخل فر کم نشود . سپس با قاشق عصاره زیر آن را روی سطح گوشت بوقلمون بریزید . کمی کره یا روغن روی پوست آن بمالید . بعد مجددا داخل فر قرار دهید .
پس از طی زمان لازم پس از اطمینان از پخت گوشت در قطور ترین بخش های که وسط سینه است , بوقلمون را از فر خارج کرده و عصاره داخل شکم آن را داخل سینی یا ظرف زیر آن بریزید تا با آن سس گریوی تهیه کنید . سپس بوقلمون را داخل فویل بپیچید و مدت 30 دقیقه کنار بگذارید .این زمان به گوشت اجازه میدهد که عصاره خود را داخل بافت جمع کرده و خوشمزه تر شود و راحت تر برش داده شود .
سپس اگر قرار است درسته سر میز برده شود باید شکم به طرف بالا باشد و اگر بخواهید برش دهید باید روی تخته برش گذاشته و ابتدا بالها و سپس ران ها و بعد سینه را ورقه ورقه برش دهید .

بوقلمون بریان

نکات تکمیلی در مورد بوقلمون بریان

زمان آماده سازی مواد اولیه و مایحتاج آن حدودا 30دقیقه
و زمان پخت و انتظار آن در حدود 3 ساعت و 30دقیقه میباشد .
بوقلمون بریان را می توانید در وعده نهار - شام - سرو کنید .
همچنین میتوان در ماه رمضان به عنوان سحری - افطار - میل کرد .
توجه نمایید مقدار مواد اولیه و دستور تهیه برای 4 نفر مناسب میباشد .

بوقلمون بریان ، طرز تهیه بوقلمون بریان درسته کلاسیک

4.322
این مطلب مفید بود ؟193
برگرفته از سفره خونه/ ش
برچسب : بوقلمون
وبگردی