بارداری و لثه
بیماری لثه تاثیر زیادی در بارداری خانم ها دارد و آن را به تاخیر می اندازد به این صورت که خانم هایی که بیماری لثه دارند دیرتر باردار میشوند.

اهمیت سلامت دهان و لثه در دوران بارداری

اگر لثه های شما معمولاً هنگام مسواک زدن خونریزی می کند، احتمالاً علامت مشکلاتی در ریشه دندان است. دلایل زیاد دیگری هم برای خونریزی لثه مثل کمبود کلسیم، ویتامین و بی اشتهایی وجود دارد. بهترین راهکار این است که به دندانپزشک مراجعه کنید تا مشکل دندانی شما جدی نشود اما اگر این مشکل بسیار خفیف است، می توانید با در پیش گرفتن راهکارهای خانگی خونریزی لثه و بدبویی دهان را بهبود ببخشید که در این قسمت از بخش نکات مهم دوران بارداری در نمناک این راهکار های خانگی را برای خانم های باردار معرفی خواهیم کرد. بیماری لثه در بین افراد بسیار رایج است اما اکثر مردم از راه صحیح و مناسب دندان خود را مسواک نمی زنند تا پلاک های دندانی را از روی دندان خود بردارند.

درمان های خانگی برای بیماری لثه و بد بوی دهان در دوران بارداری

1. روغن میخک

روغن میخک بهترین داروی خانگی است که می تواند پوسیدگی دندان را کاهش دهد و از بیماری هایی مثل خونریزی لثه و دندان به طور موثر پیشگیری کند. فقط باید مقدار کمی از این روغن ها را به لثه ها بزنید. احتمالاً احساس گرمی و کمی تندی خواهید کرد اما این روش به کاهش التهاب و جلوگیری از بیماری های دندانی بسیار کمک می کند. این روغن در کاهش التهاب و جلوگیری از بیماری های دندانی موثر است.

تلخی دهان در بارداری

2. آلوئه ورا

آلوئه ورا فواید شفابخشی بسیار زیادی دارد؛ مخصوصاً می تواند مشکلات دندانی و خونریزی لثه را بهبود ببخشد. باید مقداری از ژل آلوئه.ورا را به لثه ها بزنید و 3 دقیقه قبل از شستشو با آب گرم و تمیز ماساژ دهید. سه بار در روز این کار را انجام دهید تا بیماری دندان و لثه از بین برود. اگر مشکل شما خفیف است، می توانید در منزل با استفاده از ژل های طبیعی این مشکل را درمان کنید.

3. استفاده از مسواک و خمیر دندان

به طور منظم پیشگیری از بیماری همیشه بهتر از درمان است. بنابراین اگر نمی خواهید مدت زمان طولانی صبر کنید تا این آسیب های لثه ای شدید شود، حتماً یک درمان مناسب را در پیش بگیرید. با مسواک زدن دوبار در روز و استفاده از نخ دندان برای تمیز کردن سریع بعد از مصرف وعده غذایی می توانید یک بهداشت دندانی مناسب داشته باشید و از پلاک ها و آلودگی ها که عاملی برای تخریب لثه هستند، جلوگیری کنید. یکی از بهترین راهکارهای خانگی برای مراقبت از دندان، این روش است که حتما به خانم های باردار توصیه می کنیم.

بیماری لثه

4. مصرف میوه و سبزیجات تازه

میوه و سبزیجات تازه نه تنها برای سلامت کلی بدن مفید هستند، بلکه می توانند سلامت دندان و لثه را تضمین کنند. میوه و سبزیجات تازه غنی از مواد معدنی و ویتامین هستند و کالری کمی دارند و به بهبود گردش جریان خون در رگ های موجود در لثه و کاهش خونریزی لثه کمک خواهند کرد.

5. عسل

عسل نه تنها برای زیبایی و سلامتی مفید است، بلکه می تواند به عنوان یک داروی استرلیزه عمل کند. عسل در بهبود این مشکلات بسیار موثر است. بعد از مسواک زدن دندان، نوک انگشت خود را به عسل آغشته کنید و آن را روی ناحیه مورد نظر اعمال کنید. عسل حاوی مقدار زیادی گلوکز است؛ بنابراین فقط باید آن را به لثه ها بزنید، نه دندان ها تا خطر پوسیدگی دندان کاهش پیدا کند. عسل همچنین می تواند ارزان ترین و موثرترین درمان برای خونریزی لثه در دوران بارداری محسوب شود که بد بویی دهان را نیز از بین خواهد برد.

درمان بیماری لثه در بارداری

6. قرقره آب نمک

یکی از ساده ترین راهکارهای خانگی برای خونریزی لثه در دوران بارداری غرغره آب نمک است. مقدار کمی نمک را در آب گرم حل کنید و 3 بار در روز آن را غرغره نمایید. این یک راه برای جلوگیری از درمان های شدید پزشکی است همچنین انجام آن بسیار راحت است اما باید آن را هر روز انجام دهید.

7. استفاده از شوینده دهان

برای پیشگیری از پلاک های دندانی و خونریزی لثه، این آخرین روش بسیار مهم است که می تواند بدبویی دهان را نیز از بین ببرد. این نوع محلول ها برای قرقره تهیه شده و به تمیز کردن دهان و کاهش علائم خونریزی در لثه و خطرات آن ها کمک می کند.

شوینده های دهانی دارای اجزای ضد پلاک دندانی و آنتی باکتریال هستند که به کشتن باکتری ها جلوگیری می کند. در نتیجه عاملی برای جلوگیری از پلاک دندانی، خونریزی دندان، پوسیدگی و بدبویی دهان است. انواع مختلفی از شوینده های دهانی وجود دارند که می تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کند.

تاثیر لثه در بارداری

تاثیر بیماری لثه در بارداری ؛ بیماری لثه باعث میشود دیرتر باردار شوید

نتیجه مطالعات محققان نشان داد که وجود یک باکتری شایع مرتبط با بیماری لثه، بارداری زنان را به تعویق می اندازد. آزمایش بر روی 256 زن سالم 19 تا 42 ساله را که قصد باردار شدن داشتند، ثابت کرد زنانی که باردار نشدند، در بزاق خود سطوح بالاتری از P. gingivalis، که یک باکتری مرتبط با بیماری های لثه است را داشتند.

نتیجه این تحقیق که بر روی زنان برای یک دوره 12 ماهه قرار گرفت، نشان داد مشکل باردار شدن در زنانی که در بزاق خود P. gingivalis داشتند 3 برابر بیشتر از زنان دیگر بدون بیماری لثه بود. براساس این تحقیقات زنانی که در سن بارداری قرار دارند و تصمیم به بارداری گرفته اند، باید به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت دهند و سلامت لثه های خود را ارزیابی کنند.

تاثیر بیماری لثه در بارداری + درمان طب سنتی

4.613
این مطلب مفید بود ؟121
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی