دندان و لثه سالم

دندان و لثه سالم چه شکلی است؟

کد مطلب : 76663زمان مطالعه : 4 دقیقه
برای تشخیص سالم بودن یا نبودن دندان و لثه‌ها باید به نکاتی متعددی مانند بافت لثه و دندان، رنگ و شکل لثه‌ها و دندان‌‎ها توجه کنید.

علائم و نشانه‌های مهم دندان و لثه سالم

اگر به دندان‌ها و لثه‌های خود توجه کنید، متوجه می‌شوید که نکات بهداشتی شما تا چه حد درست بوده و همچنین می‌توانید به سلامت کلی بدن خود پی ببرید. شاید با علائم رایج مشکلات دندانی مثل درد، ورم لثه و حساسیت آشنا باشید؛ اما آیا تا به حال راجع به سلامت دندان‌ها و لثه‌ها فکر کرده بودید؟

دندان و لثه سالم

علائم دندان و لثه سالم

توجه به علائم دندان و لثه باعث می‌شود از بسیاری از مشکلات در آینده جلوگیری کنید پس این بخش از سلامت دهان و دندان نمناک را با دقت بیشتری مطالعه کنید.

بافت دندان و لثه سفت و صورتی

شاید مدت زمان زیادی را به این فکر کرده باشید که دندان و لثه سالم نیاز به توجه بسیار زیادی دارد. لثه‌های شما در سلامت دندانتان بسیار مؤثر هستند، لثه‌ها باید رنگ صورتی داشته باشند و قرمز یا سفید نباشند. بنابراین دستان خود را بشویید و انگشتانتان را در طول لثه بکشید، اگر لثه هایتان سفت هستند و هیچ گونه دردی احساس نمی کنید، علامت خوبی است.

همچنین باید به زبان و داخل دیواره‌های دهان خود توجه کنید؛ بافت داخل دهان نیز باید مثل لثه‌ها سفت و صورتی باشد، دهان شما باید مرطوب باشد زیرا بزاق به صورت مداوم در آن تولید می‌شود و باعث می‌شود که اجزای غذایی از لابه لای دندان‌ها پاکسازی شوند.

اگر دهان خشکی دارید، احتمالاً مشکلات دهانی شما و بیماری‌های دیگر مثل دیابت بیشتر خواهد بود. زمانی که دندان‌های خود را مسواک می‌زنید، حتماً باید به زبان هم توجه کنید و آلودگی‌های روی آن را پاکسازی کنید.

علائم دندان سالم

دندان‌های سفت و محکم

دندان‌های شما نباید شل باشند، اگر دندان‌های تان لق می‌زنند، احتمالا نشان دهنده بیماری و مشکلی در لثه هایتان هست، بنابراین هر چه سریع تر باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

شل بودن دندان نشان دهنده این است که آن‌ها پوسیده و یا نیاز به پر کردن دارد که همین مشکلات باعث ایجاد باکتری و پلاک دندانی می‌شود. پس همیشه باید سفتی و محکم بودن دندنان خود را بررسی کنید.

بوی طبیعی تنفس دهان

اگر چه که شستن دهان، استفاده از خمیر دندان و آدامس باعث خوشبویی دهان می‌شود و احتمالاً در حالت طبیعی دهان شما بوی خوبی مثل بوی نعنا ندارد اما یک دهان سالم بوی خنثی دارد.

دهان‌هایی که حتی بعد از مسواک زدن و تمیز بودن بوی بسیار بدی دارند، احتمالاً باکتری زیر لثه‌ها گیر کرده و باعث بدبویی دهانتان شده است؛ همچنین پوسیدگی دندان را نیز به وجود خواهد آورد. زمانی که نخ دندان بکشید و به این بو‌های عجیب و غریب توجه کنید، متوجه علت آن می‌شوید و می‌توانید ذرات غذا را به خوبی از لابه لای دندان جدا کنید.

بوی دهان سالم

خونریزی هنگام نخ دندان کشیدن یا مسواک زدن

زمانی که نخ دندان بکشید یا مسواک می‌زنید، حتماً به مقدار بسیار کم خون هم توجه کنید. دندان و لثه سالم نباید به طور منظم خونریزی داشته باشد. اگر این اتفاق برای شما رخ می‌دهد، آن را نادیده نگیرید حتما به دندانپزشک مراجعه کنید و شرح حال خود را برای او توضیح دهید. حتی اگر مقدار خون بسیار کم باشد.

یکی از علل اصلی خونریزی دندان هنگام مسواک زدن وجود پلاک‌ها در خط لثه است، بنابراین حتما مطمئن شوید که به آرامی دندان خود را مسواک می‌زنید و سطوح آن را از آلودگی‌ها پاکسازی می‌کنید. مسواک زدن بسیار سفت و خشن باعث خونریزی لثه‌ها می‌شود و به دندان شما آسیب وارد می‌کند. پس حتماً با حرکت دایره ای شکل و آرام این کار را انجام دهید.

نخ دندان کشیدن

زبان سالم

زبان سالم با خودش علائمی به همراه دارد. زبان سالم رنگ صورتی دارد و مرطوب می‌باشد. اگر زبان شما سفید رنگ است، حتماً جرم‌ها و آلودگی‌هایی داخل آن گیر افتاده و نشان دهنده مشکلات پنهانی است.

پوسیدگی نداشتن دندان ها

بارها به این مسئله مهم در بخش سلامت دهان و دندان نمناک اشاره شده است که چکاپ‌های دندانی باعث می‌شود که از پوسیدگی ها، شکستگی‌ها و حفره‌های دندانی آگاه شوید. زمانی که کل دندان‌های شما سالم باشد، هیچ گونه پوسیدگی در آن دیده نمی شود زیرا تحت تاثیر حملات باکتری قرار نگرفته و همچنین نشان دهنده رعایت مناسب بهداشت است.

خصوصیات لثه سالم

دندان‌های منظم

دندان‌هایی که به شکل منظم و مرتب کنار هم قرار گرفته باشند، راحت تر تمیز می‌شوند. در نتیجه اجزای مواد غذایی لابلای آن‌ها گیر نمی کند و باکتری روی آن‌ها تجمع نمی کند زیرا فضای بین آن‌ها متناسب است.

اگر دندان‌های شما مرتب نباشند، احتمالاً پوسیدگی بیشتری آن‌ها را تحت تاثیر خواهد داد. در چنین شرایطی با استفاده از براکت‌های ارتودنسی می‌توان دندان‌ها را ردیف و منظم کرد.

رنگ دندان

اگر یکی از دندان‌های شما تیره‌تر از دندان‌های دیگر است، احتمالا دلیلی برای این موضوع وجود دارد. شاید این رنگ تیره دندان نشان دهنده آسیب دیدگی‌های قبلی باشد که در چنین شرایطی معمولاً دردی احساس نمی کنید و ناراحتی هم ندارید زیرا عصب این دندان مرده و یا عفونتی در آن‌ها ایجاد شده که با مراجعه به دندانپزشکی می‌توانید مشکل را شناسایی کرده و برطرف نمایید.

دندان و لثه سالم چه شکلی است؟

3.113
این مطلب مفید بود ؟85
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی