تولد
درمان بیماری نوروپاتی
سوزن سوزن شدن، احساس ضعف و سنگینی و شوک شدن در دست و پا از نشانه های بیماری نوروپاتی هستند و به دلیل دیابت و کمبود ویتامین به وجود می آید.

آشنایی با نوروپاتی بیماری اعصاب محیطی

نوروپاتی یک مشکل اعصاب انسانی است، اغلب "اعصاب مرزی" در مقابل "سیستم عصبی مرکزی" توصیف می شود. اصطلاح نوروپاتی به یک ناحیه وسیع و تعداد زیادی از اعصاب اشاره دارد، اما مشکل ناشی از آن به نوع اعصابی است که تحت تاثیر قرار می گیرد، شامل اعصاب حرکتی، اعصاب حسی و اعصاب مغز. سیستم عصبی محیطی شما اعصاب را از طناب نخاعی و مغز، به بقیه بدن، از جمله دست ها، دست ها، پاها، اندام های داخلی، صورت و دهان، متصل می کند.

نوروپاتی یا همان بیماری اعصاب محیطی، بیماری ای است که هنگامی که ناراحتی های اعصاب رخ می دهد، اتفاق می افتد، زیرا آنها تخریب شده یا آسیب دیده اند؛ این اتفاق عملکرد عادی اعصاب ما را مختل خواهد کرد.

آنها ممکن است سیگنالی از درد را ارسال کنند، در صورتی که چیزی به شما آسیب رسانده یا اینکه هیچ چیزی باعث درد نشده است این می تواند به علت بیماری سیستمیک، آسیب، اختلال ارثی و عفونت باشد.

نوروپاتی محیطی ناراحت کننده است، برخی از اطلاعات پایه ای را در مورد نوروپاتی قبل از یادگیری درمان های خانگی برای درد نوروپاتی در دست ها، پاها که در ادامه این بخش از سلامت نمناک توضیحات کاملی در مورد آنها هم ذکر شده را باید یاد بگیرید آنها را از دست ندهید، اگر می خواهید از علائم نوروپاتی خلاص شوید.

نوروپاتی محیطی

علائم بیماری نوروپاتی چیست؟

بدون توجه به علت نوروپاتی، این بیماری با برخی علائم مشخص همراه است. علیرغم اینکه برخی افراد مبتلا به نوروپاتی ممکن است علائمی نداشته باشند، اما برخی علائم خاصش رایج هستند. هر عصب در سیستم محیطی شما یک عملکرد خاص دارد، بنابراین علائم به نوع اعصاب درگیر شده بستگی دارند.

اعصاب به 3 دسته تقسیم می شوند:

 1. اعصاب حسی، مانند احساس درد، درجه حرارت، لرزش و یا لمس شدن پوست.
 2. عصب اتونامیک که کنترل قسمت هایی مانند ضربان قلب، فشار خون، مثانه و هضم را بر عهده دارد.
 3. عصب حرکتی کنترل عضلات شما را در دست دارد.

بیماری نوروپاتی

علائم بیماری نوروپاتی عبارتند از:

 • احساسی مانند پوشیدن جوراب یا دستکش تنگ.
 • سوزن سوزن شدن در پا یا دست.
 • درد شدید.
 • احساس سنگینی و ضعف در دست ها، بازو ها و پاها.
 • احساس شوک شدن یا وزوز شدن.
 • به طور مرتب چیزهای زیادی از دست رها شدن و افتادن.
 • اختلالات جنسی، به ویژه در مردان.
 • عرق شدید.
 • اسهال.
 • مشکل گوارشی.

علائم نوروپاتی می تواند شرایط دیگری را نیز از خود نشان دهد پس حتما به پزشک خود علائم را به طور کامل بگویید.

علائم نوروپاتی

علل بیماری نوروپاتی چیست؟

تخمین زده می شود که حدود 30%  از افراد مبتلا به نوروپاتی مبتلا به "ایدیوپاتیک" هستند و یا با علت نامعلوم با آن درگیر می شوند در واقع، نوروپاتی یک بیماری نیست بلکه آسیبی عصبی ناشی از برخی از شرایط است، که عبارتند از:

نوروپاتی به دلیل دیابت:

این، به عنوان شایع ترین علت نوروپاتی مزمن محسوب می شود. سطح قند خون بالا در افرادی که دارای دیابت کنترل نشده ای دارند، ممکن است به اعصابشان آسیب برساند. کمبود ویتامین های فولات یا 12B می تواند منجر به آسیب عصبی و همچنین نوروپاتی محیطی شود.

بیماری نوروپاتی دیابتی

قرار گرفتن در معرض سموم و بیماری نوروپاتی:

حلال ها و حشره کش ها می توانند آسیب عصبی محیطی را ایجاد کنند. داروهایی مانند داروهای شیمی درمانی و همچنین داروهای hiv نیز می تواند به اعصاب محیطی آسیب برسانند.

سرطان از علل بیماری نوروپاتی:

نوروپاتی محیطی می تواند در افرادی مبتلا به سرطان، از جمله میلوما و لنفوم چندگانه، ایجاد شود.

سرطان

رابطه نوروپاتی و بیماری مزمن کلیه:

اگر کلیه های انسان غیرطبیعی عمل کنند، عدم تعادل مواد شیمیایی و نمک می تواند به نوروپاتی محیطی منجر شود.

بروز نوروپاتی به علت جراحات:

گچ گرفتن تنگ و استخوان های شکسته می توانند عصب ها را تحت فشار قرار دهند.

عفونت و بیماری نوروپاتی:

برخی از عفونت ها مانند عفونت ویروسی و بیماری لنفاوی می توانند باعث اعصاب محیطی شوند.

عفونت نوروپاتی

نوروپاتی به دلیل بیماری های بافت همبندی:

آرتریت لوپوس سیستمی، آرتریت روماتوئید.

برخی از شرایط التهابی باعث نوروپاتی:

شرایطی مانند سارکوئیدوز و بیماری سلیاک می توانند به نوروپاتی محیطی منجر شوند.

ایدیوپاتیکاز علل بیماری نوروپاتی:

در برخی افراد علت خاصی از به وجود آمدن نوروپاتی محیطی وجود ندارد.

عوامل خطر ابتلا به نوروپاتی و بی حس شدن دست و پا چیست؟

عوامل خطر نوروپاتی اغلب، عبارتند از:

 • دیابت نوع یک، به ویژه اگر میزان قندتان کنترل نشود.
 • کمبود ویتامین ها مانند ویتامین B،
 • عفونت هایی مانند شینگل، بیماری لنفاوی، HIV و غیره.
 • بیماری های خود ایمنی، مانند؛ آرتروز لوپوس و روماتیسمی است که در آنها سیستم ایمنی بدن شما به بافت های شما حمله می کنند.
 • کبد، کلیوی یا اختلالات تیروئیدی.
 • قرار گرفتن در معرض سموم.
 • حرکات تکراری مانند افرادی که برای برخی کارهای خاص مدام انجام داده شوند.
 • سابقه خانوادگی به نوروپاتی.

بی حسی پاها

درمان های خانگی طبیعی برای درد نوروپاتی در دست ها، پاها و کف پاها:

زندگی کردن با دردی که مرتبط با نوروپاتی است می تواند بلندمدت باشد گفته می شود که برخی از درد های نوروپاتیک می تواند به تنهایی و خود به خود بهتر شود ، اما ممکن است ماه ها یا حتی سال ها طول بکشد.

بقیه دردها می توانند به آرامی تشدید شوند یا برای چندین سال باقی بمانند. علیرغم اینکه پزشک شما می تواند به شما در درمان درد نوروپاتیک با درمان های مدرن موجود کمک کند، اما بسیاری از چیزها وجود دارد که می توانید در خانه برای مراقبت از دردتان انجام دهید.

درمان نوروپاتی

مدیریت قند خون در بیماری نوروپاتی:

افراد مبتلا به سطح قند خون بالا بیشتر به بیماری های قلبی عروقی، مشکلات چشم، آسیب کلیه یا هر گونه عوارض دیگری مانند آسیب عصبی حساس هستند ، سطح قند خون بالا برای اعصاب بسیار سمی و مضر است.

هنگامی که عصب آسیب دیده است، ممکن است احساس سوزن سوزن شدن، سوزش، درد شدید ایجاد شود. حفظ قند خون پایدار در محدوده سالم، یکی از مهم ترین موارد برای پیشگیری از عوارض ناشی از مشکلات عروق خونی، اعصاب، پوست، چشم ها و سایر قسمت های بدن است.

برای درمان بیماری نوروپاتی یک برنامه رژیم غذایی سالم داشته باشید:

برنامه رژیم غذایی که شما دنبال می کنید، تاثیر مستقیمی بر سطح قند خون شما دارد. از این رو، برای کنترل درد نوروپاتی خود، باید رژیم غذایی خود را به نحوی که میزان گلوکز خون شما متعادل شود، را تغییر دهید.

بعضی از نکته هایی که باید در رژیم غذایی سالم خود برای درمان بیماری نوروپاتی اعمال کنید:

 • انتخاب غذاهای فرآوری نشده، کاهش یا محدود کردن مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده، نوشیدنی های شیرین و با قند اضافه ،نوشیدن آب زیاد یا چای گیاهی و همچنین سایر نوشیدنی های شیرین.
 • مصرف چربی های سالم و پروتئین های خوب بیش از کربوهیدرات های تصفیه شده.
 • استفاده کمتر از غذاهای بسته بندی شده و چک کردن برچسب های قند و مواد تشکیل دهنده در هنگام خرید.

رژیم نوروپاتی

مدیریت وزن خود با آشپزی در خانه برای درمان بیماری نوروپاتی:

هنگام پخت و پز، از تکنیک هایی مانند بخارپز کردن، پختن، کباب کردن، و جوشاندن و سرخ کردن. از لحاظ انتخاب غذاهای فرآوری نشده، غذاهای کامل با مواد مغذی، غذاهایی که حاوی فیبر بالا هستند و بسته بندی شده اند، اما کمتر مصنوعی هستند / که حاوی مواد مغذی و مواد غذایی مصنوعی هستند، مانند:

سبزیجات و تمام میوه ها برای بیماری نوروپاتی:

تمام مدل ها، زیرا آنها غنی از آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها، فیبر و الکترولیت های ضروری مانند پتاسیم و مواد معدنی هستند.

مضرات ماهی های وحشی برای بیماری نوروپاتی:

مهم این است که ماهی ها دارای اسیدهای چرب امگا 3 هستند که می توانند تری گلیسیرید ها و همچنین آپوپروتئین ها را کاهش دهند که اینها خطر ابتلا به نوروپاتی را افزایش می دهند.

چربی های سالم و مفید برای بیماری نوروپاتی:

در شیر نارگیل / روغن، آجیل، روغن زیتون، آووکادو و دانه ها یافت می شود.

مواد غذایی با پروتئینی کم:

استفاده از شیر بدون کالری بیش از شکر.

شیر و نوروپاتی

اسید آلفا لیپوئیک برای درمان بیماری نوروپاتی:

این یک اسید چرب خوب است که توسط سلول های بدن تولید می شود. عملکرد اولیه اسید آلفا لیپوئیک تبدیل گلوکز به انرژی است که سلول های بدن به عنوان سوخت اصلی از آن استفاده می کنند.

همچنین، آنتی اکسیدان مهمی است که به مبارزه با رادیکال های آزاد مضر کمک می کند شما می توانید اسید آلفا لیپوئیک را در غذاهایی مثل بروکلی، نخود فرنگی، سبوس برنج و سیب زمینی یافت کنید یا، می توان آنرا در گوشت و ارگان هایی مانند کلیه، کبد و قلب پیدا کرد.

برای درمان بیماری نوروپاتی آجیل بیشتری بخورید:

آجیل ها حاوی مواد مغذی مختلف مانند ویتامین H هستند ؛ همچنین به عنوان بیوتین نیز شناخته شده اند، ویتامین H می تواند علائم درد نوروپاتی را در افراد مبتلا به دیابت بهبود بخشد.

این غذا، مواد مغذی ضروری را دارد و همچنین فیبر آن، برای کنترل سطح گلوکز خون مفید و از آسیب به اعصاب جلوگیری می کند. توصیه می شود که هر روز صبح 4 تا 5 عدد گردو و بادام بخورید، تا از مزایای آن در مقاله نوروپاتی استفاده کنید.

مدیریت استرس در بیماری نوروپاتی:

نوروپاتی محیطی، اطلاعات انتقالی عصبی را از محدوده به سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع) وارد می کند ، این اعصاب می تواند به علت های مختلف از جمله ویروس ها، دیابت، مشکلات متابولیکی و بیماری های خود ایمنی تحت تاثیر قرار گیرد.

روغن گل پامچال برای بیماری نوروپاتی:

روغن گل پامچال که یک گل وحشی است در سراسر امریکا رشد می کند. این روغن اسید گاما لینولئیک اسید (گلو)، امگا 6 و امگا 3 دارد که به عنوان بلوک های ساختمانی برای برخی از مولکول ها در بدن استفاده می شود.

بدن انسان نیاز به تعادل اسیدهای چرب امگا 3 و 6 دارد، برای داشتن سلامتی طبیعی شما می توانید از این روغن استفاده کنید. توصیه می شود روزانه 360 میلی گرم روغن گل پامجال را مصرف کنید، تا نوروپاتی، بی حسی، سوزش و سوزن شدن را کاهش دهد.

روغن پامچال برای نوروپاتی

هشدار:

 • روغن گل پامچال را طبق دوزهای توصیه شده استفاده کنید، عوارض جانبی دارد که خفیف و نادر هستند، مانند درد معده درد، حالت تهوع و سردرد.
 • از مکمل های امگا6 استفاده نکنید، و همینطور روغن گل پامچال، در صورتی که مشکلاتی چون تشنج، اختلال خونی و یا مشکلات خونریزی دارید.
 • زنان باردار که می خواهند با شیر خودشان کودکشان را تغذیه کنند، قبل از استفاده از روغن گل پامچال با پزشک خودصحبت کنند.

درمان بیماری نوروپاتی با دارچین:

دارچین یکی از درمان های خانگی برای نوروپاتی است، زیرا می تواند سطح گلوکز را کاهش دهد که خود علایم نوروپاتی را بروز می دهد. استفاده به میزان 1/2 قاشق چای خوری دارچین در وعده های غذایی روزانه، یا روغن دارچین می تواند تسکینی برای نوروپاتی باشد یا، شما می توانید از مکمل دارچین به عنوان یک جایگزین استفاده کنید.

دارچین برای نوروپاتی

درمان بیماری نوروپاتی با استفاده از ویتامین B12:

ویتامین B12 یک ماده مغذی ضروری است. عدم وجود این ویتامین می تواند به تعدادی از بیماری ها مانند نوروپاتی منجر شود. برخی از علل برای کمبود b12 وجود دارد. یک رژیم گیاهخواری سخت ممکن است کمبود b12 را افزایش دهد، زیرا غذاهای مبتنی بر حیوانات مانند ؛محصولات لبنی، گوشت قرمز، ماهی، تخم مرغ و مرغ تنها منبع B12 است.

برای افزایش مصرف ویتامین B12، می توانید بیشتر از گوشت، لبنیات و غذاهای دریایی بخورید، روزانه یک مکمل B12 مصرف کنید، تا حداقل 10 میکروگرم به شما برسد، غذاهای غنی شده با این ویتامین را 2-3 بار در روز برای دریافت حداقل 3 میکروگرم B12 مصرف کنید.

ب12 برای نوروپاتی

روغن های ضروری و گیاهی دیگر برای درمان بیماری نوروپاتی:

هزاران سال است که روغن های ضروری برای خواص قوی خود شناخته شده اند آنها می توانند بدن و ذهن را خنثی کنند و بعضی از شرایط و مشکلات را درمان کنند به این دلیل، آنها به عنوان جایگزینی طبیعی برای دارو دیده می شوند.

این نیز یکی از درمانهای خانگی مناسب برای نوروپاتی است. نوروپاتی یا آسیب عصبی، می تواند منجر به درد و بی حسی در ناحیه آسیب دیده شود. ادعا شده است که روغن های ضروری به کاهش این علائم کمک می کنند.

روغن برای نوروپاتی

برخی از بهترین روغن های ضروری برای نوروپاتی که وجود دارند، عبارتند از:

روغن اکالیپتوس: این عنصر به دلیل خواص ضد درد و ضد التهابی اش برای نوروپاتی عالی است.

روغن الیسریکوم:برای خواص رفع دردش مشهور است. روغن های دیگر دارای خواص ضد التهابی و ضد درد هستند که می توانند به طور موثری نوروپاتی را درمان کنند.

روغن اسطوخودوس: این روغن برای توانایی آن در از بین بردن درد شناخته شده است. دارای رایحه ای آرام بخش و ملایم همراه با خواص ضد التهابی است. همچنین، برای کاهش افسردگی و استرس مفید است.

روغن ضروری و گیاهی نخود فرنگی: این روغن دارای خواص ضد التهابی و ضد درد است و روغن آن برای نوروپاتی بسیار عالی است. با این حال یک محرک است، بنابراین قبل از رفتن به رختخواب، از آن استفاده نکنید.

روغن گل رز: این روغن می تواند استرس را کاهش دهد و اثرات آرامشی را به همراه داشته باشد، به جز تونیک عصبی با خواص ضد درد.

روغن ایلان یلانگ: این روغن شناخته شده، می تواند سیستم عصبی را تقویت و تغذیه کند همچنین، یک آرام کننده است، در نتیجه به کاهش استرس کمک می کند.

روش استفاده از روغن های ضروری برای درمان نوروپاتی:

کرم ها و لوسیون: شما می توانید از کرم ها و لوسیون هایی که شامل روغن های ضروری هستند استفاده کنید. و می توانید خودتان آن را تهیه کنید. چند قطره از روغن انتخاب شده خود را به مناطق آسیب دیده بزنید و ماساژ دهید.

روغن گل رز

حمام آروماتراپی برای درمان بیماری نوروپاتی:

این یک درمان بسیار آرامش بخش در میان داروهای خانگی برای نوروپاتی است. چندین قطره روغن را به آب وان حمام اضافه کنید. برای انجام این کار، 4-6 قطره روغن انتخاب شده خود را با 1 قاشق چای خوری روغن نارگیل (یا هر روغن حامل) مخلوط کنید. مخلوط را به نمک دریایی اضافه کنید و روغن را با آب حمام مخلوط کنید. یک حمام خوب داشته باشید و خودتان را در آن بچرخانید. نمک را در وان حمام بریزید و آب را روی نمک بریزید.

شما می توانید از آب وان حمام برای ماساژ پوست خود ،برای تسکین درد استفاده کنید ؛ اگر عضلات شما درد دارند، قبل از اضافه کردن روغن به وان حمام، روغن را به نمک اضافه کنید.

حمام برای نوروپاتی

درمان بیماری نوروپاتی با کمپرس داغ یا سرد:

استفاده از کمپرس های داغ / سرد یک راه خوب برای استفاده از روغن های ضروری برای نوروپاتی است. کمپرس داغ برای استراحت و افزایش گردش خون محل استفاده می شود، در حالی که یک کمپرس سرد می تواند التهاب را کاهش دهد.

استفاده های روغن های ضروری برای بیماری نوروپاتی:

دستورالعمل های زیر را برای درمان علائم نوروپاتی استفاده کنید که با روغن های ضروری است:

مخلوط سایپرس، اسطوخدوس، مرجان، پرتقال وحشی و روغن الیسریکوم با نسبت 3:3:3:6:4. سپس 4 قطره روغن کندر برای کسانی که مبتلا به سرطان هستند اضافه کنید. سپس، 2 قاشق غذاخوری روغن نارگیل را به مخلوط اضافه کنید، محلول نهایی را در یک بطری شیشه ای تیره ذخیره کنید. هر روز برای به دست آوردن نتایج خوب، به مناطق مورد نظر بمالید.

حفاظت از پاها و پوست در درمان بیماری نوروپاتی:

شما نیاز به توجه به هر گونه نشانه ای از آسیب عصبی به کف پا، پاها، دست و پوست خود دارید ؛ علائم جدیدی از صدمات، مانند زخم ها، تاول و بریدگی را بررسی کنید. مراقبت از پوست و مراقبت از پاها بخش مهمی از روند درمان و جلوگیری از نوروپاتی است. شما باید پوست، پاها، انگشت پاهایتان را روزانه بشویید، مخصوصا در چروک های پوستی که رطوبت و باکتری ها می توانند ایجاد شوند و منجر به عفونت شوند.

لباس های تمیز و جوراب بپوشید، پوست های ظریف خود را از دمای گرم دور کنید.

اگر دچار تورم، قرمزی و عفونت شدید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

مراقبت از پا

در بیماری نوروپاتی از سیگار کشیدن اجتناب کنید:

سیگار کشیدن می تواند به اعصاب، شدیدا آسیب برساند و ممکن است نوروپاتی را بدتر کند. آنها همچنین باعث کمبود برخی از مواد مغذی می شوند و از این رو باید کاملا قطع شوند.

در درمان بیماری نوروپاتی به طور منظم تمرین و ورزش کنید:

تحقیقات نشان داده است که ورزش می تواند قدرت عضلانی افراد مبتلا به نوروپاتی را بهبود ببخشد علاوه بر این، ورزش می توانند به بهبود نوروپاتی محیطی کمک کنند، در صورت انجام منظم ورزش، ممکن است درد نوروپاتیک را کاهش دهد و در کنترل قند خون کمک کند.

می توانید فعالیت های فیزیکی را به زندگی روزانه خود از طریق فعالیت های هوازی، تمرین انعطاف پذیری، تمرینات قدرتی و تمرین متعادل ترکیب کنید. در مورد برنامه تمرینی که برای شما مناسب است، از پزشک یا فیزیوتراپ یا ارائه دهنده مراقبت بهداشتی خود مشورت بگیرید.

روغن کرچک مفید برای بیماری نوروپاتی:

هنگامی که بحث درمانهای خانگی برای نوروپاتی پیش می آید، روغن کرچک دارای اثرات قوی است. روغن کرچک شیرین و عجیب و غریب دارای مزایای سلامتی زیادی است. با داشتن خواص ضد درد، روغن کرچک در بهبودی اعصاب آسیب دیده بافت عصبی موثر است.

همچنین، در درمان نوروپاتی با معکوس کردن آسیب بافت و از بین بردن بی حسی موثر است ، شما باید دست ها، اندام ها و پاهای خود را روزانه با روغن کرچک ماساژ دهید. بگذارید به پوستتان نفوذ کند و بافت ها و اعصاب را تغذیه کند.

روغن کرچک

فلفل قرمز تند مناسب برای بیماری نوروپاتی:

فلفل قرمز تند، غنی از کپسایسین است که دارای خواص ضد درد و تحریک کننده است و می تواند علائم نوروپاتی را کاهش دهد. فلفل قرمز و تند، نیز به نام فلفل های کایین نامیده می شود. در طب سنتی چینی، طب عامیانه و داروهای آیورودا برای از بین بردن درد عضلانی، احتقان سینوسی و سردرد استفاده می شود.

شما می توانید فلفل قرمز تند را به برنامه رژیم غذایی خود اضافه کنید ،یا از کرم موضعی تسکین دهنده درد حاوی کپسایسین برای اثرات مشابهی استفاده کنید. کرم های OTC در غلظت هایی از 025 تا 0/75% کپسایسین موجود است.

احتیاط:

اجازه ندهید که کپسایسین با زخم ها، برش ها، چشم ها و غشاهای مخاطی تماس پیدا کند. برخی از واکنش های آلرژیک کپسایسین می تواند آلرژی به کرفس، رازیانه، کرفس، گرده بره و آنیس باشد.

فلفل مفید نوروپاتی

ویتامین C برای درمان بیماری نوروپاتی:

ویتامین C می تواند برای تقویت سیستم ایمنی بدن و محافظت از عصب سیاتیک استفاده شود. شما می توانید از ویتامین C استفاده کنید، تا درد عصب سیاتیک خود را کاهش دهید و آسیب عصب را بهبود ببخشید، در حالی که عملکرد سیستم عصبی را بهبود می بخشد و التهاب عصب را کاهش می دهد.

غذاهای غنی از ویتامین C، عبارتند از:

گریپ فروت، پرتقال، گوجه فرنگی، اسفناج، آناناس، سبزیجات خردل، گیلاس، توت فرنگی و کلم. خوردن غذاهای بیشتری که دارای ویتامین C بالایی هستند یکی از درمانهای خانگی برای نوروپاتی است.

ویتامین سی برای نوروپاتی

علل و علائم نوروپاتی + درمان های طبیعی بیماری اعصاب محیطی

4.880
این مطلب مفید بود ؟773
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ/ز.ت
وبگردی