ترمیم لباس
شما میتوانید با چسباندن لبه های پاره لباس با استفاده از آب آنها را ترمیم کرده و مانند روز اول از آنها استفاده کنید.

ترمیم پارگی لباس با آب

این خیلی عجیب است که لباس های پاره فقط با آب ترمیم شوند اما این خبر خوب صحت دارد و میتوانید لباس را ترمیم کرده و از آن استفاده کنید.

محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا با تکیه بر تحقیق قبلی خود در مورد پلاستیک خود ترمیم کننده، پروتئین های دندان ماهی مرکب را با استفاده از باکتری و مخمر به شکل مایع درآورده و از آن برای پوشش دهی پارچه های نخی، پشمی و سایر نمونه ها استفاده کردند.

هنگامی که این پارچه ها پاره می شوند، می توان لبه ها را کنار هم قرار داده و با ریختن آب گرم روی آن، پارچه را مانند قبل ترمیم کرد و حتی استحکام و انعطاف بهتری نسبت به قبل به آن بخشید.

از این پروتئین می توان با افزودن آب برای ترمیم پارچه های بدون پوشش عادی استفاده کرد یا آن را بر روی نخی که قرار است پارچه از آن ساخته شود، اعمال کرد.

لباس های پاره

 

ترمیم لباس پاره با آب


از آنجایی که پوشاک با این پوشش می توانند با آب خود را ترمیم کنند، انداختن آن ها در ماشین لباسشویی می تواند به ترمیم پارگی های کوچک یا سایر نقص ها بینجامد.

محققان بر این باورند که این ماده تنها برای مشتریان عادی، بلکه برای سربازان، کشاورزان یا کارکنان صنایع نیز کاربری داشته و می تواند در خنثی سازی مواد شیمیایی سمی به آن ها کمک کند. با افزودن خصوصیات ضدباکتری، حتی می توان از این ماده در پوشاک پزشکی برای کاهش خطر آلودگی استفاده کرد.

محققان اکنون به دنبال راهی برای تولید این پروتئین بدون استفاده از ماهی مرکب یا دندان های آن هستند و قصد دارند آزمایشات بیشتری بر روی مواد ترمیم کننده انجام دهند.

در آینده نزدیک ممکن است بتوانید تنها با افزودن آب، شلوار جین و یا هر نوع لباس پاره خود را ترمیم کنید.


جزئیات این تحقیق در مجله ACS Applied Materials & Interfaces منتشر شده است.

وقتی لباس های پاره با آب خالی ترمیم میشوند!

25
این مطلب مفید بود ؟23
برگرفته از باشگاه خبرنگاران -/ح
وبگردی