روغن موتور
روغن موتور مایه حیات خودرو است و باید با توجه به علائم فاسد شدن آن تشخیص دهید که زمان تعویض آن می باشد در غیر این صورت خودرو شما دچار مشکلاتی می شود.

زمان مناسب تعویض روغن موتور

هر ماشین و خودرویی روغن موتور را در درون خود دارد که هر چند وقت یک بار فاسد می شود و نمی تواند کارایی مناسب را از خود نشان دهد . در چنین مواقعی باید اقدام به تعویض آن کنیم . حال در این قسمت از بخش دانستنی های خودرو نمناک به شما توضیح می دهیم که چه موقع این کار را انجام دهید .

نقش روغن موتور

روغن موتورها انواع مختلفی دارند اما نقش همه آن ها به اصطکاکی وابسته است که در اثر برخورد اجزای درونی ماشین اتفاق می افتد . زمانی که این اصطکاک اتفاق می افتد ، گرما تولید می شود و موتور داغ می کند و در نتیجه آهن ماشین نیز داغ می شود .

نقش موتور در این مواقع مشخص می شود که باعث کاهش اصطکاک می شود و اگر روغن ریزی و داغی جلوگیری می کند اما اگر مدت زمان زیادی را از روغن موتور قدیمی استفاده کنید و آن را تعویض نکنید ، کم کم چسبندگی خود را از دست می دهد و روان سازی و نرم کردن قطعات خودرو را انجام نمی دهد و در نتیجه باید اقدام به تعویض آن کنید .

زمان مناسب برای تعویض روغن موتور

این زمان را نمی توان یک تایم مشخص برای همه خودروها و روغن موتورها اعلام کرد . عواملی مثل نوع روغن موتور، نوع خودرو ، میزان کارآیی ، میزان شتاب و ... در این امر موثر هستند .

تعویض روغن موتور

تعویض روغن موتور از طریق نوع موتور و عملکرد آن

1. موتور گازوئیلی

پیشنهاد کارخانه:تعویض روغن به ازای هر 15000 کیلومتر

عمومی :تقریبا 10000 کیلومتر

2. موتور توربو

پیشنهاد کارخانه :هر 10000 کیلومتر

عمومی: تقریبا 3000 کیلومتر تا 5000 کیلومتر

3. موتور دیزلی

پیشنهاد کارخانه:10000 کیلومتر

عمومی : تقریبا 5000 کیلومتر

اگر استفاده شما از ماشین در حد معقول است و سرعت معمولی و مجاز را پیروی می کنید ، از پیشنهاد کارخانه استافده کنید اما اگر استفاده شما از ماشین بالاست و یا با سرعت بسیار بالایی رانندگی می کنید از پیشنهاد عمومی استفاده کنید .

برای موتورهای توربو یک توربین به موتور چسبیده که نیروی بالایی را حتی در حالت جابجایی ایجاد می کند .

هرچقدر که اکسیژن وارد شده به موتور بیشتر باشد ، قدرت موتور افزایش می یابد و در نتیجه این توربوها می چرخند و روغن موتور بیشتر در معرض فساد قرار می گیرد .

انواع روغن موتور

تعویض روغن از طریق نوع موتور روغن

روغن معدنی :

این روغن ارزان تر از انواع دیگر روغن موتورها می باشد . مقاومت آن نسبت به گرما نیز کمتر است و در برابر اکسیداتیو نیز پایداری کمتری دارد و در نتیجه زودتر فاسد می شود و نیاز به تعویض پیدا می کند .

روغن های مصنوعی ترکیبی :

این روغن ها ترکیبی از روغن معدنی و مصنوعی هستند . کارایی بالاتر و قیمت بیشتری نسبت به روغن های معدنی دارند . اگر سرعت بالایی دارید و یا از ماشین سنگین استفاده می کنید یا مسافت طولانی را در پیش دارید، از این روغن استفاده کنید .

روغن مصنوعی :

این روغن گران ترین نوع و باکیفیت ترین است . فقط باید مراقب باشید که آلودگی زیادی درون آن نفوذ پیدا نکند و همیشه تمیز بماند. مقاومت آن در برابر فساد و گرما بالاست، در نتیجه نیاز به تعویض زود به زود ندارد و برای ماشین های اسپرت نیز بسیار مناسب است.

تعویض روغن موتور از طریق میزان استفاده از ماشین

1. عملکرد طبیعی :

اگر معمولا در شهر رانندگی می کنید و سرعت شما بین 10 تا 30 کیلومتر است ، می توانید زمان تعویض روغن را طبق پیشنهاد کارخانه رعایت کنید .

رانندگی در شهر

2. زیاد رانندگی نکردن :

اگر زیاد رانندگی نمی کنید و معمولا آخر هفته یا یک الی دوبار در ماه از ماشین استفاده می کنید، یعنی کیلومتر بسیار کمی می اندازید . شاید در طول یک سال به کیلومتر پیشنهادی کارخانه برای تعویض روغن نرسیده باشید اما سر سال باید آن را تعویض کنید. در مورد موتورهای توربو این کار را هر شش ماه یک بار انجام دهید .

3. استفاده از ماشین با چرخش و یا سرعت بالا :

سرعت بالای ماشین باعث تخریب و فساد زودهنگام روغن موتور می شود و در نتیجه باید زودتر از پیشنهاد کارخانه روغن موتور را تعویض کنید .

4. وضعیت های سخت :

رانندگی کردن در شرایط سخت و خطرناک مثل کوهستان ها ، جاده های صعب العبور نیاز به سریع تر عوض کردن روغن موتور دارد . زمانی که به خرید می روید و ماشینتان را هر پنج دقیقه یک بار پارک می کنید و دوباره حرکت می کنید ، یعنی این که ماشین را در شرایط سخت قرار داده اید که در این صورت هم نیاز به تعویض زودتر روغن موتور دارید .

نشانه هایی که می گوید باید روغن موتور را تعویض کنید

مقیاس روغن

در موتور خودرو هیچ قطعه ای به نام مقیاس روغن وجود ندارد که بخواهید به دنبال آن بگردید و آن را بررسی کنید . زمانی که سرپوش جلویی را برمی دارید ، می بینید که روغن به دور رینگ می چرخد و می توانید آن را از موتور خارج کنید . در این قسمت می توانید میزان روغن موجود در ماشین و همچنین چسبندگی آن را بسنجید .

اگر روغن موتور شما چسبندگی زیادی دارد و رنگ آن به رنگ روباه است ، یعنی اینکه تازه است اما روغنی که قدیمی باشد، چسبنده نیست و رنگ قهوه ای آن بسیار پر رنگ است که یعنی باید آن را عوض کنید .

عوض کردن روغن موتور

چراغ روغن

این چراغ در قسمت سرعت سنج ماشین قرار دارد که به آن چراغ روغن می گویند . زمانی که ماشین را روشن می کنید ، اگر شرایط نرمال و طبیعی باشد ، چراغ آن خاموش می شود.

در این موارد اگر چراغ روشن باشد که نشان دهنده کاهش فشار هیدرولیک است باید روغن موتور را افزایش دهید تا به حد مورد نظر برسد و یا آن را با روغن جدید جایگزین کنید که در این شرایط باید علت این اتفاق و روغن ریزی را نیز بررسی کنید .

چراغ قرمز نیز به این معناست که امنیت کامل برای رانندگی در شرایط کنونی وجود ندارد و بنابراین اگر این چراغ روشن بود ، حتما در محل مناسب ماشین را متوقف کنید و کمک بگیرید .

نقش المان روغن

المان روغن ، فیلتری است که برای تمیز کردن روغن موتور از طریق فیلتر کردن کثیفی ها و آلودگی ها و دیگر مواد آلوده کننده کار می کند . پیشنهاد می کنیم که هر دو باری که روغن ماشین را تعویض کردید، المان آن را نیز تعویض کنید یا هر دو را همزمان با هم عوض کنید.

خطرات تعویض نکردن روغن موتور

اگر از این کار اجتناب کنید ، مشکلات زیر دامن گیر شما می شود:

  • مصرف سوخت ماشین بالا می رود.
  • موتور صدا می دهد.
  • موتور به نرمی همیشه کار نمی کند.
  • موتور می سوزد و دیگر کار نمی کند.

زمان مناسب تعویض روغن موتور خودرو + علائم و خطرات

3.84
این مطلب مفید بود ؟31
منبع : cardealpage / بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی