شستن موتور ماشین
شستن موتور ماشین موجب بهتر کار کردن اتومبیل می شود اما باید روش صحیح آن را بدانید تا بدون آسیب به خودرو این کار را انجام دهید.

آموزش کامل مراحل شستن موتور ماشین

همانطور که اتومبیل ها قدیمی تر می شوند، بیشتر گرد و خاک و دوده از حرکت کردن بر روی جاده ها و اتوبان ها می گیرند.این به این معنی نیست که مایعات باقی مانده که قبلا از تعمیرات قدیمی نشت کرده اند، هنوز هم قابل مشاهده هستند، بلکه موتور می تواند به سرعت کثیف شود و کثیف به نظر برسد، و نیاز به تمیز کردن مناسب برای رفع این آشفتگی برایش وجود دارد.

چه بخواهید یک موتور براق داشته باشید، یا آماده فروش اتومبیل خود هستید، یا نیاز به تمیز کردن موتور خود برای کمک به تشخیص نشتی، استراحت و اطمینان از تمیزی آن داشته باشید، تمیز کردن موتور چیزی است که شما می توانید با کمی صبر و کمی دانش و روشی که در این بخش از اتومبیل در نمناک آموزش داده شده است انجامش دهید.

شستن موتور ماشین

 چگونه موتور ماشین را شستشو دهیم؟

بخش 1:برای شستن موتور ماشین یک مکان مناسب را انتخاب کنید:

جایی که شما موتور خود را تمیز می کنید، اولین قدم مهم است که باید در این فرآیند در نظر بگیرید. تخلیه آب آلوده به فاضلاب و یا خیابان های شهر غیر قانونی است، بنابراین باید محل امنی را پیدا کنید که در آن دفع آب موتور می تواند به طور مناسبی جمع آوری شود.

بسیاری از مغازه های شستشوی ماشین جای خاصی را برای تمیزکردن موتور آماده می کنند، فقط حتما برای این کار به آن مکان ها بروید تا امکانات دفع صحیح به درستی انجام شود.

توصیه: هرگز موتور داغ را تمیز نکنید، چون ریختن آب سرد بر روی موتور داغ می تواند به آن آسیب برساند. یک موتور داغ نیز می تواند سبب خشک شدن رطوبت سنج شود و لکه ها هایی را بر جا می گذارد. بگذارید موتور به طور کامل خنک شود. تمیز کردن دهانه موتور در صبح و قبل از روشن کردن خودرو بهترین روش انجام است.

بخش 2 :مواد لازم برای شستن موتور ماشین:

  • سطل
  • برس تمیز کننده یا ابر ظرفشویی
  • دستکش
  • موتور شوی
  • کیسه های پلاستیکی
  • عینک ایمنی
  • جاروبرقی و یا لوله هوای آزاد
  • آب، ترجیحاً داغ
  • شلنگ آب با نازل راه انداز برای کنترل جریان آب و یا یک بطری اسپری

نحوه شستن موتور خودرو

چیزهایی که برای شستن موتور ماشین لازم است

بخش 3:تمیز کردن و شستن موتور ماشین:

مرحله 1: بخش هایی که نباید خیس شوند را بپوشانید.

آلترناتور را پیدا کرده و آن را پوشش داده، ورودی هوا، توزیع کننده، بسته سیم پیچ و هر نوع فیلتری که در معرض خطر است را کاور کنید. از کیسه پلاستیکی برای پوشاندن این قسمت ها استفاده کنید.

اگر این بخش ها مرطوب شوند، ممکن است وسیله نقلیه تا زمانی که کاملاً خشک نشود، درست کار نکند. هر بخش دیگری که از خیس شدنش نگران هستید را نیز بپوشانید. زمانی که تمیز کردنتان تمام شد، کیسه ها را بردارید.

مرحله 2: محلول موتور شوی ماشین را آماده کنید.

موتور شوی انتخابی خود را در یک سطل با آب مخلوط کنید به طوری که مخلوط صابونی باشد و یا دستورالعمل های روی بطری را دنبال کنید. این نیز برای استفاده برای موتور است - همیشه حتما تمام دستورالعمل های ایمنی محصول را رعایت کنید.

مرحله 3: موتور را آبکشی کنید. از یک واشر فشار بالا یا شلنگ فشاردار کم تا متوسط استفاده کنید.

از عقب موتور به جلو بیایید، از دیواره شروع کنید و به جلو حرکت کنید، به طور کامل تمیز کاری را انجام دهید. از استفاده زیاد مستقیم اسپری بر روی اجزای الکتریکی خودداری کنید.

هشدار: اگر فشار شلنگ بیش از حد بالا باشد، احتمالاً می تواند به اجزای موتور آسیب رسانده یا آب را وارد اتصالات الکتریکی کند و باعث بروز مشکلات شود.

نحوه تمیز کردن موتور خودرو

بهترین روش شستن موتور ماشین

آموزش مرحله به مرحله شستن موتور ماشین

مرحله 4: محیط اطراف دهانه موتور را با محلول مخصوص تمیز کنید.

محلول را طبق دستورالعمل تولید کننده اعمال کنید و آن را روی سطوح نقاشی شده نزنید. محلول یا پودر تمیز کننده را با شلنگ بشورید. این مرحله را تکرار کنید، البته اگر تمیز کننده موتور تمام کثیفی و دوده ها را با اولین بار استفاده از بین نبرده باشد.

هشدار: کارتان را سریع انجام بدهید و نگذارید محلول تمیز کننده موتور روی موتور و یا چیزهای دیگر خشک شود چون می تواند باعث ایجاد لکه هایی شود.

مرحله 5: با سطلی از مخلوط، با استفاده از برس موتور یا دیگر برس های تمیز کننده مانند برس ظرفشویی به آرامی موتور را تمیز کنید.

مرحله 6: بگذارید کمی تمیز کننده بماند. زمانی که این کار را انجام دادید, آن را آبکشی نکنید, اجازه دهید تا تمیز کننده موتور به مدت 15 دقیقه روی آن بماند. این کار این امکان را می دهد که گریس و کثیفی ها را از هم بپاشاند و از بین بروند.

مرحله 7: محلول را شست وشو دهید. بعد از اینکه تمیز کننده موتور برای مدتی ماند, می توانید با شلنگ و یا بطری اسپری پر شده با آب بشوییدش.

نکته: برای دسترسی به مناطق سخت, شما می توانید به کمک یک مخزن تمیز کننده این کار را انجام دهید.

نکته: هر قطعه پلاستیکی در مخزن موتور, مانند پوشش های جعبه فیوز و پوشش های موتور را می توان با یک پارچه مرطوب تمیز و برای پاک کننده پلاستیک در بطری اسپری پاک کرد.

مرحله 8: تکرار فرآیند در مناطق بد قلق. بعد از اینکه همه چیز شسته شد, ممکن است متوجه قسمت هایی شوید که از دستتان رفته یا مناطقی که نیاز به توجه بیشتری دارند. اگر این را می بینید, آزاد هستید که روند بالا را بارها و بارها تکرار کنید. همیشه دقت کنید که قطعات خاصی را از در مقابل آب قرار دادن، نگهداری کنید.

راهنمای شستشوی موتور خودرو

آموزش حرفه ای شستن موتور ماشین

مرحله 9:خشک کردن موتور.

از حوله های پاک و یا دستگاه دمنده استفاده کنید. استفاده از قوطی های هوای فشرده برای خشک کردن هر قسمتی که دسترسی حوله غیرممکن یا سخت است، می تواند خوب باشد. اگر در روز گرم و آفتابی هستید, کاپوت را باز بگذارید.

مرحله 10: برداشتن کف ها از قطعات موتور. هر کفی را که با وجود کشیدن پارچه ها همچنان مانده است، خشک و تمیز کنید.

جزئیات شلنگ های موتور و قطعات پلاستیکی

چنانچه در بخش سرگرمی نمناک اشاره شده است اگر می خواهید شلنگ ها و قطعات پلاستیکی محفظه موتور را برق بیندازید، از یک لاستیک یا وینیل اتر که برای استفاده در محفظه موتور طراحی شده است استفاده کنید. اینها در هر فروشگاهی موجود هستند.

از پارچه های تمیز کننده طبق دستورالعمل های کارخانه سازنده شان استفاده کنید.دقت کنید که حتما کیسه های پلاستیکی را قبل از پایان کار بردارید و کاپوت را ببندید. زمانی که راضی شدید که تمام کثیفی ها و دوده را از موتور خود پاک کرده اید, می توانید احساس غرور کنید که موتور اتومبیلتان را خودتان تمیز کرده اید!

نه تنها این کار به عمر موتور کمک می کند, بلکه قطعاً می تواند به شما کمک کند که اتومبیل خود را بهتر بفروشید, چون به خریداران احتمالی نشان می دهد که چقدر خوب از اتومبیل خود مراقبت می کنید.

 

آموزش بهترین روش شستن موتور ماشین به صورت حرفه ای

4.4122
این مطلب مفید بود ؟10814
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی