تقویت موهای نازک
افرادی که موهای نازک و ضعیفی دارند می توانند برای تقویت آن ها از روغن های گیاهی و یک تغذیه مناسب استفاده کنند تا موهای سالم و پرپشت داشته باشند.

روشی عالی برای تقویت موهای نازک

مهم ترین دلایل نازک شدن تارهای مو عوامل ارثی و ژنتیکی است که به شکل اختلال در هورمون های جنسی آشکار می شود و باعث ریزش مو و نازکی آن می شود،اما راه های تقویت این موهای نازک چیست؟

موهای ضعیف می تواند اشکال مختلفی داشته باشد و اغلب برای دیگران قابل توجه است ؛ در برخی موارد، می تواند نشانه یک نگرانی پزشکی باشد.درباره سلامتی موهای خود مطمئن نیستید و نمی دانید با آن چه کاری باید کنید؟

تقویت موهای نازک

برای تقویت موهای نازک چه باید کرد؟

تشخیص موهای ضعیف:

موهای ضعیف را می توان به صورت شل، پژمرده، نازک و یا در حال ریزش تعریف کرد. موخوره یا خشکی شدید می تواند نشانه موهای ضعیف باشد. این مشکل اغلب ژنتیکی است، از یک والد گرفته می شود، یا می تواند ناشی از عوامل هورمونی مثل قاعدگی یا زایمان، قرص های کنترل بارداری و یا دیگر داروها، بیماری ها، رژیم غذایی ضعیف، استرس، عفونت قارچی سر و یا درمان سرطان باشد.

تاثیر محیطی از قرار گرفتن در معرض آفتاب، کلر، آب شور، تهویه مطبوع و یا گرمایش و آلودگی می تواند باعث تضعیف مو شود. طبیعی است که در روز 100 تا 150 تار مو بریزد، اما از آنجایی که اغلب افراد حدود 100.000 تار مو روی سرشان دارند، این ریزش قابل توجه نیست.

زمانی که یک مو از دست می رود، موی جدیدی جایش رشد می کند. این فرآیند تا زمانی ادامه دارد که رشد مو کاهش یابد یا متوقف شود. مویی که از شکستگی اتفاق می افتد، طبیعی نیست.

مویی که به طور طبیعی می ریزد معمولاً از پوست سر جدا می شود و به طور معمول پیاز مو به آن متصل است. شکستگی ناشی از از ضعیفی، زمانی است که مو از زیر پوست سر جدا می شود. در حالی که شکستگی طبیعی است، اما شکستگی اضافی موهای ضعیف شده را نشان می دهد.

موهای نازک و ضعیف شده

راه های تقویت موهای ضعیف و نازک

1. از محصولات مناسب برای جلوگیری از آسیب بیشتر به موهای ضعیف شده استفاده کنید:

یک متخصص مد خوب می تواند به شما کمک کند تا موهای ضعیفتان را تشخیص دهید و در مورد استفاده از محصولات مناسب نیز توصیه هایی را بدهد. استفاده از بهترین محصولات برای احیای موهای ضعیف ضروری است.

برای موهای ضعیف و نازک، از شامپو، نرم کننده و محصولات آرایشی استفاده کنید که غنی از پروتئین، آمینو اسیدها و دیگر خواص تقویتی است تا مو را تقویت کنند. از شامپویی استفاده نکنید که مو را خشک کند، و هنگام استفاده از یک نرم کننده مو، از ریشه ها شروع کنید و نرم کننده را تا انتهای آن بزنید.

شما می توانید برای بستن از یک حوله گرم و یا کلاه استفاده کنید، و این تهویه باعث می شود مواد مغذی به داخل کیسه های ترشحی مو نفوذ کند و ترشح روغن افزایش می یابد.

ماسک پروتیینی یا نرم کننده های عمیق می تواند برای lستحکام موها مفید باشد. با این حال، به خاطر داشته باشید محصولاتی که ما برای موهای خود استفاده می کنیم، می تواند زیاده روی شود.

استفاده بیش از حد از محصول در طول زمان باعث آسیب بیشتر موهای آسیب دیده و ضعیف می شود. زمانی که موها آسیب دیده هستند، جبران کردنش با محصول بیشتر می تواند باعث می شود که موهای ضعیف کدر و خشن به نظر برسند.

از محصولاتی که حاوی الکل هستند، اجتناب کنید، به عنوان مثال، سعی کنید شامپو زدن موها را به یک روز درمیان یا حتی کم تر کاهش دهید اگر پوست شما روغن زیادی تولید نکند.

شسن موها با شامپوی مناسب

استفاده از تقویت کننده های مناسب موهای نازک

2. با محدودسازی استفاده از مواد شیمیایی، از موهای ضعیف مراقبت کنید:

استفاده مداوم از مواد شیمیایی قوی از طریق رنگ کردن، دکلره کردن، صاف کردن و فر کردن مو می تواند به فیبر مو آسیب رسانده و باعث ضعیف شدن موها شود. این مواد شیمیایی زمانی که بیش از حد زیاد مصرف می شوند، ممکن است باعث آسیب دائمی، خشک شدن موهای ضعیف و مجعد، و شکستگی مو شوند.

استفاده از مواد شیمیایی توسط شامپو و نرم کننده برای مو موجب آسیب دیدگی می شود. به دنبال محصولات زیبایی دحاوی لستریل الکل باشید، الکل چرب که به تقویت و نرم کردن موی ضعیف کمک می کند.

برای موهایی که به شدت ضعیف شده اند، هفته ای یک بار از یک درمان پروتیینی عمیق استفاده کنید. دارو را روی تمام موهای تمیز خود بمالید و بگذارید تا یک شب بماند (موها را با یک حوله بپیچانید و بر روی بالش خود بخوابید). زمانی که می خواهید موهایتان را رنگ کنید، از آرایشگر خود در مورد فرمول غنی از مواد مغذی و عاری از آمونیاک سوال کنید.

ضرر مواد شمیایی برای مو

اجتناب از رنگ های شیمیایی برای تقویت موهای نازک

3.از اعمال حرارت به موهای ضعیف اجتناب کنید:

حرارت بیش از حد سشوار، بابلیس داغ و اتوهای داغ می توانند باعث شکستگی شدن موهای نازک و ضعیف شوند. با استفاده از اتو یا سشوار خیلی داغ بر روی موهای مرطوب، آب باقی مانده زیر پوست مو را گرم می کند و باعث می شود که این آب از داخل مو بیرون بیاید که باعث ضعیف شدن مو می شود.

این رشته های خشک رطوبت را از هوا جذب می کنند و باعث وز وزی شدن مو می شوند.به جای مبارزه با بافت طبیعی موی خود، روی آنچه که دارید کار کنید.

برای موهای صاف، سلامتی آنها را افزایش دهید و با استفاده از تمیز کننده ها و نرم کننده هایی که به طور خاص برای درخشش مو طراحی شده اند، درخشش موهای خود را افزایش دهید. برای موهای مجعد، از محصولاتی که برای این نوع مو طراحی شده اند، استفاده کنید و با محصولاتی کارتان را به پایان برسانید که برای کاهش وزی مو است.

تاثیر حرارت بر موها

شکستگی موهای نازک با حرارت دادن به موها

4. تقویت موهای نازک با تغییر سبک زندگیتان:

پوشاندن هر روز موهای خود را تغییر دهید:پوشاندن موهایتان در روز می تواند منجر به درهم ریختگی و موخوره شود.

دم اسبی کردن، بافتن و درد گرفتن مو می توانند تضعیف آن ها شوند. هر روز مدل بستن موهایتان را تعویض دهید، تا از فشار بر روی موهای ضعیف خود اجتناب کنید.

اصطکاک شانه زدن زیاد و پوشیدن کلاه های چسبان می تواند باعث ضعیف شدن مو نیز شود. هنگام شانه زدن بیش از حد متعصب نباشید و هرگز موهای خیس را شانه نکنید.

5. عامل وز شدن و نحوه پیش گیری از وز شدگی مو:

زمانی که موها وز می شوند، اصلاح و کوتاه کردن می تواند به جلوگیری از آسیب بیشتر کمک کند و مانع از حرکت کردن موخوره به بالا شود.

شامپو و نرم کننده غنی موها می توانند به احیای پروتئین به موهای ضعیف، آسیب دیده کمک کند. اما به خاطر داشته باشید که این اتفاق یک شب رخ نخواهد داد؛ شما باید به طور منظم از آن استفاده کنید تا تفاوت را ببینید.

اصلاح موهای آسیب دیده

تقویت موهای نازک و وز با کوتاه کردن آن ها

6. چگونگی درمان مو خوره:مو خوره خوب و سالم نیست:

هیچ درمان کلی برای مو خوره وجود ندارد، اما همانطور که در بالا ذکر شد، شما می توانید موها را در هر شش تا هشت هفته مرتب نگه دارید.برای درمان های موقتی، از شامپو و نرم کننده های ملایم استفاده کنید و روغن درمانی را تنها به نوک موهای خود بزنید.

7. چگونگی مراقبت از پوست سر:سلامتی مو از بالا شروع می شود:

زمانی که برای درمان موهای ضعیف قدم بر می دارید، اولین خط دفاعی با پوست سر شروع می شود. اگر پوست سرتان سالم است، موهای شما هم خوب خواهد بود. پوست سر می تواند خشک و یا چربی زیادی داشته باشد، اما محصولاتی وجود دارند که برای درمان هر نوع مشکلی طراحی شده اند.

اگر سرتان خارش دارد و به طور مرتب شوره هایی را روی شانه هایتان پیدا می کنید, ممکن است شوره سر داشته باشید. اگر شوره سر دارید انواع مختلف شامپو, نرم کننده و درمان های موجود در بازار را بررسی کنید.

شامپو مناسب شوره سر

درمان خارش و شوره سر با شامپو های مناسب

8. رژیم غذایی سالم به احیای موهای ضعیف کمک می کند:

موهای ضعیف و نازک را می توان با کاری که با موهایتان انجام می دهید, ایجاد کرد, اما می توان توسط کاری که با بدنتان انجام می دهید هم رخ دهد. رژیم غذایی ناسالم نیز می تواند منجر به ریزش مو و اختلالات اندوکرین شود. چیزی که می خورید روی سلامتی مو و پوست شما نیز تاثیر می گذارد.

مواد مغذی از غذای سالم, انرژی شما را تامین می کنند که باعث رشد مو می شود. رژیمی که شامل پروتئین و غنی از آهن است با ساختن کراتین قوی, پوست سر و مو را تغذیه می کند, پروتیین که مو را تقویت می کند, بافت مو را بهبود می بخشد و رشدش را تحریک می کند. گوشت لخم, ماهی, پنیرهای کم چرب, سفیده تخم مرغ, اسفناج و سویا مصرف کنید تا سر خود را شاداب نگه دارید.

در بین وعده های غذایی میوه, سبزیجات و حبوبات بخورید. ویتامین ها نیز کلید سلامتی مو هستند. ویتامین c و یا کلاژن, رگ های خونی را با حمایت فولیکول های مو سالم نگه می دارد.

ویتامین c نیز به شما در جذب آهن از پروتئین های گیاهی کمک می کند. بیوتین, یک ویتامین Bضروری است, موهای ضعیف را تقویت می کند و بافت آن را بهبود می بخشد. بیوتین در ماهی سالمون, هویج, زرده تخم مرغ و ساردین یافت می شود. مکمل های ویتامینی نیز می توانند به موهای ضعیف کمک کنند.

سیلیکا, مواد مغذی یافت شده در جو, برنج, خیار, مارچوبه, کلم و آفتابگردان, و کلسیم, در محصولات لبنی, ماهی و سبزیجات برگدار, به رشد مو کمک می کنند.

تغذیه مناسب مو

تقویت موهای نازک و ضعیف با داشتن تغذیه خوب

9.استفاده از برخی روغن گیاهی برای تقویت موهای نازک:

روغن کرچک:

روغن کرچک 90 درصد اسید ریکینولیک است و غنی از ویتامین E و امگا 6 است. زمانی که به طور روزانه استفاده شود، ممکن است به تقویت گردش خون در پوست سر و رشد موی سالم کمک کند. روغن کرچک را می توان ماساژ داد و یا به موهای مرطوب بزنید و برای چند ساعت اجازه دهید تا بماند.

روغن زیتون:

روغن زیتون برای ایجاد ظاهری سالم و کامل عالی است. روغن زیتون غنی از ویتامین A و E است، به حذف تجمع چربی کمک می کند (که رشد مو را متوقف می کند) و برای پوشاندن رطوبت و حفاظت از کراتین در مو کاربرد دارد.

روغن زیتون برای مو

استفاده از روغن زیتون برای تقویت موهای نازک

10. استفاده از شامپوی تحریک کننده فولیکول مو:

بعد از شستن موهای خود با سرکه، از از شامپوی تحریک کننده فولیکول مو استفاده کنید. این انواع شامپوها شامل یک ترکیبات پیچیده پپتیدی هستند، که برای کمک به تقویت فولیکول مو به کار می روند.

11.استفاده از شامپوهای عاری از سولفات و پارابن:

همچنین می توانید از شامپو هایی استفاده کنید که عاری از سولفات و پارابن هستند، که برای موی شما در طولانی مدت بهتر خواهند بود.

شامپوهای بدون سولفات

تقویت موهای نازک با استفاه از شامپوهای بدون سولفات

12.درمان با آلوئه ورا را برای موهای خود امتحان کنید:

آلوئه ورا حاوی آنزیم های پروتئولیتیک است که به التیام سلول های آسیب دیده پوست، هیدرات و تغذیه پوست سر کمک می کند، کیسه های ترشحی مو را تحریک می کند و مزایای ضد قارچی و ضد میکروبی ارائه می دهد. چگونه استفاده کنیم:

مواد لازم:

دستورالعمل:

  • یک فنجان ژل آلوئه ورا تازه را با 2 قاشق سوپ خوری روغن کرچک مخلوط کنید، تا خمیری را شکل دهید.
  • مخلوط را روی پوست سر خود بزنید.
  • در صورت تمایل می توانید آن را به موهای مرطوب وارد کنید.
  • موهای خود را با کلاه دوش بپوشانید و با آن بخوابید.
  • صبح ، موهای خود را با آب سرد بشویید و شامپو بزنید.

ماسک موی آلوئه ورا

ماسک آلوئه ورا برای تقویت موهای نازک و آسیب دیده

13. مصرف کلاژن به طور منظم برای ضخیم کردن موها:

توصیه ما برای داشتن موهای سالم، ترکیب کردن کلاژن در رژیم غذایی تان به طور مرتب است.

فرآیند زیر را برای شستن موی خود امتحان کنید:

روغن آفتابگردان، رزماری و روغن جوجوبا را با هم مخلوط کنید و موهایتان را با آن خیس کنید. روغن زیتون برای موهای آسیب دیده، درخشانی را فراهم می کند.

رزماری و روغن جوجوبا بخش سلولی را تحریک و رگ های خونی را گشاد می کنند که به نوبه خود کیسه های ترشحی مو و جریان خون را به پوست سر تحریک می کنند. این مخلوط را که طرز تهیه آن را در بخش سلامت پوست و موی نمناک گفتیم به مدت یک ساعت در موهای خود بگذارید و سپس آن را با سرکه سیب بشورید.

سرکه سطح pH طبیعی را متعادل می کند و پوست سر شما را مثل بیشتر شامپوها خشک نمی کند. این اجزا در هر سوپرمارکت یا داروخانه ای می توانید پیدا کنید.

روغن های گیاهی برای مو

شستشوی موهای نازک با روغن های گیاهی برای تقویت آن ها

چرا سولفات برای مو مضر است؟

سولفات مو را خشک می کند و با آب مخلوط می شود و چربی را کاهش می دهد. به علاوه، سولفات چربی را از پوست سر می برد و روغن های طبیعی را از بین می برند که منجر به خشکی مو می شود.

چرا پارابن مضر است؟

پارابن ، فعالیت هورمون، استروژن را تقلید می کند. آن ها به عنوان بوتیلپارابن، متیل پارابن، پروپیل پارابنو آلکیل پاراهیدروکسی بنزوات لیست شده اند. پارابن به درماتیت و راسا سایا مربوط هستند و مشکلات پوستی را بدتر می کنند؛ آن ها همچنین شانس گسترش سرطان های مرتبط با استروژن را افزایش می دهند.

روشی عالی و نکات کاربردی برای تقویت موهای نازک + ماسک تقویت مو

4.1158
این مطلب مفید بود ؟12929
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : matrix / bellatory / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی