تهمینه میلانی

نظر خاص تهمینه میلانی درباره سریال شهرزاد

تاریخ انتشار : 18 شهریور 1396کد مطلب : 56221زمان مطالعه : 2 دقیقه
تهمینه میلانی فیلمنامه نویس و کارگردان سینما در واکنش به سریال پرطرفدار شهرزاد یادداشت نوشت.

واکنش تهمینه میلانی به سریال شهرزاد

تهمینه میلانی ازجمله کارگردان های سینمای ایران است که آثار وی در سینماهای کشورهای اروپایی و امریکایی اکران و با استقبال خوبی در جشنواره های مختلف مواجه می شود.

تهیمنه میلانی کارگردان سینما درباره سریال شهرزاد یادداشت نوشت.

تهمینه میلانی

تهمینه میلانی کارگردان کشورمان

یازدهمین شماره هفته نامه اینترنتی «شهرزاد» با یادداشتی از تهمینه میلانی درباره سریال شهرزاد آغاز می شود. همچنین در این شماره گزارشی از پشت صحنه سریال و ضبط سکانس هایی از خانه هاشم خان، شهرزاد از نگاه پنج مهندس، بازتاب فضای مجازی، یادداشتی درباره بهم رسیدن دوباره شهرزاد و شیرین، دو نگاه متفاوت از دو روزنامه نگار، عکس نوشته هایی از قسمت یازدهم و همچنین عکس هایی از قسمت آینده دیده می شود.
 
در یادداشت تهمینه میلانی که در ابتدای این شماره درج شده، آمده است:

سریال شهرزاد را دوست دارم وبه اتفاق همسرم ، هر هفته آن را می بینیم زیرا متناسب با روحیه ایرانیان است و برای ایشان قصه می گوید و همه اعضای خانواده را فارغ از سن و موقعیت طبقاتی اجتماعی جذب می کند. شهرزاد با نقل داستان های تو در تو که نشان از علایق و سلایق متنوع اجتماعی است و هوشمندانه و هماهنگ با یکدیگر داستان و درام واحدی را شکل می دهد. این سریال با ایجاد تعلیق و درام تاثیر گذار ، به شعور و درک تماشاگر احترام می گذارد و آن ها را با خود همراه می کند. در شهرزاد مخاطب به راحتی با شخصیت های متنوع ارتباط برقرار می کند ضمن اینکه هر یک از تماشاگران با یک یا چند شخصیت داستان ، همزاد پنداری می کند . این مجموعه تصویر زیبایی از گذشتگان به ما می دهد که حتی اگر کاملا مستند هم نباشد ، بدلیل انسجام در فضاسازی و بازی خوب بازیگران ، باور پذیر است .

بر خلاف اغلب سریال های مرسوم ، نگاه پویا و خلاقی به بانوان کشور دارد و نه تنها به آنها نگاه ابزاری ندارد و بی تفاوت نیست بلکه با قرار دادن شهرزاد به عنوان شخصیت محوری داستان و در کنار او شیرین ، آذر و ... به احساسات و توانمندی های شغلی ، اجتماعی و سیاسی ایشان بها می دهد که احترام قائل است. شهرزاد با نمایش روابط محترمانه حاکم بر اعضای خانواده های طبقات مختلف اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی ، بر ناخودآگاه تماشاگران تاثیر مثبت دارد و به نوعی ایشان را تشویق به ایجاد دیالوگ و همفکری در خانواده می کند.

کارگردانی، بازی بازیگران و فضاسازی کلیه لوکیشن ها حساب شده و هنرمندانه است.تیتراژ و المان های بهره گرفته برای ساخت آن ، متناسب با قصه و حساب شده و گریم بازیگران و لباس متنوع آنها ، متناسب با موقیت زمانی ، شغلی و طبقاتی آنهاست. علاوه بر آن فیلمنامه حساب شده آن ، حاصل خلاقیت دو انسان (نغمه ثمینی و حسن فتحی)با سواد و آگاه به درام و مسائل اجتماعی است.

در خاتمه معتقدم، از آنجا که سریال زیبای «شهرزاد» سلیقه تماشاگر را ارتقا داده است ، متر و معیاری برای سازندگان سریال هایی خواهد شد که در آینده بخواهند موفقیت «شهرزاد » را تکرار کنند .

نظر خاص تهمینه میلانی درباره سریال شهرزاد

4.315
این مطلب مفید بود ؟132
برگرفته از ایلنا -/ح
وبگردی