جاذبه های گردشگری یزد

مشهورترین و پربازدیدترین جاذبه های گردشگری یزد

کد مطلب : 26950تعداد نظرات : 6 نظرزمان مطالعه : 7 دقیقه
استان یزد با وجود داشتن جاذبه های گردشگری زیبا و کم نظیر در طول سال مسافران بسیاری به خود می بیند، در ادامه با جاذبه های گردشگری یزد آشنا خواهید شد.

جاذبه های گردشگری یزد

از یزد خواهیم گفت ؛ شهر دارالعلم و دارالعمل، حسینیه ایران، بادگیرها دارالعباده ، شهر شیرینی ، دوچرخه ها ،شهر قنات و قنوت و قناعت و شهر آتش و آفتاب.

یزد به عنوان یکی از زیباترین شهرهای منحصر به فرد خشتی جهان و کشورمان ایران با داشتن جاذبه های زیبا و کم نظیر، هر ساله گردشگران و مسافران زیادی را به سوی خود جذب می کند.

طبیعت چند گونه و کاملا متفاوت این استان از اصلی ترین مواردی است که گردشگران داخلی و خارجی را برای بازدید از این استان مشتقا می سازد.

علاقه مندان به این شهر پهناور تاریخی میدانند ارتفاعات زیبای شیرکوه و ییلاقات سرسبز، دره ها و دامنه های یزد از مهم ترین جلوه های لذت بخش آن است.

مجموعه امیر چقماق :

مجتمع معماری امیر چقماق در مرکز شهر یزد، توسط امیر جلال الدین چقماق شامی حاکم شهر یزد در دوره تیموری بنا شده ، این بنای سه طبقه با ابهت روزگاری محل نشستن بزرگان و شاهان برای برگزاری مراسم سوگواری بوده اما امروزه یکی از بزرگ ترین حسینیه ها در کشور است و قدمت آن به قرن پانزدهم بر می گردد، با این حال بسیار بازسازی شده است.

مسجد امیر چقماق باگنبدی عظیم و صفه ای عالی دارای دو شبستان زیبا برای فصول مختلف زمستان و تابستان است. در اطراف مجموعه امیر چقماق آب انبار، خانقاه، مدرسه، کاروانسرا، چاه آب، بازار و از همه مهم تر مسجد امیر چقماق را با کمک همسرش فاطمه خاتون بنا نهاد.

میدان اطراف تعدادی از فروشگاه های شیرینی و بستنی های خوب دارد.

امیر چقماق

زورخانه صاحب الزمان

این زورخانه محبوب (که به معنای خانه قدرت است) در سمت شمالی میدان امیرچقماق قرار دارد اغلب برای توریست ها باز است، نه تنها می توانید ورزش باستانی افراد حرفه ای را مشاهده کنید ، بلکه مخزن آبی از قرن پانزدهم در زیر این ساختمان قرار دارد که اثرات خنک کنندگی بربادگیرها دارد.

آتشکده زرتشتیان :

زرتشت ، دین باستانی بوده که حدودا به 3500 سال پیش بازمی گردد، و مذهب اصلی در ایران قبل از فتوحات اسلامی بشمار می رفت و این جامعه هنوز هم در برخی از بخش های کشور زندگی می کنند ، یزد مرکز زرتشت در ایران و منزلگاه بسیاری از اماکن مذهبی و تاریخی است و آتشکده یا معبد آتش، مهم ترین آن ها است که آتش سوزی مرکزی دارد و از قرن پنجم میلادی در حال سوختن است.

برج سکوت :

مکان دیدنی شگفت انگیز دیگر، زرتشتی ها برج سکوت است که دقیقا خارج از شهر واقع شده اند و قطعا ارزش دیدن دارند این دو ساختمان مدور و بزرگ در بالای تپه ها بنا شده و تا همین اواخر دهه 1960 ، مطابق با سنت ، اجساد مرده زرتشتی ها در برج مرکزی قرار داده می شد تا پرنده کرکس و درندگان دیگر آن را بخورند بنای متروکه زرتشتی(دخمه ) که در پایین تپه قرار داشت، به جو وهم آور محل کمک می کرد برج سکوت سالیانه گردشگران زیادی را جذب می کند.

برج سکوت

چک چک :

در حدود 70 کیلومتری یزد، شهرستان اردکان مهم ترین مکان زیارت زرتشتی، چک چک، واقع شده است. لازم به ذکر است نام چک چک از آبی که از صخره می چکد گرفته شده و همین طور بنا به اعتقاد زرتشتیان نیک بانو دختر پادشاه وقت هنگام فرار از دست اعراب درمیان کوه مخفی و ناپدید شد.

شهر قدیمی :

علی رغم قدمت این شهر قدیمی عده ای در آنجا مسکن گزیدند. با وجود خیابان ها و کنج و شکاف های خیره کننده، لذت پیاده روی بعد از ظهر را هرگز از دست ندهید زرد و قهوه ای بودن ساختمان های آجری، نشان می دهد که این شهر چقدر خشک است و بادگیرها به صورت دوره ای ، یادآور زیبایی معماری سنتی یزد هستند. به دنبال دسترسی به پشت بام برای برخی منظره های فراموش نشدنی باشید، اما به یاد داشته باشید که به حریم خصوصی ساکنان محلی احترام بگذارید.

مسجد جامع

مسجد جامع که در سراسر شهر قدیمی قابل مشاهده است، بنا بر گزارش ها سازه قرن 14 جز بلندترین مناره های این کشور و نمونه ای از معماری اسلامی با کاشی کاری آبی ظریف است برخی از عناصر این مسجد به اوایل قرن دوازدهم بر می گردند.

باغ دولت آباد :

با وجود فواره ها ، درختان سرو و انار، باغ دولت آباد می تواند به عنوان اثر ناب ایران ثبت شود محمد تقی خان ابتدا قناتی به نام دولت آباد تاسیس و سپس باغ دولت آباد را بنا کرد اقامتگاه قرن ، 18 سایه ها و ساختمان های زیبا دارد که تمام سال توریست های زیادی را جذب می کنند یک بادگیر 33 متری که بلندترین بادگیر جهان بشمار می رود منقوش به شیشه های رنگی، باعث ایجاد یک زیبایی ویژه شده است که امثال آن را در جای دیگری پیدا نمی کنید.

هم چنین این مجموعه دارای چندین عمارات از جمله بهشت آیین ، سردر اصلی و جنوبی ،هشتی و بادگیر است.

باغ دولت آباد

قلعه سریزد :

این قلعه تحت عنوان یک مقصد توریستی، در روستای نزدیک سریزد که در 45 دقیقه ای یزد واقع شده ساختار دفاعی حکومت ساسانی بشمارمی رود که که سه طبقه و دو دیوار دارد که به طور قابل ملاحظه ای حفظ شده است. زمان صفویان ساخته شده و برخی مناطق این قلعه در حال فروریختن است اما به راحتی می توان دید که چرا یزد به طور تاریخی تسخیر نشده است باید متصدی را پیدا کنید تا در ورودی را باز کند.

روستای خرانق :

سفر در اطراف استان یزد بدون گردش در این روستای باستانی به پایان نرسیده است. بنا بر گزارش ها، بیش از 1000 سال است که افراد در این روستا ساکن هستند روستای خشتی این روزها تقریبا به بیابان تبدیل شده اما چندین کشاورز هنوز در اطراف روستا زندگی می کنند در حال حاضر بازدیدکنندگان آزاد هستند تا بقایای متروک مانده را کشف کنند؛ یکی از مساجد دوره قاجار و یک آبراهه باستانی در دره زیر است.

آب انبار شش بادگیری :

آب انبار شش بادگیری ، قدیمی و همان طور که از نامش مشخص است شش بادگیر دارد و در سال 1379 هجری قمری با تلاش حاجی حسین میرالله در محله تپه یزد بنا شده این بنا دو ورودی در شمال و جنوب و 55 پله با نمای آجری و مخزن دارد و مخزن آب انبارآن گنبد تخم مرغی شکلی است.

مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر) :

مدرسه ضیائیه به زندان اسکندر معروف و از آثار «مولانا ضیاء الدین حسین رضی» است که در سال 631 قمری آن را بنا و بعدها توسط پسرانش به اتمام رسید شبستان این مدرسه محراب و رواق هایی دارد. گنبد خشتی وگچبری های این ساختمان از معماری دوره مغول در ایران سرچشمه می گیرد.

گردشگری یزد

خانه لاری ها :

ساخت خانه لاری ها به دوره قاجار باز می گردد و در محله خهادان شهرستان یزد قرار دارد. ساختمان لاری ها دو قسمت اندرونی و بیرونی دارد حیاط در مرکز و قسمت های شمالی به عنوان زمستانه و از قسمت جنوبی به عنوان تابستانه استفاده می شود که شامل تالار و بادگیر می شود.

شمال اتاق آیینه، مطبخ، سرداب و سایر فضاها به ضلع شرقی این ساختمان و به عنوان پاییزه بکار می رفت و بهار خواب آن در ضلع غربی واقع شده است.

نارین قلعه (نارنج قلعه) :

از مهمترین آثار تاریخی پیش از اسلام استان یزد می توان به نارین قلعه اشاره کرد و تقریبا در 5 مرحله از خشت و گل ساخته و مشرف بر شهر میبد است.

چاپارخانه میبد :

چاپارخانه ها به صورت قلعه ساخته می شدند تا دفاع و حفاظت از آن امکان پذیرباشد چاپارخانه ها نگهداری و تیمار تعدادی اسب و پیک را برعهده داشتند تا نامه ها و کالاها را سریع ارسال کنند. شاید بدانید قدمت چاپارخانه در ایران به دوره هخامنشیان باز می گردد.

ییلاق های میان کوه :

در شهرستان تفت ییلاق های میان کوه واقع شده اند از خوش آب وهوا ترین آنها می توان به " ده بالا" و "طرزجان" در کنار همان روستا اشاره کرد.

بنادک سادات،دره های سرسبز، فخر آباد ثانی آباد،باقی آبادریا… از دیگر ییلاق های مهم این منطقه است.

یخچال خشتی میبد

یخچال خشتی میبد جز معدود یخچال های به جای مانده استان یزد است که از خشت و گل ساخته و قدمت آن به دوره قاجار می رسد ازبخش های عمده این بنا می توان به حوض یخ بند مخزن یخچال ، دیوارهای سایه انداز و گنبد اشاره کرد.

گنبد خشتی بزرگ یخ های انباشته را نگه می داشته که در تابستان از آن برای استفاده کاروانیان و مردم بهره برداری می کردند.

جاذبه های گردشگری یزد

ییلاق پشت کوه :

" پشت کوه "در جنوب سلسله جبال شیرکوه و بین "نیر" و "گاریزات "قرار دارد در میان دره ای از سنگلاخ قرار دارد و از چند طرف محاصره شده سخوید ،جلگه بنادک دیزه، بیداخوید، شواز و… از جمله ییلاق های این منطقه بشمار می رود.

ییلاق های پیش کوه :

ییلاق های پیش کوه بخش اعظمی از رشته کوه های یزد را در برگرفته و میان دهشیر و ندوشن و تفت واقع شده است از جمله ییلاق های آن مزرعه آخوند ،نصر آباد، شاهد آباد، علی آباد ،شریف آباد، صادق آباد و سانیچ را می توان نام برد.

غار شگفت یزدان :

غار شگفت ، از غارهای مقدس زرتشتیان بشمار می رود و راه آن صعب العبور است این غار با محوطه بزرگی که دارد گنجایش هزاران نفر را دارد. حوض های کوچک وبزرگ و آثاری از ساختمان در آن به چشم می خورد. خاکسترهای موجود در این غار نشان دهنده محافظت آتش در سالهای متمادی است.

جاذبه های گردشگری و تاریخی یزد زیباترین شهر خشتی جهان

4.1180
این مطلب مفید بود ؟14634
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
6 نظر به ثبت رسیده است
یگانه1399-09-11
عالی البته من در استان یزد و در شهر یزد زندگی میکنم هتما به یزد سفر کنید
01
علی1396-03-25
یزد زیباترین شهر جهان است
7029
یلدا1396-04-13
شهر قشنگیه
609
ابوالفضل1397-10-02
سلطان آباد رو ندیدی پس
107
رعناااااا 1397-06-02
علاوه بر اینکه شهر قشنگیه مردم مهربونی هم داره که با همه با حبت برخورد میکنن منم ی دوست یزدی دارم ک خیلی مهربونو باحاله و خیلی دوسش دارم ......
3610
سردار1398-01-06
یزد شهر بسیار زیبایی است و ثبت جهانی شده و جاذبه های دیدنی زیادی دارد و با مردمی مهربان و مهمانواز حتما به شهر یزد بیلید
184
وبگردی