حباب قیمت

میزان حباب قیمت در بازار های مسکن ، طلا و خودرو

تاریخ انتشار : 18 خرداد 1398کد مطلب : 2598زمان مطالعه : 6 دقیقه
طی یک سال گذشته بازارهای مختلفی شاهد صعود قیمت ها بودند، افزایش قیمتی که برخی آن را حباب دانسته و بسیاری از افراد چشم به راه ترکیدن این حباب توسط اقدام عملی مسئولان بوده و هستند؛ افزایش قیمت طلا، خودرو و مسکن ازجمله این بازارهاست.

وضعیت حباب قیمت در بازارهای مسکن ، طلا و خودرو

ایسنا: بررسی قیمت ها نشان می دهد که در ابتدای شهریورماه سال 96 قیمت طلای 18 عیار 118 هزار تومان، سکه بهار آزادی یک میلیون و 117 هزار تومان و دلار نیز به قیمت 3,800 تومان دادوستد می شد، در ماه های مختلف سال این قیمت ها روند صعودی به خود گرفتند به طوری که در روز پایانی سال 96 قیمت هر گرم طلای 18 عیار به 150 هزار تومان و قیمت هر یک سکه بهار آزادی نیز به یک میلیون و 621 هزار تومان و دلار نیز به 4, 700 تومان رسید اما این پایان ماجرای افزایش قیمت ها نبود. 

بعد از تعطیلات نوروز 97 قصه از سر گرفته شد و قیمت ها روی شیب صعود قرار گرفتند؛ در شش ماه نخست این سال قیمت ها هر دقیقه به میزان 10 تا 15 هزار تومان جابه جا می شدند، شرایط به گونه ای پیش رفت که در مهرماه 97 قیمت طلا از مرز 500 هزار تومان، سکه از مرز پنج میلیون تومان و دلار نیز از کانال 18 هزار تومان عبور کردند و همین امر موجب شد تا بسیاری به دلایل مختلف از جمله از بین نرفتن ارزش پول ملی و یا بعضاً سودجویی به این بازار روی آورند. 

بعد از افزایش قیمت سکه، دلار و طلا بازارهای دیگر از جمله مسکن و خودرو نیز از این بازارها تأثیر گرفتند به گونه ای که رشد بیش از 100 درصدی را در این بازارها شاهد بودیم، رشدی که بسیاری از افراد این قیمت ها را حباب دانستند. 

فرشاد فصاحت عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور استان قزوین به علل افزایش قیمت ها در بازار اشاره و تشریح می کند:افزایش قیمتی که امروزه با آن مواجه هستیم ناشی از افزایش قیمت دلار و اعمال تحریم ها در کشور است. البته در برخی بازارها مثل بازار خودرو چون افزایش قیمت و تورم حاکم ناشی از هیجانات بازار بوده است حباب 10 تا 15 درصدی به وجود آمده که با تثبیت نرخ ارز شاهد از بین رفتن این حباب ها خواهیم بود. 

آیا امسال بازهم شاهد بیشتر شدن حباب قیمت ها خواهیم بود؟

فصاحت ادامه می دهد:در شرایط رکود تورمی که همزمان رکود و تورم را در اقتصاد شاهد هستیم، مسئولان از طریق ابزارهای سیاست پولی و مالی به دنبال رفع این پدیده برمی آیند. از بین بردن رکود و تورم به صورت هم زمان کار دشواری است چرا که برای از بین بردن تورم باید پول موجود در دست مردم را خارج کرد که باعث تشدید رکود در بازار می شود، از طرفی اگر سیاست مسئولان، حمایت از تولید و ایجاد رونق در صنایع و بازار باشد، راهکار آن افزایش حجم نقدینگی در بازار است که موجب ایجاد تورم می شود. 

این استاد دانشگاه تأکید می کند:بسته به انتخاب مسئولان، که کدام وضعیت را مطلوب تر بداند با نتایج متفاوتی روبرو می شویم؛ پیش بینی این است که سیاست بر پایه ایجاد رونق در بازار و حمایت از تولید داخلی باشد که در این صورت افزایش اندکی را در قیمت ها شاهد خواهیم بود، اما در بازارهایی که در تعادل سطح بالا هستیم افزایش قیمت ها به دلیل کاهش کشش تقاضا کمتر عرصه ظهور خواهند یافت. 

فصاحت در ادامه در خصوص بازار مسکن می گوید:در بازار مسکن به دلیل شکاف عمیق به وجود آمده بین قدرت خرید مصرف کننده و قیمت مسکن، تقاضا برای خرید مسکن به عنوان کالای سرمایه ای به شدت کاهش یافته از طرف دیگر افزایش سه برابری قیمت زمین و هزینه های ساخت و اجرای ساختمان باعث می شود که قیمت مسکن تمایلی به کاهش نداشته باشد. 

این استاد دانشگاه ادامه می دهد:در این شرایط بازار دچار رکود تورمی شده که بر اساس محاسبات اقتصادی حداقل پنج سال زمان برای خروج از این رکود لازم است؛ امروزه برای واحدهایی با متراژ کمتر نیاز به مسکن بیشتر بوده و با توجه به افزایش خانوارهای تک نفره و دو نفره تقاضای مؤثر برای مسکن وجود دارد. 

فصاحت در این خصوص می گوید:در کشور ما قیمت طلا متأثر از قیمت دلار و انس جهانی طلا است. افزایش اخیر در قیمت دلار هنوز به طور کامل تأثیر خود را بر روی قیمت طلا نگذاشته است. اگر تناسب میان قیمت طلا و دلار را در نظر بگیریم مشاهده می شود که قیمت طلا هنوز به اندازه کافی رشد نداشته و از قیمت تعادلی دور است. پس می بایست منتظر یک جهش قیمتی در بازار طلا بوده و پیش بینی افزایش قیمت آن را داریم. 

وی با اشاره به بازار خودرو بیان می کند:با توجه به اینکه تولید خودرو در داخل کشور حدود 25 درصد ارزبری دارد، افزایش قیمت دلار تأثیر مستقیم بر روی قیمت آن می گذارد؛ طی 18 ماه گذشته با افزایش حدود چهار برابری قیمت دلار در کشور شاهد افزایش قیمت مواد اولیه داخلی و کالاهای واسطه ای در تولید خودرو بوده ایم. این ها نشان می دهد که افزایش 150 درصدی در قیمت خودروهای داخلی حباب نبوده و تنها 10 تا 15 درصد از قیمت های بازاری خودرو به دلیل واسطه گری و سفته بازی برخی سوداگران به صورت حباب درآمده است. 

این استاد دانشگاه در پاسخ به این پرسش که مردم تا چه زمانی باید منتظر کاهش قیمت ها و از بین رفتن حباب باشند، تشریح می کند:شرایط امروز بازارها در کشور متأثر از تصمیمات سیاسی دولتمردان در مراودات بین المللی است درصورتی که اگر سیاست های اعمالی پاسخگو باشد به زودی شاهد کاهش 10 درصدی قیمت در بازار دلار و طلا و ایجاد تعادل در این بازارها خواهیم بود. 

وی ادامه می دهد:بازارهای دیگر ازجمله بازار مسکن و صنایع تولید کالاهای مصرفی نیز متعاقباً به تعادل می رسند، اما کاهش قیمتی را در آن ها متصور نخواهیم بود. ولی اگر سیاست های دولت در روابط بین المللی با شکست مواجه شود و تحریم ها دنباله دار و سخت تر شود با کاهش مجدد عرضه ارز در داخل کشور روبه رو شده و افزایش مجدد قیمت دلار و طلا را خواهیم داشت. هم چنین با توجه به رکود تورمی حاکم بر اقتصاد با بحران بازار مسکن و صنایع تولیدی مواجه می شویم. 

در بازار سکه حباب وجود دارد، ولی در بازار طلا نه 

محمد فرج زاده ها رئیس اتحادیه طلا و جواهر استان قزوین نیز اظهار می کند:در طلا حباب قیمت وجود ندارد اما در سکه حباب مشاهده می شود چراکه تأمین سکه بر عهده بانک مرکزی است و در حال حاضر در بازار کمبود وجود دارد. 

وی ادامه می دهد:در حال حاضر به علت افزایش قیمت طلا شاهد رکود در بازار هستیم و کسی طلا خریداری نمی کند چون کالای تزئینی محسوب می شود، هر گرم طلا به همراه اجرت حدود 600 هزار تومان هزینه برای مصرف کننده آب می خورد به همین دلیل افراد بسیاری از خرید آن صرف نظر می کنند. 

افزایش 100 درصدی قیمت مسکن

 یوسف عبدی شیخلری رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک قزوین نیز می گوید:طی یک سال اخیر قیمت مسکن به طور متوسط بین 80 تا 100 درصد افزایش داشته که با توجه به فعالیت چندین ساله ام در این بازار این افزایش قیمت بی سابقه است. 

وی ادامه می دهد:معامله ها 30 تا 40 درصد کاهش پیداکرده است؛ مردم تقاضای خرید مسکن را دارند اما برخی از آن ها وقتی توانایی خرید پیدا نمی کنند به اجبار اجاره نشینی را ترجیح می دهند. 

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک قزوین اعلام می کند:قیمت اجاره بها بین 30 تا 40 درصد در شمال شهر و 20 تا 30 درصد در جنوب شهر افزایش پیداکرده است. 

عبدی تشریح می کند:اوایل سال 97 قیمت هر مترمربع ملک در شمال شهر بیش از دو میلیون بود و در حال حاضر شاهد افزایش دو برابری یا همان 100 درصدی قیمت ها در این مناطق هستیم؛ در جنوب شهر قزوین نیز قیمت هر مترمربع واحد مسکونی نیز یک میلیون و 500 هزار تومان بود که در حال حاضر هر مترمربع سه میلیون و 500 هزار تومان خریدوفروش می شود. 

حباب بازار خودرو ناشی از حضور سوداگران است 

مهدی اسلامی رئیس اتحادیه صنف نمایشگاه داران اتومبیل نیز می گوید:قیمت پراید از 20 میلیون به 57 میلیون تومان افزایش پیدا کرد و در حقیقت این افزایش قیمت توسط دست های پشت پرده صورت گرفته و شاهد حباب در قیمت ها هستیم. 

وی در خصوص پیش بینی قیمت خودرو اعلام می کند:اگر اوضاع با همین روند پیش رود شاهد افزایش خواهیم بود اما اگر مدیریت شود و حباب از بین رود قیمت واقعی هر دستگاه پراید 30 میلیون تومان است و در حقیقت بیش از 20 میلیون تومان حباب وجود دارد.

انتهای پیام/م

میزان حباب قیمت در بازار های مسکن ، طلا و خودرو

2.54
این مطلب مفید بود ؟22
وبگردی