خواص بادرنجبویه

خواص بادرنجبویه یا گیاه ملیسا برای کبد، زیبایی و درمان ها + چای

کد مطلب : 15784تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 7 دقیقه
گیاه ملیسا یا همان بادرنجبویه دارای خواص و فواید بی نظیری می باشد، بادرنجبویه برای سلامتی بدن هم مفید است و به روند درمان برخی بیماری ها کمک فراوانی می کند.

فواید گیاه ملیسا یا همان بادرنجبویه چیست؟ 

نام لاتین این گیاه ملیسا یا همان بادرنجبویه آفیسنیست است. گیاه ملیسا به خانواده گیاهان نعنایی تعلق دارد و مانند گیاه لیمو، ذرت کاپری و عسل ویژگی های آرام بخش دارد. بر این اساس تا قرون وسطا گیاه ملیسا بخصوص برای کاهش استرس و اضطراب، افزایش اشتها، خواب آوری، کاهش درد و التیام سوء هاضمه استفاده می شده است. حتی قبل از قرون وسطا گیاه ملیسا برای التیام زخم ها، درمان نیش زهرآگین حشرات و نیش زنبور ها مفید بوده است. همچنین گیاه ملیسا برای تولید کرم های مورد استفاده در درمان بیماری هایی همچون هرپس استفاده می شود.

تاریخچه بادرنجبویه:

موتور تاریخی می گویند که بادرنجبویه قبل از پیدایش ترکیه باستان وجود داشته است. این گیاهان نزدیک کندوهای عسل رشد می کردند تا زنبورها را تشویق کنند به کندوی خود برگردند. نام ملیسا از واژگان یونانی برگرفته شده است که به معنای زنبور عسل می باشد.

فواید گیاه بادرنجبویه یا همان ملیسا برای سلامتی:

حمایت از سیستم گوارشی
گیاه ملیسا نقش فعالی را در سیستم گوارشی ایفا می کند. این گیاه مشکلات گوارشی مانند گاز معده و نفخ را کاهش می دهد. این گیاه اثر آرامبخشی بر دستگاه گوارش دارد. ویژگی های آرامبخش و شیمیایی این گیاه به بهبود مشکلات دستگاه گوارش کمک می کند.

بادرنجبویه برای تقویت سیستم ایمنی بدن:

دیگر ویژگی عجیب گیاه ملیسا، توانایی آن در تحریک سیستم ایمنی بدن است. این گیاه چنانچه بخش سلامت نمناک گفته است سرشار از عنصر کبالت و روزمارینیک اسید است. علف ملیسا سلامت سیستم ایمنی بدن و دیواره غشای سلول ها را تقویت می کند. همزمان این گیاه دارویی می تواند با عفونت ها مبارزه کرده و مانع از ورود باکتری و ویروس ها به سلول شود.
خاصیت بادرنجبویه

آنتی اکسیدان قوی:

گیاه دارویی ملیسا سرشار از کافئیک اسید است که واکنش اکسیداسیون را خنثی می کند. همچنین این گیاه حاوی ایوگل است که به عنوان یک ضد التهاب طبیعی که به آرامبخشی شرایط دردناک کمک می کند، عمل می کند. این ترکیبات به حفاظت از سلول ها با ویژگی های قوی ضد باکتریائی و ضد ویروسی کمک می کنند.

بادرنجبویه برای پشتیبانی از سلامت کبد:

گیاه ملیسا از سلامتی کبد به وسیله خارج کردن سموم از آن کمک می کند. زمانی که محصولات درست مصرف نشوند، فرآیند سم زدایی در کبد به موقع انجام نشده و به کبد آسیب می زند. انا گیاه ملیسا مانند یک دارو از اندام ها در برابر آثار زیان بار گیاهان سمی و غیره محافظت می کند.

بادرنجبویه برای تنظیم سطح قند خون:

گیاه ملیسا با پشتیبانی از آنتی اکسیدان ها همچنین می تواند به تنظیم سطح قند خون نیز کمک کند. مقاومت بدن در برابر انسولین یکی از رایج ترین مشکلاتی است افراد مبتلا به دیابت در آمریکا با آن مواجه هستند.
با توجه به تحقیقاتی که تا الان به عمل آمده است، تاثیر مثبت گیاه ملیسا بر روی قند خون مشاهده شده است.

محافظت از سلول های مغزی با بادرنجبویه:

تاثیر مثبت ملیسا بر روی حافظه، آرامش شناخته شده است و گفته می شود که این گیاه از مغز در برابر صدمات فیزیکی محافظت می کند. این گیاه قبل از اینکه رادیکال های آزاد به مغز آسیب بزنند، آن را خنثی می کنند. روزمارینیک اسید موجود در این گیاه تاثیر مثبتی بر فرآیند درمان سکته مغزی را از خود نشان داده است.

بادرنجبویه برای محافظت از حافظه و عملکردهای شناختی:

گیاه ملیسا به تقویت حافظه و عملکردهای کمک می کند. گیاه ملیسا با از دست رفتن حافظه مبارزه می کند چرا که این گیاه فعالیت استیل کولین را افزایش می دهد. ملیسا که از مغز در برابر مضرات اکسیداسیون محافظت می کند، به خودی خود یک آنتی اکسیدان محسوب می شود. همزمان این گیاه که دارای روغن های ضروری است، تاثیر خود در کاهش تحریک در بیماران دچار زوال عقل را نشان داده است.
تاریخچه بادرنجبویه

بادرنجبویه برای کمک به تیروئید و خستگی مزمن:

گیاه ملیسا در اروپا برای درمان مشکلات تیروئید استفاده می شود زیرا توانایی تنظیم ترشح هورمون تیروئید را دارد. گیاه ملیسا همچنین به علت داشتن ویژگی های ضد ویروسی برای درمان سندرم خستگی و ضعف های مزمن استفاده می شود.

بادرنجبویه برای پشتیبانی از سلامت پوست:

گیاه ملیسا پشتیبان خوبی برای پوست های جوان و سالم است. این گیاه به شدت در نرم کردن پوست و کاهش چین و چروک به حداقل ممکن موثر است.

گیاه بادرنجبویه برای درمان حملات دردناک و ضربان های تند قلب:

دوره مکملی چهارده روزه از گیاه بادرنجبویه در کاهش ضربان های شدید قلب و اضطراب موثر بود.

بادرنجبویه برای کاهش افسردگی و اضطراب:

گیاه بادرنجبویه آثار ضد اضطراب و ضد افسردگی در موش ها داشته است.با افزایش سطح گابا(یک مولکول دارای انرژی در مغز) گیاه بادرنجبویه سطح اضطراب را کاهش و حس راحتی و آسودگی را افزایش داد. ترکیب این گیاه با سنبل الطیب به صورت کاملا واضحی سطح اضطراب را در 24 داوطلب تست این ترکیب کاهش داده بود.

بادرنجبویه برای بهبود کیفیت خواب:

گیاه بادرنجبویه تنها یا با ترکیب با سنبل الطیب کیفیت خواب را در افراد دارای علائم یائسگی و بی خوابی، بهبود می دهد. در بخش قبلی سلامت نمناک و در میان نسخه های درمان بی خوابی در سلامت نمناک اشاره شد که این گیاه اختلالات خواب را با افزایش گابا در مغز، کاهش می دهد بنابراین راحتی و آسودگی شخص افزایش می یابد. بادرنجبویه بی خوابی را در 85 درصد از افراد دارای اختلالات اضطرابی و خواب؛ بهبود داد.
بهبود خواب

بادرنجبویه برای کمک به کم کردن وزن:

عصاره گیاه بادرنجبویه رشد لایه چربی در موش ها را سرکوب کرده و با ممانعت از تغذیه بافت چربی توسط رگ های خونی، آنها را از بین می برند. علاوه بر آن عصاره بادرنجبویه فعالیت پروتئین هایی که شامل تولید چربی بودند را متوقف کرد.

بادرنجبویه برای کمک به درمان دیابت نوع 2:

بادرنجبویه به دیابت نوع 2 با کاهش دادن سطح قند خون در موش ها، نمک کرد. همچنین بادرنجبویه PPARs را که در افزایش حساسیت انسولین نقش دارد فعال کرد.

بادرنجبویه برای نابودی سلول های سرطانی:

گیاه بادرنجبویه سلول های سرطان سینه را مجبور به نابودسازی خود می کند و اندازه ی تومورهای سینه را در موش ها کاهش داد. گیاه بادرنجبویه از رشد تومورهای خون در مقیاس سلولی جلوگیری می کند. این گیاه همچنین از گسترش تومورهای خون جلوگیری کرده و خود نابود سازی این تومورها را فعال می کند. این گیاه به درمان سرطان روده کمک می کند. عصاره بادرنجبویه از رشد سلول های سرطانی روده به وسیله توقف چرخه تقسیم سلول جلوگیری می کند و البته این سلول های سرطانی را وادار به خود نابودی می کند. گیاه بادرنجبویه اندازه تومور پروستات را کاهش می دهد و همچنین از رشد آن جلوگیری نموده و رشد رگ هایی که آن تومور را تغذیه می کنند را مهار میکند.
گیاه بادرنجبویه همچنین فعالیت آنزیم تلومراز که در رونویسی معکوس RNA نقش دارد را کاهش می دهد.

اثرات ضد میکروبی بادرنجبویه:

روغن گیاه بادرنجبویه اثرات ضد میکروبی را علیه مخمرها و نژادهای مضر باکتری ها دارد. روزمارینیک اسید و سیترال موجود در این گیاه رشد مخمرها و باکتری ها را متوقف می کند.

بادرنجبویه برای مبارزه با دل درد ناشی از سرما و هرپس:

گیاه بادرنجبویه به درمان هرپس دهانی و تناسلی ناشی از ویروس هرپس کمک می کند. روزمارینیک اسید در این گیاه از چسبیدن این هرپس ها به سلول ها ممانعت می کند. روغن های فرّار در بادرنجبویه همچنین می توانند امکان تکثیر هرپس را مهار کنند.
بادرنجبویه برای لاغری

بادرنجبویه برای کاهش احتمالی التهاب:

گیاه بادرنجبویه ورم ناشی از زخم و التهاب در موش ها را کاهش می دهد. این گیاه با کم کردن شدت اکسایش، التهاب را نیز کم میکند و البته پروتئین های التهابی را نیز کاهش می دهد.

محافظت احتمالی از پوست در مقابله با اشعه فرابنفش:

روزمارینیک اسید و سالویانولیک اسید موجود در این گیاه از سلول های پوست در مقابل آسیب های ناشی از فرابنفش محافظت می کند.

بادرنجبویه برای درمان قولنج نوزاد:

قولنج یک تحریک پذیری زیاد، به همراه نق نق کردن یا گریه کردن کودکان است. این گیاه به طور میانگین و البته به صورت قابل توجهی میزان گریه را در 28 روز در بین 200 نوزاد کاهش داد.

عوارض جانبی گیاه بادرنجبویه:

گیاه بادرنجبویه زمانی که به اندازه ی غذا استفاده شود سالم به نظر می آید. در بزرگسالان نیز وقتی به اندازه ی دارو و در کوتاه مدت مصرف شود تقریبا ایمن است و در یک تحقیق مصرف آن تا 4 ماه اشکالی ندارد. از ایمن بودن مصرف بادرنجبویه در دراز مدت اطلاعی در دست نیست. وقتی گیاه بادرنجبویه از طریق دهان مصرف شود می تواند باعث عوارض جانبی از جمله افزایش اشتها، حالت تهوع، استفراغ، درد شکمی، سرگیجه و خس خس سینه شود. زمانی که از بادرنجبویه به صورتی موضعی استفاده شود ممکن است باعث تحریک پذیری و علائم دل درد شود.

احتیاط ها درباره گیاه بادرنجبویه:

گیاه بادرنجبویه نباید حین بارداری یا دوران شیردهی مصرف شود. با توجه به فعالیت ضد تیروئیدی آن، این گیاه نباید توسط افراد مبتلا به اختلالات تیروئیدی مصرف شود.
همچنین این گیاه نباید توسط افرادی که داروهای نسخه ای مانند داروهای اعصاب و روان مصرف میکنند، خورده شود. بادرنجبویه میتواند باعث خواب آلودگی شود و نباید توسط افرادی که با ماشین کار را رانندگی می کنند، مصرف شود.
بادرنجبویه برای بارداری

فواید دم نوش بادرنجبویه:

در احترام بهدرخواست شما کاربران از بخش سلامت نمناک در مورد دمنوش بادرنجبویه نیز گفته ایم که شامل:
دم نوش بادرنجبویه اثر آرامبخشی دارد و میتواند مشکل بی خوابی را از بین ببرد. مصرف دم نوش بادرنجبویه سوءهاضمه را از بین می برد. دم نوش این گیاه برای زخم ها و خراشیدگی های پوستی به کار می رود. این گیاه دارای موادی است که با ویروس ها بر روی پوست مبارزه می کند.
دم نوش بادرنجبویه ویژگی های آنتی اکسیدانی دارد که از آسیب به سلول ها جلوگیری می کند. این دم نوش مانع از بی حسی شده و آرامش ذهنی را به ارمغان می آورد.
از این گیاه در صنعت خوراکی به علت خاصیت تسکین بخش خود استفاده می شود. این گیاه بر روی مقاومت انسولین تاثیر افزایشی دارد و قند خون را تنظیم می کند.

فواید روغن بادرنجبویه:

گیاه ملیسا (بادرنجبویه) محرک سیستم تنفسی و گردش خون است و در سرماخوردگی نیز استفاده می شود. روغن این گیاه توانی تسکین و التیام دارد و به این علت مسکن برای سیستم های عصبی به کار می رود.
روغن ملیسا التهاب، اضطراب و تحریک پذیری را آرام می کند. روغن ملیسا اسپاسم های مختلفی از جمله اسپاسم تنفسی، ماهیچه، عصبی و گوارشی را التیام دهد.

خواص بادرنجبویه یا گیاه ملیسا برای کبد، زیبایی و درمان ها + چای

4.5480
این مطلب مفید بود ؟43149
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : plantshospital / indigo-herbs / webmd / selfhacked / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب /ن
1 نظر به ثبت رسیده است
وبگردی