مزایای خون بند ناف
نگهداری خون بند ناف نوزاد می تواند خود کودک و اعضای خانواده اش را در برابر بیماری های خاص بیمه کند البته که هزینه این کار کمی سنگین است.

فواید طلایی خون بند ناف نوزاد و نکاتی که باید در مورد آن بدانید

خون بند ناف که به عنوان خون جفتی شناخته می شود، خونی است که در در جنین در حال تکوین داخل رحم جریان دارد. نگهداری خون بندناف مزایا و خواص بیشماری در درمان بیماری های سخت و لاعلاج دارد.

خون بندناف، خونی است که در بندناف و جفت بعد از تولد باقی می ماند که این خون معمولاً دور ریخته می شود با این حال، بانک خون از امکانات برای نگهداری و حفظ خون بندناف نوزاد استفاده می کند. اگر شما در نظر دارید خون بندناف نوزادتان را ذخیره کنید، از یک بانک خون بندناف که توسط انجمن بانک های خون است، استفاده کنید.

بانک خون بند ناف

خون بند ناف نوزاد را چگونه نگهداری می کنند؟

چرا باید خون بند ناف بچه ام را در بانک خون بند ناف نگه دارم؟

خون بندناف نوزاد شما منبع بسیار زیادی از سلول های بنیادی است که به طور ژنتیکی مربوط به کودک و خانواده شما است. سلول های بنیادی به روشی که به رشد تمام بافت ها، اندام ها، و سیستم ها در بدن کمک می کنند، سلول های غالب هستند. 

سلول های بنیادی می توانند به انواع دیگر سلول ها در بدن تبدیل شوند، تا رشد و پیشرفت جدیدی را ایجاد کنند.آن ها همچنین بلوک های سازنده سیستم ایمنی هستند.

تبدیل این سلول ها راهی برای درمان سرطان خون و برخی اختلالات ارثی سلامتی است. همچنین ممکن است سلول های بنیادی از خون بندناف نوزادتان، در درمان بیماری های خاص و یا مشکلات والد یا خواهر یا برادر نیز موثر باشند. 

سلول های بنیادی خون بندناف توانایی مشابهی برای درمان این بیماری به عنوان مغز استخوان دارند، اما به طور قابل توجهی کم تر رد می شوند. نگهداری خون و سلول های بنیادی در بانک خون بندناف نوعی بیمه است.

در حالت ایده آل، نیازی نیست که به سلول های بنیادی کودک خود دسترسی داشته باشید، تا به یک نگرانی پزشکی رسیدگی کنید.

با این حال، استفاده از بانک خون بند ناف می تواند آرامش ذهنی را در اختیارتان بگذارد تا در صورت بروز مشکل راهی برای حل مشکلتان داشته باشید.

نکات خون بند ناف

فواید خون بند ناف نوزاد

خون بند ناف به چه دردی می خورد؟

فهرستی از بیماری هایی که با استفاده از سلول های بنیادی خون بندناف قابل درمان هستند به شرح زیر است:

  • بیماری های نقص در تولید لنفوسیت ها:لنفوم غیرهوچکین، لنفوم هوچکین
  • نقص ارثی پلاکتی شامل :اختلالات ترومبوسیتوپنی
  • اختلالات سلول های بنیادی:کم خونی آپلاستیک، کم خونی فانکونی، هموگلوبینوری حمله ای شبانه (PNH)
  • بیماری های ارثی:هیپوپلازی غضروف و سندروم لش نیهان
  • ناهنجاری های ارثی گلبولهای قرمز:بتا، تالاسمی ماژور، کم خونی سلولی داسی شکل
  • اختلالات سیستم ایمنی که به صورت مادرزادی در فرد وجود دارد :سندروم کاستمن، نقص چسبندگی لکوسیتی، سندروم دی جرج
  • مشکل پلاسماسل:مولتی پل میلوما، لوسمی پلاسماسل
  • دیگر بیماری ها مثل بیماری آلزایمر، دیابت، پارکینسون، صدمات نخاعی، سکته های قلبی و مغزی، بیماری های کبدی، دیستروفی عضلانی

خواص خون بند ناف

بیماریهای قابل درمان با خون بند ناف

خون بندناف چگونه جمع می شود؟

فرآیند جمع آوری خون بندناف ساده، بی خطر، و بدون درد است.این فرآیند معمولاً بیش از پنج دقیقه طول نمی کشد.جمع آوری خون بندناف با زایمان اختلال ایجاد نمی کند و هم با زایمان طبیعی و هم سزارین انجام می شود.

 سرویس دهنده سلامت شما از سرنگ یا کیسه برای جمع آوری خون استفاده خواهد کرد: 

روش سرنگ برای جمع آوری خون بند ناف:

سرنگ برای کشیدن خون از بندناف به مدت کوتاهی پس از بریده شدن بندناف، مورد استفاده قرار می گیرد. این فرآیند شبیه به گرفتن خون برای تست خون است. 

جمع آوری خون بند ناف به روش کیسه:

بندناف را در یک کیسه خالی می ریزند. خون بندناف ممکن است تنها در 15 دقیقه اول بعد از تولد جمع آوری شود و باید در آزمایشگاه در عرض 48 ساعت پروسه های لازم روی آن انجام شود.

سرنگ خون بند ناف

نحوه جمع آوری خون بند ناف 

زمانی که خون بند ناف جمع آوری شد، چه اتفاقی برای خون می افتد؟

خون بندناف نوزاد پردازش می شود و در یک مرکز آزمایشگاه نگهداری می شود، که اغلب به عنوان یک بانک خون شناخته می شود.

خون بندناف باید پردازش شود و در تاسیساتی نگهداری شود که توسط انجمن بانک های خون آمریکا (AABB) برای هدف کنترل سلول های بنیادی مجاز است. 

خطرات سلامتی خون بند ناف برای مادر و یا نوزاد چیست؟

هیچ گونه خطرات سلامتی مربوط به جمع آوری خون بندناف وجود ندارد. خون بندناف پس از بریده شدن از بندناف بازیابی می شود و در نتیجه از هر گونه درد، ناراحتی و یا آسیب جلوگیری می کند.این فرآیند کاملاً بی خطر است.

ایمنی مادر و نوزاد

آیا جمع آوری خون بند ناف دردناک است؟

هزینه بانکداری خون بند ناف چقدر است؟

معمولاً دو مبلغ برای بانک خون بندناف وجود دارد.

اولی، هزینه اولیه است که شامل ثبت نام، جمع آوری و نگهداری را حداقل در سال اول پوشش می دهد. 

دومین مورد یک هزینه نگهداری سالیانه است. 

برخی از امکانات، هزینه اولیه را براساس طول یک بازه از پیش تعیین شده ذخیره، تغییر می دهند.

هزینه بانک خون بند ناف

هزینه نگهداری خون بند ناف نوزاد

اگر نخواهم خون بند ناف را نگهداری کنم، چه می شود؟

خون بندناف نوزادتان می تواند منبع ارزشمندی برای خانواده دیگر باشد.از موسسان تا بانک های خون غیر انتفاعی و تسهیلات پزشکی، مکان های متعددی وجود دارند که از سلول های بنیادی خون بندناف نوزادتان برای درمان دیگران استفاده می کنند. 

همانند دیگر کمک های مالی، هیچ هزینه ای برای اهدا کننده خون بندناف وجود ندارد.

اگر دوست ندارید خون نوزادتان را ذخیره کنید، لطفاً آن را اهدا کنید. اهدا می تواند در زندگی فرد دیگری تفاوت ایجاد کند. 

جمع آوری و نگهداری خون بندناف یکی از روش های رایج در میان والدین جدید و پر انتظار است.خون از بندناف جمع آوری می شود تا در آینده استفاده شود. 

خون بندناف سرشار از سلول های بنیادی است که می تواند به تمام سلول های انسانی تبدیل شود. به آن معنی است که آن ها پتانسیل استفاده به عنوان یک درمان را دارند.

اهدای خون بند ناف

اهدای خون بند ناف به خانواده های دیگر 

آیا واقعا بانکداری خون بندناف ارزش دارد؟

برخی از افراد بانکداری خون بندناف را به عنوان نوعی بیمه علیه بیماری های آینده می بینند.اما بسیاری از متخصصان پزشکی از عملکرد بانکداری بندناف پشتیبانی نمی کنند و می گویند ممکن است که منافعش بسیار ناچیز باشد. 

مزایای بانکداری خون بندناف:

خون جمع آوری شده از بندناف, در واقع همان خونی است که نوزاد شما از جفت دریافت می کند.خود خون " از بند ناف " نیست, بلکه از آن ناحیه گرفته شده است.این خون در سلول های بنیادی غنی است که می تواند به رگ های خونی, اندام ها و بافت ها رشد کند.

از خون بندناف برای درمان بیماری های خونی مانند سرطان خون, لنفوم و کم خونی و نیز اختلالات ایمنی استفاده می شود.معمولاً این بیماری ها با شیمی درمانی درمان می شوند که سیستم ایمنی بیمار را از بین می برد. 

یک جایگزین برای پیوند مغز استخوان در خون بندناف می تواند سیستم ایمنی بیمار را بازسازی کند. این روزها خون بندناف به عنوان جایگزینی برای پیوند مغز استخوان استفاده می شود. 

خون بندناف آسان تر از سلول های بنیادی خون از دیگر قسمت های بدن است. سلول های خون بند ناف کم تر از سلول های مغز استخوان بالغ هستند, بنابراین بدن گیرنده احتمالاً آن ها را رد می کند.

درمان سرطان با خون بند ناف

سلول های بنیادی موجود در خون بند ناف 

خون بند ناف روش بدون درد:

به دلیل اینکه خون بندناف بلافاصله پس از تولد جمع آوری می شود, روش بدون درد نام دارد و در مقایسه با سایر سلول های بنیادی بسیار پیچیده تر است. خون بندناف همیشه در دسترس است - اگر آن را در یک بانک خون خصوصی ذخیره کنید.

خون بندناف برای نوزاد و خانواده خودش رزرو شده است.تا زمانی که برای ذخیره سازی پول خرج می کنید, خون بندناف به طور نامحدود در دسترس است. 

معایب بانکداری خون بند ناف:

بانکداری خون بندناف پایین نمی آید, و شرکت های زیادی وجود دارند که خدمات بیشتری با برچسب قیمت اضافی ارائه می کنند.

منافع خانواده هایی که سابقه مشکلات خاصی ندارند، مشخص نیست مگر اینکه یک عضو خانواده با مشکل پزشکی داشته باشد که ممکن است توسط پیوند سلول های بنیادی, انجمن ها مانند آکادمی پزشکی اطفال آمریکا (ای ای پی) در مورد ذخیره سازی خون بندناف در تسهیلات بانکی خصوصی, به دلیل هزینه انجام شود. 

بانک های خون بندناف خون را جمع آوری و ذخیره می کنند, با این حال خون برای استفاده توسط هر کسی در دنیا که نیاز به پیوند سلول بنیادی دارد، در دسترس است.

اگر خون بندناف برای بانکداری مناسب نباشد, ممکن است برای تحقیقات سلول های بنیادی مورد استفاده قرار گیرد.

ایرادات خون بند ناف

معایب نگهداری خون بند ناف

فواید خون بند ناف یک نوزاد برای تمام اعضای خانواده 

اگر کودک یا عضو خانواده به پیوند خون بندناف نیاز دارد و هنوز در بانک است و قابل استفاده میباشد, در دسترس خواهد بود. این امر به ویژه در صورتی درست است که سابقه بیماری مانند سرطان خون یا کم خونی سلول داسی شکل وجود نداشته باشد.

در مورد اینکه خون بندناف می تواند برای درمان استفاده شود یا خیر، محدودیت هایی وجود دارد.اگر نوزاد شما بیمار شد, یک پیوند دهنده احتمالاً نیاز خواهد بود، به جای اینکه سلول های خودش را بگیرد. 

به عنوان مثال، اگر کودک شما با یک مشکل ژنتیکی به دنیا بیاید، مانند اسپینا بیفیدا، سلول های بنیادی او این وضعیت را به خوبی انجام خواهند داد و بنابراین نمی توانند برای درمان او به کار روند.

به طور مشابه در رابطه با سرطان خون، ممکن است سلول های بنیادی پیش از این، تغییرات سرطان خون را داشته بودند.

در حال حاضر، خون بندناف می تواند بیماری های خونی و ایمنی را درمان کند.

تحقیقات در زمینه روش های دیگر استفاده از خون بندناف انجام می شود، مثل درمان دیابت، آلزایمر یا پارکینسون، اما هیچ مدرک قطعی ای وجود ندارد که این تحقیق منجر به درمان های موثر می شود یا خیر .

درمنا آلزایمر با خون بند ناف

خون بند ناف چه بیماری هایی را درمان می کند؟ 

موارد استفاده از خون بند ناف نوزاد 

اگر بخواهید هم می توانید کل بند ناف را کامل نگه دارید که این کار به بیمارستان و روال آن بستگی دارد.کارکنان می توانند صبر کنند تا بند ناف را قطع کند، و سپس جفت خون باقیمانده را تخلیه کند.

با این حال، اکثر بانک های بند ناف یکی از عوامل کلیدی در درمان خونی بندناف هستند، حجم خونی است که با سلول های بنیادی القا می شود:هرچه حجم خون بندناف بیشتر باشد، شانس نتیجه موفقیت آمیز برای درمان بیشتر است.

برخی از بانک ها به بندنافی نیاز دارند که پس از یک دقیقه قطع شده باشد، زمان توصیه شده برای بستن طناب به تاخیر حداقل دو دقیقه است.

در حالت ایده آل، کودک می تواند حجم کامل خون خود را دریافت کند - خون بندناف ممکن است حدود یک سوم از حجم خون کودک را که قابل توجه است، شامل شود.

اگر در حال به دنیا آوردن نوزادتان هستید، بر روی گزینه های پیش روی حوزه پزشکی خود صحبت کنید و به تاریخچه پزشکی خانواده خود نگاه کنید تا ببینید آیا کودک شما یا خانواده تان در معرض بیماری های خاص قرار دارد یا خیر. 

تصمیم بانک برای خون بندناف هر فرد شخصی است.

برخی از والدین بر این باورند که منافع بالقوه بسیار کمی برای توجیه هزینه، یا از دست دادن مزایای مهار کردن طناب به تاخیر افتاده وجود دارد؛ برخی دیگر بر این باورند که این یک سرمایه گذاری ارزشمند است.

فایده خون بند ناف

همه چیز درباره توابع نگهداری خون بند ناف نوزاد 

فواید درمان خون بندناف:

جمع آوری خون بندناف بدون تلاش و بدون ریسک است.این فرآیند به هیچ وجه با مراقبت از نوزاد یا مادر مداخله نمی کند.بنابراین هیچ خطر سلامتی برای هر دوی آن ها وجود ندارد. 

آماده استفاده است، زیرا پس از جمع آوری و آزمایش روی آن منجمد و فریز می شود.در صورتی که یک مشکل پیدا شود، مرکز می تواند فوراً آن را بیرون آورد. 

نیازی به تطابق کامل نیست.این بزرگ ترین مزیت است.

خون بندناف ممکن است حتی اگر تنها یک مسابقه جزیی بین اهدا کننده و گیرنده وجود داشته باشد، پیوند بخورد.گیرنده در خطر کمتری از عوارض پیوند خون بندناف است.

سلول های ایمنی موجود در خون بندناف به احتمال کمتری به بافت بیمار (اختلاس در برابر دارو) حمله می کنند. 

(میزبان بیماری) در مقایسه با پیوند مغز استخوان.

همچنین، خون بندناف به احتمال کمتری ویروس های خاصی مثل سیتومگالوویروس (CMV) را گسترش می دهد، که یک عفونت مهلک است که گیرندگان پیوند را مورد حمله قرار می دهد.

تقریباً نیمی از جمعیت بزرگ سالان حامل CMV به شکل ویروس پنهان است. علاوه بر این، کم تر از 1 درصد از کودکان مبتلا به CMV متولد می شوند.

درمان با خون بند ناف

خون بند ناف چه تاثیری در درمان بیماری ها دارد؟ 

معایب درمان خون بندناف:

حجم مجموعه خون بندناف نسبتاً کوچک است. از این رو، مقدار سلول های بنیادی برای پیوند کم تر از مقدار خون محیطی یا مغز استخوان است.

این مشکل برای بزرگسالان و نوجوانان بیشتر است، زیرا به تعداد نسبتاً بیشتری از سلول های بنیادی برای پیوند نیاز دارند. 

پیوند خون بندناف, بیمار را در معرض یکی از بیماری های نادر ژنتیکی سیستم ایمنی یا خون قرار می دهد.این اختلال در حین آزمایش نمونه خون بندناف قابل تشخیص نیست، زیرا سال ها است که در کودکی دیده نمی شود.با این حال, میزان ابتلا به این اختلال کم تر از حد مجاز است.

 سلول های بنیادی خون بندناف از نوزادی که برای اهدای خون اضافی در دسترس نیست, می آیند.بنابراین, اگر واحد اول خون شکست بخورد, واحد دوم باید از یک اهداکننده مختلف بدست آید.همان طور که هر سکه ای دو طرف دارد, خون بندناف هم همین گونه است. 

اما وعده ارائه راه حل برای بسیاری از شرایط پزشکی بحرانی است.

 بانکداری خون بندناف روز به روز برجستگی هایی را پیدا می کند.با این حال چنانچه در بخش سلامت نمناک توضیح داده شد , قبل از بررسی پیوند بندناف, باید از مزایای این فرآیند برای گیرنده آگاه باشیم.

 آیا اهدای خون بندناف کمکی می کند؟ چگونه در درمان بیماری ها موثر است؟ بانکداری خون بندناف یک بینش در مورد آنچه متخصصان باید در مورد ذخیره خون بندناف بگویند، ارائه می دهد.

 با این حال, ممکن است یک یا دو دهه طول بکشد تا درمان قطعی برای بیماری های مرگبار وجود داشته باشد.

 با این حال, محققان مشغول تحقیق بر روی سلول های بنیادی در امید به ساختن یک ابزار پزشکی قدرتمند در سال های آینده هستند.

 

مهم درمورد خون بند ناف + فواید طلایی خون بند ناف نوزاد

4.648
این مطلب مفید بود ؟444
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : parents / disabled-world / bellybelly / americanpregnancy / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
وبگردی