متابولیک
هرگاه علت درد شکم مشخص نباشد، باید همواره یک منشأ متابولیک را مدنظر قرار داد. درد شکم شاه علامت تب مدیترانه ای خانوادگی نیز است.

اختلالات متابولیک درد شکم چگونه است

سندرم متابولیک به طور کلی به معنای وجود گروهی از عوامل خطرزا در بروز بیماریهای قلبی عروقی و دیابت است. این عوامل خطرزا شامل چاقی شکمی یعنی افزایش چربی در اطراف شکم، اختلال در مقدار چربی های خونی، کلسترول و رسوبات در دیواره های درونی سرخرگها، فشار خون بالا، مقاومت انسولینی یا عدم تحمل قند، زمینه لخته شدن خون و نیز زمینه بروز التهاب هستند.

درد با منشأ متابولیک شبیه تقریباً همه انواع دیگر بیماری های داخل شکمی باشد. و در چند مکانیسم می توانند مؤثر باشند.

در برخی موارد از جمله هیپرلیپیدمی، خود بیماری متابولیک ممکن است با یک فرایند داخل شکمی مثل پانکراتیت همراه باشد که می تواند در صورتی که تشخیص داده نشود، به لا پاراتومی غیر ضروری بینجامد.

کمبود C1 استراز همراه با ادم آنژیونوروتیک اغلب با دوره های درد شکمی شدید همراه است. هرگاه علت درد شکم مشخص نباشد، باید همواره یک منشأ متابولیک را مدنظر قرار داد. درد شکم شاه علامت تب مدیترانه ای خانوادگی نیز است.

متابولیک

دردشکمی متابولیک

مشکل تشخیص افتراقی اغلب به آسانی حل نمی شود. معمولاً افتراق درد پورفیری و کولیک ناشی از مسمومیت با سرب از انسداد روده دشوار است، زیرا هیپرپریستالسیس شدید از نماهای بارز هر دو است.

درد ناشی از اورمی یا دیابت، غیر اختصاصی است و اغلب محل و شدت درد و تندرنس تغییر می کند.ممکن است آپاندیسیت حاد یا انسداد روده، زمینه ساز اسیدوز دیابتی باشد و در این صورت اگر با تصحیح اختلالات متابولیک درد شکم فوراً بهبود نیابد، باید به یک مشکل عضوی زمینه ای مشکوک شد.

نیش عنکبوت بیوه سیاه باعث ایجاد درد شدید و سفتی عضلات شکم و پشت می شود (ناحیه ای که به ندرت در بیماری داخل شکمی درگیر می شود).

با بحران دردشکمی متابولیک بیشتر آشنا شوید

45
این مطلب مفید بود ؟41
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از سلامتی -/ ر
برچسب : درد شکم
وبگردی