درمان درد بالای شکم
یکی از مشکلات عمومی و رایج سلامتی که افراد زیادی را تحت تاثیر می گذارد، درد بالای شکم است،با علت و درمان های خانگی و طبیعی درد بالای شکم آشنا شوید.

درمان درد بالای شکم در زنان و مردان

درد بالای شکم یک مشکل رایج در افراد مختلف ، در سنین مختلف است این درد می تواند ناشی از شرایط بسیاری باشد با این حال علل اصلی آن ،عفونت ،رشد غیر طبیعی ،التهاب ،انسداد و اختلالات روده است .

علت درد بالای شکم و راه های درمان آن

درد بالای شکم

درد بالای شکم چه علتی دارد

شکم به چهار قسمت تقسیم می شود :ربع بالا سمت راست ،ربع بالا سمت چپ ،ربع پایین راست و ربع پایین سمت چپ ؛ بسیار مهم است که بدانید محل درد، دقیقا کجاست.

به عنوان مثال:درد بالای شکم مربوط به کبد، کلیه راست، قسمتی از روده بزرگ، طحال، پانکراس یا معده میباشد.

درد بالای شکم سمت چپ، ممکن است مربوط به طحال بزرگ ،نارسایی مدفوع، عفونت کلیه، حمله قلبی یا سرطان باشد .

درد بالای شکم سمت راست ،ممکن است به علت هپاتیت و یا آپاندیسیت باشد.

درد شکم

10 راه از بهترین درمان ها برای درد بالای شکم 

اگر درد بالای شکم مزمن و شدید باشد ،باید فورا به پزشک مراجعه کنید هنگامی که علت شناخته شود، درمان آسان تر می شود. برای درد بالای شکم می توانید از داروهای خانگی ساده و یک سری تغییرات در شیوه زندگی استفاده کنید ، در این بخش از سلامت نمناک 10 راه از بهترین درمان ها برای درد بالای شکم معرفی شده است.

درمان های خانگی و طبیعی درمان درد بالای شکم

کاهش درد بالای شکم

کاهش درد بالای شکم با نوشیدن زیاد آب

1. مصرف آب بهترین گزینه برای درمان درد بالای شکم

روزانه مقدار زیادی آب بنوشید و بدن خود را هیدراته نگه دارید. همچنین می توانید از آب لیمو، آب نارگیل، میوه های تازه و یا سبزیجات گیاهی که منبع آب زیاد هستند نیز استفاده کنید، تا به کمک آب موجود در آن بدن خود را هیدراته نگهدارید.از نوشیدنی های کافئین دار و گازدار نیز اجتناب کنید، زیرا درد شکم را افزایش می دهند.

2. درمان درد بالای شکم با کمپرس گرم

درمان مناسب برای درد بالای شکم

استفاده از کمپرس گرم درمان مناسب برای درد بالای شکم

یک بطری آب داغ را در یک حوله قرار دهید و به مدت 5 تا 10 دقیقه در ناحیه بالای شکم خود بگذارید. این کار را به دفعات تکرار کنید. همچنین می توانید به مدت 15 الی 20 دقیقه و دو بار در روز از دوش آب گرم استفاده کنید ،که برای درمان درد بالای شکم بسیار مناسب است.

احتیاط:هنگام استفاده از کمپرس آب داغ، مراقب خطر سوختگی باشید.

3.درمان سریع درد بالای شکم با استفاده ازسرکه سیب

یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را در یک فنجان آب گرم مخلوط کنید و سپس یک قاشق چای خوری عسل به آن بیافزایید.برای درمان سریع تر ،این نوشیدنی را دوبار در طول روز استفاده بنمایید.

4. روغن کرچک بهترین درمان کننده درد بالای شکم

کاهش درد بالای شکم

کاهش درد بالای شکم با روغن کرچک

2 قاشق غذاخوری روغن کرچک را درون یک پارچه پشمی پر کنید و سپس در لای پلاستیک بپیچید و آن را در یک حوله قدیمی قرار دهید و بسته را روی شکم خود بگذارید و بعد یک بطری آب را روی آن پلاستیک بگذارید. بعد از چند دقیقه بسته را بردارید و باروغن دلخواه و آب ولرم شستشو دهید و از این درمان 2 تا 3 بار در طول ماه استفاده کنید.

احتیاط:اگر در دوران قاعدگی به سر می برید، یا باردار هستید ،از این درمان استفاده نکنید.

5 کاهش درد بالای شکم از خواص بی نظیر زنجبیل 

درمان درد شکم

روش های خانگی درمان درد بالای شکم

خوردن چای زنجبیل ،به درد شکم بسیار کمک می کند. برای درست کردن چای زنجبیل، یک دوم از ریشه زنجبیل را پوست بکنید و به قطعات کوچک برش دهید .داخل یک فنجان آب داغ بریزید و به مدت 10 دقیقه روی آن درپوش بگذارید. سپس در صورت تمایل به آن عسل اضافه کنید و این نوشیدنی را تا زمانی که داغ است،بنوشید.همچنین می توانید تکه های زنجبیل را به خوبی بجوید. شما نیز می توانید برای کاهش درد شکم از نوشیدنی زنجبیل استفاده کنید.

6. کاهش درد شکمی با زردچوبه 

یک قاشق چای خوری پودر زردچوبه را در یک لیوان شیر یا دو لیوان آب ترکیب کنید. از این نوشیدنی دو بار در طول روز استفاده کنید. همچنین، می توانید از کپسول های 400 تا 600 میلی گرمی زردچوبه نیز استفاده کنید و سه بار در طول روز همراه با هر وعده غذایی مصرف کنید ؛ همیشه قبل از استفاده از مکمل ها و یا داروها با پزشک خود مشورت کنید.

7. درمان درد بالای شکم با مصرف شیرین بیان

درمان سریع درد شکم

درمان سریع درد شکم در طب سنتی

یک قاشق چایخوری پودر شیرین بیان را در یک فنجان آب داغ بریزید و بعد ازدرپوش گذاشتن، به مدت 10 دقیقه صبر کنید و بعد بنوشید.از این نوشیدنی 2 تا 3 بار در روز ،به مدت یک هفته استفاده کنید.همچنین می توانید از مکمل و کپسول 250 تا 500 میلی گرم آن، دو یا سه بار در روز استفاده کنید.با این حال قبل از استفاده از آن نیز با پزشک خود مشورت کنید .

8 .جوش شیرین و ارتباط آن با درمان درد بالای شکم

1 قاشق چای خوری جوش شیرین را با یک فنجان آب ترکیب کنید. همچنین می توانید یک یا دو قاشق چایخوری آبلیمو را در آن بریزید، کاملا مخلوط کنید و بعد آن را بنوشید.در صورت نیاز، یک بار دیگر بعد از چند ساعت نیز از آن استفاده کنید.

احتیاط :اگر از هرگونه بیماری گوارشی یا فشار خون بالا رنج می برید ،از جوش شیرین استفاده نکنید.

9. رازیانه و تاثیر مثبت آن در کاهش و درمان درد بالای شکم

درمان درد شکم در طب سنتی

با نسخه های خانگی درد بالای شکم خود را درمان کنید

برای درد ناحیه بالای شکم ،رازیانه بسیار موثر است ،دانه های آن ،دارای ویژگی های مهارکننده، کاهش درد و ضد میکروبی هستند که می توانند به مبارزه با درد بالای شکم کمک کنند.یک قاشق چایخوری از دانه های رازیانه را در یک فنجان آب داغ بریزید و اجازه دهید که 8 تا 10 دقیقه بماند. سپس عسل را به آن اضافه کنید و به آرامی بنوشید.از این نوشیدنی 2 تا 3 فنجان در طول روز استفاده کنید و همین طور می توانید یک یا دو قاشق چای خوری از دانه های رازیانه را بعد از هر وعده غذایی استفاده کنید.

10. نعنای تند گیاهی برای آرام کردن درد بالای شکم

درمان درد های شکمی

درمان درد شکم با یک گیاه آرامبخش

این گیاه دارای اثر آرامبخش بر روی تمام بدن از جمله شکم شما است ،چای نعنا را با استفاده از یک قاشق چایخوری برگ نعناع تازه همراه با یک فنجان آب داغ درست کنید.و اجازه دهید که به مدت 5 تا 10 دقیقه بماند و عسل را به آن اضافه کنید و بنوشید. از این نوشیدنی دو تا سه بار در روز استفاده کنید همچنین می توانید برگ های تازه آن را بجوید.

احتیاط:اگر از سوزش سر دل رنج می برید، این گیاه را مصرف نکنید.

نکات تکمیلی برای پیشگیری و درمان درد بالای شکم 

جلوگیری از درد شکم

روش های جلوگیری از درد شکم

  • خوردن غذاهای پروبیوتیک مانند ماست برای کمک به رشد باکتری های خوب در روده بزرگ و کمک به هضم ،بسیار موثر است.
  • از نوشیدنی های گازدار اجتناب کنید.
  • از مواد غذایی که به طور بالقوه تحریک کننده هستند ،مثل غذاهای تند، اسیدی، سرخ شده و یا پر چربی کاملا بپرهیزید.
  • الکل ننوشید، زیرا می تواند تخمیر مخاطی معده شما را تحریک کند .
  • عادت غذا خوردن سالم را جایگزین پرخوری کنید.
  • وعده های کوچکتر را جایگزین وعده های بزرگ تر کنید، تا به کاهش اثرات اسید معده کمک کرده باشید.

10 روش درمان مفید درد بالای شکم در طب سنتی

4.2273
این مطلب مفید بود ؟23142
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن / ف
وبگردی