درمان افسردگی
در شرایط سخت و دردناک افکار ناخود آگاهی در ذهن شما به وجود می آید که موجب افسردگی شما می شود افسردگی ناشی از این افکار را می توانید با روش رویکرد شناختی درمان کنید.

درمان افسردگی با شناخت درمانی

طرز فکر و باورهای ما احساس را در ما سبب می شود.با تغییر اندیشه آگاهانه و فکر و باور مردم نسبت به شکست،حوادث دردناک و احساس درماندگی افراد در شناخت درمانی می توانیم به بهبود افسردگی کمک کنیم.

ابتدا باید به افکار ناخود آگاهی که در دشواری ها و شرایط سخت و دردناک به ذهنتان هجوم می آورند توجه کنید.این افکار ناخودآگاه همان جملات کوتاهی هستند که بلافاصله و فوری در شرایط سخت به ذهن شما می آیند.مثلا وقتی نمره بدی در امتحان می گیرید با خودتان می گویید:من بی عرضه ام.

این جملات در واقع توضیحاتی هستند که دائمی و فراگیرند و با آنها همه چیز را به خود نسبت می دهید.

درمان افسردگی

بهترین راه درمان افسردگی با شناخت درمانی

چگونه در رویکرد شناختی با افسردگی مقابله کنیم؟

در مرحله اول درمان افسردگی با رویکرد شناختی فرد یاد می گیرد که از افکار ناخودآگاه خود در شرایط سخت و دردناک آگاه شود و آنها را بشناسد.

برای مقابله با افسردگی در رویکرد شناختی باید با افکار ناخودآگاه که گفتیم از طریق پیدا کردن شاهد خلاف آن فکر برخورد کنید.مثلا بعد از گرفتن نمره بد در امتحان و آمدن جمله "من بی عرضه ام" به یاد بیاورید که چه زمانهایی به خوبی از پس کارهای خود برآمده اید و ببینید که بی عرضه بودن را درست به خود نسبت نداده اید.

راه مقابله با افسردگی

رویکرد شناختی رفتاری چه تاثیری در درمان افسردگی دارد؟

بعد از این مرحله این افکار ناخودآگاه خود را مورد سؤال قرار می دهید.مثلا در مورد همین جمله "من بی عرضه ام" می توانید از توضیحات جدیدی استفاده کنید که به آن نسبت دادن دوباره می گویند،مثلا بگویید "من در این امتحان چون به اندازه کافی تلاش نکردم موفق نشدم ولی هروقت تلاش کرده ام نمره خوبی گرفته ام"

برای درمان افسردگی در رویکرد شناختی سعی کنیدحواس خودتون رو ازافکار افسرده کننده دور کنید.باید تلاش کنید دست از نشخوار کردن افکار افسرده کننده و اندیشیدن منفی بردارید،یعنی افکار منفی را مهار کنید و زمان فکر کردن خودتان را محدود و مشخص کنید.

درمان افسردگی با رویکرد شناختی

رهایی از افکار ناخود آگاه افسرده کننده

در انتها سعی کنید عبارت ایجاد کننده افسردگی خودتان را شناسایی کنید و به جای آنها عبارات بهتری را جایگزین کنید.مثلا به جای عبارت افسرده کننده " من بی عرضه ام" می توانی عبارت "من با پشتکار و تلاش موفق خواهم شد" را جایگزین کنید.

نویسنده :خانم دکتر ندا رحیمی متخصص روانشناسی / @drnedarahimi

موثرترین روش درمان افسردگی با رویکرد شناختی

4.626
این مطلب مفید بود ؟242
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب :
وبگردی