درمان تیرگی دور چشم
تیرگی دور چشم باعث می شود افراد خسته و پیر بنظر برسند برای درمان آن می توانید از ماسک های طبیعی و یا روغن های گیاهی استفاده کنید.

درمان تیرگی دور چشم با مواد طبیعی و نسخه های طب سنتی

تیرگی دور چشم یکی از مشکلاتی است که افراد آن را در زیبایی موثر میدانند و در این مطلب قصد ارائه ی درمان این معضل را بیان خواهیم کرد. بنا بر مطالعه ای که در سال 2006 انجام شد، نیمی از همه زنان تیرگی دور چشم دارند که به عنوان نگرانی های اصلی زیبایی قرار دارد.

اینها یک مساله جدی پوستی نیستند. می توانند بر زنان و هم مردان تاثیر بگذارند. این مشکل باعث می شود که مردم خسته، مسن تر و پیرتر به نظر برسند. دلایل متعددی برای حلقه های سیاه وجود دارد که شامل عدم خواب، استرس، سبک زندگی آشفته، تغییرات هورمونی، و ارثی و غیره هستند.

کرم سیاهی دور چشم

درمان تیرگی دور چشم با راهکارهای طبیعی شگفت انگیز 

روش های رفع و درمان تیرگی زیر چشم ها به طور طبیعی:

در ادامه دسته مطالب مربوط به روش های خانگی و گیاهی و طبیعی برای درمان تیرگی ، کبودی و سیاهی دور چشم به سراغ ماسک ها رفته ایم و بیش از 30 نوع ماسک مناسب برای پوست دور چشم به شما معرفی خواهیم کرد که برای رفع تیرگی و زیباتر شدن چشم هایتان بسیار موثر است.

تغییرات در سبک زندگی:

شما باید یک رژیم غذایی با ویتامین A و E داشته باشید چون این ویتامین ها برای پوست ضروری هستند. باید غذاهایی که به عنوان یک دیورتیک طبیعی عمل می کنند را به رژیم خود اضافه کنید.

غذاهایی مانند کرفس، خیار و هندوانه بخورید. هم چنین باید هر روز مقدار زیادی آب مصرف کنید، تا بدن را مرطوب نگه دارید و سموم پاک شوند.

استرس یکی از دلایل حلقه های تیره است و شما می توانید با انجام یوگا و یا مدیتیشن این وضعیت را کاهش دهید. باید مقدار زیادی سبزیجات سبز در رژیم غذایی خود داشته باشید.

کاهش مصرف نمک در رژیم غذایتان،به حذف حلقه های سیاه کمک می کند. شما باید هر شب مقدار کافی بخوابید.

سبک زندگی

درمان تیرگی دور چشم با تغییر تغذیه و سبک زندگی 

کمپرس سرد برای درمان تیرگی دور چشم:

کمپرس سرد توانایی کاهش سوزش چشم و خستگی را دارد. علاوه بر این، با کاهش رگ های خونی، تیرگی چشم را کاهش می دهد. این کار را هر روز 3-4 بار انجام دهید. 

درمان سیاهی دور چشم با گوجه فرنگی :

مواد لازم:

 • 1 عدد گوجه فرنگی
 • 1 قاشق غذاخوری عصاره لیمو 

طرز تهیه:

ابتدا گوجه فرنگی را له کنید تا خمیر سفت به دست آورید. سپس خمیر گوجه فرنگی (2 قاشق سوپ خوری) را در یک کاسه کوچک بریزید و عصاره لیمو را به آن اضافه کنید. پس از آن، آن ها را به خوبی مخلوط کنید. با کمک انگشتان خود این خمیر آماده را به دایره های تیره چشم خود اعمال کنید. پس از مدت 10 دقیقه، با کمک آب تمیز کنید. این کار را می توان سه بار در روز تکرار کرد .

گوجه برای پوست

درمان های طبیعی تیرگی دور چشم با میوه 

استفاده از گلاب برای درمان تیرگی دور چشم: 

مواد لازم:

 • چند قطره گلاب
 • دو تکه پنبه 

طرز تهیه:

اولین گام، جذب گلاب روی لایه های پنبه برای حدود 2-3 دقیقه است. بعد 15 دقیقه روی تیرگی های چشمتان بگذارید. شما باید از این روش هر روز برای نتایج قابل مشاهده استفاده کنید.

سیاه شدن اطراف چشم

درمان هایی بینظیر و طبیعی برای رفع تیرگی دور چشم 

نقش تاثیرگذار خیار در درمان تیرگی دور چشم: 

روش اول:

1 خیار را به تکه های ضخیم ببرید. سپس، به مدت نیم ساعت در یخچال قرار دهید تا خنک شود. بعد از آن، خیار سرد را روی حلقه های تیره خود برای 10 تا 15 دقیقه قرار دهید. توصیه می شود که هر روز این کار را انجام دهید. 

روش دوم:

اولین مرحله ترکیب عصاره خیار و عصاره لیمو با نسبت های برابر است. قدم بعدی اعمال این ترکیب عصاره به مناطق مشکل دار خود با توپ پنبه برای مدت 15 دقیقه است. این درمان می تواند هر روز برای بهترین نتیجه تکرار شود.

خیار برای چشم

راه حل درمان تیرگی دور چشم بصورت طبیعی

روغن بادام شانسی برای درمان تیرگی دور چشم:

 روش یک: 

به سادگی، مقدار کمی روغن بادام را بردارید و بر زیر چشمتان بزنید. به آرامی برای حدود 3-4 دقیقه ماساژ دهید. آن را در طول شب نگه دارید و صبح روز بعد با آب بشویید.

 روش دو:

مواد لازم:

 • 5 قطره روغن بادام
 • 1 قاشق غذاخوری عسل

 طرز تهیه:اولین مرحله ترکیب روغن بادام و عسل در یک کاسه است. قدم بعدی اعمال کردن بر روی تیرگی چشم قبل از خواب است. این برنامه را در تمام طول شب انجام دهید و صبح روز بعد با آب بشویید.

روغن بادام

درمان تیرگی دور چشم با روغن های گیاهی 

عصاره آناناس موثر در رفع و درمان تیرگی دور چشم:

مواد لازم:

 طرز تهیه:

آب میوه را بردارید و زرد چوبه را در آن اضافه کنید. سپس مایع را به هم بزنید و به آرامی از انگشتان خود استفاده کنید. این درمان را 1 ساعت در هفته تکرار کنید تا حلقه های تاریک را درمان کنید.

آناناس برای پوست

درمان تیرگی دور چشم با آب میوه های طبیعی 

درمان تیرگی دور چشم با شیر:

فرآیند 1:شیر سرد:

اولین قدم، خیساندن پنبه در شیر سرد برای یک دقیقه است. قدم بعدی مالیدن پنبه در لکه های تیره است. از آب سرد تازه برای شستن صورت بعد از حدود 15 تا 20 دقیقه استفاده کنید.

 روش2:شیر و جوز هندی:

جوز هندی در این روش درمانی برای مقابله با لکه ها مشهور است و به روشن شدن پوست تیره کمک می کند، چون ویتامین های E & C زیادی دارد.

اول از همه، پودر جوز را بردارید و به اندازه کافی شیر را مخلوط کنید تا خمیری را به دست آورید. پس از آن، این خمیر را بر روی حلقه های تیره زیر چشمتان بمالید. این خمیر را در تمام طول شب نگه دارید و صبح روز بعد آن را آبکشی کنید.

شیر برای پوست

بهترین ایده های طبیعی برای درمان تیرگی دور چشم

استفاده از عصاره لیمو برای درمان تیرگی دور چشم:

روش 1:عصاره لیمو: 

اولین قدم این است که عصاره لیمو را بردارید و پنبه را برای 1 دقیقه خیس کنید. قدم بعدی مالیدن پنبه به تیرگی چشم است. حدود 10 دقیقه نگه دارید.از این درمان هر روز برای چند هفته استفاده کنید.

 روش 2:عصاره لیمو و نعناع:

مواد لازم:

 • نصف قاشق چای خوری عصاره لیمو تازه
 • نصف فنجان برگ نعناع
 • پنبه

 طرز تهیه:

در ابتدا، برگ های نعناع آماده شده را داخل مخلوط کن ریخته و سپس عصاره لیمو را با آن خوب مخلوط کنید تا مایع یکدستی داشته باشید. سپس این عصاره را به خوبی با هم مخلوط کنید.

بعد از آن، پنبه را وارد این محلول کنید و به حلقه های تیره چشم خود اعمال کنید. پس از 10 تا 15 دقیقه، صورت خود را با آب ولرم بشویید. در نهایت، با استفاده از یک دستمال نرم، با ملایمت صورت خود را خشک کنید.

این فرآیند را دو بار در روز برای یک هفته برای نتایج بهتر تکرار کنید.

لیمو نعناع

روش های فوق العاده تاثیرگذار در درمان تیرگی دور چشم 

آب پرتقال و گلیسرین مفید برای درمان تیرگی دور چشم: 

مواد لازم:

 طرز تهیه:

در یک کاسه کوچک، عصاره پرتقال و گلیسیرین را مخلوط کنید. و با نوک انگشتان خود به زیر چشمتان بزنید. پس از مدت 20 دقیقه، آن را آبکشی کنید. این درمان را سه بار در هفته امتحان کنید.

آب پرتقال

طبیعی ترین درمان های مناسب برای تیرگی دور چشم 

نعناع چگونه به درمان تیرگی دور چشم کمک می کند؟

فرآیند 1:

مواد لازم:

 • برگ های نعناع تازه
 • 1 قاشق غذاخوری عصاره گوجه فرنگی

 طرز تهیه:

اولین مرحله، خرد کردن برگ های نعناع تازه و مخلوط کردنش با عصاره گوجه فرنگی برای به دست آوردن خمیر است. قدم بعدی اعمال کردنش بر روی تیرگی ها و 5 دقیقه صبر کردن است. پس از آن، صورت خود را با استفاده از آب سرد تمیز کنید.

 فرآیند 2:ماسک نعناع:

مواد لازم:

 • 5 عدد برگ نعناع
 • 2 قاشق غذاخوری آب

 طرز تهیه:

برگ های نعناع تازه را له کنید تا خمیر سفتی درست شود. بعد از آن، این خمیر را دور چشم ها بمالید و بعد از 15 دقیقه با یک تکه پنبه پاک کنید. این درمان را یک بار در یک هفته تکرار کنید.

درمان تیرگی دور چشم

خلاصی از تیرگی دور چشم با درمان های گیاهی 

تاثیر آووکادو بر درمان تیرگی دور چشم: 

مواد لازم:

 • 1 عدد آووکادو
 • چند قطره روغن بادام

 طرز تهیه:

دو تکه از آووکادو را ابتدا ببرید و سپس برای 15 تا 20 دقیقه روی چشم ها قرار دهید. سپس، برخی از آووکادوها را له کنید و روغن بادام را به آن اضافه کنید. این مخلوط را به زیر چشم خود اعمال کنید. بعد از 15 تا 20 دقیقه بشورید.

درمان تیرگی دور چشم

راه های درمانی برای خلاصی از  تیرگی دور چشم 

سیب زمینی خام معجزه ای برای درمان تیرگی دور چشم: 

فرآیند 1:

مواد لازم:

 • 1-2 عدد سیب زمینی
 • 1تکه پنبه

 طرز تهیه:

اولین مرحله، له کردن سیب زمینی برای استخراج عصاره است. در مرحله بعد، عصاره سیب زمینی را به منطقه آسیب دیده خود با پنبه اعمال کنید. پس از آن با آب سرد بعد از حدود 10 دقیقه بشویید.

 فرآیند 2:سیب زمینی سرد:

سیب زمینی یخ زده را اول خیس کنید و بعداً در پارچه بگذارید. بعد از آن، حدود 10 تا 15 دقیقه روی منطقه قرار دهید.

سیب زمینی

مواد طبیعی و گیاهی برای درمان تیرگی دور چشم

درمان تیرگی و سیاهی دور چشم با سیب:

روش 1: 

سیب رسیده را بردارید و تکه های ضخیم آن را ببرید. سپس به قسمت های تیره دور چشمتان بمالید و بعد از 30 دقیقه با آب سرد بشویید. 

روش 2: 

سیب سبز را بردارید و آن را بجوشانید تا اینکه لایه بالایی اش نرم شود. برای 30 دقیقه به دایره های تیره چشم خود بمالید و از آب ولرم برای شستن استفاده کنید.

خواص سیب

چگونگی درمان تیرگی دور چشم با سیب 

روغن نارگیل بینظیر برای درمان تیرگی دور چشم:

روش 1:روغن نارگیل :

ابتدا نصف قاشق چای خوری روغن نارگیل را بردارید و به حلقه های تیره چشم خود بزنید. به مدت 2-3 دقیقه قبل از خواب ماساژ دهید. تمام شب را نگه دارید و صبح روز بعد با استفاده از آب بشویید.

روغن نارگیل

روغن هایی که به درمان تیرگی دور چشم کمک می کنند

درمان تیرگی دور چشم با زردچوبه و باترمیلک:

مواد لازم:

 • 2 قاشق چای خوری باترمیلک
 • یک چهارم قاشق چای خوری پودر زرد چوبه 

طرز تهیه:

پودر زرد چوبه و باترمیلک را در یک کاسه کوچک مخلوط کنید. پس از آن به دایره های تیره چشم خود بمالید و برای 15 تا 25 دقیقه صبر کنید. در نهایت با استفاده از آب ولرم بشویید.

زردچوبه برای پوست

زردچوبه فوق العاده برای درمان تیرگی دور چشم 

چای بابونه:

اولین قدم، خیساندن 2 کیسه چای بابونه در آب گرم برای حدود 5 تا 10 دقیقه است. در مرحله بعد کیسه های چای را در یخچال قرار داده تا خنک شوند. پس از آن 15 تا 20 دقیقه صبر کنید. 

خواص بذر شنبلیله برای درمان تیرگی دور چشم:

مواد لازم:

 • 2 قاشق چای خوری دانه های شنبلیله
 • نصف قاشق چای خوری پودر زرد چوبه
 • 1 قاشق چای خوری شیر

 طرز تهیه:

اولین گام، خیساندن دانه های شنبلیله برای 3 تا 5 ساعت در آب است. سپس شیر و پودر زرد چوبه را به شکل خمیر نرم دراورید. ان را به حلقه های تیره خود بزنید و بعد از 15 دقیقه با آب سرد بشویید. این درمان را هر روز برای بهترین نتیجه امتحان کنید.

بذر شنبلیله

درمان تیرگی دور چشم با بهترین روش ها 

عسل عالی برای درمان تیرگی دور چشم:

فرآیند 1:عسل، سفیده تخم مرغ و ویتامین E

 مواد لازم:

 • 1 عدد سفیده تخم مرغ
 • نصف قاشق چای خوری عسل
 • 1 قرص ویتامین E

 طرز تهیه:

اول از همه، یک قرص ویتامین E را پاره کنید و بعد آن سفیده تخم مرغ خام و عسل را به آن اضافه کنید. سپس آن ها را به خوبی مخلوط کنید و مخلوط در اطراف چشم ها بزنید.

عسل برای پوست

درمان تیرگی دور چشم با عسل معجزه گر 

درمان تیرگی دور چشم با مواد طبیعی

روش 2:عسل و موز:

مواد لازم:

 • 1 عدد موز
 • 1 قاشق غذاخوری عسل

 طرز تهیه:

اولین قدم له کردن موز و اضافه کردن عسل است. قدم بعدی اعمالش بر روی حلقه های تیره است. مدت 20 دقیقه صبر کنید و با آب بشورید.

موز برای پوست

معجزه درمان تیرگی دور چشم چیست؟

 چای کیسه ای:

2 کیسه چای سرد را بردارید و روی چشم ها بگذارید. حدود 10 تا 15 دقیقه بماند. سپس آن را بردارید و از آب سرد برای شستشوی صورت استفاده کنید. این درمان می تواند هر روز تکرار شود. 

پاپایا مفید در درمان تیرگی دور چشم:

مواد لازم:

 • یک چهارم فنجان پاپایا سبز له شده
 • 1 پارچه تمیز

 طرز تهیه:

اولین مرحله اعمال خمیر پاپایا له شده بر روی مناطق مشکل دار و گذاشتن آن به مدت حداقل 10 دقیقه است. در مرحله بعد، پوست را به آرامی با استفاده از نوک انگشتان تان مالش دهید. پس از آن، از پارچه تمیز استفاده کنید تا خمیر را پاک کنید و سپس با آب ولرم بشویید. این درمان می تواند هر روز برای مبارزه با آن حلقه های تیره استفاده شود.

تاثیرا پاپایا

تیرگی دور چشم چگونه درمان می شود؟ 

درمان تیرگی دور چشم با عنبر سائل:

پنبه را به مقدار کافی از عنبر سائل خیس کنید و بعداً روی حلقه های تیره چشم خود اعمال کنید. آن را به مدت 5 تا 10 دقیقه روی چشم ها نگاه دارید و منطقه را خشک کنید. 

روغن دانه انگور:

برای این درمان کمی روغن دانه انگور را به آرامی روی دایره های تیره چشم خود بمالید. این برنامه را دو بار در روز تکرار کنید. 

جوش شیرین موثر در درمان تیرگی دور چشم:

مواد لازم:

 • 1 قاشق چای خوری جوش شیرین
 • یک فنجان آب گرم
 • دو تکه پنبه

 طرز تهیه:

اول، جوش شیرین و آب را به خوبی با هم مخلوط کنید. سپس پنبه را در این محلول غوطه ور کنید و آن ها را به مدت 10 تا 15 دقیقه روی تیرگی چشم هایتان قرار دهید.

جوش شیرین

ترفندهای درمانی تیرگی دور چشم 

عصاره شیرین بیان برای درمان تیرگی دور چشم:

مواد لازم:

 طرز تهیه:

اولین مرحله به دقت دهانه کپسول را باز کرده و سپس عصاره شیرین بیان را به این ترکیب اضافه کنید و خوب مخلوط کنید. در صورت نیاز، کمی آب اضافه کنید تا به یک خمیر سفت دست پیدا کنید. پس از آن، این را بر روی دایره های تیره چشم خود بمالید و بعد از 10 دقیقه با آب بشویید. این کار را هر روز تکرار کنید.

شیرین بیان

تیرگی دور چشم و راه های درمان آن 

روغن جوجوبا:

روغن جوجوبا را زیر و دور چشمان خود بمالید و بعد از 2 دقیقه ماساژ دهید. آن را در طول شب رها کنید. این کار را هر روز قبل از رفتن به خواب امتحان کنید. 

تاثیر روغن زیتون بر درمان تیرگی دور چشم:

اول روغن زیتون را بردارید و در اطراف چشمان خود در حرکات دایره ای به مدت 1-2 دقیقه با انگشت خود ماساژ دهید. روغن را در طول شب رها کنید و صبح خوب آبکشی کنید. این کار را هر شب قبل خواب، انجام دهید.

روغن زیتون

بهترین روش های طبیعی برای درمان تیرگی دور چشم 

روغن گل رز برای درمان تیرگی دور چشم:

مواد لازم:

 طرز تهیه:

تمام مواد فوق را در ابتدا با هم مخلوط کنید و سپس مخلوط حاصل را در یک بطری بریزید. بعد از آن، چند قطره از این محلول را زیر و دور چشم ها برای حدود 1-2 دقیقه ماساژ دهید. آن را در طول شب رها کنید و صبح خوب آبکشی کنید.

روغن گیاهی

درمان تیرگی دور چشم با روغن های عالی و موثر 

درمان تیرگی دور چشم با ماست و جعفری :

مواد لازم:

 • 1 قاشق غذاخوری ماست
 • یک مشت برگ جعفری

 طرز تهیه:

اولین مرحله خرد کردن برگ های جعفری و مخلوط کردن ماست با هم است. قدم بعدی اعمال این ترکیب بر روی حلقه های تیره شما است. بگذارید این ماسک ده دقیقه بماند و خشک شود و بعد از آن با آب سرد بشویید. این ماسک چشم می تواند 3 بار در هفته استفاده کنید. 

 

تیرگی دور چشم را با این گیاه به آسانی در خانه درمان کنید

4.5653
این مطلب مفید بود ؟58469
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
وبگردی