دندان
سایش شیمیایی دندان ها با آسیب ناشی از اسید تولید شده به وسیله باکتری های پوسیدگـی زا متفاوت است. تماس مستقیم و مداوم اسید به از دست رفتن تدریجی مینای دندان خواهد انجامید.

دندان قروچه

دندان قروچه عادتی بسیار بد برای دندان و لثه ها،اما علت این کار چیست و راه های کم کردن ان چیست؟؟؟

حتما این تجربه را داشته اید که با خوردن لیموترش دندان هایتان کند می شوند. این هم نوعی دیگر از سایش دندانی است. اگر شما هم یکی از این سایش های دندانی را دارید، مطلب ما را بخوانید تا بدانید چه اقدامات اورژانسی می توانید برای دندان هایتان انجام دهید.
سایش شیمیایی دندان ها فرآیندی اسـت کـه طی آن مینـا و یا عاج دندان توسط تماس مستقیم و مداوم اسید دچار انحلال و تخریب می گردد.
سرانجام عاج دندان بدون پوشش محافظ باقی? مانده و به دندان درد، حساسیت دندان ها به غذاهای سرد یا گرم و یا تخریب دندان منجر خواهد شد. به خاطر داشته باشید که روند سایش شیمیایی دندان ها برگشت ناپذیر است.

 

دندان قروچه

فشار دادن دندان ها(دندان قروچه)عادتی بسیار مضر برای دندان و لثه

● دندان قروچه در خواب
دندان قروچه عبارت است از عادت ساییدن دندان ها. عنوان قروچه معمولاً در خواب رخ می دهد، ولی ساییدن یا کوبیدن دندان ها در طول روز نیز شایع است . دندان قروچه مداوم ممکن است باعث خوردگی لثه ها و استخوان های حمایت کننده از آنها در دهان شود.

اصول کلی درمان
▪ شناسایی مشکل به وسیله بیمار و تلاش آگاهانه برای ترک عادت
▪ مراقبت دندانپزشک
▪ دندان پزشک شما ممکن است برای پیشگیری از دندان قروچه در هنگام خواب ، یک پروتز محافظ شب بسازد و آن را در دهان شما کار بگذارد. یک پروتز محافظ شب شامل اسپلینت های متحرکی است که روی دندان ها قرار می گیرند تا فشار ناصحیح گاز زدن را بردارند.
▪ مشاوره برای آموختن روش هایی جهت کنار آمدن مؤثرتر با استرس ممکن است مورد نیاز باشد.

داروها
معمولاً برای این اختلال دارو لازم نیست . ممکن است در موارد خاصی ، درمان با یک آرام بخش یا خواب آور به مدت کوتاه کمک کننده باشد.

چگونه سایش دندان ها را به حداقل برسانیم؟
1) بیش از یک لیوان نوشیدنی اسیدی در طی روز مصرف نکنید.
2) پس از مصرف نوشیدنی های اسیدی و یا استفراغ بلافاصله اقدام به مسواک زدن دندان ها نکنید. چرا که پس از تماس اسید با دندان ها، مینا نرم می شود و باید صبر کرد تا مینا مجددا توسط بزاق محکم شود. بنابراین مسواک زدن بلافاصله پس از مصرف نوشیدنی های اسیدی و یا استفراغ، روند فرسایش مینای دندان را سرعت می بخشد. حداقل باید ?? دقیقه بین تماس اسید با دندان و مسواک زدن فاصله زمانی وجود داشته باشد.
3) هنگام مسواک زدن، از مسواک نرم و خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید.
4) پس از هر بار مصرف غذاهای اسیدی دهان خود را به مدت ?? ثانیه با آب بشویید.
5) آبمیوه ها و نوشابه های گازدار را با نی مصرف کنید.
6) آدامس بدون قند بجوید تا ترشح بزاق در دهان تحریک شود.
7) چنانچه از خشکی دهان رنج می برید حتما به پزشک مراجعه کرده و آن را برطرف کنید.

دندان قروچه یا سایش دندان چیست؟

3.817
این مطلب مفید بود ؟134
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از سلامت
برچسب : دندان قروچه
وبگردی