دندان و قلب

دندان درد وسکته قلبی چه ربطی به هم دارند؟

کد مطلب : 19970زمان مطالعه : 3 دقیقه
دندان و قلب دوعضوی هستند که خبر از یکدیگرمی دهند. گاهی درد دندان نشانه ای از سکته قلبی است که با شناخت نشانه ها دیگر نمی توان این درد دندان را به عفونت و یا مشکلات مینای دندان نسبت داد.

رابطه دندان درد و سکته قلب

دندان مانند هر عضو دیگری در بدن، دارای قسمت های مختلفی است:
1- پوشش دندان که همه ما می بینیم، سفیدرنگ و به نام "مینا" است.
2- زیر مینا که نرم تر است، "عاج" نام دارد.
3- مغز دندان به نام "پالپ" که داخل این مغز، رگ های خونی و اعصاب هستند و ارتباطات زیادی با اعصاب بیرون دارند. بنابراین وجود هر مشکلی در هر کدام از این اعصاب می تواند خود را به صورت دندان درد نشان دهد.
وقتی خود دندان درد می کند، باید بدانیم مغز دندان به نحوی دچار آسیب شده است و وقتی رگ ها و اعصاب دورن مغز دندان، دچار آزردگی شوند، درد شروع می شود.
دلایل این آزردگی متعددند:پوسیدگی که همه با آن آشنا هستیم؛ التهاب ریشه دندان که دلایل خاص خودش را دارد و یکی از آنها التهابات سینوس است. سینوس های فک بالا می تواند ارتباط نزدیکی با ریشه دندان های فک بالا داشته باشد، به طوری که التهاب آنها یا سینوزیت، ریشه دندان های فک بالا را تحت تاثیر قرار دهد. حتی به دلیل نزدیکی این دو درد، سینوزیت با درد دندان اشتباه گرفته شود.


سکته قلبی

رابطه دندان درد با بیماری ها و سکته قلبی

و اما راه هایی برای جدا کردن و تشخیص این دو درد از یکدیگر داریم:
1- در موقع درد با منشا سینوسی، اگر انگشت خود را روی صورت، زیر چشم ها و دو طرف بینی فشار دهیم، درد خواهیم داشت.
2- موقع خم شدن مثلا در رکوع، در ناحیه صورت درد خواهیم داشت.
3- تب و سردرد گاهی با سینوزیت همراه اند.
4- ترشح پشت حلق
5- رادیوگرافی

وقتی خود دندان درد می کند، باید بدانیم مغز دندان به نحوی دچار آسیب شده است و وقتی رگ ها و اعصاب دورن مغز دندان، دچار آزردگی شوند، درد شروع می شود.
از دیگر دلایل مهم درد دندان، سکته قلبی است. گاهی درد ناشی از سکته قلبی، خودش را به صورت درد دندان فک پایین سمت چپ نشان می دهد. پس به این نکته هم دقت کنید که درد دندان در این ناحیه بدون هیچ علت دندانی (مثل پوسیدگی) می تواند نشانه اولیه سکته قلبی باشد.
اگر دیدیم فرد مسنی که دندان ندارد، به صورت ناگهانی دچار درد فک پایین سمت چپ شد، باید فورا او به اورژانس برسانیم.
درد گوش نیز می تواند به علت مشکلات دندانی باشد، به خصوص دندان عقل که گاهی درست در محل خودش قرار نمی گیرد و برای همین مستعد تجمع مواد غذایی و ایجاد التهاب شده و درد آغاز می گردد، که می تواند به علت نزدیکی و یا افتادن ریشه های عصبی روی هم، درد خود را در گوش نشان دهد.
پس برای بررسی درد دندان ها همه این موارد را باید در نظر داشت و با مراجعه به متخصص بیماری های دهان آنها را به راحتی تفکیک کرد.
حتی درد های روان تنی می توانند خود را به صورت درد دندانی نشان دهند، استرس و اضطراب های روزمره زندگی یکی از دلایل این مشکلات روانی است.
وقتی بیمار هیچ مشکل پوسیدگی خاصی در دندانش نمی یابد، ولی درد وجود دارد، باید گوشه چشمی به مشکلات زندگی خود هم بیندازد. شاید این مشکلات دلیل ایجاد این درد باشند.

دندان درد وسکته قلبی چه ربطی به هم دارند؟

4.4125
این مطلب مفید بود ؟11114
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از تسنیم /ن
وبگردی