تولد
کشیدن دندان در بارداری
در دوران بارداری اگر دچار دندان درد شدید و نیاز به کشیدن یا عصب کشی دندان داشتید، حتما قبلا از انجام به این نکات مهم برای سلامت جنین تان توجه کنید.

نکاتی که باید در مورد کشیدن دندان در دوران بارداری بدانید

اگر یک دندان خراب که با درد شدید همراه است دارید لازم است که آن دندان را بکشید. همچنین، مشکلات پریودنتال به دلیل از بین رفتن استخوان های اطراف دندان ممکن است منجر به سست شدن دندان ها شود که در چنین مواردی کشیدن دندان لازم است.

کشیدن دندان

علائمی که نیاز به کشیدن دندان می باشد:

اگر دچار مشکلات ذکر شده در ذیل هستید، بنابراین زمان مناسبی برای کشیدن دندان است:

 • درد حاد در لثه و دندان
 • دندان خراب یا پوسیده
 • مشکل در خوردن غذا
 • لثه های متورم
 • مشکل در صحبت کردن
 • خونریزی لثه

اگرچه مشکلات دندانپزشکی در هر زمان از بارداری ممکن است بوجود آید اما ممکن است مجبور شوید کشیدن دندان را در زمان مناسبی انجام دهید. در طی بارداری به دنبال سفید کردن دندان یا هر روش زیبایی نباشید. در عین حال پر کردن، تمیز کردن یا روکش دندانی را به تعویق بیاندازید.

اگر دندان زنی در دوران بارداری او به شدت پوسیده شود، طوری که غیر قابل درمان بوده و عفونت آن در حال گسترش یافتن باشد، دندانپزشک کشیدن دندان را برای او توصیه خواهد کرد.

درد در لثه و دندان

چه موقع می توان دندان را در دوران بارداری کشید؟

بهترین زمان برای کشیدن دندان در سه ماهه دوم بارداری است.

سه ماهه اول:

معمولاً مراحل دندانپزشکی در سه ماهه اول انجام نمی شود مگر این که اورژانسی باشد. در هفته سوم تا هشتم بارداری زمان رشد اندام های مهم در جنین است و هرگونه دارو یا استرس ناشی از کشیدن دندان می تواند روی رشد جنین تأثیر بگذارد و سبب بروز ناهنجاری در اندام های آسیب پذیر جنین شود. اگر مادر بارداری در سه ماهه اول از دوران بارداری خود دچار پوسیدگی دندان شود، باید درمان را به تعویق اندازد.

سه ماهه دوم:

سه ماهه دوم امن ترین دوره برای کشیدن دندان است زیرا در این زمان، جنین رشد چشمگیری داشته است. با این حال، دندانپزشک اقدامات مختلفی را انجام می دهد تا فرد احساس راحتی داشته و از بروز هرگونه مشکل جلوگیری خواهد کرد.

 • در حین انجام عمل، اگر در حالت سنکوپ قرار گرفتید (از بین رفتن جزئی یا موقت هوشیاری به دلیل افت فشار خون) به سمت چپ خود بخوابید تا فشار را کاهش دهید.
 • هنگامی که در حالت خوابیده (طاق باز) قرار دارید ممکن است به دلیل فشار وارده از جنین بر روی کاوا ونا تحتانی (یک رگ بزرگ) منجر به سندرم افت فشار خون (خواب با فشار خون) شوید. بنابراین دندانپزشک باید حالتی را به ارتفاع 10 تا 12 سانتی متر روی صندلی برایتان در نظر بگیرد.

سه ماهه سوم:

نشستن به مدت طولانی برای شما دشوار می شود. این به نوبه خود سبب ناراحتی شما خواهد شد. همچنین امکان خونریزی کردن لثه در حین کشیدن دندان در این دوره زیاد است، بنابراین کشیدن دندان پوسیده زنان در سه ماهه سوم از دوران بارداری مضرات زیادی بر روی جنین داخل رحم او خواهد داشت.

اگر دچار درد شدید هستید و کشیدن دندان لازم است ماه اول از آخرین سه ماه بارداری می تواند زمان ایده آل برای انجام آن باشد. در حالی که درمان های اساسی مانند کشیدن دندان در دوران بارداری قابل انجام است اما معمولاً از درمان های پیشرفته اجتناب می شود.

دندانپزشکی در بارداری

آیا روش های دندانپزشکی در دوران بارداری ایمن هستند؟

ایمنی کشیدن دندان:

از روش های دندانپزشکی در حین بارداری کشیدن دندان با اشعه ایکس و انجام بی حسی می باشد. اما آن ها چقدر بی خطر هستند؟

1. اشعه ایکس:

برای کشیدن دندان نیاز به اشعه ایکس است تا دندان آسیب دیده را پیدا کرده و میزان پوسیدگی را مشخص کند. در این مدت از پیش بندی سربی برای پوشاندن قسمت بالای بدن بیمار استفاده می شود تا از عوارض جانبی اشعه به جنین جلوگیری شود.

2. بی هوشی:

قبل از کشیدن دندان به بیمار بی هوشی موضعی تزریق می شود که معمولاً لیدوکائین یا نووکائین است و یک داروی رده B محسوب می شود، بدان معنی که استفاده آن در دوران بارداری بی خطر است.

بیهوشی وارد جفت می شود اما قبل از رسیدن به جنین فیلتر می شود. ممکن است دندانپزشک دوز کم تری از حد معمول را تزریق کند که دراین شرایط می توانید با آرامش و بدون استرس با دندانپزشک خود همکاری کنید.

آمپول بی حسی دندان

براساس ژورنال انجمن دندانپزشکی، بیهوشی موضعی برای زنان باردار بی خطر است زیرا براساس مطالعات نیزهیچ گونه شواهدی مبنی بر اینکه نشان دهد درمان دندانپزشکی با بیهوشی در دوران بارداری مضر است وجود ندارد اما با این وجود بسیاری از زنان باردار از مراجعه به دندانپزشک خودداری می کنند.

در هر صورت، روش های معمول بهداشت دندان قبل از شروع بارداری باید در دوران بارداری برنامه ریزی شده و در طول سه ماهه میانی در حاملگی های غیرمترقبه انجام شود.

از آن جا که هم مادرو هم جنین تحت درمان قرار خواهند گرفت، مهم است که قبل از شروع هرگونه روش یا دارو با متخصص زنان مشورت شود.

پزشک به احتمال زیاد از هرگونه روش درمانی یا داروهایی که می تواند جنین را در معرض خطر قرار دهد، جلوگیری می کند.

با این وجود، ممکن است در موارد اضطراری که شامل عفونت، تروما و آسیب دیدگی باشد، پیشگیری از درمان را انجام دهند. هر نوع درمان باید در بهینه سازی سلامت مادر باشد بدون اینکه جنین را در معرض خطر قرار دهد.

عصب کشی دندادن در بارداری

ایمنی داروهای مورد استفاده در طی مراحل دندانپزشکی:

3. آنتی بیوتیک ها و داروهای مسکن:

دندان پزشک ممکن است پنی سیلین، آموکسی سیلین و کلیندامایسین را که در دوران بارداری بی خطر هستند تجویز کند. اریترومایسین نیز اگر معده بیمار قادر به تحمل آن باشد بی خطر بوده و تجویز می شود. اگر به هر یک از این داروها حساسیت دارید، با پزشک خود مشورت کنید و از آن ها برای گزینه جایگزین سوال کنید.

4. داروهای مسکن پس از کشیدن دندان:

داروهایی که برای مادران باردار و جنین داخل رحم آن ها امن هستند، عبارتند از:

 • ناحیه ای از دهان برای چند روز دردناک خواهد بود. ممکن است پزشک از داروهای ضد دردی چون اپیوئید (کدئین، هیدروکدون و غیره) استفاده کند.
 • پاراستامول مسکن دندان درد:داروی پاراستامول باعث تسکین یافتن درد ناشی از کشیدن دندان در زنان باردار خواهد شد و برای مادر باردار و جنین داخل رحم او بی خطر است.
 • ایبوپروفن:مصرف داروی ایبوپروفن تا پایان هفته 32 از دوران بارداری برای سلامتی مادران و جنین داخل رحم او امن می باشد.

داروی بعد از کشیدن دندان

برخی از داروهایی که پس از انجام کارهای دندانپزشکی در دوران بارداری باید از مصرف آن ها خودداری کنید:

 • تتراسایکلین (تتراسایکلین، مینوسیکلین، داکسی سایکلین) را به عنوان قرص یا فرمول موضعی مصرف نکنید زیرا این دارو می تواند دندان های جنین را لکه دار کند.
 • همچنین باید از مصرف فلوئوروکینولون ها (سیپروفلوکساسین، لووفلوکساسین، مکسیفلوکساسین) خودداری کنید.
 • در دوران بارداری، داروهای تراتوژنیک مانند تالیدومید و بعضی از رتینوئیدها مورد استفاده قرار نمی گیرند زیرا ممکن است باعث ناهنجاری هایی مانند شکاف کام در نوزاد شود.

عصب کشی و کشیدن دندان در دوره بارداری

عصب کشی در دوران بارداری حساس است و از اهمیت ویژه ای برخوردار است. هنگامی که دندان پزشک نیاز به عصب کشی دندان را برای فرد تشخیص دهد، لازم است عصب کشی دندان بعد از سه ماهه اول بارداری که مهم ترین تاثیر را در رشد جنین دارد یا پس از به دنیا آوردن کودک به تعویق انداخته شود.

علائم کشیدن دندان

دندان عقل و کشیدن آن در دوران بارداری

چنانچه در سلامت دهان و دندان نمناک هم گفتیم ممکن است که در دوران بارداری، به دلیل مشکلات لثه، درد دندان عقل غیرقابل کنترلی را تجربه کنید. عواملی مانند ایجاد پلاک، رشد غیر طبیعی دندان یا عفونت ممکن است به درد دندان عقل منجر شود. در صورت درد شدید و پوسیدگی دندان، دندان عقل نیز درست مانند هر دندان دیگری باید کشیده شود.

درمان های خانگی برای درد دندان در طول دوره بارداری

اگر در دوران بارداری با درد دندان خفیف مواجه شدید، از برخی روش های درمان خانگی مانند کمپرس سرد، دهان شویه با آب نمک، روغن میخک و... برای کاهش موقت درد استفاده نمایید.

کمپرس سرد دندان درد

پیشگیری از درد دندان در طول دوره بارداری

 • قبل از بارداری برای بررسی وضعیت دندان ها و تمیز کردن آن ها به مطب دندانپزشک مراجعه کنید تا تمام مشکلات مربوط به سلامت دندان قبل از شروع دوره بارداری تحت درمان قرار گیرند.
 • در طول بارداری با دندان پزشک به طور منظم ملاقات شود.
 • در طول دوره بارداری از مصرف مواد غذایی حاوی شکر خودداری شود.
 • برای رشد استخوان های جنین و جلوگیری از پوسیدگی دندان در بارداری مقدار کلسیم کافی مصرف شود.
 • در طول دوره بارداری لازم است مراقبت کافی از بهداشت دهان و دندان وجود داشته باشد.

کشیدن دندان در بارداری کی مجاز کی ممنوع ؟

4.345
این مطلب مفید بود ؟396
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی