راز زندگی بهتر

راز تجربه ی یک زندگی ساده اما لذت بخش

کد مطلب : 34640تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 7 دقیقه
برای رسیدن به زندگی بهتر نیاز به تغییرات گسترده نیست و می توان با تغییرات ساده و کاربردی زندگی بهتر و بی عیب و نقصی ایجاد کرد.

تغییرات ساده برای تجربه زندگی بهتر و لذت بخش واقعی

تنها راه ارتقاء کیفیت زندگی این است که به طور مداوم انتخاب هایی را انجام دهید که باعث بهتر شدن زندگی تان می شود . شاید مدام وسوسه شوید که تغییراتی را در محیط کار ایجاد کنید تا به یکباره وضعیت زندگی شما بهبود پیدا کند اما واقعیت این است که نمی توانید به یکباره تغییرات مهمی را ایجاد کنید. اگر واقعا دلتان می خواهد که کیفیت زندگی خود را افزایش دهید، بهتر است که با مراحل کوچک اما معنادار و موثر، شروع کنید تا در طول زمان، میزان موفقیت خود را افزایش دهید. به دنبال انجام فعالیت های هیجان انگیز و جدید باشید اما این کار را تدریجی شروع کنید تا خسته نشوید. 

قطعاً با انجام چنین کاری متوجه خواهید شد که در کم ترین زمان ممکن به مراحل خوبی دست پیدا کرده اید. یعنی آگاهی خود را افزایش دهید، اعتماد به نفستان را بالا ببرید و در فعالیت هایی شرکت کنید که شما را به انسان بهتری تبدیل می کند.

در این قسمت از سبک زندگی نمناک قصد داریم چند مرحله را به شما معرفی می کنیم که به باز کردن ذهن شما و از بین بردن استرس تان کمک می کند و به شما یادآوری می کند که چه چیزهایی در زندگی اهمیت دارد . کافی است که همین کارها را امروز شروع کنید و ببینید که در 7 روز می توانید تغییرات مفیدی را در زندگی مشاهده کنید. 

راز زندگی بهتر

 در زندگی روزمره تان هوشیار باشید

ما در زندگی روزمره خود بیش تر اوقات خود را در حالت خودکار سپری می کنیم یعنی مثلا در زمان رانندگی نمی توانیم به یاد آوریم که  از کنار چه چیزهایی می گذریم و چه چیزهایی در اطراف خود می بینیم. حالت خودکار با هوشیاری در تضاد است. در زندگی روزمره تان هوشیار باشید. وقتی هوشیار هستید، در لحظه ی کنونی از اطراف تان آگاهی دارید و بدون قضاوت مشاهده می کنید. پس از همین حالا، هوشیاری را تمرین کنید و در لحظه ی کنونی، بدون این که ذهن تان به اتفاق های دیروز یا پیامدهای فردا منحرف شود، به اطراف خود توجه کنید. تمرین هوشیاری سبب افزایش سلامت جسمی و ذهنی و افزایش سلول های خاکستری مغزتان می شود و شما را باهوش تر می کند.

شروع به یادگیری یک مهارت جدید کنید 

چیزی را انتخاب کنید که همیشه آرزوی یاد گرفتنش را داشتید اما برایش وقت نمی گذاشتید. شاید همیشه دلتان می خواست به یک زبان خارجی صحبت کنید، یک آلت موسیقی بنوازید، یک کار بافتنی و خیاطی یاد بگیرید یا هر مهارت دیگری. باید یک مهارت تجربی در زندگی، حتی مثل فتوشاپ بلد باشید و برای آن زمان بگذارید. پس از همین امروز شروع به یادگیری چنین مهارت جدیدی کنید.

نواختن موسیقی

هر روز به خودتان پاداش دهید 

یکی از بهترین کار هایی که برای مراقبت از روان خود می توانید انجام دهید، این است که هر روز به خودتان پاداش دهید. برای آن برنامه ریزی نکنید، منتظر دیگران نباشید و اجازه دهید که اتفاق بیفتد. حتی می توانید یک لباس کوچک برای خودتان خریداری کنید یا خودتان را به یک فنجان قهوه خوشمزه و داغ دعوت کنید. همین باعث می شود که حس خود ارزشی در شما افزایش پیدا کند و کارهای بهتری انجام دهید تا دوباره به خودتان پاداش دهید. 

یک برنامه ی ورزشی شروع کنید 

ورزش کردن نه تنها برای سالم نگه داشتن شما ضروری است، بلکه راهی عالی برای بهبود حال و حوصله ، کنترل وزن، سرکوب اشتهای بالا و کاهش اثرات استرس می شود . افرادی که ورزش می کنند ، طول عمر بالا تری دارند و زندگی سالم تری را احساس می کنند. هر هفته حداقل 150 دقیقه فعالیت ایروبیک معمولی یا 75 دقیقه فعالیت ایروبیک شدید انجام دهید یا می توانید ترکیبی از این ورزش ها را به کار بگیرید . فرقی ندارد که تناسب اندام شما چگونه است. در هر صورت می توانید از هر زمانی برنامه ورزشی را شروع کنید . اول از همه باید نیازهای بدنی خود را بشناسید تا بتوانید یک ورزش منظم را انتخاب کنید. 

ورزش کردن

اطراف خود را منظم کنید 

قطعاً همه شما می دانید که زندگی کردن در یک محیط تمیز و منظم ، راهی برای ارتقای کیفیت زندگی است  زیرا احساس استرس را کاهش می دهد و به شما کمک می کند که سطح بهره وری بالاتری داشته باشید . پس زمان بگذارید و محیط اطراف خود را تمیز و مرتب کنید تا بتوانید با آرامش بیشتری به انجام کار های روزانه بپردازید . با انجام چنین روشی، قطعاً هر چیزی را راحت تر پیدا می کنید ، ذهن خود را آرام می کنید و حس رسیدن به موفقیت را در خود تان بیشتر احساس می کنید. 

به آنچه می خورید توجه کنید

مواد غذایی اساسا منبع انرژی ما هستند و نیروی لازم را برای گذراندن روز به ما می دهند پس به آنچه می خورید توجه کنید زیرا مواد غذایی روی سطح انرژی تان، مهارت های شناختی تان، و نیز روحیه تان تاثیر می گذارد. در مطالب قبلی نمناک خواندید که 20 درصد کالری هایی را که دریافت می کنید را مغزتان می سوزاند پس به چیزهایی که به بدن تان می رسد و احساسی که در شما ایجاد می کنند، توجه نمایید و  خوراکی های سطح بالا به بدن تان برسانید. 

غذا خوردن

ورزش کنید

همه ی ما به ورزش نیاز داریم بنابراین در برنامه ی روزانه ی خود باید ورزش را بگنجانیم . زندگی پرجنبش تری داشته باشید زیرا انجام ورزش استرس تان را کم می کند، قابلیت های یادگیری تان را بهبود می بخشد، اعتماد به نفس تان را بالا می برد و شما را به هیجان می آورد و باعث می شود احساس جوانی کنید و جوان به نظر برسید. 

لیستی از اهداف خود تهیه کنید 

اگر اهداف خود را روی کاغذ بیاورید، قطعاً دیدگاه شفاف تری نسبت به آن ها پیدا می کنید و می دانید که برای هر کدام باید چه مدت زمان بگذارید. هم اهداف کوتاه مدت و هم بلند مدت را روی کاغذ یادداشت کنید. این روش برای ارتقاء کیفیت زندگی شما اهمیت بسیار زیادی دارد و هدف آن این است که به شما کمک کند هر روز با برنامه ریزی پیش بروید و جهت خود را بشناسید و بدانید که قرار است چه کاری انجام دهید. 

اهداف

با ترس های خود رو به رو شوید

همه ما ترس هایی در زندگی داریم. همین ترس ها به ما انگیزه می دهد تا به دنبال شرایط بهتر و امن تری برای زندگی باشیم اما از طرفی ممکن است ما را عقب نگه دارد؛ مخصوصاً زمانی که کنترل خود را به دست همین ترس ها بسپاریم. زمان بگذارید و ترس های خود را شناسایی کنید. بعضی از این ترس ها ارزشمند هستند و باعث می شوند که وارد کار های خطرناک نشوید اما بعضی دیگر مخرب بوده و جلوی موفقیت شما را می گیرند. پس سعی کنید دیدگاه شفاف تری نسبت به آن ها پیدا کنید و ببینید که واقعاً چه ترس هایی جلوی موفقیت شما را گرفتند و چگونه می توانید آنها را کنار بگذارید. 

کارهایی را که دوست دارید را انجام دهید

هرگونه فعالیتی را که عاشق انجام آن هستید و هرچیزی که به آن علاقه دارید، انجام دهید. انجام ورزش مورد علاقه، خواندن یک کتاب، دوش گرفتن، تماشای یک فیلم، نشستن در یک اتاق یا خانه در خلوت و سکوت، رفتن به بیرون از خانه با دوستان و... کارهای لذت بخشی هستند که افراد می توانند انجام دهند. 

در دنیای پرمشغله امروز توصیه می کنیم، زمان بندی کنید و زمانی را به خودتان و کارهایی را که دوست دارید انجام دهید، اختصاص دهید زیرا این کار استرس را کاهش می دهد و شما را قادر می سازد واقعا بفهمید کی هستید و قدر خودتان را بدانید. 

مطالعه کردن

با دقت گوش کنید

گوش کردن هوشیار یعنی بدون این که در ذهن تان همهمه باشد، گوش کنید. با دقت گوش کردن سبب می شود از دیگران چیزهایی بیاموزید که شگفت زده تان می کند. با دقت گوش کردن و توجه به هدف گفته ها یک تجربه ی یادگیری فوق العاده، و نیز تمرینی برای هوشیاری است. گوش کردن هوشیار، سبب می شود دیگران به شما احترام گذارند. 

تنفس را فراموش نکنید

برای کاهش استرس و اضطراب و بهتر شدن روحیه تان ، عمیق نفس بکشید. نفس کشیدن را هر زمان، همه جا انجام دهید و با 4 شماره هوا درون ریه ها ببرید و سپس 4 شماره نگه دارید، با 4 شماره نفس را بیرون دهید. با این تمرین شما استرستان کاهش یافته و در کل متمرکزتر و هوشیارتر می شوید.

تنفس

به خوابتان توجه کنید

به زمان بندی یا الگوی خواب تان نگاه کنید و الگوهای خواب تان را پیدا کنید تا یاد بگیرید آنها را طوری تنظیم کنید که زمان بندی خواب تان بهینه باشد.خواب به هوشیاری شما کمک می کند و سبب می شود بدن و ذهن تان تازه شود. شما برای تجدید قوای ذهن و بدنتان به خواب نیاز دارید. اگر می خواهید شفاف تر فکر کنید و هیجانات تان را هوشمندانه تر کنترل کنید و در کل بهره ورتر باشید، هر شب 7.5 ساعت بخوابید.

دوباره با یکی از دوستان قدیمی خود ارتباط بگیرید 

هیچ چیز لذت بخش تر از ارتباط برقرار کردن دوباره با یک دوست قدیمی نیست. گاهی اوقات این دوستی ها از بین می روند اما زمانی که دوباره آغاز می شوند ، حس ارزشمندی را در ما بیدار می کنند ، باعث می شوند که دوباره ما به فکر لذت بردن از زندگی باشیم ، انگیزه بیشتری برای ادامه زندگی پیدا کنیم و دوباره به رویاهای قدیمی و خواسته هایی که همیشه سرکوبشان کردیم فکر کنیم و زندگی خود را اعتبار بیشتری ببخشیم.

رازهای ساده رسیدن به زندگی بهتر و بی عیب و نقص

519
این مطلب مفید بود ؟190
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن/س
برچسب : زندگی شاد
1 نظر به ثبت رسیده است
Aliskbar1396-08-08
عالی بود
12
وبگردی