رفتار غلط والدین
برخی از والدین با داشتن تجربه های بالا در تربیت کودکان باز هم رفتارهای غلط و مخربی انجام می دهند که موجب ایجاد مشکلات و آسیب هایی در زندگی فرزندان می شوند.

تربیت درست فرزند با پیشگیری از رفتار های غلط والدین

برخی از والدین در زمینه مراقبت از فرزندان، رفتارهای اشتباهی را انجام می دهند . این رفتارهای اشتباه در آینده کودک تاثیرات نامطلوبی دارد و زمینه ساز مشکلات رفتاری مانند عدم اعتماد به نفس ، از بین رفتن حس استقلال و... در بزرگسالی می شوند . اگر نمی دانید کدام رفتارتان صحیح و کدام رفتار شما اشتباه است ، این مطلب از نمناک را مطالعه کنید.

تهدید کردن و رشوه دادن به کودک

بسیاری از ما کودکانی را دیده ایم که همیشه در حال نق زدن و گریه کردن هستند ، در این مواقع والدین رفتارهایی مانند رشوه دادن به فرزند ، تهدید کردن او ، عصبانیت و... از خود نشان می دهند که هیچ کدام از این رفتارها برای آرام نمودن کودک نتیجه ای ندارد.

بنابراین به همه والدین توصیه می شود از تلاش دست بردارند و به کودک رشوه ندهند و او را تهدید نکنند بلکه او را به حال خودش رها کنند. کودکان می دانند در جمع ها و شلوغی ها خواسته های شان مطرح کنند زیرا توجه شما به درخواست های آنها در چنین شرایطی تغییر می کند و شما برای آرام کردن به آنها باج می دهید بنابراین بی اعتنا باشید.

آرام کردن کودک

تهیه غذای جداگانه برای کودک

برخی از مادران برای کودک خود غذای جداگانه ای می پزند و به او از غذای خانواده نمی دهند ، این کودکان معمولا نسبت به کودکانی که در کنار خانواده و از غذای آنها تغذیه می کنند ، بی اشتها ترند و ممکن است در آینده این کودک دوست نداشته باشد از غذای خانواده بخورد و غذای دیگری را از مادر درخواست نماید . مادرانی که غذای جداگانه ای برای کودک خود تهیه می کنند بیشتر مواقع حجم غذا بیشتری از حد نیاز فرزندشان به او می دهند.

توضیح دادن بیش از اندازه

در برابر درخواست ها و سوالات کودک تان یک توضیح خوب و کامل بدهید اما برخی مواقع اگر او درخواستی از شما نمود ، از توضیحات اضافی و خارج از محدوده درک او بپرهیزید زیرا توضیح مفصل و طولانی در برخی از مواقع نشان دهنده این است که شما به علت داشتن عذاب وجدان نمی توانید به کودک خود نه بگویید و شروع به توضیح دادن های افراطی می کنید. پس برخی از مواقع پاسخ های کوتاه و مستقیم دهید و تنها سعی نکنید کودک خود را شاد نگه دارید زیرا کودک باید با احساسات دیگر هم آشنا شود.

رفتار والدین با فرزند

ثبت نام در کلاسهای گوناگون

بگذارید کودکان شما نیز گاهی کودکی کنند ، اگر نگران آینده آنها هستید و دائما کودک خود را در کلاسهای مختلف ثبت نام می کنید در اشتباهید زیرا کودک نیاز دارد در ساعاتی از روز استراحت کند و هر کاری که دوست دارد انجام دهد.

اجازه دهید فرزندتان آزاد باشد و بازی های خلاقانه انجام دهد چرا که او به بازی کردن و سرگرمی نیاز دارد و همین بازی های ساده آنها را می سازد و مهارت های اجتماعی آنها را بالا می برد و احساس آرامش و راحتی در آنها ایجاد می کند.

توبیخ کردن کودک

اگر کودک خود را دائم توبیخ و دعوا می کنید و در مقابل کارهای او دائما عبارات دست نزن ، این کار را نکن را تکرار می کنید ، در اشتباهید همانطور که نباید به کودک بیش از حد اهمیت دهید نباید او را توبیخ کنید زیرا در اعتماد به نفس او اثر دارد و او تبدیل به کودکی منزوی می شود.

رفتار غلط والدین

دارو دادن به کودکان به صورت نادرست

اگر جزو مادرانی هستید که داروهای زیادی را نگهداری می کنید و هنگام دارو دادن به کودکتان به برچسب این داروها توجه نمی کنید ، در اشتباهید زیرا ممکن است با این کار سلامت فرزند خود را به خطر اندازید پس قبل از استفاده از داروها به برچسب کوچکی که برخی اطلاعات ضروری دارو روی آن نوشته شده دقت کنید .شما می توانید از آنها کمک بگیرید و یا دوباره با پزشک صحبت کنید و نظر او را جویا شوید.

کمک کردن بیش از حد به کودک

کمک کردن برخی از والدین در انجام هر کاری به کودکان مشکل ساز است . این والدین هنگامی که کودک برای انجام دادن کاری بسیار کوچک دچار مشکل می شوند، با سرعت کارشان را انجام می دهند. این والدین باین کار به کودکان خود یاد می دهند که خود نمی توانند چالش ها را تحمل کرده و با آنها مبارزه نمایند و همیشه به کمک او نیاز دارند.

اجازه تماشای بیش از حد تلویزیون به کودک

کودکانی که زمان زیادی را صرف دیدن تلویزیون می کند، با مشکلات زیادی در یادگیری مواجه خواهند شد پس کودکان نوپای خود را با خواندن، و کارهای خلاقانه ی دیگر، سرگرم کنید و او را تشویق کنید تا علاوه بر حرف زدن، گوش هم بدهد.

رفتارهای غلط و مخرب والدین با کودکان را بشناسید

3.828
این مطلب مفید بود ؟217
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : تربیت کودک
وبگردی