عینک آفتابی
جالب است بدانید که عینک های آفتابی رنگی برای استفاده در شرایط خاص تهیه شده اند، پس از قبل از خرید عینک آفتابی بهتر است با ویژگی های هررنگ آشنایی داشته باشید.

حقایقی در مورد رنگ شیشه یک عینک آفتابی 

استفاده از عینک آفتابی و طبی در تمامی فصول سال به خصوص فصل تابستان برای حفظ سلامتی چشم توصیه می شود. در میان گزینه های تیک خورده برای انتخاب یک عینک دودی مناسب رنگ را هم قرار دهید؛ گفتنی است متخصصان میگویند که بهتر است رنگ شیشه عینک آفتابی خاکستری یا قهوه ای باشد ولی بهتر است در مورد رنگهای دیگر عینک آفتابی هم اطلاعاتی داشته باشید. 

مشخصات و نکاتی برای انتخاب عینک آفتابی مناسب

شما نمیتوانید یک جفت عینک آفتابی را با استفاده از رنگ آن، حداقل برای اهداف حفاظت از چشم، قضاوت کنید.رنگ های آفتابی و سایه های عینک های آفتابی، توانایی مسدود کنندگی اشعه UV (ماورا بنفش) را ندارند و آن را منعکس نمی کنند.

زمانی که عینک آفتابی درست می شود، لنزهایش با مواد شیمیایی، جذب اشعه UV را مسدود می کنند. چنانچه در این بخش از نمناک گفته ایم از آنجا که این مواد شیمیایی معمولاً بی رنگ هستند، لنزهای بی رنگ هم می توانند نور را درست همانند لنزهای سیاه رنگ مسدود کنند.

خرید عینک آفتابی ارزان

پس چرا بسیاری از عینک ها رنگی هستند؟ 

فیلتر کردن نور به روش های مختلف انجام می شود، و برخی از رنگ ها در مسدود کردن نور از بقیه بهتر هستند. بعضی رنگ ها در واقع رنگ ها را زیاد می کنند، در حالی که برخی دیگر آن ها را کم می کنند. رنگ ها توانایی افزایش دید در وضعیت های خاص را دارند.اگرچه ممکن است یک رنگ خاص را تحسین کنید، اما ممکن است بهترین برای سبک زندگی شما نباشد. 

کاربرد رنگ های مختلف عینک آفتابی

در متن زیر رنگهای مفید برای انتخاب عینک آفتابی وجود دارد. 

خاکستری

خاکستری یک رنگ خنثی مشهور است که به چشم ها اجازه می دهد رنگ ها را به خالص ترین شکلشان ببینند. رنگ خاکستری درخشش خورشید را کاهش می دهد. برای رانندگی و ورزش های خارج از خانه مانند گلف، دویدن یا دوچرخه سواری، خاکستری را انتخاب کنید.

رنگ عینک آفتابی

زرد و نارنجی

رنگ های زرد و نارنجی کنتراست را در شرایط مبهم، مه آلود و کم نور افزایش می دهند.این رنگ ها تمایل دارند رنگ اشیا را هم در داخل خانه و هم در فضای باز تیز تر کنند و هم چنین می توانند باعث تحریف رنگ شوند. رنگ های زرد را برای فعالیت های برفی و ورزش های توپی انتخاب کنید. 

سبز

رنگ های سبز، برخی نورهای آبی را فیلتر می کنند و درخشش نور را کاهش می دهند، در حالی که کنتراست بالا و وضوح بصری را ارائه می دهند.رنگ های سبز همچنین تمایل دارند نور را کاهش دهند.برای ورزش های دقیقی مثل تنیس، بیسبال و غیره رنگ سبز را انتخاب کنید.

اهمیت رنگ عینک

کهربایی یا قهوه ای

کهربایی و رنگ های قهوه ای باعث کاهش درخشش و مسدود کردن نور آبی می شود و به آن ها توانایی روشن کردن چشم انداز در روزهای ابری را می دهد.با مسدود کردن نور آبی، این رنگ کنتراست را افزایش می دهد، به خصوص در برابر زمینه های سبز و آبی مانند علف و سبزی و آسمان. رنگ های کهربایی و قهوه ای را برای ماهی گیری، بیسبال، گلف، شکار، دوچرخه سواری و ورزش های آبی انتخاب کنید. 

رنگ ملانین در رنگ عینک ها به منظور حفاظت از چشم ها در برابر تغییرات پیری مربوط به قرار گرفتن در معرض نور خورشید تنظیم شده است. همچنین شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه ملانین اثرات حفاظتی را برای افراد مبتلا به انحطاط ماکولار دارد. 

سرخ و قرمز

رنگ های سرخ در مقایسه با مسدود کردن نور آبی، کنتراست را افزایش می دهند.این رنگ ها مشهور به آرامش بخش بودن در چشم ها و احساس راحتی بیشتری نسبت به دیگران برای استفاده بلند مدت هستند. آن ها همچنین به قابلیت دید هنگام رانندگی کمک می کنند و به نظر می رسد که در میان کاربران رایانه مورد علاقه هستند، چرا که نور و درخشش را کاهش می دهند.

ویژگی عینک

چگونه عینک آفتابی خوب انتخاب کنیم؟

عینک آفتابی از چشم شما در برابر اشعه های مضر فرابنفش محافظت می کند، خستگی چشم را در شرایط نورانی کاهش می دهد و از شما در برابر مضرات و خطرات دیگر محافظت می کند. 

همه عینک های آفتابی در REI 100 % نور فرابنفش را مسدود کرده اند و چنانچه در بخش سلامت نمناک خواهید خواند اطلاعات حفاظت در برابر ماورای بنفش بر روی برچسب قیمت و یا اتیکت هر عینک آفتابی که می خرید، زده شده است، اگر چنین چیزی وجود نداشت، یک عینک متفاوت پیدا کنید. 

انواع عینک آفتابی

ینک های دودی یا همان آفتابی، انواع مختلفی دارند که شامل:

عینک آفتابی غیررسمی 

بهترین عینک برای استفاده روزمره و فعالیت های تفریحی اولیه، عینک آفتابی غیررسمی است که برای سایه کردن چشم شما از خورشید به هنگام رانندگی و پیاده‌روی در شهر انجام می شود. عینک آفتابی غیررسمی معمولاً برای کنترل شدت ورزش های اکشن طراحی نشده است.

عینک غیر رسمی

عینک آفتابی ورزشی

برای فعالیت هایی مانند دویدن، پیاده‌روی و دوچرخه سواری، عینک آفتابی ورزشی و تناسب فوق‌العاده برای ماجراجویی با سرعت زیاد طراحی شده است. کادر بلند پایه و مواد لنز مقاوم تر و انعطاف‌پذیر از عینک آفتابی معمولی هستند.

عینک آفتابی ورزشی به طور معمول دارای پدهای نرم بینی و انتهای شقیقه است، ویژگی که به نگه داشتن فریم ها حتی زمانی که عرق می کنید، کمک می کند. برخی عینک های آفتابی ورزشی شامل لنزهای قابل تعویض هستند، بنابراین می توانید تنظیماتی را در شرایط نوری مختلف ایجاد کنید. 

عینک برفی

عینک آفتابی ویژه ای است که به طور خاص برای حفاظت از چشم های شما در برابر نور شدید در ارتفاع بالا و نور خورشید که منعکس کننده برف است، طراحی شده اند. آن ها اغلب اضافاتی را برای مسدود کردن نور از ورود به هر دو طرف استفاده می کنند.

عینک برفی

ویژگی های عدسی عینک آفتابی

جنس لنز به کار رفته در ساخت عینک را با دقت و با توجه به اطلاعات این بخش میتوانید تشخیص دهید.

لنزهای پولاریزه

لنزهای پولاریزه شدت تابش را کاهش می دهند. اگر از ورزش های آبی لذت می برید یا به طور خاص به تابش نور حساس هستید، پولاریزه بودن بسیار مهم است. در برخی موارد، لنزهای پولاریزه شده با رنگ شیشه های ماشین ها واکنش متفاوتی نشان می دهند، نقطه های کور ایجاد می کنند و قابلیت دید LCD را کاهش می دهند. 

لنزهای فتوکرومیک

لنزهای فتوکرومیک به طور خودکار با تغییر شدت های نور و شرایط مختلف سازگار می شوند. این لنزها در واقع در روزهای روشن تیره‌تر می شوند، و زمانی که محیط سایه دار می شوند، روشن‌تر هستند. 

اخطار:فرآیند فتوکرومیک در هوای سرد زمان بیشتری می گیرد تا عمل کند، و در هنگام رانندگی با اتومبیل اصلا بدرد نمی خورد، زیرا اشعه ماورا بنفش به شیشه جلوی اتومبیل شما نفوذ نمی کند.

انواع لنز

لنزهای قابل تعویض

برخی از سبک های عینک های آفتابی دارای لنزهای قابل تعویض (جدا شدنی) از رنگ های مختلف هستند. این سیستم های چند لنزه به شما این امکان را می دهند که مراقب فعالیت ها و شرایط خود باشید.

 اگر به عملکرد مطمئنی در انواع مختلف شرایط نیاز دارید، این گزینه را در نظر بگیرید.

vlt چیست

انتخاب عینک آفتابی بر اساس  VLT

مورد مهم دیگری که باید در انتخاب عینک آفتابی به ان دقت کنید، VLT است که طبق توضیحات ارائه شده در ادامه این بخش با جزئیات بیشتر آن آشنا خواهید شد.

 مفهوم VLT یا انتقال نور مرئی

مقدار نوری که از طریق لنز به چشم شما می رسد، انتقال نور مرئی (VLT) نام دارد. به صورت یک درصد اندازه گیری می شود، VLT تحت تاثیر رنگ و ضخامت لنز شما قرار دارد، موادی که از آن ها ساخته شده اند و پوشش ها را در اختیار دارند.در اینجا برخی از دستورالعمل های کلی برای انتخاب عینک آفتابی براساس درصد VLT وجود دارد:

VTL صفر تا 19% 

ایده آل برای شرایط آفتابی و نورانی. 

VLT بیست تا چهل درصد

خوب برای استفاده همه منظوره. 

VLT مثبت چهل درصد

بهترین شرایط برای هوای ابری و کم نور. 

VLT هشتاد تا نود درصد

تقریباً لنزهای روشنی برای شرایط بسیار کم نور و شبانه است.

عینک شبانه

عینک های آفتابی پوشش دار لنز

هر چه عینک آفتابی گران‌قیمت تر باشد، احتمال دارد که چندین لایه پوشش داشته باشند. این می تواند شامل روکش آبگریز برای دفع آب، یک روکش ضد خراش برای بهبود دوام و یک پوشش ضد مه برای شرایط مرطوب و یا فعالیت های پر انرژی باشد. 

روکش یا پوشش فلاش به یک فیلم بازتابنده که برای سطوح خارجی برخی از لنزهای عینک آفتابی اعمال شده است، اشاره می کند.آن ها با انعکاس نور بیشتر که به سطح لنز برخورد می کنند، نور را کاهش می دهند.

پوشش ها باعث می شوند که اشیا تیره‌تر از آنچه که هستند، ظاهر شوند، بنابراین رنگ های روشن‌تر اغلب برای جبران این مواد مورد استفاده قرار می گیرند.

عینک پوشش دار

مواد لنزهای عینک های آفتابی

مواد مورد استفاده در لنزهای عینک های افتابی روی وضوح، وزن، دوام و هزینه آن ها تاثیر خواهند گذاشت. شیشه، وضوح نوری برتر و سطح بالای مقاومت را ارائه می دهد.

با این حال، سنگین تر از مواد دیگر و گران‌قیمت تر است. شیشه زمانی که تحت تاثیر فشار قرار می گیرد (اما نه خرد و یا درهم می شکند). پلی اورتان، تاثیر برتر مقاومت و وضوح نوری عالی را ارائه می دهد. انعطاف‌پذیر و سبک، اما گران‌قیمت است. 

پلی کربنات تاثیر بسیار خوبی بر مقاومت دارد و وضوح نوری بسیار خوبی دارد. مقرون به صرفه، سبک و ارزان است، اما زیاد مقاوم به خش نیست.

 اکریلیک یک جایگزین ارزان برای پلی کربنات است که برای استفاده از عینک آفتابی غیر رسمی و رسمی مناسب تر است.آنها دوام کمتری دارند و از نظر اپتیکی شفاف تر از پلی کربنات است.

مواد لنز

مواد و انواع جنس فریم عینک های آفتابی

انتخاب یک فریم تقریباً به اندازه لنزها مهم است چون به راحتی، دوام و ایمنی عینک آفتابی شما کمک می کند. متال باید به چهره شما بیاید و کم‌تر مزاحم حوزه بیناییتان باشید. این هزینه اش نسبت به انواع دیگر گران‌تر و با دوام تر است و برای فعالیت های با ضربه بالا نیست.

فلزی

به خاطر داشته باشید که فلز بیش از حد داغ می شود، اگر که در یک ماشین بسته باقی بماند،. و فریم فلزی حاوی فلزات خاصی شامل فولاد ضد زنگ، آلومینیوم و تیتانیوم هستند. 

پلاستیکی

پلاستیکی کم هزینه، سبک و بیشتر از فلز است. برخی از فریم های پلاستیکی مقاومت بالایی دارند مقاوم برای ورزش. این فریم ها قابل تنظیم نیستند، مگر اینکه یک هسته سیمی داخلی و قابل تنظیم داشته باشند.

استات

گاهی اوقات "دست ساز" نامیده می شود، اینها پلاستیکی هستند و برای شیشه های سبکشان خیلی محبوب میباشند. گونه های رنگ بیشتری در این موارد وجود دارد و انعطاف‌پذیر هستند. برای ورزش هایی با فعالیت بالا را خوب نیستند. 

پلیمر کاستور

پلیمر کاستور یک ماده سبک، بادوام و غیر نفتی است که از گیاهان کرچک مشتق شده است.

فریم عینک

نکات مربوط به فیت شدن عینک آفتابی

در اینجا چند نکته برای امتحان یک عینک آفتابی وجود دارد:

  • فریم باید به راحتی روی بینی و گوش های شما قرار گیرد، بدون اینکه نیشگون بگیرد یا بمالد.
  • وزن عینک آفتابی باید به طور مساوی بین گوش ها و بینی شما توزیع شود. فریم باید به اندازه کافی سبک باشد تا از اصطکاک اضافی در این نقاط تماس اجتناب شود.
  • مژه های شما نباید با فریم تماس پیدا کنند.
  • شما ممکن است قادر به تنظیم مناسب فریم های فلزی یا سیمی با خم کردن دقیق کادر بر روی پل و یا شقیقه باشید.
  • ممکن است بتوانید با فشار دادن آن ها به یکدیگر و یا دورتر کردن آنها، فریم را با خود تطبیق دهید.

علامت عینک آفتابی خوب و بهترین رنگ عینک دودی برای چشم

4.454
این مطلب مفید بود ؟477
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : rei / lensdirect / verywellhealth / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ/ن.ح
برچسب : عینک آفتابی
وبگردی