پیشگیری از دیابت
اولین راه برای پیشگیری از دیابت حذف کردن قند مصنوعی از تغذیه است بعد از آن ورزش و تحرک و همچنین نوشیدن آب فراوان توصیه می شود.

راه و روش هایی برای جلوگیری و پیشگیری از دیابت

چنانچه پیش از بارها و بارها خوانیده اید دیابت، یک بیماری مزمن است که میلیون ها نفر را سراسر جهان مبتلا به خود کرده که در موارد وخیم و غیر کنترل شده آن، می تواند شرایط جدی، مانند:کور شدن، نارسایی کلیه، بیماری قلبی و غیره را به همراه داشته باشد.

چنانچه در این بخش از سلامت نمناک خواهید خواند قبل از اینکه دیابت تشخیص داده شود، دوره ای وجود دارد که میزان قند خون بالا است اما به اندازه ای نیست که دیابت تشخیص داده شود و به عنوان پیش دیابت شناخته می شود.

تخمین زده شده است که بیش از 70 درصد افرادی که به پیش دیابت دچار می شوند، دیابت نوع 2 را می گیرند که معمولاً قابل کنترل است ؛ اگرچه عوامل مشخصی وجود دارد که نمی توانید تغییر دهید، مانند،ژن ها، سن یا عادت های گذشته اما در کل، بسیاری از اقداماتی هستند که می توانید برای کاهش خطر ابتلا به دیابت انجام دهید.

راه های پیشگیری از دیابت ارثی

چگونه از دیابت پیشگیری کنیم؟

16 توصیه برای پیشگیری و جلوگیری از ابتلا به دیابت 

1.شکر و کربوهیدرات های تصفیه شده را از رژیم غذایی خود حذف کنید:

خوردن غذاهایی که شکر و کربوهیدرات های تصفیه شده دارند، می توانند ریسک و خطر ابتلا به دیابت را بیشتر کنند.بدن به سرعت این غذاها را به مولکول های کوچک شکر تبدیل می کند و به جریان خون شما جذب میشود.

افزایش قند خون، پانکراس را تحریک میکند تا انسولین تولید کند.در کل خوردن غذاهای پر شکر و کربوهیدرات های تصفیه شده و قند موجب افزایش قند خون و میزان انسولین می شود که در طول زمان ممکن است دیابت را ایجاد کند.اجتناب از این غذاها ممکن است به کاهش خطر ابتلا به دیابت کمک کند.

جلوگیری ازر دیابت

نبایدهای تغذیه برای پیشگیری از دیابت

2. برای پیشگیری از دیابت به طور منظم کار و فعالیت کنید:

انجام فعالیت های بدنی منظم می تواند به جلوگیری از دیابت کمک کند.ورزش و فعالیت، حساسیت سلول های شما را نسبت به انسولین افزایش می دهد.بنابراین زمانی که ورزش می کنید، انسولین کمتری برای کنترل قند خونتان مصرف می شود. 

3. برای پیشگیری از دیابت آب زیادی بنوشید:

آب ، طبیعی ترین و بهترین نوشیدنی است که شما می توانید مصرف کنید.نوشیدن زیاد آب باعث می شود که شما از نوشیدنی هایی که حاوی قند بالا، مواد نگهدارنده و سایر مواد مضر هستند، اجتناب کنید.

آب آشامیدنی را جایگزین سایر نوشیدنی های دیگر کنید، چرا که به کنترل قند خون و انسولین کمک می کند.

فواید نوشیدن آب

مواردی قابل اهمیت در پیشگیری از دیابت 

4. اگر اضافه وزن دارید یا کمی چاق هستید،وزنتان را کم کنید:

اگر چه افرادی که مبتلا به دیابت نوع دو هستند، اضافه وزن یا چاقی ندارند، اما در کل افرادی که دارای دیابت هستند، بیشتر وزنشان در ناحیه کمر و شکم جمع می شوند و به عنوان چربی شناخته می شود.

حمل چربی بیش از حد به ویژه در ناحیه شکم، احتمال ابتلا به دیابت را افزایش می دهد.کم کردن وزن ممکن است خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد. 

5.میزان کشیدن سیگار را کم کنید و تا حد ممکن ترک کنید:

تحقیقات بسیار زیادی نشان داده اند که سیگار کشیدن باعث ایجاد بسیاری از بیماری های جدی از جمله بیماری های قلبی،آمفیز، سرطان ریه، پستان، پروستات و دستگاه گوارش می شود ،

همچنین نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض دود سیگار میزان ابتلا به دیابت را افزایش میدهد.ثابت شده است که ترک سیگار در طول زمان، باعث کاهش علائم دیابت می شود.

عوارض سیگار

راه پیشگیری از دیابت چیست؟

6.داشتن یک رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات:

داشتن چنین رژیم غذایی می تواند به شما در جلوگیری از دیابت کمک کند.اگرچه بسیاری از روش هایی وجود دارد که موجب کاهش وزن می شود، اما رژیم های غذایی بسیار کم کربوهیدرات از همه موثر تر هستند، که می تواند قند خون و سطح انسولین را کنترل کند و خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد.

همچنین تحقیقات نشان می دهند که خوردن بیش از حد غذا در یک زمان، موجب افزایش قند خون و انسولین می شود و خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد. 

7. اجتناب از رفتارهای بیهوده برای پیشگیری از دیابت:

اگر می خواهید به جلوگیری از دیابت کمک کنید، از تنبلی و یک جا نشستن پرهیز کنید.

راه های درمان دیابت 

 پیشگیری از دیابت با ورزش و تحرک

8. رژیم غذایی با فیبر بالا را انتخاب کنید:

دریافت مقدار زیادی فیبر برای سلامتی روده و مدیریت وزنتان و مفید است .مصرف یک منبع عالی از فیبر، در هر وعده غذایی می تواند به جلوگیری از افزایش میزان قند خون و انسولین کمک کند و در نتیجه خطر ابتلا به دیابت را کاهش میدهد. 

9. مقدار کافی ویتامین D مصرف کنید:

ویتامین D، برای کنترل قند خون بسیار مهم است.خوردن غذاهایی با ویتامین D بالا یا مصرف مکمل های ویتامین D می تواند خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد.

ویتامین دی

 پیشگیری از دیابت با ویتامین دی

10. غذاهای فرآوری شده را از رژیم غذایی خود حذف کنید:

برای برداشتن یک گام به سمت سلامتی و جلوگیری از دیابت بهتر است که مصرف غذاهای فرآوری شده خود را به حداقل برسانید.آنها باعث بسیاری از مشکلات سلامتی مانند بیماری های قلبی، چاقی و دیابت می شوند. 

11. برای پیشگیری از دیابت چای و قهوه بنوشید:

اگرچه آب باید جزو نوشیدنی اصلی شما باشد، اما تحقیقات نشان می دهد که خوردن قهوه و چای ممکن است به شما برای جلوگیری از دیابت کمک کند.نوشیدن قهوه یا چای ، میزان سطح قند خون را کاهش می دهد و حساسیت بدن نسبت به انسولین را بالا می برددر نتیجه خطر ابتلا به دیابت را کم میکند.

نوشیدن چای

 پیشگیری از دیابت با نوشیدن چای و قهوه

12.برخی گیاهان طبیعی را در برنامه روزانه تان بگنجانید:

چرا که میزان حساسیت بدن به انسولین را افزایش می دهند و احتمال ابتلا به دیابت را کم میکنند. 

کورکومین: این گیاه جز زردچوبه است و یکی از مواد اصلی موجود در کره می باشد.دارای خواص ضد التهابی قوی است و قرن ها است که برای جلوگیری از دیابت و یا درمان آن استفاده می شود. 

بربرین: بربرین، در بسیاری از گیاهان یافت شده است و در طب سنتی چینی هزاران سال است که مورد استفاده قرار میگیرد.برخی از مطالعات نشان داده است که به مبارزه با التهاب و کاهش کلسترول و سایر نشانه های بیماری قلبی نیز کمک می کند.

خواص زردچوبه

بهترین تغذیه برای پیشگیری از دیابت

13. برای پیشگیری از دیابت به اندازه کافی و با کیفیت بخوابید:

میزان خواب بین 6 تا 8 ساعت کافی است. خواب طولانی بیش از 8 ساعت و خواب کوتاه کمتر از 5 ساعت خطر ابتلا به دیابت را زیاد می کند.

14. دور فست فودها و غذاهای اماده را خط بکشید:

از غذاهای آماده و فست فودها بپرهیزید چرا که این دسته از غذاها تاثیر بسزایی در ابتلا به دیابت دارند.

فست فود

اجتنابات تغذیه برای پیشگیری از دیابت

15. برای پیشگیری از دیابت گوشت قرمز کم مصرف کنید:

برخلاف گوشت سفید گوشت قرمز به بیماران دیابتی توصیه نمی شود ، همینطور افرادی که برنامه غذایی خود را روی محور پیشگیری از دیابت تنظیم کرده اند بایستی در مصرف گوشت قرمز زیاده روی نکنند.

16. برای پیشگیری از دیابت دارچین مصرف کنید و از استرس دوری کنید:

در غذاهای خود از ادویه جات به ویژه دارچین استفاده کنید و سعی کنید از اضطراب و فشارهای روحی و عصبی بپرهیزید. آرامش روح و روان پیام آور سلامتی است.

 

16 راه طبیعی برای پیشگیری از دیابت و جلوگیری از مرض قند

4.6575
این مطلب مفید بود ؟53342
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
وبگردی