تولد
خواص روغن آرگان
روغن آرگان محصولی از دانه های درخت آرگان است که سرشار از مواد مغذی مفید می باشد و همچنین استفاده از روغن آرگان فواید مختلفی را برای بدن به همراه دارد.

خواص روغن آرگان و مزایای سلامتی و زیبایی آن

روغن آرگان، اکثرا با نام مایع طلایی یاد می شود و یک محصول ارگانیک مشتق شده از دانه های درخت آرگان است که بومی مراکش می باشد. این روغن به شدت سرشار از مواد مغذی مفید شامل اسیدهای چرب و ویتامین E است. خواص آن، این روغن را برای مو و پوست مفید ساخته است که آن را به یک انتخاب محبوب برای بسیار از افراد مشهور بدل ساخته است. نه تنها برای ثروتمندان و افراد مشهور، بلکه هر کسی می تواند از مزیت روغن آرگان برای بدنش بهره مند شود. در این بخش از دنیای خواص در نمناک برخی کاربردهای رایج آن معرفی می شود.

جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی

با دقت به این موضوع که مواد مغذی فراوانی مانند اسید های چرب غیر اشباع در روغن آرگان نشان داده شده است که برای موارد ذیل موثر می باشد؛

همچنین، تحقیقات دانشمندان این موضوع را بیشتر روشن کرده است که آرگان سبب بهبود گردش خون در بدن انسان می شود و به آن کمک شایانی می کند که همراه با این موضوع، آگاهی نیز وجود دارد که ریسک بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد.

بیماری قلبی

مراقبت بر علیه سرطان

محتوای زیاد روغن آرگان به ترمیم آسیب های سلولی کمک می کند. بدین وسیله ریسک قابلیت رشد سلول های سرطانی کاهش می یابد. مطالعات اخیر نشان داده اند که خواص روغن آرگان قادر به کاهش نرخ تقسیم سلول های سرطانی پروستات است.

کمک به دیابتی ها

در مطالعه ای که اخیرا انجام شد، روغن آرگان نشان داد که مقاومت انسولین را در افراد دیابتی، کاهش می دهد. این یک مسئله مهم است، از آنجا که مقاومت انسولین معمولا اولین قدم به سوی دیابت است. روغن آرگان همچنین نشان داد که به مقابله با دیابت به وسیله تغییرات سوخت و سازی بدن در آنهایی که رژیم غذایی پر شکر مصرف می کنند، کمک می نماید.

یک ضد التهاب موضعی

فلاونوئید موجود در روغن آرگان که به عنوان یک عامل ضد التهابی عمل می کند، می تواند به صورت موضعی بر روی پوست استفاده شود تا بیماری های پوستی مانند اگزما، پسوریازیس و آبله مرغان را درمان کند.

خواص روغن آرگان

افزایش ایمنی

در مطالعه ای که اخیرا بر روی موش ها انجام شد، روغن آرگان، استحکام سیستم ایمنی این موش ها را آشکار ساخت. این تغییر به علت آنتی اکسیدان های قوی روغن آرگان است که عملکرد ایمنی بدن را به طور خاص تحریک می کند.

خواص ضد پیری روغن آرگان

روغن آرگان محتوای بسیار زیادی از ویتامین E را دارا می باشد که مانع از تبخیر رطوبت از لایه بیرونی پوست می شود. همچنین، روغن آرگان، از 80 درصد اسید چرب ضروری تشکیل شده است که به کاهش چین و چروک ها به وسیله تثبیت سلامتی سلول های پوست کمک می کند. این اسیدهای چرب ضروری، موادی هستند که به پوست اجازه می دهند تا به عملکرد عدم تبخیر خود ادامه دهد که یک ظاهر جوان و تپل را ایجاد می کند.

کمک به گوارش

این مایع طلایی نشان داده است که غلظت پپسین را در شیره گوارشی معده را افزایش می دهد. پپسین آنزیم مهمی در شیره گوارشی است که پروتئین های موجود در گوشت، تخم مرغ و محصولات لبنی را تجزیه می کند.

کمک به گوارش

بهبود سلامتی مو

اسید لینولئیک و اسید اولئیک موجود در روغن آرگان به مرطوب ماندن مو کمک می کند و درخشش مو را افزایش می دهد. همچنین روغن آرگان موهای وز وزی و غیر قابل مدیریت را صاف می کند و می تواند برای ترمیم موهای آسیب دیده ناشی از وسایل گرمایشی مانند:اتوی مو و سشوار، استفاده شود.

دگرگونی مو

روغن آرگان حاوی کاروتنوئید ها است که از پوست در مقابل اشعه ماورای بنفش محافظت می کند. روغن آرگان استرول هایی را دارد که به کاهش التهاب و بهبود فرایندهای سوخت و ساز پوستی کمک می کند و قادر به بازیابی رطوبت نیز است. این کار پوست را نرم، لطیف و مرطوب می سازد.

کاهش سطح بالای کلسترول

روغن آرگان سرشار از منبع تری گلیسیرید است. این تری گلیسیرید ها به کاهش کلسترول بد خون، کمک کرده و کلسترول خوب خون را جایگزین می کنند. زمانی که این مسئله اتفاق می افتد، احتمال برخی حالت های کشنده مانند تصلب شرائین، سکته، حمله قلبی و درد ایسکمیک را کاهش می دهد.

Argan oil

درمان پوست شدیدا خشک

یکی از بهترین فواید و خواص روغن آرگان توانایی درمان مشکلات مختلف پوست است که خشکی پوست یکی از آن مشکلات است. با وجود خشکی یا خشن بودن پوست، روغن آرگان می تواند با بهترین شکل آن را التیام دهد. روغن آرگان با منبع عالی از ویتامین E و دیگر چربی ها، معمولا این امکان را می دهد که شرایط وخیمی مانند:اگزما و پسوریازیس را درمان کند.

محو شدن علائم کشیدگی پوست در دوران بارداری

در پاسخ به سوال بسیاری از کاربران از بخش سلامت نمناک باید بگوییم که یکی از روغن های گیاهی عالی برای جلوگیری از ترک خوردن پوست در دوران بارداری روغن آرگان است؛ از آنجا که روغن آرگان یکی از بهترین منابع ویتامین E است، به پاک شدن کشیدگی ها کمک می کند. فقط چند قطره از روغن آرگان را در هنگام بارداری به ران ها، باسن، سینه، شکم و دست هایتان بمالید تا به ذخیره شدن رطوبت در سلول ها کمک کنید. هنگامی که روغن آرگان، روزانه از ماه پنجم بارداری بر روی نقاط مذکور مالیده شود، آن کشیدگی ها را روشن تر و کمتر خواهد ساخت.

درمان ریزش مو

یکی از فواید روغن آرگان برای مبارزه با ریزش مو است. این روغن شگفت انگیز نه تنها با ریزش مو مبارزه می کند بلکه در صورت استفاده منظم، رشد موهای جدید را هم افزایش خواهد داد.

ریزش مو

بهبود عملکرد کبد

کبد پیچیده ترین اندام بدن است. زمانی که روغن آرگان در رژیم غذایی اضافه شود، به بهبود مشکلات کبدی کمک می کند. این خاصیت عمدتا به علت وجود آنتی اکسیدان های قوی در آن است. این روغن به پاکسازی رادیکال های آزاد کمک کرده و از سلول ها در مقابل هرگونه صدمه یا آسیب محافظت می کند.

مراقبت از مو در برابر نور خورشید

اشعه ماورای بنفش خورشید به موها آسیب وارد می کند. اگر ساعات طولانی از روز را در زیر نور آفتاب هستید، برای محافظت مو از این آسیب می توانید از روغن آرگان استفاده کنید.

بهبود کیفیت ناخن

ناخن های بیمار، بیش از ناپسند بودن، محلی برای پرورش عفونت های باکتریایی و قارچی هستند. روغن آرگان خواص طبیعی ضد باکتریائی دارد که می تواند از ناخن های شما در مقابل عفونت های متعددی محافظت کند و ظاهر و رنگ ناخن های شما را بهبود دهد.

بهبود ناخن ها

مرطوب کننده لب

در هوای سرد و به خصوص خشک، لب ها می توانند به آسانی دردناک، خشک و ترک خورده شوند. روغن آرگان یک محصول مطلوب برای حجیم ماندن، نرم و منعطف ماندن لب هاست. 1 یا 2 قطره از آن را به عنوان خوشبو کننده به لب هایتان بمالید. اما اطمینان حاصل کنید که مقدار زیادی مصرف نکرده اید.

شفاف و درخشان

با توجه به قابلیت ها و خواص روغن آرگان برای صاف کردن موهای وز وزی و درخشان کردن آن، این روغن عمدتا به عنوان یک عامل استایل و مدلینگ نیز استفاده می شود. این روغن موها را قابل کنترل تر کرده و درخشش سالمی را به هر مدل مویی می دهد. این یک قدم دلخواه برای اضافه کردن به برنامه روزانه خود است. چند قطره از روغن آرگان را بر روی دست های خود مالیده و انگشتان خود را در بین موهای خود بکشید.

کاهش فر شدن مو

بعضی از هنرمندان چند قطره روغن آرگان را به موها مالیده و آن را نم می کنند تا موهای مرطوب و آماده ای داشته باشند. اگر کمی موهایتان فر است، 1 قطره بر روی دستان مالیده و سپس بر روی موهای خشک خود بکشید تا آن قطره تمام شود. همچنین به عنوان نرم کننده، استفاده از مقدار کمی از روغن آرگان در انتهای موهای خود، ظاهر پیچی انتهای موهایتان را کاهش خواهد داد.

درمان شوره سر

پوست خشک سر سبب ایجاد شوره خواهد شد پس برای جلوگیری از شوره سر مقداری روغن آرگان را روی پوست سر خود بمالید و آن را با نوک انگشتان خود و با حرکات دایره ای ماساژ دهید تا روغن به ریشه ی موهایتان نفوذ کند. سپس حوله ای را در آب داغ فرو کرده و آب آن را بگیرید و مو و پوست سر خود را با آن بپوشانید تا پوست سر شما به صورت کامل هیدراته شود.

درمان شوره سر

جلوگیری از آسیب ناشی از گرما

ویتامین E و اسیدهای چرب موجود در روغن آرگان در واقع از مو و پوست سر از آسیب ناشی از وسایل گرمایشی مانند:سشوار و اتوی مو محافظت می کند. برای محافظت از مو در مقابله با این وسایل گرمایشی به مو، 2 قطره از روغن آرگان را قبل و بعد از استفاده این وسایل، به موهای خشک یا مرطوب بمالید.

خواص روغن آرگان در کاهش چین و چروک ها

به علت مغذی بودن روغن آرگان، این روغن کمک می کند تا پوست شما ظاهر جوان تری داشته باشد. زمانی که درباره نازک شدن پوست و همچنین پیر شدن صحبت می کنیم، در دو حالت کلاژن و انعطاف را از دست می دهیم. که این موضوع به حالت کاغذی شدن بافت پوست و چین و چروک آن منجر می شود.

درمان آکنه

روغن آرگان دارای آنتی اکسیدان های مختلف و ویتامین E است و یک ماده ضد التهاب عالی می باشد. استفاده از روغن آرگان به تدریج آکنه و حتی جای جوش ها را از بین می برد.

روغن آرگان برای لک

کرم قبل و بعد از اصلاح

روغن آرگان می تواند برای اصلاح شما، کارایی داشته باشد. قبل از اصلاح چند قطره از این روغن را روی پوست تمیز خود بمالید و سپس اصلاح کنید تا از شر تمام موهای زائد خلاص شوید. برای کمک کردن به نرمی و آبرسانی پوست به جای کرم بعد از اصلاح (افترشیو) از این روغن استفاده کنید.

خداحافظی با موخوره

استفاده مرتب از روغن آرگان برای افرادی که موهای بلند و بدون موخوره دارند، بسیار مناسب است زیرا به ساقه ی مو نفوذ و آن را از درون تقویت می کند و تا حد زیادی از ایجاد موخوره جلوگیری می کند. برای خداحافظی با موخوره و افزایش رشد و ضخامت موهایتان این روغن را روی موهای خود ماساژ دهید.

رفع مو خوره

چه چیزی را با روغن آرگان مخلوط کنیم؟

در حالی که روغن آرگان می تواند با ترکیبات مختلف دیگر ترکیب شود؛ این ترکیبات عملکرد بهتری را خواهند داشت:

تشخیص روغن آرگان اصل

 1. روغن آرگان اصل باید مواد افزودنی، مواد نگهدارنده و رایحه نداشته باشد.
 2. روغن آرگان خالص فقط در بطری های شیشه ای تیره رنگ دیده می شود.
 3. روغن آرگان خالص را نمی توانید با قیمتی کم خریداری کنید.
 4. بوی روغن آرگان شبیه بوی ملایم فندق تازه یا مغزهای گیاهی است و چون خیلی سریع جذب پوست و مو می شود، رایحه ی آن بعد از چند دقیقه از بین می رود.
 5. روغن آرگان اصل سبک، روان، غیر چرب و کمی غلیظ است.
 6. روغن آرگان اصل مناسب مصارف آرایشی، رنگ طلایی روشن دارد و روغن آرگان اصل مخصوص آشپزی، طلایی تیره است.
 7. روی روغن آرگان اصل عباراتی همچون «100 درصد خالص» یا «ساخت مراکش» نوشته شده است.
 8. روغن آرگان با کیفیت، شفاف است.
 9. برای بهره مندی کامل از خواص روغن آرگان، این محصول را فقط از مراکز معتبر و دارای مجوز خریداری کنید.

عوارض روغن آرگان

چگونه روغن آرگان را نگهداری کنیم؟

 • روغن آرگان را در مکانی تاریک، سرد و دور از گرما و نور نگهداری کنید.
 • برای نگهداری آن، از ظرف ها یا بطری های شیشه ای استفاده کنید.

طبع روغن آرگان

در این مورد موارد متفاوتی در منابع مختلف موجود است اما هیچ یک تایید شده و معتبر نیستند برای همین نمیتوان با یقین طبع و مزاج روغن آرگان را عنوان کرد.

عوارض جانبی روغن آرگان

عوارض جانبی روغن آرگان، نادر هستند. در موارد معدودی، روغن آرگان ممکن است باعث کمی تحریک، خارش، پوسته پوسته شدن پوست، واکنش آلرژیک، قرمزی و سختی تنفس شود. این به علت توکوفرول موجود در آن است که می تواند زمان خونریزی را افزایش دهد. به طور کلی این روغن برای استفاده ایمن است. شواهد بیشتری برای عوارض جانبی اثبات شده وجود ندارد. از این رو مطالعات بیشتری برای ارزیابی عوارض جانبی روغن آرگان مورد نیاز است.

خواص روغن آرگان برای پوست و مو با طرز استفاده + 9 نکته محرمانه

4.8192
این مطلب مفید بود ؟1839
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
برچسب : روغن آرگان
وبگردی