ساعت ناهار
آیا وقت ناهار جلسه کاری برگزار می کنید و منتظر هستید تا بهترین نتیجه را بگیرید. عادت بد کار کردن در ساعت ناهار شما را از هدف هایتان دور می کند و انرژی شما را در بقیه روز به صفر می رساند.

ناهار محل کار را به صرف کار میل نکنید!

درست است اینکه سر کار چه غذایی بخوریم از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا غذای خوب هم می تواند بهره وری ما را ارتقاء بخشد و هم انرژی لازم برای ادامه روز را تامین کند اما همواره به خاطر داشته باشیم که نحوه غذا خوردن، مکان غذا خوردن و اینکه با چه کسی غذای خود را میل می کنیم نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است.

با تحقیقاتی که در دانشگاه تورنتوی کانادا صورت گرفت مشخص شد کارمندانی که پشت میز کار خود به غذا خوردن می پردازند نه تنها دچار خستگی بیشتر می شوند بلکه بهره وری ایشان نیز به مراتب کاهش می یابد. برای اینکه بتوانیم به علت کاهش بهره وری کارمندان پس از خوردن غذا پشت میز کار خود پی ببریم، عوامل زیر را می بایست مد نظر قرار دهیم

ناهار سر میز کار

به طور معمول پنج ساعت در هفته وقت ناهار دارید. آن چه در ادامه می خوانید به شما کمک می کند که از این زمان به درستی استفاده کرده و از عادت بد کارکردن در زمان ناهار خلاص شوید و روحیه کاری شما بالاتر برود.


ترک کردن محل کار

این کار یک راه اساسی برای استفاده صحیح از وقت ناهار است. ترک کردن محل کار فرصتی برای شما فراهم می کند تا از شلوغی به دور باشید و تجدید قوا کنید. اما اگر در این زمان در اتاق کارتان باشید، همکاران و رئیستان برای کار به شما مراجعه می کنند.

ساعت ناهار

ترک کردن محل کاردروقت ناهار

پاهایتان را ورزش دهید

افراد موفق می دانند که ورزش کردن برای سلامت ذهن و جسم ضروری است. این افراد قسمتی از وقت ناهار را به ورزش کردن اختصاص می دهند مثلاً پیاده روی می کنند و یا چند حرکت نرمشی انجام می دهند

بیرون بروید، کمی پیاده روی کنید، مردم را تماشا کنید. این کار موجب افزایش سرعت گردش خون در بدن و قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و دریافت ویتامین د، می شود که دستگاه ایمنی بدن و متابولیسم را تقویت می کند.


به کارهای شخصی برسید

فرصت میان روزی زمان کافی برای دادن لباس به خشکشویی، رفتن به اداره پست یا انجام کارهای بانکی است. این وظایف و کارهای کوچک زمان زیادی نمی برند، بنابراین به راحتی می توانید در وقت ناهاری آنها را انجام دهید و خیالتان را راحت کنید.
خریدهای ریز تان را انجام دهید
در ساعت کوتاه ناهار می توانید خریدهای ریز خود را انجام دهید یا به سوپرمارکت بروید و برای شام خرید کنید تا دیگر مجبور نباشید بعد از تمام شدن ساعت کاری، زمانی را نیز به این خریدها اختصاص دهید.


مطالعه کنید

کتابی که هنوز تمام نکرده اید را در ساعت ناهار ادامه دهید یا غرق در روزنامه یا مجله شوید. مطالعه یک فعالیت تفریحی دیگر است که ذهنتان را در ساعت استراحت از کار، فعال نگه می دارد.


با خانواده تماس بگیرید

صحبت کردن با یکی از افراد مورداعتمادتان، چه پدر و مادرتان باشند، چه همسر یا دوست صمیمی تان، می تواند خستگی شما را از بین ببرد و انرژی تازه ای برای ادامه روز به شما بدهد.

ساعت ناهار

رفع خستگی با صحبت کردن

کارهای هفته را مرور کنید

بیرون بروید، کمی پیاده روی کنید، مردم را تماشا کنید. این کار موجب افزایش سرعت گردش خون در بدن و قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و دریافت ویتامین د، می شود که دستگاه ایمنی بدن و متابولیسم را تقویت می کند

کنترل کردن و زیر نظر داشتن زندگی کار سختی نیست. به همین علت است که افراد موفق عادت به بازنگری دارند. برای مثال در وقت ناهار می توانید ایمیل هایی که فرستاده اید را مرور کنید تا بدانید اقدامات بعدی چیست. یا می توانید با مراجعه به تقویم به قرارهایی که در طول هفته دارید نگاهی بیاندازید. هر دوی این کارها تمرینی هستند که شما را در زمان جلو می برند.


ورزش کنید

افراد موفق می دانند که ورزش کردن برای سلامت ذهن و جسم ضروری است. این افراد قسمتی از وقت ناهار را به ورزش کردن اختصاص می دهند مثلاً پیاده روی می کنند و یا چند حرکت نرمشی انجام می دهند. ورزش کردن راه مناسبی برای کاهش استرس ناشی از محیط کاری است.


برقراری دوستی با دیگران

تقسیم غذا با دیگران یکی از بهترین روش ها برای برقراری رابطه دوستانه است. افراد موفق می دانند دوستی ها از یک ملاقات ساده شروع می شود. قدم بعدی، بیشتر وقت گذراندن با آن ها است. دعوت به ناهار، روشی خوب برای مستحکم کردن دوستی هاست، زیرا فرصتی ست برای صحبت های شخصی و دور شدن از مسائل کاری.


چرت کوتاه داشته باشید

افراد موفق ارزش خوب استراحت کردن را می دانند. یک چرت 20 تا 30 دقیقه ای باعث افزایش تمرکز و کارایی شما می شود. این کار هم چنین اثرات مثبتی بر سلامتی قلب دارد.

ساعت ناهار را در محل کار چگونه بگذرانیم

52
این مطلب مفید بود ؟20
برگرفته از تبیان-/ر
وبگردی