سلامت غذای نذری

سلامت غذای نذری را با این توصیه های بهداشتی تضمین کنید!

تاریخ انتشار : 20 شهریور 1397کد مطلب : 71495زمان مطالعه : 3 دقیقه
معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت نکات و توصیه های مهمی را برای حفظ بهداشت و سلامت غذای نذری در هیات های عزاداری در ایام محرم بیان کرد.

تضمین سلامت غذای نذری با رعایت توصیه های بهداشتی

باشگاه خبرنگاران : معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت رعایت برخی نکات در تهیه نذری و تمهیدات بهداشتی محرم را بیان کرد.

با اشاره به تمهیدات بهداشتی در نظر گرفته شده برای ایام عزاداری سید و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله الحسین گفت:به مناسبت ایام محرم و صفر و پیاده روی اربعین از ٢ هفته پیش معاون بهداشت وزارتخانه دستورالعملی به دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور ابلاغ کرده و همه معاونت های بهداشت دانشگاه ها به حالت آماده باش کامل درآمده اند.

وی افزود:مرکز بهداشت محیط و سلامت محیط کار وزارت بهداشت در حوزه درون مرزی عمده فعالیت های خود را به هیات های عزاداری و مکان هایی که اقدام به پخت نذری می کنند معطوف کرده است و بر مواردی مانند بهداشت محیط ، آب و غذا نظارت جدی صورت می گیرد.

سلامت غذاهای نذری با آموزش به هیات های عزاداری

وی ادامه داد:در ایام محرم و صفر، مرکز بهداشت محیط و سلامت محیط کار وزارت بهداشت به دلیل احترام به مردم و عزاداران امام حسین سعی می کند کمتر از اختیارات قضائی خود استفاده کند مگر آنکه قصد معدوم سازی مواد فاسد را داشته باشیم و بیشتر جنبه های آموزشی و ترویجی را در دستور کار قرار داده ایم.

سلامت غذای نذری

رعایت نکات بهداشتی برای حفظ سلامت غذای نذری

معاون فنی بهداشت محیط مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت اظهار کرد:وزارت بهداشت به مسئولان مسجد و تکایا و هیات ها آموزش هایی را به طور مستقیم داده است تا خادمان عزاداران حسینی در پخت و پز نذورات و پخش آن از نظر بهداشتی دچار مشکلی نشوند.

وی افزود:مردم برای پخت نذری در ایام محرم از گوشت و مواد غذایی سالم و دارای پروانه ساخت از وزارت بهداشت استفاده کنند و سعی کرده از نمک ید دار برای تهیه نذورات استفاده کنند.

سلامت غذای نذری ؛ نذری را در این ظروف آماده و پخش کنید

فرهادی تاکید کرد:اگر امکان شستشو و گند زدایی ظروف مردم را ندارند برای توزیع غذای گرم از ظروف گیاهی یا آلمینیومی و برای شربت و مایعات سرد از ظروف پلی اتیلنی استاندارد و دارای مجوز از وزارت بهداشت استفاده کنند.

سلامت غذای نذری

به خطر افتادن سلامت غذای نذری با استفاده از ظروف پلاستیکی

معاون فنی بهداشت محیط مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت اضافه کرد:از دیگ های مسی که اندود داخل اش سالم و بدون خش و رفتگی بوده برای پخت نذورات استفاده کنند تا مشکلات ناشی از ترکیب مواد غذایی با فلز مس ایجاد نشود.

وی گفت:هیات ها و تکایا برای پخت نذری از آشپز های حرفه ای استفاده کنند زیرا این افراد معمولا در رستوران و هتل ها مشغول به فعالیت بوده و دارای کارت بهداشت هستند و آموزش های لازم را در این زمینه دیده اند.

آماده باش ٢ هزار تیم بهداشتی برای پیاده روی اربعین

فرهادی گفت:فعالیت های ما از اول محرم شروع و از شب تاسوعا تا مراسم اربعین و 28 صفر به طور ویژه تدابیر بهداشتی در نظر گرفته ایم، همه دانشگاه های سراسر کشور تیم ها و امکانات خود را بسیج می کنند تا مشکلی از نظر بهداشت ایجاد نشود.

معاون فنی بهداشت محیط مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ادامه داد:ما سعی می کنبم 2000 تیم در سراسر کشور در ایام محرم و صفر کار بازدید و بازرسی را انجام دهند و در زمان پیاده روی اربعین بین 20 تا 30 نفر به کشور عراق اعزام می شوند.

سلامت غذای نذری

حفظ سلامت غذای نذری با استفاده از ظروف آلومینیومی

وی درباره تمهیدات بهداشتی برای مراسم پیاده روی اربعین، گفت:وزارت بهداشت در حال آماده سازی تیم ها برای اعزام به پایانه های مرزی و موکب ها در عراق است و این کار با توافق انجام شده بین وزارت بهداشت و هلال احمر کشور عراق با سازمان هلال احمر ایران انجام می شود.

فرهادی یادآوری کرد:نظارت بر بهداشت محیط ، آب، غذا و پسماند موکب ها و همچنین نظارت بر ابزار و تجهیرات مورد استفاده در پخش نذری ها از جمله اقدامات بازرسان اعزامی وزارت بهداشت به کشور عراق و پایانه های مرزی است.

توصیه هایی مهم درباره سلامت غذای نذری در هیات های عزاداری

53
این مطلب مفید بود ؟30
برگرفته از باشگاه خبرنگاران / م.ف
وبگردی