سنگ کلیه

علل ، علائم ، روش های تشخیص و درمان “سنگ کلیه”

کد مطلب : 12868تعداد نظرات : 21 نظرزمان مطالعه : 7 دقیقه
“سنگ کلیه” ذرات کوچک و سخت هستند که در یک یا هر دو کلیه تشکیل می شوند ،برای رهایی از این سنگ های کلیوی روش هایی وجود دارد که ما بهترین روش های درمان را برای شما آورده ایم.

درمانهای خانگی برای تسکین درد سنگ های کلیه

سنگ کلیه در انواع مختلف رسوبات سختی هستند که درون کلیه ها از نمک های اسیدی ساخته و موجب بروز درد در ناحیه ی کمر و پهلو می شوندکه بسته به نوع سنگ درمان آن نیز متفاوت خواهد بود.سنگ کلیه به علل متفاوتی مثل سابقه ی خانوادگی و یا تغذیه ی نامناسب به وجود می آید که با توجه به نوع سنگ و شرایط بیمار درمان می شود. سنگهای کلیوی رسوبات سختی هستند که در درون کلیه های شما و از نمک های اسیدی و املاح ساخته می شوند.

علل ایجاد سنگ های کلیوی متعددند که در عادی ترین حالت، ادرار غلیظ شده امکان کریستالی شدن و چسبیدن مواد معدنی به یکدیگر را فراهم می سازد. حرکت و عبور سنگ کلیه غالباً با درد همراه است. به طور معمول درد از ناحیه پهلو و یا کمر دقیقاً در زیر دنده ها شروع می شود و به سمت تحتانی شکم و یا لگن حرکت می کند، زمانیکه سنگ وارد مجاری ادراری می شود شدت درد تغییر می یابد ، این مقدمه ای بود تا در ادامه بخش سلامت نمناک به بررسی علل ، علائم ، روش های تشخیص و درمان سنگ کلیه بپردازیم.

 

درمان سنگ کلیه

انواع سنگ کلیه و علل تشکیل آنها

انواع سنگ های کلیوی عبارتند از:

سنگهای اسیداوریکی: این نوع سنگها در افرادی که دچار دهیدراتاسیون یا از دست دهی آب بدن شده اند ، ایجاد می گردند؛ مانند افراد استفاده کننده از رژیم های پرپروتئین و یا افراد مبتلا به نقرس . فاکتورهای ژنتیکی و نارسایی های مرتبط با بافتهای سازنده خون نیز در مستعد سازی فرد در ابتلا به سنگهای اسیداوریکی نقش دارند.

سنگهای سیستین: این نوع سنگها درصد کمی را به خود اختصاص می دهند و در افراد دچار نوعی نارسایی ارثی تشکیل می شوند. این نارسایی ارثی منجر به دفع مقادیر بالایی از برخی اسیدهای آمینه می شود (سیستینوریا).

 سنگ کلیه

سنگهای کلسیمی کلیه :بیشتر سنگ های کلیوی از نوع سنگ های کلسیمی هستند و معمولاً در فرم اگزالات کلسیم. برخی میوه ها و سبزیجات و نیز آجیل و شکلات حاوی سطوح بالایی از اگزالات هستند. کبد نیز اگزالات تولید می کند. فاکتورهای غذایی، مقادیر بالای ویتامین D، عمل جراحی بای پس روده و نارسایی های متابولیکی متعدد دیگر غلظت کلسیم و یا اگزالات در ادرار را افزایش می دهند . سنگ های کلسیمی در شکل فسفات کلسیمی نیز وجود دارند .

سنگهای ناشی از عفونت: برخی سنگ ها در پاسخ به عفونت شکل می گیرند مانند عفونت دستگاه ادراری. این نوع سنگها می توانند به سرعت ایجاد شده و بزرگ شوند .

علائم و نشانه های سنگ کلیه

سنگ کلیه زمانی منجر به ظهور علائم می شود که وارد میزنای شود. میزنای لوله ارتباط دهنده کلیه و مثانه است. در این زمان علائم و نشانه های زیر ظهور می کنند:

علائم سنگ کلیه

  • ادرار صورتی، قرمز یا قهوه ای رنگ
  • تهوع و استفراغ
  • درد شدید در ناحیه پهلو و کمر ،درست در پایین دنده ها
  • درد منتشرشونده به سمت تحتانی شکم و لگن
  • درد در هنگام دفع ادرار
  • احساس نیاز مداوم به دفع ادرار
  • تب و لرز در صورت وجود عفونت

آزمایشاتی برای تشخیص سنگ کلیه

چنانچه پزشک مشکوک به وجود سنگ کلیه شود، تست ها و فرایند هایی را به منظور تشخیص قطعی ترتیب می دهد که عبارتند از:

 تشخیص سنگ کلیه

آزمایش خون:آزمایشات خون، افزایش کلسیم و یا اسید اوریک بالا را در خون شما آشکار می کنند .

آزمایش ادرار:در صورت ابتلا به سنگ کلیه، آزمایش ادار 24ساعته نشان دهنده مقادیر املاح زیادی در ادرار دفع شده خواهد بود .

آزمایش های تصویری: تست های تصویری هر نوع سنگی را در دستگاه ادراری شما نشان می دهند . تست های تصویری معمولاً شامل سی تی اسکن و در برخی مواد غیر معمول شامل اشعه Xمی باشند .

آنالیز سنگ های دفع شده:از شما خواسته می شود که در هنگام دفع ادرار از یک صافی استفاده کنید تا هر تعداد سنگ دفع شده ای را جمع آوری نمایید. از این طریق سنگها برای تست های آزمایشگاهی جمع آوری می شوند.

15 توصیه ها و نسخه های خانگی برای درمان سنگ کلیه

اجتناب از غذاهای خاص:

این مورد ،در بالاترین قسمت لیست ،از داروهای خانگی برای سنگ کلیه، قرار گرفته است.چه کار باید انجام داد؟مصرف شکلات ،آرد گندم و آجیل را کاهش دهید.

دفع سنگ کلیه

نوشیدن آب ساده ترین روش دفع سنگ کلیه 

آب زیاد بنوشید:

از بهترین و ساده ترین درمان های خانگی ،برای دفع سنگ کلیه، آشامیدن آب می باشد . در حالت ایده آل، ادرار شما باید:شفاف و زرد رنگ باشد، اگر بدنتان به خوبی هیدراته شده باشد ؛ به عنوان یک قاعده کلی، به میزان نصف وزن بدن خود ،در روز آب بنوشید. برای مثال:اگر شما 140 پوند وزن دارید، باید سعی کنید که 70 اوز در طول روز، آب بنوشید ؛ در هنگام کار و فعالیت بیشتر ،آب مصرفی در طول روز را نیز، افزایش دهید.

آب انار:

آب انار ،یکی دیگر از داروهای مهم ،در این لیست دفع سنگ کلیه است.8 تا 12 اونس از آب انار را دو بار در روز، مصرف کنید. هنگامی که سنگ کلیه افزایش پیدا میکند، مصرف آب انار را نیز دوبرابر کنید.مطالعات نشان داده است که، آب انار کمک می کند تا از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری شود و باعث از بین بردن کلسیم، سدیم و اسید اوریک در ادرار می شود. که(علت اصلی در ایجاد سنگ کلیه هستند).

سنگ کلیه

دفع سنگ کلیه با چای برگ گزنه

چای برگ گزنه :

چای برگ گزنه می تواند، به طور قابل توجهی در لیست داروهای خانگی برای تسکین سنگ کلیه قرار گیرد ، یک دوم فنجان از برگ های چای برگ گزنه را، با دو فنجان آب مخلوط کنید سپس چند دقیقه صبر کنید ،تا به جوش آید و آن را صاف کنید و برگ های گزنه را خارج کنید. شما می توانید از این نوشیدنی 2 تا 3 بار در طول روز، بنوشید.

رژیم غذایی با فیبر بالا:

یک رژیم غذایی با فیبر بالا نیز ،به عنوان یکی از داروهای اصلی برای پیشگیری از سنگ کلیه توصیه میشود .عادت به خوردن غذاهایی که دارای فیبر زیاد هستند را ،به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید همچنین، می توانید از مکمل آنها نیز استفاده کنید.

پیشگیری از سنگ کلیه

هندوانه:

یکی دیگر از خوشمزه ترین داروهای خانگی ما، برای سنگ های کلیه ،هندوانه است هنگامی که از سنگ کلیه رنج می برید، دو تا سه تکه از هندوانه را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید.در کل ،سعی کنید که هندوانه و خربزه را به رژیم غذایی روزانه خود، اضافه کنید ، همچنین ،از سالادهای میوه که حاوی هندوانه نیز هستند، زیاد استفاده کنید.

ویتامین A:

لیست ما از داروهای خانگی ؛برای دفع سنگ کلیه بدون ویتامین A کامل نیست ؛روزانه یک عدد هویج متوسط را در برنامه رژیم غذایی خود قرار دهید .همچنین برای تاثیر بیشتر آن ،یک عدد کرفس نیز اضافه کنید.سیب زمینی شیرین، کلم بروکلی ،کدو تنبل نیز از مواد غذایی حاوی ویتامین A هستند .

درمان و دفع سنگ کلیه

دفع سنگ کلیه با آب لیمو

آبلیمو:

آبلیمو را نیز می توان به عنوان یکی دیگر از داروهای خانگی مناسب برای دفع سنگ کلیه در نظر گرفت ، یک قاشق غذاخوری از روغن زیتون را به آب لیمو ،اضافه کنیداین مخلوط را ،دو تا سه بار در روز بنوشید.همچنین می توانید، یک قاشق غذاخوری آبلیمو را به 8اوز آب گرم اضافه کنید و هر روز صبح ،ناشتا بنوشید و در طول روز، 20 تا 30 دقیقه قبل از هر وعده غذایی نیز، استفاده شود.

سرکه سیب:

اگر شما دنبال یکی از بهترین درمانهای خانگی، برای دفع سنگ کلیه می باشید، سرکه سیب بهترین آنهاست ، 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب را در 8 اوز آب گرم اضافه کنید و عسل را نیز برای مزه دار کردن، به آن نیز بیفزایید ، این مخلوط را به دفعات در طول روز بنوشید.

دفع سنگ کلیه

دفع سنگ کلیه با نسخه های خانگی

ریحان:

ریحان، یکی دیگر از آیتم ها برای درمان دفع سنگ کلیه می باشد ، هر 4 یا 6 ساعت یک قاشق چای خوری ریحان را برای کمک به دفع سنگ بنوشید و یا اینکه ،2 تا 3 عدد برگ ریحان خام را روزانه،به دفعات بجوید.

اسانس روغن مرکبات :

اسانس مرکبات نیز ،به عنوان یکی از داروهای خانگی برای سنگ کلیه موثر است ، 2 تا 3 قطره از لیمو ،پرتقال یا گریپ فروت را به آب اضافه کنید و دو بار در روز بنوشید.

درمان سنگ کلیه

روش های دفع سنگ کلیه 

منیزیم:

یکی دیگر از داروهای خانگی برای دفع سنگ کلیه، منیزیم می باشد250 میلی گرم از مکمل منیزیم را ،دو بار در روز مصرف کنید و بهتر است که مواد غذایی غنی از منیزیم را نیز، به رژیم غذایی خود بیفزایید.

ریشه قاصدک :

برخلاف افکار مردم ،که آن را جز علفهای هرز می پندارند، یکی از مهمترین داروهای دفع سنگ کلیه می باشد ، یک فنجان آب را با یک قاشق غذاخوری ریشه قاصدک خرد شده، مخلوط کنید و اجازه دهید ،تا به مدت 5 دقیقه بماند و جوش بیاید ، سپس ،ریشه ها را خارج کنید و آن را بنوشید همچنین می توانید، برای مزه دار کردن ،مقدار کمی عسل نیز به آن اضافه کنید این نوشیدنی را به دفعات در طول روز بنوشید. همچنین می توانید ،روزانه 250 گرم از مکمل ریشه قاصدک ،استفاده کنید.

دفع سنگ کلیهدر طب سنتی

دفع سنگ کلیه با ریشه قاصدک

روغن گل بی مرگ یا گل خشک:

این روغن را میتوان به صورت موضعی ،به عنوان یکی دیگر از داروهای خانگی ممکن برای دفع سنگ کلیه استفاده کرد 2 تا 3 قطره از این روغن را به یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل یا زیتون اضافه کنید و با استفاده از این روغن روی قسمت آسیب دیده، یعنی کلیه را ماساژ دهید ؛ برای مدت 45 تا 60 دقیقه از یک کمپرس آب گرم نیز استفاده کنید و این کار را به دفعات در طول روز تکرار کنید.

آب آلوورا درمانی مناسب برای دفع سنگ کلیه

 سنگ کلیه

دفع سنگ کلیه با آب آلوورا

آب آلوورا:

این آخرین باری نیست که ما در لیست داروهای خانگی ،از این گیاه نام میبریم ؛ این گیاه، برای دفع سنگ های کلیه هم مفید می باشد شما میتوانید به صورت روزانه ،یک چهارم فنجان از آب آلوورا را به تنهایی یا مخلوط با آب گرم بنوشید.

علل ، علائم ، روش های تشخیص و درمان سنگ کلیه

4.4695
این مطلب مفید بود ؟61580
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن / ف
برچسب : سنگ کلیه
21 نظر به ثبت رسیده است
محمد عبدالله پور1397-09-14
مطالبی بسیار خوبی بود بسیار متشکرم
51
حسن شاهدی1397-09-02
بسیار عالی
31
محمود1397-04-29
با سلام من ۲ بار دفع طبیعی داشتم با خوردن هندوانه آبلیمو وورزش طناب زدن روزی ۱۰۰تا
82
سعید1399-03-21
داداش مایعات زیادبخوربعدش یاکوهنوردی یاطناب بزن دفع میشه درضمن اگه هرموقعی که زیاددردداشتی یه دوش آب داغ بگیرفوری دردش ساکت میشه
42
امیرعلی1397-04-25
سلام قرص سیستون از داروخانه بگیر یه قرص گیاهیه که یرای ضد عفونی مجاری ادرار و ضد سنگ کلیه هست اگر هم تونستی اب کلم قمری (البته از دماغت دود می زنه بیرون چون تند هستش)
71
سعید1397-02-17
با سلام ممنون میشم منو راهنمایی کنید . من چند وقت پیش به علت درد شدید در ناحیه پهلو و بیضه راست رفتم اورژانس و اونجا ازم سونو و سیتی اسکن گرفتن گفتن دو تا سنگ داری. ولی کوچیکن و نیاز ب عمل نیست و چند تا توصیه بهم کردن و ترخیص شدم ولی از اون روز من نتونستم سنگ هارو دفع کنم و درد فقط شبها میاد سراغم و امانم و بریده ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
4518
ناشناس1396-10-10
خداوند خیر دنیا و آخرت نصیب شما فرماید. با اطلاع رسانی کمک شایانی به من می نمایید . تشکر
61
بنده ی خدا1396-07-30
خدا خیرتون بده که اطلاع رسانی میکنید با تشکر
61
مریم1396-07-09
سلام دوستان مطالب مفید بود میتونید از ریشه گیاه مَرق هم استفاده کنید فقط بعد از شستن چندساعت داخل آب باشه بعد داخل یه قابلامه بجوشونید تاآبی که داخلش ریختید نصف بشه بعد آب باقی مونده رو بانبات بخورید موثر
102
رضا 1396-07-05
سلام.برای دفع سنگ کلیه باید ترب سیاه را رنده کرد و چند مرتبه در حجم زیادی میل نمود و پس از هر دفعه مصرف سریعا. قطره سنکول مصرف کرد.
131
عبدالله 1396-06-29
خیلی مفید بود اما میتونه بهتر هم بشه از روشهای طب گیاهی هم استفاده بشه
40
مهدی1396-05-14
خیلی عالی بود مرسی
102
الناز1396-02-17
مامان من یه هفته پیش سنگ داشت از عطاری خارخاشک گرفتیم خورد ۵ روزه افتاد ضمنا اصلی ترین دارو اب هس تا میتونید اب بنوشید
206
آدبنه1396-01-22
ممنون خیلی اموزنده بود
101
مليحه1396-01-07
سلام واقعاً مفيد بود ممنون اززحمتتان
151
محمود1396-01-01
سلام.واقعا ممنون.یکی از دوستانم سنگ کلیه داشت و مطالبی که گفتید را برای او بازگو می کنم
197
میثم1395-12-25
خدا خیرتون بده که این مطلب رو گذاشتید. در مورد سنگ کلیه خودم اطلاعاتم زیاد شد
254
داریووش1395-12-22
دروود ؛ واقعن ممنوون بابت مطالب مفیدتوون .
97
حمید1395-12-11
خیلی مطلب مفیدی بود.
98
ترکمن1395-12-04
مطالب بسیار عالی وکاربردی بود مخصوصا نحوه ی تشکیل سنگ که کمک شایانی به بنده بود که رژیم غذایی را اصلاح کنم .
2010
زهرا فرهمند1395-11-01
واقعا مفید بود الخصوص برای من که دچار این بیماری هستم مطالب مفید آمرزنده ای بود متشکرم
3916
وبگردی