شستشو بعد لیزر
بعد از انجام عمل لیزر امکان سوزش کمی مانند آفتاب سوختگی را احساس کنید که طبیعی است ولی می توانید با چند ترفند ساده این درد را تسکین دهید.

شستشو بعد از لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد برای افرادی که از اپیلاسیون و شیو کردن خسته شده اند ، گزینه ای بسیار محبب است و در سال های اخیر بسیار فراگیر شده است . پیروی از یک فرایند ساده بعد از انجام لیزر از جمله محافظت از پوست و انتخاب محصولات مناسب به بهبود سریع تر ناحیه تحت درمان کمک خواهد کرد. در این قسمت از سلامت پوست و موی نمناک به ارائه نکاتی در زمینه شستشو و مراقبت های لازم بعد از انجام لیزر مو های زائد خواهیم پرداخت . 

قسمت 1 :درمان ناراحتی اولیه

1. بعد از انجام لیزر موهای زائد ممکن است احساس ناراحتی جزئی مانند آفتاب سوختگی ملایمی داشته باشید و ناحیه تحت درد دچار قرمزی و تورم شود . برای بی حسی ناحیه مورد نظر و تسکین درد آن از بسته یخ استفاده کنید ، از این راهکار می‎توانید بلافاصله بعد از انجام لیزر، استفاده کنید .

لازم به ذکر است که بهتر است قبل از استفاده از یخ، آن را درون حوله ای بپیچید و حداقل 3 بار در روز ناحیه مورد نظر را با قرار دادن یخ به مدت 10 دقیقه تسکین دهید . قرار دادن طولانی مدت یخ بر روی ناحیه مورد نظر باعث کاهش جریان خون به ناحیه تحت درمان شده و روند بهبود را کند تر خواهد کرد . 

2. بسیاری از افراد معتقدند که آلوئه ورا به کاهش ناراحتی های پوستی مانند قرمزی و تورم آن کمک زیادی می ‎کند. ژل آلوئه ورا تازه را تهیه کرده و آن را مستقیما در ناحیه تحت درمان قرار گرفته بمالید. پس از خشک شدن ژل آلوئه ورا، می توانید مقدار اضافی آن را با استفاده از دستمال از روی پوستتان پاک کنید و این روند را 2-3 بار در روز تکرار کنید تا درد، قرمزی و تورم به طور کامل برطرف شود .

3. در صورتی که استفاده از بسته یخ و ژل آلوئه ورا در کاهش ناراحتی های پوستی تان موثر نبود، می ‎توانید از مسکن های بدون نسخه (OTC) استفاده کنید و در صورت ادامه دارشدن دردتان تا 24 ساعت بعد از مصرف مسکن ، به پزشک مراجعه کرده و از او در این زمینه راهنمایی بخواهید . استفاده از آسپرین تا چند روز بعد از انجام لیزر موهای زائد توصیه نمی ‎شود زیرا آسپرین خون را رقیق کرده و باعث افزایش احتمال خونریزی می ‎شود .

لیزر  

قسمت 2:محافظت های لازم ، بلافاصله بعد از انجام لیزر موهای زائد

1. نور خورشید باعث تحریک ناحیه تحت درمان شده و ناراحتی های پوستی شامل قرمزی و تورم را افزایش می ‎دهد. ساده ترین راه برای جلوگیری از این امر عدم قرار گرفتن ناحیه مورد نظر در معرض تابش نور خورشید است و بنابراین ناحیه تحت درمان را با لباس بپوشانید و در صورت انجام لیزر بر روی پوست صورتتان، از کلاه استفاده کنید و به طور کلی، تا 2 هفته بعد از انجام لیزر موهای زائد باید از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کرد ؛ به همین منظور بهتر است از کرم های ضد آفتاب دارای SPF حداقل 30 استفاده کرده و مرتبا آن را تمدید کنید .

همچنین تا زمانی که تورم و قرمزی پوست به طور کامل بهبود نیافته است ، باید از قرار گرفتن در معرض اشعه یو وی مانند دستگاه سولار اجتناب کرد .

2. از آنجایی که فرایند لیزر با استفاده از گرما برای از بین بردن فولیکول های مو انجام می‎ شود، قرار گرفتن در معرض منابع گرما باعث تحریک ناحیه مورد نظر شده و قرمزی و تورم پوست را تشدید می‎ کند. به همین منظور از قرار گرفتن در معرض منابع گرما ، مانند آب داغ، سونا، جکوزی و ... تا حداقل 48 ساعت پس از انجام لیزر خودداری کنید . برای استحمام نیز از آب سرد و یا ولرم استفاده کنید تا سبب تسریع روند بهبود پوستتان شود .

3. انجام تمرینات شدید ورزشی نیز سبب تحریک ناحیه تحت درمان خواهد شد و بنابراین حداقل تا 48 ساعت بعد از انجام لیزر موهای زائد از انجام تمرینات شدید ورزشی خودداری کنید. با این حال ورزش های سبک مانند پیاده روی مشکلی برای شما به وجود نخواهد آورد .

کرم ضد آفتاب 

قسمت 3:انتخاب محصولات مناسب بعد از انجام لیزر موهای زائد

1. تمیز نگه داشتن پوست بعد از انجام لیزر از اهمیت بالایی برخوردار است ؛ به همین منظور از یک پاک کننده ملایم که مخصوص پوست های حساس است استفاده کنید . بعد از انجام لیزر ، ممنوعیتی برای استحمام وجود ندارد اما به یاد داشته باشید که باید از آب خنک استفاده کنید .

ناحیه مورد نظر را بعد از انجام لیزر 1 الی 2 بار در روز شستشو دهید که انجام شستشو در دفعات بیشتر، باعث تشدید قرمزی و تورم پوست خواهد شد. بعد از گذشت 2-3 روز بعد از انجام لیزر، در صورتی که قرمزی و تورم به طور کل از بین رفته بود، می ‎توانید روال عادی زندگی خود را پیش بگیرید .

2. بعد از انجام لیزر پوست حساس تر از قبل خواهد شد و احتمال خشک شدن آن افزایش پیدا خواهد کرد و استفاده از مرطوب کننده ای که برای پوست های حساس طراحی شده است باعث کاهش حساسیت و خشکی ناحیه مورد نظر خواهد شد و از تحریک بیشتر آن جلوگیری خواهد کرد .

پس از درمان اولیه می ‎توانید 2-3 بار در روز از مرطوب کننده استفاده کنید و دقت داشته باشید که پوست خود را به آرامی بمالید تا از تحریک بیشتر آن جلوگیری شود .

3. در صورتی که پوست صورت تان را لیزر کرده اید ، از استفاده از محصولات آرایشی سنگین و تحریک کننده خودداری کرده و از کمترین مقدار مواد آرایشی استفاده کنید و بعد از گذشت 24 ساعت از انجام لیزر، در صورتی که قرمزی به طور کل برطرف شده باشد، می ‎توانید از محصولات آرایشی استفاده کنید.

همچنین از استفاده از داروهای موضعی صورت مانند کرم های ضد آکنه حداقل تا 24 ساعت بعد از انجام لیزر خودداری کنید و پس از گذشت این زمان، در صورت برطرف شدن کامل تورم و قرمزی‎، می ‎توانید روال عادی استفاده از این محصولات را پیش بگیرید .

راهنمای کامل شستشو و مراقبت لازم بعد لیزر موهای زائد

2.56
این مطلب مفید بود ؟33
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
وبگردی