طلای سفید

طلا سفید برای مرد حرام است؟

کد مطلب : 47677زمان مطالعه : 1 دقیقه
استفاده از طلای سفید برای مردان در هیچ حالی جایز نیست و نماز با آن هم بنا بر احتیاط واجب، باطل است.

استفاده مردان از انگشتری که از جنس طلای سفید است، چه حکمی دارد

پوشیدن طلا، خواه طلای سفید باشد ویا طلای زرد و یا غیر آن، برای مردان مطلقاً حرام است هرچند به قصد زینت نباشد و از دید دیگران مخفی باشد.

اگر طلای سفید از جنس همان طلای متعارف بین مردم باشد (ذهب) استفاده از آن جایز نیست؛ ولی برخی مانند آیات عظام مکارم و فاضل با بررسی موضوع و کسب آگاهی از اهل خبره به این نتیجه دست یافته ‏اند که طلای سفید، همان طلای متعارف است که تنها رنگ آن را تغییر داده ‏اند.

همه مراجع (به جزآیات عظام مکارم و فاضل):اگر از جنس طلا باشد، جایز نیست؛ هر چند به رنگ سفید باشد.

طلای سفید

استفاده از طلای سفید برای مردان

آیات عظام مکارم و فاضل:استفاده از طلای سفید، برای مردان جایز نیست.

تبصره. هیچ گونه اختلافی بین فقیهان در مسأله یاد شده نیست و همگی معتقدند:اگر طلای سفید از جنس همان طلای متعارف بین مردم باشد (ذهب) استفاده از آن جایز نیست؛ ولی برخی مانند آیات عظام مکارم و فاضل با بررسی موضوع و کسب آگاهی از اهل خبره به این نتیجه دست یافته ‏اند که طلای سفید، همان طلای متعارف است که تنها رنگ آن را تغییر داده ‏اند.

منبع:

آیت الله تبریزی، استفتاءات، س2194؛ آیت الله نوری، استفتاءات، ج2، س517؛ امام، استفتاءات، ج1، (لباس نمازگزار)، س52؛ آیت اللهسیستانی، sistani.org، (زینت)، س2؛ آیت الله صافی، جامع‏ الاحکام، ج2، س1737؛ آیت الله خامنه ‏ای، اجوبةالاستفتاءات، س443؛ دفتر:آیات عظام بهجت، و وحید، آیت الله مکارم، استفتاءات، ج1، س811؛ آیت الله فاضل، جامع‏ المسائل، ج1، س969.

حکم استفاده از طلای سفید برای مردان

4.612
این مطلب مفید بود ؟111
برگرفته از انوار طاها-/ ر
برچسب :
وبگردی