نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها علایم کبد آسیب دیده کدامند؟
کبد ، آسیب کبدی
کبد (جگر ) نقش مهمی در هضم و متابولیسم مواد غذایی به عهده دارند و همچنین کبد اندام مهمی در بدن است که بدون آن ادامه حیات غیر ممکن است.

6علائم اولیه که نشان می دهند کبد عملکرد صحیح خود را ندارد

زمانی که کبد در سلامت کامل باشد به پاکسازی خون، گوارش مواد غذایی و مقابله با آلودگی ها کمک می کند و همچنین این قابلیت را دارد که در صورت آسیب دیدن، ترمیم شده و بافت های قدیمی با سلول های جدید جایگزین شوند.

طبق اعلام انجمن کبد آمریکا هر آنچه که باعث شود کبد نتواند عملکرد صحیح خود را داشته باشد زندگی فرد را به خطر می اندازد و فرد را به التهاب و سرطان کبد دچار کند.

تغییر رنگ پوست:در شرایطی که کبد عملکرد صحیح خود را نداشته باشد پوست و سفیدی چشم به رنگ زرد در می آیند که دلیل آن تولید ماده ای زردرنگ به نام "بیلی روبین" در خون است. بروز علامت زرد شدن زمانی رخ می دهد که آسیب کبدی مانع از تجزیه بیلی روبین شود. دلایل شایع این نوع آسیب دیدگی کبد هپاتیت، سرطان، مصرف زیاد مواد الکلی، قرار گرفتن در معرض مواد سمی و عفونت های مختلف می باشد.

تغییر رنگ ادرار و مدفوع: یرقان رنگ ادرار و مدفوع را تغییر می دهد.

 

کبد

 آسیب های کبدی

حساسیت پوستی: بیماری کبد دلیل نهفته حساسیت پوستی همچنین نارسایی کلیه، مشکلات تیروئید و سرطان است. این حساسیت معمولا کل بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.

کبودی و کوفتگی:مبتلایان به آسیب های کبدی راحت تر دچار خونریزی یا کبودی می شوند زیرا کبد در تولید پروتئین های لازم برای متوقف کردن خونریزی کند می شود.

ورم:زمانیکه کبد عملکرد صحیح خود را نداشته باشند آب در شکم و پاهای فرد باقی می ماند و موجب ورم می شود.

به علاوه در برخی از موارد آسیب کبدی هیچ علامت ظاهری ندارد. 

علایم کبد آسیب دیده کدامند؟

برگرفته از سلامت نیوز-/ر
این مطلب مفید بود ؟ 19 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف