بلفاروپلاستی پلک
بلفاروپلاستی پلک به عمل جراحی زیبایی پلک گفته می شود که برای افتادگی یا پف کردگی پلک انجام می دهند اما نکات مهمی هستند که باید قبل از انجام این عمل بدانید.

بلفاروپلاستی پلک چیست و این جراحی زیبایی پلک چگونه انجام میشود؟

بلفاروپلاستی نوعی از جراحی است که افتادگی پلک را درمان می کند و در این جراحی ممکن است که نیاز شود مقداری از پوست، ماهیچه یا چربی اضافه در اطراف چشم خارج شود و همزمان که سن شما بالا می رود، پلک شما کشیده می شود و عضلات آن ضعیف می شود و در نتیجه چربی اضافی اطراف پلک تجمع می کند و در زیر پلک نیز این چربی ها خانه می کند و این اتفاق باعث می شود که پلک شما شل شود و ابروهای تان افتاده شود و نیاز به جراحی بلفاروپلاستی پیدا کنید.

این اتفاق علاوه بر این که شما را پیرتر نشان می دهد، بلکه باعث شل شدن پوست اطراف چشم نیز می شود و می تواند دید شما را نیز کاهش دهد و مخصوصاً اگر قسمت بالایی و خارجی پلک، افتادگی داشته باشد.

بفاروپلاستی می تواند مشکلات بینایی شما را از بین ببرد و ظاهر چشم تان را جوان تر و هوشیارتر کند و برای این که در تصمیم گیری در مورد انجام بلفاروپلاستی به شما کمک کنیم، می توانید در این قسمت از بخش سلامت نمناک با ما همراه باشید تا از خطرات و فواید بلفاروپلاستی مطلع شوید.

چرا عمل جراحی بلفاروپلاستی را انجام می دهند؟

ممکن است که شل شدن و افتادگی پلک شما به حدی زیاد شده باشد که نتوانید چشم هایتان را به طور کامل باز کنید و در این حالت برداشتن بافت اضافه از قسمت بالای پلک می تواند بینایی شما را افزایش دهد و همچنین همانطور که گفتیم شما را جوان تر نشان دهد.

بلفاروپلاستی در صورت داشتن شرایط زیر می تواند یک گزینه برای شما باشد:

 • افتادگی در قسمت بالا و پایین پلک
 • پوست اضافه در قسمت بالای پلک که جلوی دید شما را گرفته
 • پوست اضافه در قسمت پایین پلک
 • پف کردگی و چین و چروک در پایین چشم

می توانید با انجام بلفاروپلاستی همزمان عمل های دیگری مثل لیفت ابرو، لیفت صورت یا لیفتینگ دیگر قسمت های پوست را انجام دهید که معمولاً این عمل تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد مگر این که بینایی شما به علت این افتادگی در خطر باشد اما اگر این کار را فقط برای زیبایی انجام دهید، باید هزینه آن را خودتان تمام و کمال تقبل کنید.

بلفاروپلاستی پلک

 نکاتی در مورد جراحی پلک یا بلفاروپلاستی پلک

خطرات بلفاروپلاستی پلک شامل موارد زیر می باشد:

 • عفونت و خون ریزی
 • خشکی
 • سختی در بستن چشم ها
 • دیگر مشکلات پلکی
 • قرمزی چشم
 • آسیب دیدگی عضلات چشم
 • از بین رفتن رنگ پوست در این قسمت
 • نیاز به جراحی مجدد
 • تاری دید موقتی یا کاهش دید
 • خطرات مربوط به جراحی های عمومی مثل واکنش بد بدن شما نسبت به جراحی، لختگی خون

قبل از جراحی باید در مورد خطرات آن با پزشک خود صحبت کنید و بدانید که آیا این جراحی مناسب شما است یا خیر.

ریکاوری بلفاروپلاستی پلک

تقریباً اکثر افرادی که این عمل جراحی را انجام می دهند، معمولاً بین 10 تا 14 روز به روتین معمولی زندگی خود بر می گردند و در این مدت پلک های آن ها کاملا خوب شده است.

یکی از راه های مناسب برای سرعت بخشیدن به مدت ریکاوری این است که به خودتان سخت نگیرید و کارهای روزانه را خودتان انجام دهید و همچنین می توانید از غذا های آبکی استفاده کنید تا عضلات صورت شما بیش از حد درگیر نباشد و در این بین به استراحت خود نیز توجه کنید.

پف کردگی پلک چشم

بلفاروپلاستی پلک جراحی پلک بالا و پایین

چه کسانی برای عمل پلک یا همان بلفاروپلاستی مناسب هستند؟

 • فرد با بیش از 18 سال سن
 • فردی که به طور طبیعی پوست اضافه و زیادی بر روی پلک های فوقانی دارد و همین مسئله علاوه بر بحث زیبایی در دید او اختلال ایجاد کرده است.
 • فردی با کیسه های چربی و پف در پلک پایین و افرادی با ضایعات پوستی در هر دو پلک بالا و پایین.

چگونگی آمادگی و مراحل انجام بلفاروپلاستی ، جراحی پلک

اول از همه برای این جراحی از فرد آزمایش های بسیار زیادی می گیرند و در مورد بلفاروپلاستی و خطرات آن صحبت می کنند و بیمار باید دستورالعمل های پزشک را با دقت انجام دهد و همچنین ممکن است که بعد از جراحی مسکن به فرد تزریق شود تا از درد خلاصی پیدا کند.

از بلفاروپلاستی چه انتظاری می توان داشت؟

بلفاروپلاستی جزء جراحی هایی است که روی فرد انجام می شود و کاری به داخل بدن یا صورت او ندارد.

اول از همه جراح یک ماده بی حس کننده را به بیمار تزریق می کند و اجازه می دهد که این ماده تاثیر خود را بگذارد و دوم اگر بالا و پایین پلک شما هردو درگیر باشند، پزشک اول از پلک بالا اقدام می کند و افتادگی پلک را بالا می برد، به این صورت که در این محل شکافی ایجاد می کند و پوست اضافه را دور می ریزد و ماهیچه اضافه یا چربی را نیز خارج می کند و سپس این بریدگی را بخیه می زند.

در پلک پایین نیز تنها قسمت پایین مژه ها را یک شکاف طبیعی می دهد و وارد آن می شود و سپس مثل پلک بالا، تمام مواد اضافه را از آن می گیرد و دوباره بریدگی را بخیه می زند و اگر افتادگی پلک شدید باشد، ممکن است که جراح به سمت ابروهای شما نیز برود و بعد از جراحی می توانید به سرعت به منزل بروید و مراقبت های لازم در خانه انجام دهید.

لیفت پلک چشم

درمان چین و چروک پلک با بلفاروپلاستی پلک

بعد از بلفاروپلاستی پلک ممکن است شرایط زیر را تجربه کنید:

 • تاری دید
 • اشک چشم
 • حساسیت به نور
 • دوبینی
 • پلک های بی حس و پف کرده
 • ورم یا کبودی روی پلک
 • درد و ناراحتی

معمولاً پزشک از شما می خواهد که بعد از جراحی بلفاروپلاستی پلک کارهای زیر را انجام دهید:

 • از یک قالب یخ با پوشش نازک استفاده کنید و آن را 10 دقیقه روی محل جراحی قرار دهید و این کار را باید روز بعد از جراحی انجام دهید و 4 تا 5 بار در روز یخ را روی محل بگذارید.
 • هنگام کثیف شدن پلک، آن را به آرامی تمیز کنید و از قطره ها یا پماد هایی که پزشک داده استفاده کنید.
 • از بلند کردن اجسام سنگین و شنا کردن به مدت یک هفته خودداری کنید.
 • از فعالیت های بیش از حد زیاد مثل پرش ها و ورزش ایروبیک به مدت یک هفته خودداری کنید.
 • سیگار نکشید.
 • چشمان خود را مالش ندهید.
 • اگر از لنز استفاده می کنید تا دو هفته بعد از جراحی آن را کنار بگذارید و از عینک های تیره استفاده کنید تا نور کمتری به چشم شما بخورد.
 • هنگام خوابیدن سرتان را بالا بگیرید تا جایی که سر بالاتر از سینه باشد و کمپرس خنک را برای کاهش ورم روی محل قرار دهید.
 • بعد از چند روز به پزشک مراجعه کنید تا مراحل معاینات لازم را انجام دهید و بخیه را خارج کنید.
 • تا یک هفته از مصرف داروهایی مثل آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن و دیگر داروها و مکمل هایی که باعث خونریزی می شود خودداری کنید.

در صورت مشاهده موارد زیر می توانید به پزشک مراجعه کنید:

عمل زیبایی پلک

مراقبت های لازم قبل و بعد از بلفاروپلاستی پلک

راه هایی برای سرعت بخشیدن به دوره ریکاوری بعد از جراحی پلک یا بلفاروپلاستی

دستورات پزشک را به دقت انجام دهید.

مراقب خودتان باشید. مثلاً اینکه از کمپرس های خنک استفاده کنید، قطره های چشم خود را به موقع بریزید و اجازه ندهید که چشم ها خشک شوند و سعی کنید که حتی الامکان در روزهای بعد از جراحی بیرون از منزل نروید.

چشمان خود را در اولویت قرار دهید.

بهتر است که فقط به چشم های خود توجه کنید و در این زمان ممکن است چشم ها پف کرده، قرمز یا باد کرده باشند یا این که لکه سیاه روی آن ها ظاهر شود که تحمل این موضوع برایتان بسیار سخت باشد اما بهتر است که به این موارد توجه نکنید زیرا بعد از سه روز رفع خواهند شد و تنها کاری که باید انجام دهید، این است که در منزل بمانید.

فعالیت زیاد با چشم های خود انجام ندهید.

در این مدت از خواندن کتاب، ایمیل ها و تماشای برنامه تلویزیونی مورد علاقه خود داری کنید زیرا که این کار باعث می شود چشمان شما بیش از همیشه خشک شود و همچنین باید از پماد ها و قطره ها در اسرع وقت استفاده کنید .

نکات مهم مراقبت پس از جراحی پلک یا همان بلفاروپلاستی

چنانچه در قسمت های قبلی همین مطلب در سلامت نمناک هم اشاره کردیم بعد از جراحی پلک زمانی که به هوش آمدید ، پدهای آغشته به محلول iced saline را روی چشمانتان می بینید که برای جلوگیری از تورم و کوفتگی های بعد از جراحی روی چشمتان گذاشته می شوند .

در ساعت اولیه پس از عمل جراحی به دلیل مالیده شدن پماد چشمی روی چشم شما ، دیدتان تار خواهد بود.

در روزهای اول جراحی پلک ممکن است به علت تورم از چشم تان اشک بیاید که این تورم طی هفته اول جراحی می خوابد.

بعد از جراحی ، حتما باید مایعات بنوشید، به صورت ملایم و آهسته راه بروید .

3 روز بعد از جراحی چشم ، پدها برداشته می شود . برداشتن پدها ایجاد ناراحتی کمی می کند و بهتر است یک ساعت قبل از برداشتن پدها برای جلوگیری از ایجاد درد داروی مسکن مصرف کنید.

24 ساعت بعد از عمل، روی چشم خود ، پدهایی را که در آب یخ خیسانده شده اند راقرار دهیدو پدها را هر 20 تا 30 دقیقه عوض کنید.

برای کمتر شدن کوفتگی ها پدها باید همیشه خیس نگه داشته شوند زیرا وزن آب به همراه دما به کوچک ماندن کوفتگی کمک می کند.

روی پدهای چشم یک کیسه کوچک حاوی نخود یا ذرت یخ زده قرار دهید اما نباید این کیسه مستقیما روی پوست باشند. برای اینکه ین کیسه با پوستتان تماس پیدا نکند ، بین کیسه و پوست تان یک دستمال یا حوله قرار دهید.

بعد از جراحی چشم بهتر است روی پدهای چشم نظارت داشته باشید و آن ها را عوض کنید.

هر روز صبح و عصر تا زمانی که بخیه ها وجود دارند ، به وسیله از روی بخیه ها با یک پنبه پمادهای اضافه را تمیز کنید و سپس دوباره روی بخیه های پلک و قسمت داخلی پلک پماد بمالید اما زمان خواب پماد را فقط روی پلک پائینی بمالید.

مالیدن پماد روی پلک زیری موجب تیرگی و تارشدن دید می شود پس بهتر است قبل از خواب این کار را انجام دهید . اگر بخیه های پلک خود را با پماد چرب و لغزنده کنید در هنگام برداشتن درد کمتری خواهید داشت.

صفر تا صد عمل زیبایی پلک + نکات قبل و بعد جراحی بلفاروپلاستی

4.244
این مطلب مفید بود ؟377
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : mayoclinic / deschamps-braly / drkhorasani / medicinenet / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : جراحی پلک
وبگردی