گیاه پژمرده

روش صحیح احیا و درمان گیاهان پژمرده + نکات و آموزش

کد مطلب : 37198تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 4 دقیقه
بعضی از افراد زمانی که گیاه پژمرده می شود نمی دانند که چگونه باید گیاه را مجدد سرحال کنند، در ادامه با روش هایی برای شاداب و سرحال کردن گیاهان پژمرده آشنا خواهید شد.

چطور گیاه پژمرده را دوباره احیا و درمان کنیم؟

یکی از دغدغه های همیشگی صاحبان گل و گیاه در منزل، از دست رفتن نشاط و زیبایی گیاهانشان است. شما میتوانید با این روش ها گیاهان پژمرده را سرحال کنید.آیا در منزلتان گیاه پژمرده دارید ؟ ناراحت نباشید هنوز جای امیدواری وجود دارد و شما با نکات حرفه ای که در این بخش از نمناک خواهید خواند خواهید دانست که چه کاری می توانید برای احیای گیاه در حال نابودی انجام دهید.

اکثر مردم فرض می کنند که باید آن را آب دهند، اما آب اضافی که گیاه به آن نیاز ندارد آسیب زننده است در عوض، بدانید سلامتی گیاه در صورتی که کم یا زیاد چیزی به آن داده شود تغییر می کند.

اغلب راه حل ها برای سلامتی گیاه نگهداری آن در حالت تعادل است. مثالا، گیاهی که بیش از حد آفتاب می گیرد نیاز به مکانی جدید در یک نقطه سایه دارد. همه نشانه هایی که باید مراقب آن باشید و بهترین راه حلی که هر گیاه می تواند داشته باشد را شناسایی کرده ایم. برای این که بدانید چه چیزی نیاز دارید و چگونه گیاه را احیا کنید.

آیا من می توانم گیاه پژمرده درحال مرگ را شاداب و سرحال کنم ؟

پاسخ بله است! اول و مهم تر از همه، ریشه های گیاه در حال مرگ باید زنده باشند تا شانس برگشتن به زندگی را داشته باشند. برخی از ریشه های سالم و سفید به این معنی هستند که این گیاه فرصتی برای بازگشت دارد. حتی بهتر است گیاه نشانه هایی از سبز بودن را داشته باشد.

برای شروع، پیراستن برگ های مرده و شاخ و برگ، به خصوص اگر اکثر ریشه ها آسیب دیده باشند . این کار باعث می شود ریشه ها مراقبت کمتری نیاز داشته باشند و به طور موثر بازیابی شوند. سپس، قسمت مرده ساقه ها را هرس کنید تا سبزی را ببینید.

در حالت ایده آل، ریشه های جدید از این ساقه های اصلاح شده رشد خواهند کرد.حالا می دانید چطور می توانید شانس زندگی این گیاه را چک کنید. مقاله زیر را بخوانید تا با علائم هشدار خاصی آشنا شوید و جزئیات مربوط به احیای گیاه در حال مرگ را یاد بگیرید.

سرحال کردن گیاه پژمرده

چگونه گیاه پژمرده را دوباره سرحال و شاداب کنیم؟

نشانه های گیاه درحال مرگ و چگونگی کمک به بازیابی گیاه پژمرده

آب :

اگر گیاه تان مقدار زیادی آب دارد (بیشتر در زیر)، کود شیمیایی و یا غذای گیاهی را به خاک تان اضافه کنید تا زمانی که کاملا بهبود پیدا کند. ریشه ها حساس هستند و نیاز به زمان برای التیام دارند. گیاهان آسیب دیده را از آب و نور مستقیم خورشید دور نگه دارید تا زمانی که ریشه ها بهبود پیدا کنند. وقتی گیاهان به رنگ سبز طبیعی خود باز می گردند و خاک نه بیش از حد مرطوب است و نه خیلی سخت.

نشانه های آب دادن بیش از حد به گیاه :

برگ های زرد و قهوه ای ، پژمرده و خاک مرطوب

راه حل :آب ندادن و نور مستقیم خورشید ، تعویض خاک گلدان

بازیابی گیاه پژمرده

روش های کمک به بازیابی گیاه پژمرده

نشانه های کم آبی گیاه :

برگ های خشک و قهوه ای و خاک سفت

راه حل :به خوبی گیاه را آب دهید و در حد ممکن گیاه را در مکانی مرطوب قرار دهید و آن را دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید.

نور خورشید :

همه گیاهان به طور متفاوت با خورشید واکنش نشان می دهند. برخی گیاهان در آفتاب کامل رشد می کنند در حالی که دیگران نمی توانند فشار نور مستقیم خورشید را تحمل کنند. تغییرات ناگهانی در محیط گیاه مانند جابه جایی به نقطه دیگر اتاق، می تواند گیاه را شوکه کند. گیاهی که به نور خورشید نیاز دارد را در خانه بگذارید تا ببینید بیش ترین نور خورشید کجاست.

نور زیاد خورشید:

باعث لکه های تیره و سفید و خشک شدن برگها می شود.

راه حل :انتقال به مکانی سایه با رطوبت بالا و آب دادن به طور منظم

کم آبی گیاهان

نشانه های کم آبی گیاهان 

کم نوری گیاهان:

برگهای کوچک و کمرنگ ، ریشه های ضعیف

راه حل :

بردن به مکانهای نور دار و هرس کردن برگهای آسیب دیده

آفت ها :

گیاهان بهترین مکان برای آفات ها هستند . خوشبختانه، اغلب آفات به سادگی از بین می روند. هم چنین می توانید با اضافه کردن افت کش ها در اطراف گیاهان دیگر، می توانید آفات را دور نگاه دارید. برگ های بی رنگ و بد شکل ناشی از ساس ها هستند که در حال مکیدن وخوردن برگها هستند. رشد غیر نرمال در گیاهان معمولا نشانه ساس است که تا حدی یا کامل در گیاه فرو رفته اند. تخم حشرات، دلیل دیگری است که در برگ های گیاه ظاهر می شوند.

شاداب کردن گیاهان پژمرده

نشانه های گیاهان در حال مرگ و روش شاداب کردن گیاه پژمرده

ساس :

برگها را بی رنگ و بد شکل ، سوراخ ، تا خورده و سفید می سازد

مواد مغذی :

گیاه ممکن است گرسنه باشد و به مواد مغذی نیاز داشته باشد . این اتفاق زمانی می افتد که کود و یا غذای گیاهی را برای تغذیه به خاک ندهید. نبود مواد غذایی می تواند توانایی کلی گیاه برای رشد را مهار کند چون چیزی برای تغذیه و حمایت از رشد ندارد. تهیه غذای گیاهی خانگی آسان است و همه مواد غذایی مورد نیاز گیاه را دارد.

کمبود مواد مغذی گیاهان :

ضعیف و خشک شدن ریشه ها ،بد شکل و بد رنگ شدن برگها

روش احیا گیاه پژمرده

روش هایی برای شاداب کردن گیاهان پژمرده 

راه حل :

در گلدان دیگر جایگزین کرده و اجازه دهید ریشه رشد کند

اگر احساس می کنید گیاه پس از تلاش هایی که برای برگرداندن آن به زندگی کرده اید خوب نشده به گیاهان کمپوست اضافه کنید تا گیاه زنده بماند. این کار می تواند بین چند هفته تا چند ماه طول بکشد تا این که به بهبودی کامل برسد، پس صبور باشید و در طی این زمان به پیشرفت کار خود نگاه کنید!

مطمئنا بعد از برخی از مراقبت های عاشقانه و دوست داشتنی، گیاه را بسیار شادتر خواهید دید. دقت کنید که پس از آفتاب، آبیاری گیاه به زندگی باز می گردد.

 

روش صحیح احیا و درمان گیاهان پژمرده + نکات و آموزش

4.1369
این مطلب مفید بود ؟30465
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب /ن
1 نظر به ثبت رسیده است
فرزانه هادی1400-03-11
سلام خسته نباشید ممنون از مطالب پربارتون..
من گل ادریسیم رو اوایل اردیبهشت خریدم به رنگ بنفش، فروشنده گفت هفته ای یک بار بهش آب بدم، نورشم غیرمستقیم باشه وهمچنین نیاز به مراقبت زیادی نداره.. منم گلم رو پشت پنجره گذاشتم که اکثرا پرده مانع نور دهی زیاد بهش میشد، فقط گاهی صبح ها پرده را تاعصر کنارمیزدم وآبدهی هفته ای یک بار انجام شد... اما نمیدونم چرا خشک داره میشه همه گلاش پژمرده وبرگاش خشک شدن، توروخدا بگید راهی داره دوباره احیا بشه..
363
وبگردی