مربا
یکی از نکاتی که معمولا حین تهیه انواع مربا و ترشی ها در نظر گرفته نمی شود، این است که باید متناسب با مزاج، این فراورده ها را انتخاب و مصرف کرد

نظر طب سنتی در مورد مربای مناسب با مزاج شما چیست

مربا از پختن میوه با شکر به دست می آید. این محصول معمولاً در ظرف دربسته نگهداری می شود و برای مدت زمان طولانی سالم باقی می ماند. از پکتین طبیعی یا مصنوعی و عسل هم می توان به عنوان افزودنی استفاده کرد.

در بین انواع مربا، «مربای به» یکی از پرطرفدارترین مرباهاست، ولی بد نیست بدانید که اگر مزاج گرمی دارید بهتر این مربا را برای مصرف انتخاب نکنید. این گفته متخصصان طب سنتی است و دلایل خاص خود را دارد.
در این خصوص نظر یک محقق طب سنتی را پرسیده ایم که در ادامه می خوانید.

چرا باید متناسب با مزاج مربا بخوریم؟

یکی از نکاتی که معمولا حین تهیه انواع مربا و ترشی ها در نظر گرفته نمی شود، این است که باید متناسب با مزاج، این فراورده ها را انتخاب و مصرف کرد. در طب سنتی، مربا به دلیل شیرینی دارای مزاج گرمی است و ترشی ها به دلیل ترکیبات موجود در آن مزاج سردی دارد.
با توجه به اینکه خاصیت خود مربا به دلیل شیرین بودن، گرم است، مرباهایی که مزاج معتدل دارند، به دلیل اینکه خاصیت آن به سمت خنکی می رود، مصرفشان به افرادی که مزاج گرمی دارند، پیشنهاد می شود.
بنابراین اگر فردی مزاج گرمی دارد و از طرفی به خوردن «مربای به» یا «هویج» علاقه مند است، باید بداند پس از مصرف آن جوش می زند. چون همان طور که قبلا اشاره شد هم مزاج مربا و هم میوه «به» گرم است. از این رو، باید حتما با یک ماده خوراکی خنک آن را مصرف کرد.

مربا

مربای مناسب با مزاج ما

اگر هم پوست بدن فرد به خصوص صورت، مستعد جوش زدن است یا در سنین نوجوانی به سر می برد، چون در این سن به دلیل تغییرات هورمونی صورت جوش می زند، مرباهایی باید مصرف شود که از گیاهان یا میوه های با مزاج خنک تهیه شده اند.

پیشنهاد طب سنتی در مورد مصرف مربا:

مصرف مربای آلبالو و تمشک به دلیل سرد مزاج بودن و مربای گل محمدی، بالنگ و پرتقال به خاطر مزاج معتدلی که دارد، به افراد گرم مزاج پیشنهاد می شود. درضمن شربت به - لیمو نیز مزاج معتدل و خوبی دارد چون به گرم و لیمو سرد است.
ولی اگر فردی دارای مزاج سرد است و می خواهد رطوبت بدن افزایش پیدا نکند، استفاده از مرباهایی با مزاج گرم، برایشان مفید است. مربای «به» یا «مربای انجیر» انتخاب خوبی برای استفاده است.

از کجا بدانیم کدام مربا با مزاج ما سازگارتر است

2.17
این مطلب مفید بود ؟34
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از الو دکتر -/ ر
برچسب : نکات مربا
وبگردی