مرجانه گلچین

مرجانه گلچین دلتنگ نقش های جدی + عکس

تاریخ انتشار : 5 آذر 1393کد مطلب : 9845زمان مطالعه : 4 دقیقه
مرجانه گلچین بازیگر طنز سینما و تلویزیون در گفتگویی از نقش هایی که تا کنون بازی کرده ابراز رضایت کرد و گفت دلش برای نقش جدی تنگ است.

 مرجانه گلچین بازیگر سینما و تلویزیون یکی از موفق ترین بازیگرهای طنز زن سال های اخیر بوده است. در ادامه گفتگویی با گلچین پیرامون حضورش در کارهای طنز و نحوه ایفای نقش هایش را میخوانید.

مرجانه گلچین بازیگر توانمندی است و به اعتقاد بسیاری می تواند از عهده ایفای نقش در فضاهای مختلف برآید، اما ظاهراً طی مدت اخیر ترجیح دادید بازی در یک نقش و قالب را تکرار کنید. فکر نمی کنید این موضوع به توانایی شما لطمه می زند و باعث می شود دچار نوعی تکرار شوید؟

این تکراری که شما از آن حرف می زنید حاصل اقبال مردم نسبت به این سبک نقش های من است. علاقه آن ها باعث شده که من در این قالب ظاهر شوم اما این تکراری که شما از آن حرف می زنید به هیچ عنوان به معنای کلیشه شدن نیست چرا که روح کلیشه شدن با علاقه و شوق مردم در تضاد است و مخاطبان معمولاً از آن فرار می کنند، چه اشکالی دارد که اگر قالبی که مورد توجه مردم قرار گرفته و مقبول افتاده است تکرار شود.
مرجانه گلچین
 
اشکالش در این است که ممکن هست بعد از مدتی عطش مردم فروکش کند و شما را متهم به بازی های کلیشه ای کنند.
اینطور نیست. فکر می کنم کلیشه ای خواندن بازی های من کم لطفی است. چرا که مردم اشتیاق زیادی نسبت به آن دارند. از طرفی من شاید یکسری مشخصه های کلی را که مردم به آن علاقه دارند، در قالب آثار کمدی حفظ کنم اما در هر یک از نقش هایی که بازی می کنم، از بهجت گرفته تا گلاب سعی می کنم ویژگی های جدیدی را به آن اضافه کنم و به نوعی در نقش حل شوم به گونه ای که مخاطب مرجانه گلچین را نبیند و محو نقش شود. البته موضوع دیگری هم وجود دارد.
چه موضوعی؟
در تمام دنیا مرسوم است که کمدین های مطرح یکسری مشخصه و ویژگی ها را که مورد اقبال مخاطبان قرار گرفته و باعث موفقیتشان شده در خودشان حفظ می کنند و با خود به آثار مختلف می برند. این موضوع صرفاً به کشور و کمدین های ما اختصاص ندارد، بسیاری از مخاطبان با گذشت سال ها هنوز دوست دارند که مرجانه گلچین را در کارهای طنز در این قالب ببینند و خب تا زمانی که آن ها از من بخواهند من این موضوع را از آن ها دریغ نمی کنم و طفره نمی روم.
 
مرجانه گلچین
 
ولی با تمام این حرف ها بخش زیادی از استعدادتان در قالب بازی در سایر ژانر ها در سال های اخیر دست نخورده باقی مانده است، نگران نیستید که پیشنهادی از سایر ژانر ها دریافت نمی کنید و بازی هایتان به کارهای طنز محدود شده است؟
نگران نیستم. اما خب گاهی اوقات تعجب می کنم که چرا اکثر کارهایی که به من پیشنهاد می شود به ژانر طنز محدود شده است. این در حالی است که من در دهه شصت و هفتاد در ژانرهای متفاوت اعم از وحشت گرفته تا... حضور پیدا کردم و نشان دادم که برای بازی در قالب های متفاوت مستعد هستم ولی خب ظاهراً ترجیح سازندگان آثار مختلف به دلیل علاقه مردم این است که از من برای بازی در یک نقش جدی بهره بگیرند. ولی خب نمی توان این موضوع را هم نادیده گرفت که دلم برای بازی در نقش های جدی تنگ شده است و دوست دارم بار دیگر در آن فضا کار کنم.
خودتان روحیه بازی در کارهای طنز را دارید؟
روحیه اش را دارم که در آن حضور پیدا کردم اما مهم تر این است که مخاطبان ما عطش دیدن کارهای طنز را دارند. آن ها انقدر از زندگی شهری و مشکلات اقتصادی و مسائل دیگر خسته اند که دوست دارند به تماشای آثار طنز بنشینند تا بلکه ساعتی هم که شده لبخند بزنند و مشکلات از یادشان برود.
گلچین در شاهگوش
 
شما دو بار تجربه رسیدن به شهرت را داشتید، بار اول در دهه شصت و در اوج جوانی که مورد توجه مخاطبان به واسطه حضور در کارهای جدی قرار گرفتید و بار دیگر این اتفاق در میانسالی با آثار طنز برایتان افتاد. غلظت کدام یک از توجهات بیشتر بود؟
بی شک غلظت دومی بیشتر بود و همین حجم از توجهات و محبت مردم هم باعث شده که به این موضوع بیش از پیش پی ببرند که مردم ما نیاز بیشتری در حال حاضر به کارهای طنز خوب دارند و به همین خاطر توجه بیشتری به بازیگر طنز مورد علاقه شان نشان می دهند.
به واسطه سریال «شاهگوش» تجربه بازی در سریال های نمایش خانگی را هم پیدا کردید. ظاهراً قرار است در سریال جدید او «ماه تی تی» که قرار است در این شبکه پخش شود، حضور داشته باشید. بازی در این مدیوم چه تفاوتی برای شما داشت؟
برای یک بازیگر بی شک بازی در قالب و مدیوم های مختلف نباید تفاوتی داشته باشد. هدف اصلی او باید ارائه یک کار خوب باشد. این موضوع در مورد من هم صحت داشت و سعی کردم در هر مدیومی که حضور دارم مثمر ثمر واقع شوم. خوشحالم که در تجربه اولم در شبکه نمایش خانگی یعنی «شاهگوش» موفق ظاهر شدم و یک نقش خاطره انگیز را بازی کردم و کار هم به لحاظ کیفی در سطحی قرار داشت که مورد توجه مخاطبان قرار گرفت و از آن مهم تر این سریال توانست به موقع به پایان برسد. این تجربه خوب باعث شد که برای بازی در سریال جدید آقای میرباقری که قرار است در این رسانه پخش شود ترغیب شوم.

مرجانه گلچین ، گفتگو با مرجانه گلچین

54
این مطلب مفید بود ؟40
برگرفته از تبیان - /ک
وبگردی