تولد
مشکلات چشمی
مشکلات چشمی در همه افراد وجود خواهد داشت علل آن می تواند مراقبت نکردن از چشم و کمبود ویتامین ها و همچنین آلودگی های محیطی باشد.

علل مهم مشکلات چشمی که شاید آنها را تجربه کرده باشید

اکثر مردم مشکلات چشمی را تجربه می کنند که برخی از آنها جزئی هستند و به خودی خود از بین می روند و یا در خانه راحت درمان می شوند و برخی دیگر نیاز به مراقبت تخصصی دارند. جز هر کدام از آن دسته ها که باشید ، چیزهایی وجود دارد که می توانید برای به دست آوردن سلامت چشمان خود انجام دهید . البته قبل از هر اقدامی باید ببینید که کدام یک از این مشکلات بیان شده در بخش بهداشت و سلامت نمناک برایتان آشنا است اگر علائم شما واقعا بد و جدی باشد یا چند روز طول بکشد، باید به چشم پزشک مراجعه کنید.

 انواع مشکلات چشمی

انواع مشکلات چشمی و علل آنها

مشکلات و خستگی چشمی:

افرادی که ساعت ها مطالعه کنند، با رایانه کار کنند یا مسافت طولانی را رانندگی کرده باشند، دچار خستگی چشم می شوند ، این اتفاق زمانی می افتد که از چشم هایتان بیش از حد استفاده کنید که در این شرایط آنها خسته می شوند و نیاز به استراحت دارند، درست مثل هر بخش دیگر از بدن پس اگر چشمان شما احساس تنش کنند، به آنها فرصت دهید تا با استراحتی لذت بخش به وضعیت نرمال خود بازگردند .اگر آنها بعد از چند روز استراحت همچنان خسته بمانند، با چشم پزشک خود مشورت کنید تا از سلامت این عضو مهم مطمئن شوید.

چشم های قرمز:

انگار چشمانتان خونریزی دارند، چرا؟ زمانی که چشمها تحریک و یا آلوده شوند، سطح چشمها با عروق خونی پوشیده می شود و به چشم های شما قرمزی می دهد. در چشم هایتان با شب دیر خوابیدن، کمبود خواب و یا آلرژی این اتفاق خواهد افتاد.

اگر علتش آسیب خاصی باشد، آن را با چشم پزشک خود بررسی کنید.چشم های قرمز می تواند از علائم مشکل دیگر چشمی مانند ملتحمه یا آسیب خورشیدی از نبودن سایه جلو چشم در طول سال ها باشند  اگر چشمهایتان بدون قرص و استراحت خوب نشد، به چشم پزشک خود مراجعه کنید.

بیماری چشمی

مشکلات چشمی و شب کوری:

آیا دیدتان در شب دچار مشکل است، خصوصا هنگام رانندگی؟ آیا در محل تاریک، مانند سینما، پیدا کردن راهتان سخت است؟ به نظر می رسد شب کوری دارید.

دور بینی، آب مروارید، کراتوکونوس و کمبود ویتامین A باعث ایجاد کوری شبانه می شود که پزشکان می توانند آن را حل کنند ، برخی افراد با این مشکل متولد می شوند و یا ممکن است از یک بیماری تخریب پذیر که در شبکیه ایجاد شده و به دلیل بی اطلاعی درمان نشده است نشات بگیرد . اگر دچارش هستید حتما باید در مناطق کم نور بسیار مراقب چضشم هایباشید.

تنبلی چشم:

چشم تنبل یا آمبلیوپی، زمانی اتفاق می افتد که یک چشم درست رشد نکرده باشد. بینایی در آن چشم ضعیف است، در حالی که چشم دیگر خوب است ؛ در نوزادان، کودکان و بزرگسالان یافت می شود و به ندرت در هر دو چشم تاثیر می گذارد و درمان برای نوزادان و کودکان باید بلافاصله دنبال شود.

تنبلی چشم اگر در دوران کودکی تشخیص داده شود و درمان شود، می تواند از مشکلات دید دید در طول زندگی آینده اش جلوگیری کرد.درمانش شامل عینک های اصلاح کننده یا لنزهای تماسی و استفاده از یک پچ یا استراتژی های دیگر برای بهبود چشم تنبل است.

تنبلی در چشم

چشمان متقاطع (چشم چپ یل استرابیسم) و نایساگموس :

اگر چشمان شما وقتی که به چیزی نگاه می کنید، در یک لاین و مسیر قرار نمی گیرند، یعنی استریبیسم دارید ، شما همچنین ممکن است آن را به عنوان چشمان چپ یا لوچ نیز بشنوید.

این مشکل به خودی خود درست نخواهد شد شما نیاز به کار با چشم پزشک یا متخصص چشم برای اصلاح آن دارید. با داشتن مشکل نیستاگموس، چشمتان همواره خودش در حال حرکت است و شما هیچ کنترلی ندارید.

درمان های بسیاری وجود دارد، از جمله درمان بینایی برای داشتن چشمان قوی تر ؛ جراحی نیز یک گزینه است. چشم پزشک شما چشمانتان را بررسی می کند تا ببینید که کدام درمان برای شما بهتر است.

مشکلات چشمی و کور رنگی:

هنگامی که شما نمی توانید رنگ های خاصی را مشاهده کنید یا تفاوت بین آنها را نمی بینید (معمولا قرمز و سبز)، ممکن است کور رنگی داشته باشید. این اتفاق زمانی می افتد که سلول های رنگی در چشم شما (چشم پزشک آنها را سلول های مخروطی می نامند) وجود ندارد و یا کار نمی کنند. هنگامی که مشکل شدید باشد، تنها می توانید در سایه خاکستری ببینید، اما این اتفاق نادر است.

اکثر افراد با آن متولد می شوند، اما هستند افرادی که بعدها از طریق استفاده از داروها و بیماری های خاصی به این مشکل چشمی مبتلا شوند. احتمال به دنیا آمدن مردان با این مشکل به نسبت زنان بیشتر است. چشم پزشک شما می تواند با یک آزمایش ساده تشخیص دهد، اگر شما با این مشکل متولد شده اید، هیچ درمانی ندارد، اما لنزهای ویژه و عینک هایی می تواند به برخی افراد کمک کنند تا تفاوت بین رنگ های خاصی را ببینند.

کور رنگی

مشکلات یوئیت چشمی:

این نام گروهی از بیماری هایی است که باعث التهاب عنبیه می شود ؛ لایه میانی چشم که حاوی بیشترین عروق خونی است.این بیماری ها می تواند بافت چشم را از بین ببرد و حتی باعث از دست دادن چشم نیز شوند و افراد در تمام سنین می توانند آن را داشته باشند.افراد مبتلا به بیماری های سیستم ایمنی مانند ایدز، آرتریت روماتوئید یا کولیت اولسراتیو احتمال بیشتری برای ابتلا به این مشکل را دارند.

علائم یوئیت چشمی عبارتند از:

اگر این علائم را دارید، به چشم پزشک خود مراجعه کنید و چند روز جایی نروید ، انواع مختلفی از درمان بسته به نوع مشکل شما وجود دارد که باید به صورت جدی برایتان مورداستفاده قرار گیرند.

علت چشمهای قرمز

مشکلات پیر چشمی:

این اتفاق زمانی می افتد که توانایی چشمان خود را از دست می دهید، با وجود دید و بینایی خوب، برای به وضوح دیدن اشیای نزدیک و چاپ های کوچک دچار مشکل خواهید بود  و پس از سن 40 سالگی، ممکن است مجبور شوید برای خواندن یک کتاب یا سایر موارد، آنها را دور از چشم خود نگه دارید تا خواندنشان آسان تر شود.

عینک های مطالعه، لنزهای تماسی، لیزیک، جراحی لیزر چشم و دیگر روش ها می توانند برای بهبود دید مطالعه استفاده شوند.

پیرچشمی

شناورها:

لکه ها نقاط کوچک یا پراکنده ای هستند که در میدان دید شما پرواز می کنند. بیشتر مردم آنها را در یک اتاق روشن و یا در فضای باز در یک روز روشن می بینند.شناورها معمولا طبیعی هستند اما گاهی اوقات می توانند نشانه ای از یک مشکل جدی تر چشمی باشند، مثل جدا شدن شبکیه ؛ این زمانی اتفاق می افتد که شبکیه پشت چشم شما از لایه زیرینش جدا می شود.

هنگامی که این اتفاق می افتد، ممکن است چشمکهای نور همراه با شناورها یا سایه تاریکی در لبه دید خود مشاهده کنید.اگر متوجه تغییرات ناگهانی در نوع یا تعداد نقاط یا چشمک زن شدید و یا چیزهای جدیدی در دید محیطی خود می بینید، در اسرع وقت به چشم پزشک خود مراجعه کنید.

مشکلات خشکی چشم:

این اتفاق زمانی می افتد که چشم شما نمی تواند اشک به اندازه کافی و با کیفیت داشته باشد.شما ممکن است احساس کنید که چیزی در چشم شماست یا می سوزد. به ندرت، در موارد شدید، خشکی شدید می تواند منجر به از دست دادن بینایی شود.

برخی از درمان های خشکی چشم عبارتند از:

 • استفاده از مرطوب کننده در خانه.
 • قطره های ویژه چشم که مانند اشک های واقعی کار می کنند.
 • یک روش که از گرما و فشار برای درمان چشم های خشک استفاده می کند.
 • کرم پلک تستوسترون.
 • مکمل های تغذیه ای با روغن ماهی و امگا 3.

اگر مشکل خشکی چشم شما مزمن باشد، ممکن است دچار خشکی چشم شده باشید ؛ چشم پزشک شما می تواند قطره های دارویی مانند سیکلوسپورین یا لیفیتگراست را برای تحریک تولید اشک تجویز کند.

خشکی چشم

گریه زیاد:

این بار گریه ی شما هیچ ارتباطی با احساسات شما ندارد شما ممکن است به نور، باد یا تغییرات دما حساس باشید. سعی کنید چشم خود را با محافظت از آنها و یا پوشیدن عینک آفتابی محافظت کنید.گریه کردن ممکن است یک مشکل جدیدتر مانند عفونت چشم یا مجرای اشکی مسدود شده را نشان دهد. چشم پزشک شما می تواند هر دو این شرایط را درمان و یا اصلاح کند.

مشکلات چشمی و آب مروارید:

آب مروارید و مناطقی ابری که در لنز چشم ایجاد می شود ؛ یک لنز سالم مانند دوربین است که نور از طریق آن به شبکیه منتقل می شود - پشت چشم که تصاویر پردازش می شوند. وقتی آب مروارید دارید، نور نمی تواند به راحتی از آن عبور کند.

نتیجه:

شما نمی توانید خوب ببینید و ممکن است کدری و یا هاله ای را در اطراف چراغ در شبها ببینید. آب مرواریدها اغلب به آرامی تشکیل می شود و علایمی مانند درد، قرمزی یا اشک در چشم را ایجاد نمی کنند و برخی از آنها کوچک هستند و بر روی دید شما تاثیر نمی گذارند اما اگر پیشرفت کنند، بینایی شما را تحت تاثیر قرار می دهند و جراحی تقریبا همیشه موثر است.

آب مروارید

گلوکوم:

چشم شما مانند یک تایر است کمی فشار در داخل آن طبیعی و بی خطر است اما میزانی که بیش از حد باشد می تواند به عصب بینایی شما آسیب برساند. گلوکوم نام گروهی از بیماری هایی است که این مشکل را ایجاد می کنند .یک شکل رایج، گلوکوم زاویه اولیه است اکثر افرادی که این مشکل را دارند، علائم اولیه یا دردی ندارند بنابراین مهم است که به تست های منظم چشم خود ادامه دهید .

علل گلوکوم:

گلوکوم چندان رایج نیست ولی به هر حال یکی از مشکلات چشمی است که باید بدانید که می تواند ناشی از:

 • صدمه به چشم
 • رگهای خونی مسدود شده
 • اختلالات التهابی چشم

درمان هایش شامل قطره چشم تجویزی یا جراحی می باشد.

 گلوکوم چشم

مشکلات و اختلالات شبکیه چشمی:

شبکیه یک پوشش نازک در پشت چشم شما است که از سلول هایی ساخته شده که تصاویر را جمع می کنند و آنها را به مغز شما منتقل می کند ؛ اختلالات شبکیه این انتقال را متوقف می کند.

انواع اختلالات شبکیه :

 • دژنراسیون ماکولا مربوط به سن، به شکستن یک قسمت کوچک از شبکیه به نام ماکولا اشاره دارد.
 • رتینوپاتی دیابتی که مربوط به آسیب به عروق خونی در شبکیه شماست و ناشی از دیابت است.
 • جداسازی شبکیه زمانی اتفاق می افتد که شبکیه از لایه زیرینش جدا شده.

مهم است که تشخیص زودرس را دریافت کرده و مشکل را درمان کنید.

شبکیه چشم

ورم ملتحمه:

در این مشکل، بافتی که پشت پلک های شما قرار می گیرد و اسکلرا را پوشش می دهد، ملتهب می شود که این می تواند باعث قرمزی، خارش، سوزش، پاره شدن، ترشحات یا باعث احساس اینکه چیزی در چشم شماست، شود . افراد در تمام سنین می توانند به این مشکل مبتلا شوند و عللش شامل عفونت، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و تحریک کننده ها یا آلرژی است پس دست های خود را بشویید تا مبتلا نشوید.

ورم ملتحمه

مشکلات چشمی و بیماری های قرنیه:

قرنیه واضح و صاف است، مانند "پنجره" ای به شکل گنبد در مقابل چشم شما این کمک می کند تا نوری که وارد می شود در آن متمرکز شود.بیماری، عفونت، آسیب و قرار گرفتن در معرض سموم می توانند به آن آسیب برساند.

علائم  بیماری های قرنیه عبارتند از:

 • قرمزی چشم
 • چشمان اشک آلود
 • درد
 • کاهش دید و یا اثر هاله

روش های اصلی درمان عبارتند از:

 • عینک جدید و یا لنزهای تماسی
 • قطره چشمی
 • عمل جراحی

مشکلات پلکی:

پلکهای شما برای شما کارهای بسیار زیاد انجام می دهند. آنها از چشم شما محافظت می کنند، اشک را بر سطح آن گسترش می دهند و مقدار نوری که می تواند وارد شود را محدود می کنند. درد، خارش، گریه کردن و حساسیت به نور، علائم رایج مشکلات پلکی است. ممکن است اسپاسم چشمک زدن، یا التحاب لبه های بیرونی را داشته باشید ؛ درمان می تواند شامل تمیز کردن مناسب، دارو یا جراحی باشد.

بیماری قرنیه چشم

مشکلات چشمی و تغییرات دید:

همانطور که شما بزرگتر میشوید، ممکن است متوجه شوید که دیدتان مثل قبل نیست و این کاملا طبیعی است. احتمالا به عینک یا لنزهای تماسی نیاز دارید. شما می تواتید جراحی (لیزیک) را انتخاب کنید تا بینایی خود را اصلاح کنید ؛ اگر قبلا عینک داشته اید، ممکن است نیاز به نسخه قویتری باشید.

دیگر مشکلات جدی تر نیز اتفاق می افتد. بیماری های چشمی مانند دژنراتیو ماکولا، گلوکوم و آب مروارید، می توانند مشکلات بینایی را ایجاد کنند. علائم در میان این اختلالات بسیار متفاوت است بنابراین مدام برای تست چشم خود به چشم پزشکتان بروید.

برخی از تغییرات دید می تواند خطرناک باشد و نیازمند مراقبت های فوری پزشکی است . هر زمانی که ناگهانی دیدتان را از دست دادید، و یا همه چیز تار به نظرتان رسید - حتی اگر موقتی بود - به چشم پزشک مراجعه کنید.

تغییر دید

مشکلاتی با لنزهای تماسی:

آنها برای بسیاری از مردم کار می کنند اما شما باید از آنها مراقبت کنید ؛ قبل از استفاده، دست هایتان را بشویید.

قوانین  و دستورالعملهای مراقبتی استفاده از آن :

دستورالعملهای مراقبتی را که با نسخه شما همراه است، دنبال کنید و این قوانین را دنبال کنید:

 • هرگز آنها را با قرار دادن در دهانتان مرطوب نکنید که می تواند باعث عفونت بیشتری شود.
 • اطمینان حاصل کنید که لنزهایتان مناسب هستند و چشمشان را خراشیده نخواهید کرد.
 • از قطره های چشم که می گویند آنها برای لنزهای تماسی امن هستند، استفاده کنید.
 • از راه محلول های سالین و نمکی خانگی استفاده نکنید.
 • آنها استریل نیستند و می توانند باعث عفونت شوند.
 • با آنها نخوابید. انجام این کار خطر عفونت را افزایش می دهد.

لنز در چشم

اگر همه چیز را درست انجام دهید و با هنوز با لنزهای خود مشکل دارید، به چشم پزشک خود مراجعه کنید.ممکن است آلرژی داشته باشید، خشکی چشم داشته باشید، یا فقط با با عینک راحت تر باشید. هنگامی که شما بدانید مشکل چیست، می توانید تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما مناسب است. 

انواع مشکلات چشمی و علل هرکدام + نوع خطرناک

3.9142
این مطلب مفید بود ؟11230
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ/س
برچسب : مشکلات چشم
وبگردی