مصرف دارچین
مصرف دارچین در مقادیر کم خطری ندارد اما مصرف زیاد آن می تواند مشکلاتی برای سلامتی ایجاد کند، زیرا حاوی مقادیر زیادی از ترکیبی به نام کومارین است .

عوارض خطرناک مصرف دارچین

دارچین که در ایران معمولا به عنوان یک طعم دهنده و ادویه در انواع خوراکی ها استفاده می شود دارای فواید و مضرات فراوانی می باشد. در این مطلب می خواهیم به عوارض خطرناک مصرف دارچین برای سلامتی بپردازیم پس با ما همراه شوید.

مصرف زیاد دارچین عوارض جانبی خطرناکی دارد

دارچین، گیاهی است که از پوسته ی درونی درخت دارچین آماده می شود. دارچین ادویه ای سر شناس در تمام دنیاست که فواید زیادی برای سلامتی دارد، مانند کاهش ریسک دیابت، سرطان و بیماری قلبی. دو نوع دارچین وجود دارد :
کاسیا:که به آن دارچین معمولی می گویند و نوعی است که بیشتر مردم از آن استفاده می کنند .
سیلان:که به آن دارچین واقعی می گویند و طعمی سبُک تر داشته و تلخی اش نیز کمتر است .
دارچین کاسیا، بیشتر در فروشگاه ها یافت می شود و نسبت به دارچین سیلان، بسیار ارزان تر است. مصرف دارچین کاسیا در مقادیر کم خطری ندارد اما استفاده زیاد آن می تواند مشکلاتی برای سلامتی ایجاد کند، زیرا حاوی مقادیر زیادی از ترکیبی به نام کومارین است .
پژوهش ها نشان داده که خوردن زیاد کومارین می تواند به کبد آسیب زده و ریسک سرطان را بالا ببرد. ضمنا، مصرف زیاد دارچین کاسیا، عوارض جانبی دیگری نیز دارد که در این مطلب، به 6 مورد آن اشاره می کنیم .

مصرف دارچین

مضرات مصرف بیش از حد دارچین برای سلامتی

1 . آسیب کبد
کاسیا یا همان دارچین معمولی، منبع قابل توجهی از کومارین است. این نوع دارچین تقریبا حاوی 5 میلی گرم کومارین در هر قاشق چایخوری است، در حالیکه دارچین سیلان تنها ردی از کومارین دارد. میزان مجاز توصیه شده روزانه برای مصرف کومارین، تنها 0.1 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن است. یعنی شما می توانید در طول روز، فقط نصف یک قاشق چایخوری دارچین کاسیا مصرف کنید. متاسفانه مطالعات زیادی نشان داده اند که خوردن زیاد کومارین می تواند کبد را سمی کرده و به آن آسیب بزند. مثلا اعلام شده که یک زن 73 ساله، تنها با یک هفته مصرف مکمل دارچین، دچار آسیب کبدی شده بود. البته این شامل مکمل دارچین می شود که دوز زیادی از کومارین را داراست .
2 . ریسک سرطان
مطالعاتی که روی حیوانات انجام شده نشان می دهد خوردن زیاد کومارین که به وفور در دارچین کاسیا وجود دارد می تواند ریسک انواع خاصی از سرطان را افزایش بدهد . مثلا، آزمایش روی جوندگان نشان داد که خوردن زیاد کومارین باعث رشد تومورهای سرطانی در ریه، کبد و کلیه ها شده بود .
شیوه ای که کورمارین تورمورها را تغذیه می کند هنوز مشخص نیست. اما بعضی از دانشمندان باور دارند کومارین می تواند به طور پیاپی به یک سری از ارگان های بدن آسیب بزند و به مرور زمان این آسیب می تواند سلول های سالم را با سلول های سرطانی جایگزین کند .
3 . زخم دهان
بعضی از افراد با مصرف زیاد دارچین دچار زخم های دهانی می شوند. دارچین حاوی سینامالدهید است که ترکیبی است که می تواند در صورت مصرف زیاد، واکنش آلرژیک ایجاد کند. ظاهرا مقادیر کم این ادویه چنین واکنشی را در بر ندارد چون بزاق دهان مانع تماس طولانی مدت این مواد شیمیایی با دهان می شود. سایر اثر های آلرژیک نسبت به سینامالدهید شامل التهاب زبان یا لثه، احساس سوزش یا خارش و لکه های سفید رنگ در دهان می شود. هر چند انی علائم خطرناک نیستند اما موجب ناراحتی می شوند. فراموش نکنید تنها کسانی دچار زخم دهان ناشی از سینامالدهید می شوند که به آن آلرژی داشته باشند. البته به نظر می رسد زخم دهانی بیشتر کسانی را دچار می کند که به مقدار زیاد از روغن دارچین استفاده می کنند یا مدام آدامس های دارچینی می جوند، چون این محصولات دارای سینامالدهید بیشتری هستند .

مصرف دارچین

بامضرات مصرف بیش از حد دارچین برای سلامتی آشنا شوید

4 . پایین آوردن قند خون
قند خون بالای مزمن شده، مشکلی برای سلامتی است که اگر درمان نشود می تواند منجر به دیابت، بیماری قلبی و بسیاری از بیماری های دیگر شود. دارچین به دلیل توانایی اش برای کاهش قند خون نیز شهرت دارد .
مطالعات دریافته اند این ادویه می تواند تاثیرات انسولین را تقلید کند. هر چند خوردن کمی دارچین، قند خون تان را پایین می آورد اما مصرف زیاد آن می تواند کاهش زیادی در قند خون ایجاد کند، که به این وضعیت، هیپو گلیسمی یا افت قند خون می گویند که عوارضی چون ضعف و خستگی، احساس گیجی و احتمالا غش کردن دارد. افرادی که در معرض افت قند خون هستند و برای این بیماری دارو مصرف می کنند باید در مصرف دارچین احتیاط کنند زیرا دارچین می تواند اثرات داور را بیشتر کرده و موجب افت بیش از حد قند خون شود .
5 . مشکلات تنفسی
مصرف زیاد دارچین در یک وعده می تواند مشکلات تنفسی ایجاد کند. دلیلش هم این است که این ادویه، بافت ریزی دارد که ممکن است به راحتی وارد بینی شود. تنفس تصادفی دارچین می تواند موجب سرفه، احتقان و تنگی نفس شود. همچنین سینامالدهید دارچین، محرکی برای گلو بوده و می تواند موجب بروز مشکلات تنفسی شود. افرادی که مبتلا به آسم یا سایر بیماری هایی هستند که سیستم تنفسی شان را تحت تاثیر قرار می دهد باید خیلی مراقب باشند تا اشتباها دارچین را تنفس نکنند چون این افراد بیشتر در معرض مشکلات تنفسی هستند .
6 . احتمال تداخل دارویی
خوردن مقدار کمی دارچین معمولا تداخلی با بیشتر داروها ایجاد نمی کند. اما اگر بابت دیابت، بیماری قلبی یا کبدی دارو مصرف می کنید، دارچین زیاد می تواند مشکل ساز باشد. زیرا دارچین با این داروها تداخل پیدا کرده و تاثیرات یا عوارض جانبی آنها را تشدید می کند .
مثلا دارچین کاسیا حاوی کومارین زیادی است که می تواند کبد را سمی کرده و به آن آسیب بزند. اگر داروهایی مصرف می کنید که کبدتان را تحت تاثیر قرار می دهد، مثلاپاراستامول، استامینوفن و استاتین ها، مصرف زیاد دارچین می تواند ریسک آسیب کبدی را افزایش بدهد. همچنین دارچین ممکن است به کاهش قند خون کمک کند، بنابراین اگر داروی دیابت مصرف می کنید این ادویه می تواند اثر آن را بیشتر کرده و موجب افت زیادی قند خون شود .

مصرف دارچین

 مصرف بیش از حد دارچین چه مضراتی دارد

از آنجاییکه این روزها دارچین شهرت زیادی پیدا کرده، خیلی از افراد در تلاش برای مصرف بیشتر این ادویه، مقدار زیادی از آن را بصورت خشک مصرف می کنند. این چالش شامل خوردن یک قاشق چایخوری دارچین پودر شده در عرض کمتر از یک دقیقه و بدون نوشیدن آب می شود. شاید بی خطر به نظر برسد اما واقعا کار خطرناکی است! خوردن دارچین خشک می تواند گلو و ریه ها را تحریک کند. همچنین ممکن است باعث آسیب دائمی به ریه ها شود. چون ریه نمی تواند فیبرهای این ادویه را تجزیه کند و در نتیجه در ریه تجمع کرده و باعث التهاب آن می شود که به آن پنومونیا یا سینه پهلو می گویند. اگر پنومونیا درمان نشده بماند، ریه ها برای همیشه زخم شده و احتمالا از کار می افتند .

چند نمونه از دیگر مضرات مصرف دارچین

برای حاملگی مضر است

دارچین برای زنان حامله خوب نیست. دارچین می تواند باعث درد زایمان زودهنگام و باز شدن دریچه رحم شود. دارچین دوای خوبی برای دل درد و باد معده است، اما اگر این عوارض با حاملگی همراه باشد باید از مصرف دارچین خودداری کرد. مصرف کم چای دارچین بی ضرر است، اما بهتر است خطر نکنید. خوردن قرص دارچین یا استنشاق عطر دارچین هنگام حاملگی اصلاً توصیه نمی شود.

آلرژی

بعضی به دارچین حساسیت دارند و این ممکن است به یکباره پیش بیاید. عوارض آلرژی همچون آبریزش بینی، چشمان مرطوب، درد معده و جوش صورت و دست است. تنگی نفس هم یکی دیگر از عوارض آلرژیک دارچین است، اما این عوارض چندان شدید نیست.

قرص دارچین

به دلیل وجود چیزهایی مانند دی اکسید سیلیکون که در ساخت قرص دارچین یا کپسول های دارچین استفاده می شود، نمی توانیم باور کنیم که مصرف آنها بدون خطر و حتی موثر است .

ریسک سرطان و زخم دهان با مصرف زیاد دارچین

4.48
این مطلب مفید بود ؟71
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از برترین ها ، جام جم آنلاین / ف
برچسب : دارچین
وبگردی