غلظت خون
“غلظت خون” بالا یا پلی سیتمی ورا بیماری ای است که در آن سلول های قرمز موجود در خون افزایش می یابند و افراد مبتلا ،سلول های قرمز خون یا هموگولوبین و یا هماتوکریت بیشتر از حد معمول در خون خود دارند.

علائم غلظت خون و راههای کنترل و پیشگیری از آن

غلظت خون یا پلی سیتمی ورا یکی دیگر از شرایط پزشکی است که به علت عدم توازن تولید نوع خاصی از سلول های خون رخ می دهد که اگر به موقع تشخیص داده نشود تبدیل به یک شرایط تهدید کننده میشود ، متاسفانه هیچ درمان احتمالی برای آن وجود ندارد,اما هنوز هم برخی روش های طبیعی میتوانند به مبارزه با آن کمک کنند قبل از اینکه درمان های طبیعی برای غلظت خون را بخوانید, در این بخش از سلامت نمناک ابتدا نگاهی به خلاصه ای از معرفی آن می اندازیم.
 
غلظت خون یا پلی سیتمی ورا

غلظت خون بالا چیست و عوارض آن کدام است

از علت تا درمان بیماری غلظت خون یا پلی سیتمی ورا

بیماری غلظت خون یا پلی سیتمی ورا بسیار آهسته رشد میکند معمولا بیشتر از چند سال ؛ با اینکه اگر این بیماری را درمان نکنید یک تهدید برای زندگیتان است اما کسانی که به خوبی از آن مراقبت کنند شانس یک زندگی طولانی مدت را خواهند داشت. اغلب افراد، زمانی متوجه این شرایط میشوند که در سن 60 سالگی و یا بیشترهستند اما این میتواند در هر سنی اتفاق بیافتد. گفتنی است این شرایط در مردان، بیشتر از زنان رایج است.
اگرچه ممکن است برخی از علائم هشدار دهنده مانند سرگیجه,احساس ضعف و خستگی داشته باشیداما دلایل زیادی میتواند باعث این مشکلات شود ، اگرشما غلضت خون داشته باشید اولین نشانه آن میتواند زمانی باشد که یک آزمایش خون معمولی نشان دهد که تعداد زیادی سلولی خونی دربدن شما وجود دارد. درمان این شرایط به سن و نوع خاص بیماریتان بستگی دارد اگرشما نشانه های زیادی نداشته باشید پزشک شما بدون هیچ درمانی شما را معاینه می کند.
 
غلظت خون یا پلی سیتمی ورا

درمان قطعی پر خونی یا پلی سیتمی ورا 

انواع غلظت خون یا پلی ستیمی

پلی ستیمی مطلق
اگر تولید گلبول های قرمز ،به علت فرآیند اولیه مغز استخوان و یا زمانی که از طریق یک فرآیند دیگر گلبول های قرمز اضافی دریافت شود، پلی سیتمی مطلق نامیده میشود.
 
پلی سیتمی اولیه
به علت عامل های ذاتی سلول های قرمز است و زمانی اتفاق می افتد که به دلیل اختلالات مغز استخوان سلول های قرمز اضافی در خون تولید میشود در مواردی خاص سلول های سفید و پلاکت ها، نیز بیش از حد تولید میشوند.
 غلظت خون یا پلی سیتمی ورا

از بیماری غلظت خون یا پلی سیتمی چه می دانید

پلی سیتمی ثانویه
به علت افزایش طبیعی و یا ساختگی سطح رشد اریتروپویتین ها است بدین ترتیب منجر به افزایش تولید اریتروسیکل ها میشود در این شرایط ،اندازه اریتروسیکل ها میتواند از 6تا 8 میلیون و گاهی 9 میلیون شود. ممکن است غلضت خون برای چندین سال علائمی ایجاد نکند وقتی علائم اولیه شروع میشوند، به اندازه کافی خفیف به نظر می رسند ، شما ممکن است تازمانی که یک آزمایش خون ساده مشکلی نداشته باشد متوجه نشوید که غلضت خون دارید. تشخیص زود هنگام به شما کمک میکند که درمان را شروع کنید و امیدوار باشید که از لخته شدن خون و عوارض آن جلوگیری خواهید کرد.
غلظت خون یا پلی سیتمی ورا

انواع بیماری غلظت خون یا پلی سیتمی 

علائم غلظت خون بالا

نشانه های رایج غلظت خون عبارتند از:
 • خستگی
 • خارش
 • مشکل تنفسی، زمانی که دراز میکشید
 • مشکل تمرکز
 • کاهش وزن
 • احساس درد در شکم
 • احساس راحتی کامل
 • تاری دید یا دوبینی
 • سرگیجه
 • ضعف
 • عرق کردن شدید
 • خون ریزی و یا کبودی
 • همانطور که بیماری شما پیشرفت میکند و خونتان با سلول های قرمز غلیظ تر میشود,علائم جدی تری ممکن است رخ دهد مانند:
 • خون ریزی شدید
 • مفاصل متورم
 • درد استخوان ها
 • قرمز شدن رنگ پوست صورت
 • خون ریزی لثه
 • احساس سوزش در دست یا پا

غلظت خون یا پلی سیتمی ورا

سر گیجه یکی از علائم غلظت خون

اکثر این موارد میتواند، در شرایط دیگر نیز اتفاق بیافتد پس تشخیص پزشک ضروری است.

عوامل خطر و علت های غلظت خون یا همان پلی سیتمی ورا

این بیماری در مردان بیشتر از زنان رخ میدهد و ممکن است بعد از 60 سالگی به این بیماری مبتلا شوید اما میتواند در هر سنی شروع شود.
علت اصلی این بیماری جهش(تغییر) ژن jak2است ، این ژن پروتئینی که باعث تولید سلول های خونی میشود را کنترل میکند.
تقریبا 95 درصد افرادی که به بیماری غلظت خون مبتلا هستند این جهش ژن را دارند، جهش هایی که باعث ابتلا به این بیماری  میشود از طریق خانواده انتقال میابد اما اغلب بدون هیچ ارتباط خانوادگی اتفاق می افتد.
تحقیقات برای یافتن دلیل اختلال ژنتیکی که باعث بیماری غلظت خون میشود در حال انجام است. اگر شما به بیماری غلظت خون مبتلا هستید خطر ابتلا به عوارض جدی به این بستگی دارد که لخته خون در بدن شما چگونه تولید شده است.
غلظت خون یا پلی سیتمی ورا

علت غلظت خون یا پلی سیتمی ورا  چیست

عوامل موثر در بروز غلظت خون بالا

عواملی که خطر لخته شدن خون در بیماری غلظت خون را دارند عبارتند از:
 • سابقه لخته شدن خون
 • فشارخون بالا
 • دیابت
 • سیگار کشیدن
 • کلسترول بالا
 • بارداری
 • خون غلیظ تر از حدطبیعی، میتواند خطرلخته شدن خون را بدون علت افزایش دهد.

غلظت خون یا پلی سیتمی ورا

عوامل ایجاد کننده غلظت خون یا پلی سیتمی ورا 

راه و روش های تشخیص غلظت خون

اگر فکر میکنید که ممکن است غلظت خون داشته باشید پزشک ابتدا یک آزمایش به نام شمارش کامل خون(CBC) انجام خواهد داد.CBC عوامل زیر را در خون شما اندازه گیری میکند:
 • تعداد گلبول های قرمز خون
 • تعداد گلبول های سفید خون
 • تعداد پلاکتها
 • مقدار هموگلوبین(پروتئینی که اکسیژن را حمل میکند)
 • فضایی که گلبول های قرمز خون اشغال میکنند ،به عنوان هماتوکریت شناخته شده است.

 غلظت خون یا پلی سیتمی ورا

روش تشخیص غلظت خون یا پلی سیتمی ورا 

اگر غلظت خون دارید, احتمالا شما بیشتر از حد طبیعی گلبول های قرمزو هموگلوبین و هماتوکریت بالایی دارید شما همچنین ممکن است شمارش تعداد پلاکتهای غیر طبیعی و گلبول های سفید داشته باشید. اگر نتایج CBC غیرطبیعی باشد دکتر شما احتمالا خون شمارا برای جهشjak2بررسی خوهد کرد افرادی که برای این نوع جهش هستند ،آزمایش غلظت خون مثبت دارند همراه باسایر آزمایشات خون به احتمال زیاد برای تشخیص غلظت خون به بافت برداری از مغز استخوان نیاز خواهید داشت ؛ به یاد داشته باشید اگر پزشکتان به شما بگوید غلظت خون دارید زودتر میتوانید درمان را شروع کنید و درمان خطر ابتلا به عوارض ناشی از آن را کاهش میدهد .

آزمایش های تشخیص غلظت خون

اگر پزشکتان فکر میکند که شما غلظت خون دارید,شما با یک معاینه فیزیکی شروع کنید:
 • آزمایش خون
 • آزمایش مغز استخوان
 • آزمایش ژنتیکی
شما احتمالا برخی از آزمایش هارا انجام می دهید نه همه ی آنهارا این به شما کمک میکند که مطمئن شوید غلظت خون و بیماری خون مشابه نیستند. احتمالا پزشکتان شما رابه یک متخصص خون که بیماری های خونی را درمان میکند میفرستد ، معاینه فیزیکی شما با این مرحله شروع میشود این به پزشک شما حس بهتری میدهد که بفهمد چه اتفاقی در بدن شما میافتد.
 
آزمایش خون 
برای بررسی آزمایشات خون بسیار رایج هستند حتی اگر قبلا انجام داده اید ممکن است به دیگری نیاز داشته باشید پزشک شما ممکن است هریک از این آزمایشات را تجویزکند:
 • شمارش کامل خون
 • لکه خون
 • سطح اریتروپویتین
  غلظت خون یا پلی سیتمی ورا

آزمایشات لازم برای غلظت خون یا پلی سیتمی ورا 

شمارش کامل خون
شمارش کامل خون اغلب اولین آزمایش است که نشان میدهد ممکن شما غلظت خون داشته باشید. این اقدامات هموگلوبین پروتئینی است که به گلبول های قرمز خون کمک میکند که اکسیژن را در سراسر بدن شما حمل کند ، برای فهمیدن هماتوکریت به خون خود به عنوان تیله های رنگی در یک شیشه آب فکر کنید تیله های قرمز گلبول های قرمز خون شما هستند و هماتوکریت یک عدد است و این به شما میگوید که چقدر تیله های قرمز درون شیشه یا چقدر گلبول قرمز خون شما در خونتان جا میگیرد؟
 
تعداد گلبول های خونی 
شما 3نوع سلول های خونی دارید:قرمز,سفید و پلاکت ها.CBC شمارش آنهایی را که شما دارید را دارد ؛ تعداد زیاد هموگلوبین, هماتوکریت یا شمارش گلبول های خون میتواند نشانه هایی از غلظت خون باشد. CBC تنها چند دقیقه طول میکشد پزشکتان یک سوزن را در بازو معمولا نزدیک آرنج شما قرار میدهد و خون میگیرد ممکن است نتایج را 1- 2روز بعد دریافت کنید یا بیشتر هم میتواند طول بکشد.
 
لکه خون
مانندCBC,لکه خون تعدادسلول های خون را افزایش میدهد همچنین شکل سلول خون شمارانشان میدهد ، این به پزشک شما کمک میکندکه بفهمد غلظت خون دارید و چقدر پیشرفت کرده است آزمایش لکه خون سریع است ,دکتر شما ممکن است خون را از آرنج یا باسوزن از انگشتتان بگیرد و معمولا نتایج را بعد از 1-2روز دریافت میکنید.
 
 غلظت خون یا پلی سیتمی ورا

 غلظت خون یا پلی سیتمی ورا چگونه تشخیص داده می شود

اریتروپویتین
اریتروپویتین(EPO)یک هورمون است که به مغز استخوان شما میگوید سلول های جدید خون را تولید کند  سطح بسیار پایین میتواند نشانه دیگری از غلظت خون باشد. آزمایش EPO باخون گرفتن از آرنج سریع انجام میشود. شما میتوانید نتایج آزمایش EPO را 2-3 روز بعد دریافت کنید اما ممکن است آزمایشات شمابیشتر طول بکشد.

انواع آزمایشات برای تشخیص غلظت خون

آزمایشات مغز استخوان 
مغز استخوان بخش مرکزی اسفنجی استخوان های شما است که سلول های خونی شماراتولید میکند پزشک ممکن است تصمیم بگیردکه شما نیاز به آزمایش مغز استخوان دارید . 2نوع از آزمایشات مغز استخوان وجود دارد:
برای یک نمونه از مغز استخوان از آسپیراسیون(دمش) استفاده میشود.برای مغز استخوان یک نمونه از بافت برداری استفاده میشود .هردو آزمایش نشان میدهد  که مغز استخوان شما سلول های خونی زیادی تولید میکند ؛ ممکن است هردو آزمایش همزمان انجام شود و 10-30دقیقه طول میکشد ؛ برای انجام این آزمایش پزشکتان ابتدا اطراف ناحیه استخوان سینه یا استخوان لگن شما را بی حس میکند ؛ اگر درمورد آزمایش احساس اضطراب میکنید میتوانید از دارو برای آرام شدن کمک بگیرید ، سپس از یک سوزن برای نمونه برداری از مغز استخوان استفاده میکند شما میتوانید نتایج را در 3-4روز دریافت کنید  اما ممکن است بیشتر هم طول بکشد.
 
 غلظت خون یا پلی سیتمی ورا

 آزمایش مغز استخوان راهی برای تشخیص غلظت خون یا پلی سیتمی ورا 

آزمایش ژنی
اکثر افراد مبتلا به غلظت خون در یک ژن به نام jak2 مشکل دارند پزشک شما میتواند از یک نمونه خون یا بافت برداری از یک نمونه مغز استخوان برای بررسی ژن jak2 استفاده کند ، شما میتوانید نتایح را در 4-6روز دریافت کنید اما آزمایش شما ممکن است بیشتر نیز طول بکشد.

چه درمان هایی برای غلظت خون موجود است

غلظت خون یا پلی سیتمی ورا

روش های درمانی بیماری غلظت خون یا پلی سیتمی ورا 

داروها :
داروی Hydroxyurea
بعد از اینکه میزان گلبول قرمز خون شما کاهش یابد  یکی از داروهای تجویزی را برای کاهش تولید گلبول های قرمز جدید در مغزاستخوان خود انتخاب کنید.Hydroxyurea یک داروی سرطانی است که باعث کاهش رشد سلول های جدید در بدن شما میشود.در غلظت خون  تعداد گلبول های قرمز خون و پلاکت ها را کاهش میدهد سلولهایی هستند که به لخته شدن خون کمک میکنند.
اگر این داروها را مصرف کنید  ممکن است به حجامت نیاز نداشته باشید.Hydroxyurea همچنین میتواند طحال بزرگ را از عوارض غلظت خون جلوگیری و درمان کند. Hydroxyurea درون یک کپسول قرار دارد که آن را در دهان میگذارید که میتواند عوارض جانبی ایجاد کند مانند:
عوارض جانبی Hydroxyurea
این بسیار بعید است اما ممکن است سلول ها را سرطانی کند ، هرچند این خطر بسیار کم است پزشک شما بایدسرطان را چک کند درحالی که Hydroxyurea را مصرف می کنید.
 
اینترفرون -آلفا (اینترون آ-روفرون آ) داروی غلظت خون 
برروی سیستم ایمنی بدن شما کار میکند و به سرعت تجزیه سلول های قرمزخون برای کاهش تولید خود را هدف قرار میدهد ، شما اینترفرون آلفا را فقط به زیر پوست خود میبرید که برخی از عوارض جانبی احتمالی از اینترفرون آلفا:
علائم آنفولانزا:تب و لرز و درد عضلانی
خستگی
تهوع و استفراغ
 غلظت خون یا پلی سیتمی ورا

 آسپرین یکی از درمان های غلظت خون یا پلی سیتمی ورا 

آسپیرین
خون شما را رقیق میکند و از لخته شدن جلوگیری میکند همچنین علائمی مانند:سوزش دست و پاها,خارش و درد استخوانی را کاهش میدهد. پزشک شما ممکن است توصیه کند که هرروز یک دوز کم از آسپیرین را مصرف کنید.
مصرف روزانه آسپیرین دارای برخی خطرات است و میتواند باعث احتمال خون ریزی بیشتر به ویژه در معده و سایر قسمت های دستگاه گوارش شود. قبل از اینکه مصرف آسپیرین را به طور منظم شروع کنید باپزشک خود درمورد اینهاو دیگر خطرات صحبت کنید. پزشک شما همچنین ممکن است درمان های جدید مانند آناگرلاید,بوسولفان(میلران), ایماتینیب (گلیویک) و روکسولیتینیب (جاکافی)استفاده کند.
این داروها به بهتر کار کردن نوع خاصی از سلول های خونی کمک میکنند بنابراین جریان خون شما بهبود میابد و کمترغلیظ میشود ، اگر درمان های دیگر کار نکند یا اگر نمیتوانید داروهایی مانند hydroxyurea و اینترفرون آلفا را مصرف کنید ممکن است یک گزینه دیگر باشد. هر دارویی متفاوت است, پزشکتان باشما درباره عوارض جانبی واینکه آخرین تحقیقات چه چیزی را نشان میدهد صحبت میکند.
 
  غلظت خون یا پلی سیتمی ورا

پرتو درمانی یکی از درمان های غلظت خون یا پلی سیتمی ورا 

پرتو درمانی 
این درمان تولید گلبول های قرمز را در مغز استخوان کاهش میدهد که خون شما را رقیق میکند و به جریان راحت تر کمک میکند بااین حال,پزشکان از پرتو درمانی استفاده نمیکنند زیرا میتواند سرطان(لوسمی) خون را بیشتر کند برای بهبود بهتر، در طول درمان علاوه بر برنامه پزشکی خود از این نکات مراقبت از خود استفاده کنید تا به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید.
 
ورزش روزانه
فعال بودن به حفظ جریان و جلوگیری از لخته شدن خون کمک میکند همچنین برای بهبود جریان خون به طور منظم پا و مچ پایتان را کشش دهید. برای جلوگیری از تحریک پوست ، وش آب سرد بگیرید سپس آن خود را به آرامی خشک کنید و پوست خود را بمالید.خودتان را گرم نگه دارید  زیرا بیماری غلظت خون با تاثیر بر روی جریان خون، میتواند باعث از دست دادن گرمای دست و پایتان شود و زمانی که هوای بیرون سرد است دستکش و جوراب بپوشید.
 
 غلظت خون یا پلی سیتمی ورا

درمان های موثربیماری غلظت خون یا پلی سیتمی ورا 

مقدار زیادی آب بنوشید
مایعات اضافی از غلیظ شدن خون جلوگیری میکنند
 
سعی کنید به پاهایتان آسیب نرسانید.
برای محافظت از پوست در برابر آسیب ها ،کفش بپوشید پاهای خودرا مرتبا برای هرگونه زخم و خراش بررسی کنید.
 
 غلظت خون یا پلی سیتمی ورا

درمان های سریع غلظت خون یا پلی سیتمی ورا 

خارش پوست را درمان کنید
از مرطوب کننده و یا آنتی هیستامین استفاده کنید و از پوست خودتان در برابر آفتاب مراقبت کنید. از یک کرم ضد آفتاب ،با spf30 و یا بیشتر برای هربار بیرون رفتنتان استفاده کنید ، لباس هایی بپوشید که از اشعه آفتاب محافظت کند و از کلاه های لبه دار استفاده کنید. زمانی که یک وضعیت جدی دارید داشتن احساسات متفاوت طبیعی است ، اگر نگرانی های شما به اضطراب تبدیل شده است با پزشک خود درمانگر,مشاور و یا گروه پشتیبان صحبت کنید. اجازه دهید دوستان و افراد خانواده تان بدانند که چه چیزی را میگذرانید و آنها چگونه میتوانند به شما کمک کنند.

رژیم غذایی برای افراد مبتلا به پلی سیتمی و غلظت خون بالا

رژیم غذایی متعادل
حفظ رژیم غذایی برای نگه داشتن وزن برای افراد مبتلا به پلی سیتمی بسیار مهم است ، رژیم متعادل با هدف فرآهم کردن مقدار مناسب کالری,پروتئین , ویتامینها و مواد معدنی که بدن شما برای حفظ وزن و عملکرد درست به آنها نیاز دارد پزشک و یا متخصص تغذیه میتواند به شما در تعیین نیاز های شخصی کمک کند.به طور کلی یک رژیم عذایی غنی از مواد معذی است از گروه غذایی مانند:میوه ها ,سبزیجات ,تمامی دانه ها,پروتئین ها و غذاهای کم چرب است.
 
 غلظت خون یا پلی سیتمی ورا

غذاهای مناسب برای درمان غلظت خون یا پلی سیتمی ورا 

رژیم غذایی کم سدیم
علاوه بر خوردن یک رژیم غذایی متعادل,شما باید مراقب مصرف سدیم خود باشید ، افزایش حجم خون باعث خطر ابتلا به فشار خون بالا میشود. محدود کردن مصرف سدیم میتواند به مدیریت بهتر فشار خون کمک کند ؛ گام اول در کاهش مصرف سدیم این است که در هنگام پختن و یا در کنار غذا از نمک استفاده نکنید در مرحله دوم باید از مصرف غذاهای فرآوری شده با سدیم مانند:گوشت گاو,سوسیس,وعده های یخ زده, چیپس و سوپ های پر نمک خودداری کنید در عوض از غذا های تازه تر و سالم تر که به راحتی و رایگان در خانه درست میشوند را بخورید.
 
نگرانی درباره آهن
اگر شما به عنوان فلوبتومی در درمان پلی سیتمی تحت تاثیر قرار میگیرد باید نگران کمبود آهن باشید ، درحالی که ممکن است سطح خون شما کمتر ازسطح آهن طبیعی باشد. طبق مقاله ای که درمجله انجمن هماتولوژی آمریکا منتشر شده است افراد مبتلا به پلی سیتمی از علائم معمول کمبود آهن رنج نمیبرند علاوه بر این  ایجاد حالت مزمن فقر آهن میتواند با کاهش تولید خون برای افراد مبتلا به پلی سیتمی مفید باشد.

راههای پیشگیری از غلظت خون بالا

چگونه میتوانم از پلی سیتمی جلوگیری کنم؟
علل های متعددی از پلی سیتمی ثانویه را نمیتوان جلوگیری کرد با این حال برخی اقدامات پیشگیرانه عبارتند از:
ترک سیگار ؛ جلوگیری از مصرف بیش از حد مونوکسید کربن و مدیریت مناسب برای بیماری های مزمن ریوی,بیماری های قلبی و آپنه انسداد خواب ، پلی سیتمی اولیه به علت جهش ژن هایی است که به طور کلی قابل پیشگیری نیستند.

درمان های طبیعی و خانگی کاملا گیاهی برای غلظت خون بالا

درحالی که غلظت خون  یک بیماری مزمن غیر قابل درمان است درمان های بسیاری برای منظم کردن این شرایط در دسترس است مکمل های طبیعی مانند :سیر و فلفل قرمز به جلوگیری از رقیق و لخته شدن خون کمک میکند علاوه بر این برخی از روش های زندگی برای درمان موثرگزینه های مناسبی هستند.
 
 غلظت خون یا پلی سیتمی ورا

سیر درمان گیاهی مناسب برای غلظت خون یا پلی سیتمی ورا  

سیر
سیر، یگ گیاه است که در مجموعه ای از درمان ها حضور دارد ، این گیاه خواص ضد انعقادی خون دارد به همین دلیل یک گزینه مناسب برای درمان موثر پلی سیتمی است. این مکمل کمک میکند که با توجه به شرایط خون را رقیق و از لخته شدن آن جلوگیری کند.
 
فلفل قرمز
فلفل قرمز یک مکمل دیگر برای مدیریت رقیق کردن خون است کپسایسین های موجود در فلفل قرمز باعث تحریک جریان خون میشود همچنین  این ترکیب خون را رقیق و گردش خون را منظم میکند.
 
  غلظت خون یا پلی سیتمی ورا

یونجه درمان گیاهی مناسب برای غلظت خون یا پلی سیتمی ورا  

یونجه
یونجه نه تنها یک آنتی اکسیدان است بلکه دارای عناصر جلوگیری از سرطان نیز هست.
 
آلوئه ورا برای بیماری پلی سیتمی ورا
آنتی اکسیدان موجود در آلوئه ورا به مبارزه با عفونت و تقویت مغز استخوان کمک میکند.
 
پنجه گربه
پنجه گربه دارای توانایی تقویت کننده سیستم ایمنی, ضد التهاب و کوچک کننده تومور است.
 
 غلظت خون یا پلی سیتمی ورا

 ریشه گیاه بابا آدم سیر درمان گیاهی مناسب برای غلظت خون یا پلی سیتمی ورا  

ریشه گیاه بابا آدم
این ریشه دارای خواص آنتی اکسیدان است که برای پاک کردن خون بدن از سم هایی که مغز استخوان را تحریک میکند مفید است.
 
جنسینگ
جنسینگ یک آنتی اکسیدان بسیار محبوب است که به پیشگیری از سرطان کمک میکند.

 

غلظت خون ، تمامی راه های موثر در درمان قطعی غلظت خون

4.62428
این مطلب مفید بود ؟2256172
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن / ف
برچسب : غلظت خون
20 نظر به ثبت رسیده است
محمدحسن1395-06-01
ضمن تشكر از اطلاعات مفيد شما در مورد جمله " درست مثل یخ و آب که یخ نسبت به آب غلیظ تر است چون ملکول های آن نسبت به هم در شرایط متراکم تری قرار دارند." كه در قسمت دمای بدن شما هم بی تاثیر نیست آورده شده است، به نظر اينجانب يخ تراكم كمتري از آب دارد چونكه وزن حجمي آن از آب كمتر است به همين خاطر است كه يخ همانند چوب بر روي آب قرار مي گيرد (به عبارتي قسمتي از آن كه حدود 0/1 است بر روي آب ديده مي شود) . منتها به واسطه شكل پيوندهاي مولكولي كه در يخ ايجاد مي گردد يخ به صورت جامد مي باشد. موفق باشيد

4627
وحید اسماعیلی1395-06-04
با نظر شما موافقم آب وقتی یخ می بندد افزایش حجم پیدا میکند. بهتر است وقتی صحبت از طب سنتی است افرادی که بیس علمی درستی ندارند نظر ندهند چون ممکن است به صحت نظرات دیگر ایشان نیز شک و شبحه ایجاد شود
4728
مهدی ورچه1395-07-09
با سلام و تشکر از مطلب خوبتون بنده مدرس فیزیک دانشگاه هستم و لازم میدانم توضیحی در مورد رفتار غیر عادی آب بین دمای 4 درجه تا 0 درجه بدهم که هرچه از 4 به 0 نزدیک میشویم فاصله مولکولهای آب بیشتر و تراکم آنها کمتر میشود و به همین دلیل است که یک قطعه یخ در زیر آب فرو نمرود و بخشی از آن خارج از آب میماند. امیدوارم که توضیح فوق مفید واقع گردد. با احترام
4014
میترا1395-08-23
سلام من غظلت خون دارم ی مدتی بود نفسم میگرفت روز ب روز بدتر شدم ک با عق شد کمر درد بگیرم و روز ب روز بیشتر چاق شدم وهر دکتری ی چیزی میگفت تا اینک فهمیدم از غظلت خونه و الان کمک دکتر شاید خوب شم چون طوری شده ک راه رفتن واسم سخت شده و تموم رگهایی ک از بدنم زده بیرون دارن از بین میرن میخاستم بدونم ایا من خوب شدنی هستم ک دوباره ب خوبی راه برم و اینک چقد طول میکشه ؟ و اگ قرص مصرف میکنیم چ حالتی تو بدنمان ایجاد میشه ک بفهمیم ک اقر داروهاس ممنوون میشم
9423
صفایی1395-10-16
با توجه به اینکه شما خانم هستید ممکن است علت کمر دردتان موارد بیماریهای زنانه هم باشد بهتر است این مورد را توسط پزشک زنانتان بررسی کنید چون معمولا غلظت خون سبب کمر درد نمیشود مگر اینکه علت ثانویه آن باشد. اما مشکل تنفسی و تورم رگها بخصوص در پایین تنه از اثرات غلظت خون و یا در کنار آن چربی خون بالا هم می تواند باشد که با رعایت تغذیه مناسب و ورزش و اگر لازم بود دارو بعد از مدتی برطرف میشود .پس نگران نباشید . شما هم میتوانید از متخصصین حاذق طب سنتی کمک بگیرید و هم از یک هماتولوژیست (متخصص خون ). تداخل داروها یا استفاده از داروهایی که موجب خونسازی در بدن شما میشوند هم باید توسط پزشکتان و با توجه به شرح حال و آزمایشات ضروری که انجام میشود تعیین و تجویز شود حتما پیگیری کنید انشالله بهبود پیدا میکنید.
274
گلسا1395-12-02
اتفاقا غلظت خون و کمرد درد باهم رابطه مستقیم داره.و دلیل درد کمر شما به دلیل غلظت خون بوده و اگه بهتر شدبد یعنی غلظتتون درمان شده و بهتر شدید
1311
محبوبه1395-09-08
نظر من طب سنتی حجامت خوردن عرق کاسنی وشاتره اب انار واز همه مهمتر اب زرشک تازه بدون نمک که خود اقدام به تهیه ان نمودهایم تاثیری زیادی در درمان غلظت خون داردواین تجربه خودم بوده وعصابانیت ریشه غلظت خون در افراد می باشد
3712
عارف بهرام 1395-10-13
معلومات که در دست رس علاقه مندان قرار داید خیلی مفید و ارزنده است. من متاسفانه سالها است که سرگیجی دارم و خوابم از لحاظ کیفی چندان خوب نیست یعنی وقت که از خواب بیدار میشوم خیلی کسل، خسته و کم انرژی هستم با وجود که ده سال میشه تداوی میکنم و قوی ترین دارو های اعصاب را استفاده میکنم اما هیچ نتجه مثبت رونما نگردیده. لطفا برایم مشوره بدهید چه کار کنم که وضعیتم بهبود بیابد.
2710
یاسین 1397-04-30
با سلام؛ من دقیقا همین مشکل شمارو دارم و چندین سال همرام هست دقیقا ام آر ای دادم شنوایی سنجی رفتم نوار از گوش داخلیم گرفتم آزمایش خون هم دادم که 5 واحد غلظت خون داشتم البته یه دو سالی عذابم داد که فکر می کنم این حساس شدن بیشتر به پیشرفت بیماری کمک می کنه که به شما توصیه می کنم زیاد ناراحت بیمارتون نباشید چون بد تر میشه ولی چند تا راه رو امتحان کنید یک اینکه یه آزمایش خون واسه غلظت خون بدید اگه جواب مثبت بود فسط خون انجام بدید ترجیحا از خوردن آسپرین خودداری کنید چون قاتل معده است و مشکل گوارشی می گیرید و احتمال دیگه اینه که غلظت خون ندارید و فقط مایع گوشیتون بهم ریخته که این هم مشکلی نداره و فقط باید با عوارضش که همون سرگیجه و تهوع هست تا آخر عمر زندگی کنید که گاهی کاملا خوب میشه و گاهی بر می گرده یخورده اذیت می کنه آدمو ولی در کل خطری نداره ضمنا داروی بتاسرک خیلی در کاهش سرگیجه و از بین بردن تهوع مفیده که حتما و حتما از نمونه ی خارجی استفاده کنید گرونتره ولی خیلی بهتره همچنین دنبال طب سنتی مثل خوردن آب زرشک طبیعی که می تونید تو خونه درست کنید و میل کنید البته اولین قدم آزمایش غلظت خون یادت نره ، بامید سلامتی یه نکته ی خیلی مهم از دود و اعصبانیت دوری کنید
122
وحید پرویزی1395-10-17
سلام چند روزیه من احساس میکنم خون تو رگ هایم جریان نداره مخصوصا تو رگ های دستم وقتی هم که میخوام چیزی رو بلند کنم احساس میکنم الان رگ دستم میپکه ایا من غلظت خون دارم؟
4519
علت جمع شدن خون درصو1395-11-05
علت جمع شدن خون درصورت چیست ممنون میشم اگه زودتر جواب بدین
4527
مصطفی 1395-11-12
سلام ... آیا غلظت خون باعث تپش قلب و احساس پرش نبظ در نقات مختلف بدن میشود یا خیر؟؟
12246
امیرحسین1395-12-07
سلام من هموگلوبین خونم نرماله ولی دکتر گفته که زخم بدنم دیر خوب میشه بخاطر غلظت خونمه چیکارکنم؟؟؟
1515
الهام 1395-12-17
سلام من رگ پاهام پرش داره تنگی نفس دارم و قرص ال دی مصرف میکنم ی ذره عصبی هم هستم میخواستم بدونم از غلظت خونه؟بهد ربطی ب قرصم داره؟
2714
م.ح1396-01-03
همش واس این سیگار لعنتیه. تو جوانی غلظت خون دارم خیلی بده
276
rezamajid1396-01-22
علت داغ شدن سر و گرم شدن و حس عرق کردن در سر و بدن چیست؟
5017
milad1397-03-01
استرس و یا چربی خون
62
محمد1396-02-10
آیا کلافگی وبی حوصلگی و و احساس افسردگی و اینکه همش بخوای دراز بکشی با غلضت خون رابطه ای داره .آخه بنده دچار غلضت خون هستم
6731
mohammad1396-02-17
سلام ببخشید برادر من ۱۶ سالشه و غلظت خون دارم می خواستم بپرسم دلیلش چیه
3614
مهران 1397-02-27
سلام من مدت 20 سال بيماري نقرس دارم و مدتي چند سالي است در هنگام راه رفتن روي پا راستم دردي را حس مي كنم كه اگر چند ثانيه يا چند دقيقه نتوانم بشينم راه رفتن ديگر ممكن پذير نيست . لذا بتازگي درد شديدي در پشت پا و قوزك زانو حس مي كنم كه راه رفتن را مشكل كرده و در هنگام نشستن و ايستادن اين درد بيشتر ميشود و به احتمال زياد تصلب شرائين را در پاي راست خود تشخيص دادم ضمنا در گوارش روده با مشكل دفع شده ام و اسهال شديد دارم و چند ماهي است كه اسهال وجود دارد با مصرف آموكسي سيلين كمي از وضعيت اسهال بهتر شده اما درد پا را با خوردن آب ميوه آب اْلبالو + موز + سركه سيب و... بهبود دادم و چند روز پيش خون اهدا كردم اما غلظت خون نداشتم - نمي دانم كارهايي كه كردم درست است يا خير اما با دردي كه در پا دارم نرمش را رها نكردم و با حمام رفتن و دوش آب گرم و سرد از درد كم كردم اما مسكن ژلوفن و نوافن را هم استفاده مي كنم لطفا براي درمان قطعي چه كاري بايد انجام دهم راهنمايي بفرمائيد . با سپاس
179
وبگردی